Здраве
Да не дишаш 3 минути: Спасиха дете след опасна игра в TikTok

В университетската болница в Бургас спасиха дете, загубило съзнание след опасна игра в социалната мрежа TikTok. Случаят е от миналата седмица, но е поредният и медиците предупреждават родителите да бъдат внимателни и критични към съдържанието, което децата им гледат онлайн.
Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст. Било на гости на своя приятелка, с която решават да участват в предизвикателство, видяно в социалната мрежа – коя по-дълго ще издържи без да диша.
При принудителното спиране на дишането девойката губи съзнание, пада и удря главата си. Родителите, които в това време са в съседната стая, веднага викат линейка и детето е прието във Второ детско отделение на УМБАЛ Бургас.
За щастие раната не е дълбока. Но заради лишаването на мозъка от кислород момичето получава амнезия – не помни случая, не си спомня и събития от последните две-три седмици. След няколкодневно лечение паметта е възстановена, момичето е изписано с подобрение и вече си е у дома.
Случаят далеч не е единствен, посочват от лечебното заведение. В последните няколко месеца във Второ детско отделение са лекували няколко деца, предозирали с лекарства след участие в TikTok предизвикателства. Достатъчни са само няколко таблетки, за да се стигне до тежки увреждания на черния дроб и дори до смърт.
„Това е много тревожна тенденция, защото виждаме как социалните мрежи пряко влияят върху здравето и живота на децата. Родителите трябва да са изключително внимателни и ангажирани с дигиталния свят на своите деца и да не се успокояват, че щом са в съседната стая, значи са в безопасност“, съветват педиатрите.
Редовните разговори относно рисковете, до които може да доведе подобно поведение и насърчаване на критичното мислене на подрастващите, са най-доброто, което родителите могат да предприемат. А в най-ранна детска възраст – до 3-5 години, дигиталните устройства следва да се избягват съвсем, препоръчват специалистите.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Деца от Варна са в болница след прием на вода с остатъци от белина
Снимка Pixabay
Детска градина
Седем деца от ДГ „Звeздичка“ във Варна са настанени в университетската болница „Св. Марина“ след като са пили вода, в която е имало остатъци от белина.
Диспенсърът за минерална вода е бил извън изправност, затова от заведението използвали кана за преваряване, която не е била добре измита, предава БНР.
Децата са в добро общо състояние и ще останат за наблюдение 48 часа.
Повече подробности за инцидента ще бъдат оповестени на брифинг.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Проект задължава здравния министър да утвърди правила за добра медицинска практика
Снимка Министерство на здравеопазването
Силви Кирилов, министър на здравеопазването
Проект на решение задължава министъра на здравеопазването да утвърди правила, протоколи за действие и практики за диагностика и лечение на пациентите по всички медицински специалности.
Документът е внесен за разглеждане в Народното събрание от коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“.
Към момента правила за добра медицинска практика по отделни специалности няма утвърдени, а медицинските стандарти за материално оборудване и кадрово обезпечение на лечебните заведения съществуват при половината специалности. Има особено значими примери като дейностите по анестезиология и интензивно лечение, при които няма нито действащ стандарт, нито правила за действие от страна на медицинските специалисти.
По закон министърът на здравеопазването е трябвало да утвърди протоколите за диагностика и лечение още през 2022 г.
От години обществеността изисква приемането на правила за лечение по специалности. Празнотата в правната уредба създава заплаха за здравето и живота на пациентите и несигурност за упражняващите медицинска професия, която е правно регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност. Липсата на правни норми, каквито ще представляват посочените правила по специалности затруднява преценката на поведението на лекарите при упражняване на професията, което е предпоставка за различни неблагоприятни последици и видове юридическа отговорност, пишат вносителите.
От ПП-ДБ подчертават, че при случаи на неблагоприятно развитие на лечението на конкретни лица обществеността, пациентите и техните близки „нямат предвидимост и яснота какви са били задължителните или препоръчителни елементи на дейностите в лечебния процес“.
Всички държави с високо равнище на качеството на медицинските дейности са приели подобни правила. Министерство на здравеопазването е започнало работа по изготвянето на тези актове и предвиденият срок до края на 2025 година е достатъчен, посочват от коалицията.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Общинска програма осигурява безплатни кардиологични прегледи в София

От 17 май – Световния ден за борба с хипертонията – до 31 май жителите на Столична община ще имат възможност да направят безплатен кардиологичен преглед, част от първата по рода си общинска скрининг програма за сърдечносъдовата система в България, съобщиха от ПП ГЕРБ.
Прегледите ще се извършват в 26 общински лечебни заведения, сред които 4 болници – Първа УМБАЛ „Св. Йоан Кръстител”, Втора МБАЛ, Четвърта МБАЛ и МБАЛ „Княгиня Клементина”, както и 22 Диагностично-консултативни центъра (поликлиники) в различни райони на София.
В програмата участват 86 лекари – кардиолози, които ще извършват клиничен преглед, електрокардиограма (ЕКГ) и ехокардиография (ЕхоКГ). Всички прегледи и изследвания са напълно безплатни за пациентите и се финансират от бюджета на Столична община.
Прегледите ще се извършват само с предварително записване в избрано лечебно заведение.
Стартираме тази програма с ясното съзнание, че навременната диагностика спасява животи. Смъртността от сърдечно-съдови заболявания в България е ужасяващо висока. Превенцията е най-доброто лекарство – достъпно, навременно и ефективно, заяви д-р Ваня Тагарева, заместник-председател на Столичния общински съвет и инициатор на програмата.
В четвъртък се проведе работна среща с директори, координатори и с екипите на лечебни заведения, на която бяха очертани организационните стъпки и беше потвърдена пълната готовност за провеждане на скрининга.
През следващата седмица д-р Ваня Тагарева и д-р Антон Койчев ще посетят Първа УМБАЛ и ХХ ДКЦ, за да се уверят на място в оперативната готовност и организацията на приема.
Символично, програмата започва именно на 17 май – Световния ден за борба с хипертонията, с което Столичният общински съвет се включва в международните усилия за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания и за повишаване на здравната информираност на обществото.
Програмата е подкрепена от мащабна информационна кампания.
Също на 17 май – на стадиона в Бистрица ще се проведе футболен турнир с участието на над 80 лекари, от 8 болници, с послание в подкрепа на програмата и послание за по-добро здраве чрез движение и профилактика. Събитието ще постави акцент върху важността на активния начин на живот и редовната грижа за сърцето.
Източник: Offnews.bg
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Политикапреди 5 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 5 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 2 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Икономикапреди 1 седмица
БАСФ насочва вниманието си към Азия като ключов двигател на растежа за германския концерн
-
Икономикапреди 1 седмица
С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай
-
Икономикапреди 1 седмица
Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.