Здраве
Смъртоносна гъбичка застрашава Европа заради климатичните промени

Видът Aspergillus, който може да причини смъртоносни инфекции на мозъка при хората, да унищожи добитъка и да направи културите негодни за консумация, се очаква да се разпространи на север от Африка и Южна Америка към Европа и Азия.
Смъртоносна гъбичка, която засяга милиони хора годишно в по-топлите климатични зони, може скоро да се разпространи в Европа и Обединеното кралство в резултат на затоплянето на климата, според ново проучване за влиянието на климатичните промени върху разпространението на болести, съобщи „Скай Нюз“.
Видът Aspergillus, който може да причини смъртоносни инфекции на мозъка при хората, да унищожи добитъка и да направи културите негодни за консумация, се очаква да се разпространи на север от Африка и Южна Америка към Европа и Азия.
До колко ще се разпространи, ще зависи от това колко бързо светът ще преустанови използването на изкопаеми горива и други фактори, допринасящи за климатичните промени, се посочва в доклада, като бавните действия ще изложат на риск повече хора.
Глобалното затопляне също увеличава заплахата от болести, като тези, разпространявани от комари, например малария и денга. Гъбите са все по-голям повод за безпокойство, но до голяма степен са неизследвани, пише БГНЕС.
Те живеят във въздуха, почвата и в телата ни и се разпространяват чрез спори във въздуха, който дишаме, но се смята, че над 90% от тях все още са неизвестни на науката.
Водещият автор на новото проучване, Норман ван Райн от Манчестърския университет, заяви, че те са „изключително трудни“ за лечение.
Съществуват малко антимикотични лекарства, а самите гъбички стават все по-устойчиви на лекарства и трудни за откриване и диагностициране.
Но тези организми са също така от съществено значение за здравата екосистема, като разграждат органичната материя и помагат за абсорбирането на въглероден диоксид, който допринася за затоплянето на климата.
Зрителите на телевизионния сериал „The Last Of Us“ са запознати с тази заплаха: пост-апокалиптичната драма разказва за гъбичка, която променя мозъка и е унищожила голяма част от обществото.
„Но реалността вече е достатъчно страшна“, каза д-р Ван Райн. Инфекциите от всички гъби вече причиняват 2,5 милиона смъртни случая годишно в световен мащаб.
Здравата имунна система изхвърля спорите, но уязвимите хора могат да се заразят с инфекции като инвазивна аспергилоза, която се разпространява бързо от белите дробове към други части на тялото, като мозъка, и понастоящем убива 1,8 милиона души годишно в световен мащаб.
„Повечето гъби живеят в околната среда. Тъй като тази среда се променя бързо, през следващите 50 години със сигурност ще видим появата на различни видове болести и инфекции“, каза д-р Ван Райн.
Учените проучиха съществуващите местообитания, подходящи за гъбите, и как те биха се разпространили или намалили при различни темпове на глобалното затопляне. В момента светът е на път да се затопли с 2,6-3,1 °C.
Дори при оптимистичен сценарий с около 2 °C затопляне, Aspergillus fumigatus и flavus ще се разпространят по-на север в Обединеното кралство и Скандинавия, докато вероятно ще изчезнат в Южна Европа.
Aspergillus niger ще се разпространи с още 10%, засягайки до 10 милиона души повече в Европа.
Професор Дан Митчъл от Бристолския университет, който не е участвал в проучването, предупреди, че здравните системи трябва да бъдат подготвени да „разпознават и реагират на тези нови заплахи“, тъй като грешните диагнози са често срещани, когато патогени се появят в непознати региони.
Но проучването също така установи, че температурите в Африка могат да станат толкова високи, че някои гъби ще изчезнат от континента.
Проучването все още не е преминало през рецензиране, но е подкрепено от известната здравна институция Wellcome Trust, която е финансирала изследването.
Вив Гусенс, научен ръководител в Wellcome, заяви: „Гъбичните патогени представляват сериозна заплаха за човешкото здраве, като причиняват инфекции и нарушават хранителните системи. Климатичните промени ще влошат тези рискове. За да се справим с тези предизвикателства, трябва да запълним важни пропуски в научните изследвания.“
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Деца от Варна са в болница след прием на вода с остатъци от белина
Снимка Pixabay
Детска градина
Седем деца от ДГ „Звeздичка“ във Варна са настанени в университетската болница „Св. Марина“ след като са пили вода, в която е имало остатъци от белина.
