Свържете се с нас

Балкани

В Босна и Херцеговина има политическа криза, но не и криза на сигурността, оцени върховният представител на международната общност в страната

Върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина Кристиан Шмит заяви пред ООН, че в страната има политическа криза, но няма индикации за пряка заплаха за сигурността, съобщи босненската редакция на регионалната телевизия Ен1. 

Шмит представи вчера доклад за ситуацията в Босна и Херцеговина на заседание на Съвета за сигурност на ООН.

„Босна и Херцеговина преживява сериозна политическа криза. Макар да не виждам опасност от война, реториката и противоконституционните действия на някои политически фигури подкопават мирната рамка,“ каза той.

Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна (1992-1995 г.),  обособи в страната две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина (мюсюлманско-хърватска федерация), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. Спазването на споразумението се следи от върховен представител на международната общност.

Шмит подчерта, че нарастващото напрежение произтича от реакциите на съдебно решение срещу президента на Репулика Сръбска Милорад Додик.

През февруари Додик бе осъден от босненски съд на една година затвор и шест години забрана за политическа дейност за неспазване на решенията на върховния представител на международната общност. В отговор на това парламентът на Република Сръбска прие закони, с които забрани работата на редица централни босненски институции на територията си. Държавният съд на Босна издаде заповед за арест на Додик и двама негови близки съратници, след като не се отзоваха на призовка във връзка с разследване, свързано със сепаратисткото законодателство, което те инициираха и което беше спряно от Конституционния съд на Босна. 

„След присъдата Додик засили атаките срещу конституционния ред и накара властите в Република Сръбска да приемат закони, ограничаващи работата на общодържавните институции на нейна територия. Той дори намекна за евентуално отделяне“, каза Шмит пред Съвета за сигурност, предупреждавайки, че тези действия заплашват териториалната цялост на страната.

Шмит също така изрази загриженост от застоя в процеса на реформи, като подчерта, че коалицията, управляваща на държавно ниво, е подложена на сериозен натиск. 

„Реформите, свързани с ЕС, са в застой и пътят на страната към европейска интеграция е застрашен“, каза той, призовавайки международната общност да действа решително, за да спре по-нататъшното връщане на страната назад.

По повод предстоящата годишнина от края на Втората световна война Шмит подчерта значението на мира, върховенството на закона и демократичното развитие.

„Дейтънското мирно споразумение не е просто законова рамка – то е основа за дълготраен мир. Без уважение към демократичните процеси и конституционния ред бъдещето на Босна е застрашено,“ предупреди той.

Въпреки политическата криза Шмит отбеляза, че икономическата ситуация на Босна остава стабилна, но призова за по-нови данни, включително ново преброяване на населението, за да се направи по-добра оценка на нуждите на страната.

Източник: БТА

Балкани

Албанският премиер Еди Рама: Днес народът има думата, ние ще бъдем следващата държава в ЕС

Албанският премиер и лидер на управляващата Социалистическа партия (СП/PS) на Албания Еди Рама гласува днес на парламентарните избори в страната заедно със съпругата си Линда в село Сурел близо до албанската столица, съобщи албанският информационен портал „Шчиптаря“.

В кратко изявление пред медиите Рама заяви, че днес албанският народ има думата.

„Днес народът има думата, така че да видим какво ще каже народът“, каза министър-председателят.

Той допълни на английски думите: „Ние ще бъдем следващата страна в ЕС“.

Социалистическата партия се бори за четвърти пореден мандат под мотото „Албания (до) 2030 година в ЕС“, като поставя това за свой основен приоритет. Министър-председателят Рама представи програма за четвъртия си мандат от 12 основни точки, които включват увеличаване на заплатите, заетост и социална закрила, образование, здравеопазване, селско стопанство, инфраструктура, енергетика и други.

/ПК/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Лидерът на основната опозиционна партия в Албания Сали Бериша: Призовавам гражданите да гласуват за своето бъдеще

Призовавам гражданите „да гласуват, да гласуват, да гласуват — за своето бъдеще, за себе си, за децата си, за пенсиите и заплатите си, за здравеопазването и бизнеса си“, заяви пред журналисти бившият президент и премиер на Албания Сали Бериша, който е лидер на коалицията около ръководената от него основна опозиционна партия в страната, Демократическата партия (ДП/PD) на Албания.

Той направи тези изявления, след като гласува в основно училище „Косова“ в албанската столица Тирана на парламентарните избори в страната, които се провеждат днес.

„Всеки човек, който срещнах, хората, които срещнах, бяха сигурни в гласа си и с нетърпение очакваме резултатите. Ще имаме втори Ден на лятото (празник на 14 март в Албания, в който в цялата страна се отбелязва краят на зимата и идването на лятото – бел. ред.)“, допълни той.

В ръководената от Бериша коалиция „Алианс за величествена Албания“ (АВА/ASHM) влизат над 20 партии. 

Бериша заяви на заключителния митинг на коалицията в петък вечерта, че ще свали „диктатурата на (албанския премиер и лидер на управляващата Социалистическа партия на Албания) Еди Рама“.

Демократите са в опозиция от 2013 година насам, когато на власт дойде Социалистическата партия.

/ПК/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Аджерпрес: Министерството на енергетиката на Румъния преговаря за отлагане на крайния срок за затваряне на въглищните електроцентрали

Министерството на енергетиката на Румъния настоява за предоговаряне на Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и за отлагане на крайния срок за затваряне на въглищните електроцентрали, тъй като в противен случай това ще увеличи допълнително натиска върху цените, написа на страницата си във Фейсбук министър Себастиан Бурдужа в петък, съобщи за БТА агенция Аджерпрес.

 „Енергийната сигурност на Румъния не подлежи на обсъждане. От началото на моя мандат отказвам да приема затварянето на въглищни блокове при липса на еквивалентни нови производствени мощности. И аз не съм затворил нито един мегават. Напротив, въведохме отново в експлоатация блок 5 в Ровинари, който работи с лигнитни въглища, след години на забавяне. Съгласно НПВУ до 1 януари 2026 г. трябва да затворим още 1755 MW мощности, работещи с въглища. Повече от година обяснявам на Европейската комисия, че не можем да направим това по обективни причини. Газовите блокове, които трябваше да заменят въглищните централи, все още са в процес на тръжна процедура, след множество неуспешни опити, защото цените на газовите турбини скочиха през последните две години“, посочи Бурдужа.

„Ето защо Министерството на енергетиката настоява за предоговаряне на НПВУ и за отлагане на крайния срок за затваряне на въглищните електроцентрали. Със същите средства по НПВУ всъщност ще надхвърлим значително „зелените“ цели – соларни паркове, вятърни паркове и акумулаторни батерии. Що се отнася до емисиите, все пак ще постигнем целите си. Освен това затварянето на въглищните централи ще окаже още по-голям натиск върху цените“, отбеляза той.

Според същия източник между 2009 г. и 2022 г. Румъния е спряла над 7000 MW мощности на базата на въглища и газ – „еквивалента на десет ядрени реактора в АЕЦ Черна вода“.

„Така в крайна сметка се оказа, че внасяме енергия по време на пиковото потребление. Внасяме скъпо и по ирония на съдбата от държави, които все още произвеждат, използвайки въглища (Сърбия, България). Каква е логиката в това?! Интеграцията в ЕС е най-доброто, което Румъния е постигнала през последните десетилетия. Тя ни постави на пътя на развитието (отдавна сме изпреварили Унгария и догонваме Полша, което беше немислимо през 1990 г.). Трябва да останем на този път“, посочи Себастиан Бурдужа.

Според министъра на енергетиката е време за интелигентна сделка, а Европейският съюз трябва да се вслуша в гласовете на своите държави членки и техните граждани, защото „това е гласът на разума и логиката, отвъд идеологията на „зелена сделка“ в стил „шокова терапия“. 

(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)   

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 46 минути

Феновете на Севиля се събраха пред клубната база след поражението от Селта Виго, за да покажат недоволството си

Балканипреди 52 минути

Албанският премиер Еди Рама: Днес народът има думата, ние ще бъдем следващата държава в ЕС

Спортпреди един час

Черно море Тича победи София-Балкан в първия турнир от държавното първенство по баскетбол на колички

Икономикапреди един час

Летният туристически сезон ще бъде открит на 31 май в Поморие

Българияпреди един час

Пет медала спечелиха лекоатлетите на „Дунав“ от международния турнир „Младост“ в Русе

Святпреди един час

В Оман започна четвърти кръг преговори между Иран и САЩ за ядрената програма на Техеран – ирански държавни медии

Святпреди един час

Израел обяви, че си е върнал тялото на израелски войник, убит в Ливан през 1982 г.

Спортпреди 2 часа

Над 100 души спортуваха за здраве и благотворителност в Стара Загора

Балканипреди 2 часа

Лидерът на основната опозиционна партия в Албания Сали Бериша: Призовавам гражданите да гласуват за своето бъдеще

Святпреди 2 часа

Русия очаква отговор на предложението на Путин за преговори с Украйна в Истанбул, заяви външното министерство

Българияпреди 2 часа

Вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави Народното читалище „Славянска беседа – 1880“ за 145-ата годишнина от създаването му

Икономикапреди 2 часа

Ерата „Прада – Версаче“: Гордостта на модата с италианско сърце

Балканипреди 3 дни

АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган

Балканипреди 3 дни

Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната

Святпреди 3 дни

Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана

Балканипреди 3 дни

Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета

Балканипреди 5 дни

Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит

Спортпреди 5 дни

Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА

Българияпреди 5 дни

Пороен дъжд е наводнил имоти в селата Лехчево и Кобиляк в община Бойчиновци, където наскоро имаше наводнение

Балканипреди 3 дни

Конституционният съд на Румъния да може да анулира избори само въз основа на добре обоснована жалба, предвижда законопроект

Святпреди 5 дни

Политическият лидер на йеменските хуси заяви, че те ще продължат с атаките срещу Израел

Святпреди 4 дни

Руската ПВО е прехванала седем украински дрона, насочени към Москва, съобщи кметът на руската столица

Бизнеспреди 4 дни

Нова война | Индия нанесе удари по Пакистан

Икономикапреди 4 дни

Европейският парламент е твърдо против предложението за единен селскостопански фонд и призовава за увеличен бюджет на ОСП

Новини