Бизнес
Фалитът на Northvolt разтърси европейските амбиции за независимост при батериите

Има нужда от адаптирана стратегия
Групи като френската Automotive Cells Company (ACC) и Verkor, както и германската PowerCo се опитват да разширят производствените си мощности за високоефективни батерии и в същото време да се конкурират с азиатски компании като CATL и BYD. Но икономическата несигурност и липсата на индустриален опит поставят под въпрос амбициозните цели на Европа 90% от батериите да се произвеждат на континента до 2030 г. „Нуждаем се индустрията в Европа не да осигурява 100%, но поне значителна част“, каза Ян Венсан, главен изпълнителен директор на ACC. За него това е важен момент от суверенитета на континента.
Анализатори очакват обявеният капацитет за производство на батерии в Европа да достигне 720 GWh през 2030 г., докато в континентален Китай се очакват 4370 GWh
ACC – съвместното предприятие на Stellantis, Mercedes-Benz и TotalEnergies, се опитва да избегне съдбата на Northvolt, като залага на по-умерено разрастване. Целите са за достигане производствен капацитет 16 GWh до 2026 г., но в момента се сблъсква с типичните предизвикателства за стартъпите – нисък добив и скъпо производство на бракувани стоки в процеса. Венсан обяснява, че ACC се намира в „долината на смъртта“ – период, в който понася удари, но не работи на пълен оборот. Компанията замрази разширяването си в Германия и Италия и води преговори с неназован китайски партньор, за да научи производствените процеси.
PowerCO на Volkswagen ще отвори нов завод в Залцгитер още тази година, но само с една производствена линия вместо планираните две. Verkor, подкрепена от Renault, също ще коригира курса и ще се фокусира само върху един клиент, въпреки че набра над 2 млрд. евро финансиране за фабрика в Дюнкерк. Главният изпълнителен директор на компанията Беноа Леманян заяви пред FT: „Трябва да бъдем скромни при изграждането на първата част от проекта.“ Verkor ще доставя батерии за спортните модели и вановете на Renault.
Иновации вместо мащаб и примерът LionVolt
Някои стартъпи избират по-малки, но по-гъвкави и иновативни подходи вместо агресивен растеж. Например нидерландската LionVolt разработва батерии с технология от полупроводниковата индустрия, позволяваща двоен пробег и два пъти по-бързо зареждане. Компанията е набрала над 30 млн. евро за изграждането на заводи за производство на патентовани аноди в Айндховен и фабрика в Шотландия. Съоснователят Кевин Брандиш е сред хората, които предупреждават за рисковете на интензивния капиталов подход, а според него компаниите не трябва да се конкурират с играчи с десетгодишна преднина.
Нуждата от публична подкрепа
Франция е дала общо над 3 млрд. евро за т.нар. батерийна долина в Дюнкерк за проектите на ACC, Verkor и тайванската ProLogium. Според експерти обаче колко точно устойчива е подобна подкрепа не е сигурно, главно заради високия бюджетен дефицит на Франция, което прави мащабното публично финансиране по-трудно, а без него компаниите няма как да се справят с конкуренцията от Китай. Затова кметът на Дюнкерк Патрис Вегриет призова Европейската комисия да помогне, а оттам отговориха, че „конкурентоспособността на нашата индустрия е приоритет номер едно“ и индустриалната сделка за чиста икономика е „отключила“ 100 млрд. евро за насърчаване на чистото производство. Венсан и Леманян призоваха финансирането да бъде насочено към компании с реален производствен потенциал.
Източник: Капитал
Бизнес
От Чикаго през Перу до Ватикана – новият папа Лъв XIV
В контекста на нарастващите социални неравенства, миграционни и екологични кризи, името Лъв може да носи послание за морално единство. Както отбелязва бившият епископ на Бостън, Шон О’мали, името Лъв е дълбоко свързано със социалната справедливост, характерна за времето на възхода на марксизма и масова миграция.
По-назад в историята, първият папа с името Лъв е наричан Велики и ръководи църквата през V век. Той има важна роля в оформянето на христианската догма на Халкидонския събор, както в спирането на хунския вожд Атила да превземе Рим. Също така, името е символ на лидерство и решителност, които със сигурност ще са нужни на новия папа в предстоящите години.
Възгледите на папата
Въпросите, които поставя Лъв XIV пред Католическата църква, са свързани с продължаването на социалните реформи, започнати от папа Франциск. Едно от големите неизвестни обаче е дали ще успее да продължи дейността на Франциск и като цяло ще успее ли да балансира между традиционните доктрини на Католическата църква и социалната ангажираност. До момента сигналите сочат, че Робърт Превост споделя сходна позиция с предшественика си по важни въпроси като социалната справедливост, миграцията, климатичните промени и ролята на жените в църквата. В интервю за италианската телевизия RAI преди избора си, Превост припомни, че произхожда от семейство на имигранти и че от малък е възпитан в духа на ангажираност към общността и вярата. Това проличава най-ясно от годините му в Перу, където работи с бедни и маргинализирани групи. Бивш негов съквартирант, отец Джон Лайдън, го описва пред BBC като „общителен“, „земен“ и „дълбоко загрижен за бедните“.
„Роден съм в САЩ, но всичките ми баби и дядовци бяха имигранти, французи, испанци…Израснах в силно католическо семейство и двамата ми родители бяха силно ангажирани с енорията.“
В областта на екологията, новият понтифик също следва курса на Франциск. Миналата година, като кардинал, той заяви, че е време „да преминем от думи към действия“ по отношение на климатичните промени и подчерта колко важна е „взаимната връзка“ между човека и природата. Според New York Post, Лъв XIV подкрепя конкретни зелени инициативи във Ватикана, като използването на соларни панели и електрически превозни средства.
По отношение на половете и семейството позицията остава неясна. През годините, Превост е изразявал притесненията си относно т.нар. „джендър идеология“, но пък подкрепи декларацията на Франциск, която позволи благославянето на еднополови двойки. Тогава той очерта едно условие – че решенията трябва да се вземат от епископите в съответствие с културния контекст на конкретната местност. Също така, в интервюта за Vatican News и Catholic News Service, той се е изказвал положително по отношение на участието на жените в управлението на църквата и дори приветства включването им в Дикастерията. През 2024 г. той заяви пред Catholic News Service, че присъствието на жените „допринася значително за процеса на разпознаване на най-добрите кандидати за епископско служение в църквата“.

През 1982 г. е ръкоположен за свещеник, а само три години по-късно заминава за Перу като мисионер
Източник:
Reuters
Източник: Капитал
Бизнес
Бизнес глобус: Nvidia ще пусна новия H20 чип с ограничени функции за Китай; Pinterest отчете ръст на приходите и потребителите заради AI
Nissan се отказва от плановете за завод за батерии в Япония след финансови трудности
Nissan обяви, че се отказва от изграждането на завод за литиево-желязно-фосфатни батерии в Китакюшу, Япония, за 153.3 млрд. йени (приблизително 1.1 млрд. долара), след като компанията преразгледа ефективността на инвестицията. Заводът, който трябваше да създаде около 500 работни места, беше част от стратегията за разширяване на присъствието ѝ на пазара за електрически превозни средства. Решението идва на фона на сериозни финансови проблеми за Nissan, който прогнозира рекордна нетна загуба до 750 млрд. йени за изминалата финансова година. Под ръководството на новия изпълнителен директор Иван Еспиноса компанията започна да предприема мащабни преструктурирания като съкращения на работни места и затваряне на заводи.

Решението идва на фона на сериозни финансови проблеми за Nissan, който прогнозира рекордна нетна загуба до 750 млрд. йени за изминалата финансова година
Източник:
Reuters
Канадците вече предпочитат Мексико за туризъм пред САЩ заради политиките на Тръмп
Мексико се възползва от растящия бойкот на канадските туристи към САЩ заради политиките на Доналд Тръмп. Например през март тази година броят на канадците, посещаващи страната, се е увеличил с 15.6%, а за същия период, пътуванията към САЩ са намалели с 13.5%. Авиокомпаниите като Air Canada и Air Transat пренасочват полети към Мексико, а интересът към известни дестинации като Канкун и Мексико сити се увеличава. Туризмът в Мексико, който съставлява 8.6% от БВП на страната, става все по-важен за икономиката, особено предвид икономическите затруднения от митата на Тръмп.
Британският сектор за търговия на дребно се подготвя за увеличение на цените за киберзастраховки след масови хакерски атаки
Британският ритейл сектор се изправя пред очаквано повишение на цените за киберзастраховки с около 10%. Това се случва заради многото и мащабни хакерски атаки срещу компании като Marks & Spencer, Harrods и Co-op. Експерти от BMS и Gallagher предупреждават, че застрахователите ще затегнат условията на полиците, като някои от тях дори може да започнат да се оттеглят от договори с търговци. Така например Marks & Spencer потенциално може да загуби над 40 млн. паунда. Пазарът за киберзастраховане бързо преминава от „пазар на купувача“ към рязко поскъпване, особено за бизнеси, които работят с чувствителни данни и разчитат на по-остаряла ИТ инфраструктура.
Източник: Капитал
Бизнес
Тръмп 2: По-радикални идеи, същият хаос

Финансовата група Barclays обяви, че ежедневните данни за транзакции с кредитни карти, както и тенденциите при обявите за работа, „засега не показват сериозни поводи за притеснение относно икономическата активност в САЩ“.
Като цяло е трудно да се открие икономически показател, който да се е подобрил значително от началото на втория мандат на Тръмп. И макар че множество данни показват, че икономиката все още се държи, се наблюдава значителен спад в нагласите на бизнеса и потребителите. Макар такива нагласи невинаги да водят до реален спад в растежа, те сигнализират за възможно още по-трудно бъдеще.
Последното издание на Beige Book – проучването на Федералния резерв за икономическите условия в САЩ, показва пукнатини, особено в сектори и региони, зависими от чуждестранния туризъм, който е спаднал рязко, тъй като Тръмп засилва имиграционните ограничения по границите на САЩ.
„Големи туристически обекти, които обичайно привличат международни посетители, отбелязват спад на туристи от чужбина, особено от Канада, а летища и авиокомпании съобщават за забележим спад в броя на чуждестранните пътници в САЩ“, посочва Федералният резерв в Атланта.
Източник: Капитал
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Политикапреди 6 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 5 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 2 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Балканипреди 2 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Икономикапреди 1 седмица
Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.
-
Българияпреди 1 седмица
Със 118 процента са се увеличили констатираните случаи на домашно насилие в област Шумен за година