Диспенсърът за минерална вода е бил извън изправност, затова от заведението използвали кана за преваряване, която не е била добре измита, предава БНР.
Децата са в добро общо състояние и ще останат за наблюдение 48 часа.
Повече подробности за инцидента ще бъдат оповестени на брифинг.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Проект задължава здравния министър да утвърди правила за добра медицинска практика
Снимка Министерство на здравеопазването
Силви Кирилов, министър на здравеопазването
Проект на решение задължава министъра на здравеопазването да утвърди правила, протоколи за действие и практики за диагностика и лечение на пациентите по всички медицински специалности.
Документът е внесен за разглеждане в Народното събрание от коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“.
Към момента правила за добра медицинска практика по отделни специалности няма утвърдени, а медицинските стандарти за материално оборудване и кадрово обезпечение на лечебните заведения съществуват при половината специалности. Има особено значими примери като дейностите по анестезиология и интензивно лечение, при които няма нито действащ стандарт, нито правила за действие от страна на медицинските специалисти.
По закон министърът на здравеопазването е трябвало да утвърди протоколите за диагностика и лечение още през 2022 г.
От години обществеността изисква приемането на правила за лечение по специалности. Празнотата в правната уредба създава заплаха за здравето и живота на пациентите и несигурност за упражняващите медицинска професия, която е правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност. Липсата на правни норми, каквито ще представляват посочените правила по специалности затруднява преценката на поведението на лекарите при упражняване на професията, което е предпоставка за различни неблагоприятни последици и видове юридическа отговорност, пишат вносителите.
От ПП-ДБ подчертават, че при случаи на неблагоприятно развитие на лечението на конкретни лица обществеността, пациентите и техните близки „нямат предвидимост и яснота какви са били задължителните или препоръчителни елементи на дейностите в лечебния процес“.
Всички държави с високо равнище на качеството на медицинските дейности са приели подобни правила. Министерство на здравеопазването е започнало работа по изготвянето на тези актове и предвиденият срок до края на 2025 година е достатъчен, посочват от коалицията.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Общинска програма осигурява безплатни кардиологични прегледи в София

От 17 май – Световния ден за борба с хипертонията – до 31 май жителите на Столична община ще имат възможност да направят безплатен кардиологичен преглед, част от първата по рода си общинска скрининг програма за сърдечносъдовата система в България, съобщиха от ПП ГЕРБ.
Прегледите ще се извършват в 26 общински лечебни заведения, сред които 4 болници – Първа УМБАЛ „Св. Йоан Кръстител”, Втора МБАЛ, Четвърта МБАЛ и МБАЛ „Княгиня Клементина”, както и 22 Диагностично-консултативни центъра (поликлиники) в различни райони на София.
В програмата участват 86 лекари – кардиолози, които ще извършват клиничен преглед, електрокардиограма (ЕКГ) и ехокардиография (ЕхоКГ). Всички прегледи и изследвания са напълно безплатни за пациентите и се финансират от бюджета на Столична община.
Прегледите ще се извършват само с предварително записване в избрано лечебно заведение.
Стартираме тази програма с ясното съзнание, че навременната диагностика спасява животи. Смъртността от сърдечно-съдови заболявания в България е ужасяващо висока. Превенцията е най-доброто лекарство – достъпно, навременно и ефективно, заяви д-р Ваня Тагарева, заместник-председател на Столичния общински съвет и инициатор на програмата.
В четвъртък се проведе работна среща с директори, координатори и с екипите на лечебни заведения, на която бяха очертани организационните стъпки и беше потвърдена пълната готовност за провеждане на скрининга.
През следващата седмица д-р Ваня Тагарева и д-р Антон Койчев ще посетят Първа УМБАЛ и ХХ ДКЦ, за да се уверят на място в оперативната готовност и организацията на приема.
Символично, програмата започва именно на 17 май – Световния ден за борба с хипертонията, с което Столичният общински съвет се включва в международните усилия за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания и за повишаване на здравната информираност на обществото.
Програмата е подкрепена от мащабна информационна кампания.
Също на 17 май – на стадиона в Бистрица ще се проведе футболен турнир с участието на над 80 лекари, от 8 болници, с послание в подкрепа на програмата и послание за по-добро здраве чрез движение и профилактика. Събитието ще постави акцент върху важността на активния начин на живот и редовната грижа за сърцето.
Източник: Offnews.bg
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Балканипреди 3 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Политикапреди 6 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 6 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 3 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 2 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 3 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета