Свят
Президентът на Колумбия обяви намерение страната му да стане част от „Един пояс, един път“ и каза, че има заговор за отстраняването му от власт

Президентът на Колумбия Густаво Петро обяви, че иска страната му да се присъедини към китайската инициатива „Един пояс, един път“, предаде Франс прес.
„Ще разговаряме с китайския президент Си Цзинпин като равен с равен и ще подпиша писмо с намерение за присъединяване към инициативата“, заяви президентът. Датата на посещението му в Китай обаче не беше уточнена.
Той каза, че следващите правителства на Колумбия ще трябва да решат дали да превърнат това намерение в реалност.
Новината идва в контекст на напрежение между Колумбия и САЩ заради разногласия относно експулсирането на колумбийски граждани.
Китай е четвърта дестинация за колумбийския износ и е напът дори да стане втора. Петрол, въглища, злато и изумруди са сред основните колумбийски продукти, изнасяни към Китай.
Густаво Петро между впрочем заяви, че в страната му има и заговор за отстраняването му, след като външният министър Алваро Лейва Дурам за втори път в рамките на три седмици го обвини, че е пристрастен към наркотиците, предаде Асошиейтед прес.
Външният министър твърди това в писмо. Той казва, че Петро е зависим от субстанции, които влияят върху емоционалното и менталното му равновесие.
Лейва Дурам е бивш кандидат за президент и опитен политик. За първи път той обвини президента, че е зависим от наркотици, когато Петро изчезна за два дни по време на посещение в Париж. Според външния министър това било свързано с употреба на дрога, а Петро каза, че просто е отишъл при познати.
Сега външният министър казва, че Петро е пропуснал и други изяви, като например такива в Давос и в Чили. Непредвидимият график на президента и необяснимите му отсъствия от официални събития, му навлякоха обвинения, че на него не може да се разчита. Депутати на няколко пъти го призоваха да се подложи на медицински тестове, за да докаже, че не взима незаконни субстанции. А вчера сенатор Мигел Урибе предложи да се създаде комисия от трима медици, която да проучи какво е здравето на Петро и да установи дали той трайно не може да изпълнява задълженията си.
Източник: БТА
Свят
Пакистан свика среща на Националното командно управление, което отговаря и за ядрения арсенал

Пакистанският премиер Шехбаз Шариф свика извънредна среща на Националното командно управление, което взема решения, свързани със сигурността, включително тези, свързани с ядрения арсенал на страната, след ескалацията на конфликта със съседна Индия, предадоха Ройтерс и ДПА.
Очаква се заседанието да бъде проведено по-късно днес, съобщи министърът на външните работи Ишак Дар.
Срещата бе свикана часове, след като Индия и Пакистан взаимно се обстреляха с ракети, твърдейки, че са разрушили военновъздушни бази на територията на противниковата страна.
Индийските въоръжени сили заявиха след ударите по тяхна територия, че Пакистан продължава „явната ескалация“ по западната граница на Индия и че „вражеските планове“ ще бъдат провалени.
Министърът на планирането на Пакистан Асан Икбал заяви, че ескалацията е изпитание за международната общност.
„Не бихме искали да видим прекрачването на ядрения праг“, заяви той, цитиран от Ройтерс.
Пакистанският министър на информацията Атаула Тарар заяви в публикация в социалната мрежа „Екс“, че военната операция на страната му е наречена „Бунянун Марсус“. Терминът е взет от Корана и означава твърда, обединена структура
Напрежението между двете страни, които са ядрени сили, ескалира тази седмица, след като и двете държави се обвиниха една друга в нарушаване на въздушното пространство с дронове.
Най-малко 48 души са загинали при сраженията, напомня Ройтерс.
Междувременно американският държавен секретар Марко Рубио съобщи, че е разговарял по телефона с началника на Генералния щаб на пакистанската армия Асим Нунир. Той е предложил посредничеството на САЩ за стартиране на конструктивни преговори с цел да бъде избегнат бъдещ конфликт.
Рубио е призовал още веднъж Делхи и Исламабад за деескалация.
„Това е мек сигнал за ядрено оръжие, но също така е в съответствие с ядрената доктрина на Пакистан за първа употреба и реалистично отразява къде се намираме на стълбицата на ескалация – което е доста високо, след множество дуели между двете страни, и също така липсва прецедент“, коментира пред Ройтерс Асфандяр Мир, старши изследовател на Южна Азия в Центъра „Стимсън“ в САЩ.
Източник: БТА
Свят
САЩ и Китай ще проведат търговски преговори в Швейцария

Министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт и представителят за търговията Джеймисън Гриър ще се срещнат днес в Швейцария с китайския вицепремиер Хъ Лифън за първите преговори между двете страни на фона на предизвикалата несигурност по света търговска война, предаде ДПА.
Преговорите в Женева ще се наблюдават отблизо заради търговската война, предизвикана от американския президент Доналд Тръмп, който наложи мита от най-малко 10% върху целия внос в страната, както и други пречки за редица търговски партньори, предизвиквайки значителни сътресения по фондовите и финансовите пазари.
Макар и да отмени много от планираните мита, за да позволи търговски преговори, специалните мита от до 145% остават в сила за китайските стоки, като Пекин отговори с мита, достигащи до 125% за американските продукти.
Преговорите в Женева са първата стъпка от двете страни, които досега само се опитваха да се представят в по-силна позиция.
Същевременно има индикации, че Вашингтон може да е готов да намали митата. „80% мито за Китай изглежда правилно! До Скот Б.“, написа Тръмп вчера в социалните мрежи.
/ВТ/
Източник: БТА
Свят
Преживяла Холокоста еврейка почина на 103-годишна възраст

Еврейка, преживяла Холокоста, почина на 103-годишна възраст, съобщи днес фондация “Марго Фридлендер”, цитирана от ДПА.
Марго Фридлендер беше един от последните живи свидетели, преживели нацистките концентрационни лагери.
Тя е родена в Берлин през 1921 г., но въпреки че се укрива в града, през 1944 г. е изпратена в Теризенщатското гето, тогавашна Чехословакия. Баща ѝ, майка ѝ и брат ѝ са убити в Аушвиц.
Тя и съпругът ѝ, с когото се запознава в Теризенщат, емигрират в САЩ през 1946 г.
След смъртта му през 1997 г. тя започва да посещава Берлин през новия век и се връща за постоянно през 2010 г. на 88-годишна възраст. Оттогава тя неуморно разказва на младите хора в Германия за нацисткия режим.
/ВТ/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Святпреди 1 седмица
Още едно обвинение бе повдигнато на сваления от власт южнокорейски президент Юн Сук-йол
-
Святпреди 1 седмица
Кандидатурата на И Дже-мьон за президент на Южна Корея е застрашена, след като Върховният съд отмени оправдателна присъда срещу него
-
Икономикапреди 1 седмица
БАСФ насочва вниманието си към Азия като ключов двигател на растежа за германския концерн
-
Икономикапреди 1 седмица
С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай
-
Икономикапреди 1 седмица
Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.
-
Българияпреди 1 седмица
Със 118 процента са се увеличили констатираните случаи на домашно насилие в област Шумен за година