България
Парламентът ще гласува отлагане на либерализацията на пазара на ток за битови потребители, както и за сваляне на депутатски имунитети, според проектопрограмата

Депутатите да разгледат и гласуват исканията на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу народни представители, предвижда проектът на седмична програма на Народното събрание (НС), публикуван на сайта на законодателния орган.
Исканията за сваляне на имунитетите са предвидени за четвъртък и се отнасят до депутатите Марио Рангелов и Джейхан Ибрямов – ПГ „Демокрация, права и свободи“ – ДПС, както и за Славчо Крумов, Ивайло Чорбов, Йордан Тодоров, Никола Димитров – от ПГ „Възраждане“.
В първата сряда на месеца, според правилника за работа на парламента, политическите сили могат да включват точки в програмата, без да се налага да се гласува за това. Така от „Възраждане“ са предложили за днес проект на решение за произвеждане на национален референдум за запазване на българския лев.
През март т.г. лидерът на партията Костадин Костадинов обяви пред журналисти в НС, че са внесли предложение в деловодството за провеждане на референдум за запазване на българския лев. Събрани са 52 подписа, като те, освен на „Възраждане“, са и на депутати от „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) и „Величие“.
Също по правилото за първата сряда от месеца парламентарната група „Има такъв народ“ предлагат НС да гласува по три законопроекта за изменения в Закона за енергетиката – на „БСП – Обединена левица“, „Възраждане“ и ИТН. И трите са свързани с отлагане либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители, приета през есента на 2023 г. и отложена вече с една година през 2024 година.
Законопроектът на „БСП – Обединена левица“ предвижда отлагането да бъде с две години, на „Възраждане“ – с 10 години, а ИТН предлагат отлагането на либерализацията да е със срок от пет години.
Предложението на ПГ „Демокрация, права и свободи“ – ДПС за днес е депутатите да разгледат промени в Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани, а на ПГ МЕЧ – първо четене на поправки в Закона за задълженията и договорите.
ГЕРБ-СДС предвиждат пленарната зала да обсъди на първо гласуване изменения в Закона за мерките срещу финансирането на тероризма с вносител Министерският съвет. Предлага се Агенцията по вписванията да осигури техническа възможност за ограничаване достъпа до вписаните обстоятелства за действителните собственици в търговския регистър, регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, както и в регистър Булстат. Приемането на предлагания законопроект е в съответствие с правото на Европейския съюз относно въвеждането на член 74 от Директива (ЕС) 2024/1640.
ПГ „Продължаваме промяната – Демократична България“ предлагат за сряда гласуване на първо четене на изменения в Закона за обществените поръчки.
За четвъртък проектопрограмата включва второто гласуване на промени в Закона за енергията от възобновяеми източници (продължение).
Също на 8 май НС ще избира членове, в т.ч. председател и заместник-председател, на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства.
В предложението за програма е и второто четене на изменения в Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112, както и първото четене на законопроекти за промени в Закона за устройство на територията.
Предвиден е и избор на председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита от дискриминация.
В петък като първа точка е блицконтрол, в който по правило участват премиерът и вицепремиерите, след което НС ще продължи със законодателна дейност.
Източник: БТА
България
Общинският съвет на Кричим ще разгледа проекта за бюджет за 2025 г.

Общинският съвет на Кричим ще разгледа проекта за бюджет на общината за 2025 г. Размерът на приходите е 13 млн. лева, се посочва в докладната, публикувана на интернет страницата на администрацията. Приходите за делегирани държавни дейности са 8,2 млн. лева, а за местни дейности – 4,7 млн. лв.
Предвидени се средства за работен проект за обект: „Изграждане на „Подпорна стена на ляв бряг на р. Въча“. Необходимо е да бъдат предвидени средства за доплащане на работния проект, за възлагане изготвянето на доклад за оценка на съответствието на инвестиционния проект (ОСИП), за строителен и за авторски надзор. Предвижда се изграждането на подпорната стена да се извърши на три обособени етапа, общата стойност на които е 6 млн. лева съгласно работния проект, за които ще се търси външно финансиране, тъй като бюджета на общината не може да поеме такъв сериозен разход. Предвидени са и средствата за изграждане на общинската складова база, както и средства за изработване на работен проект за спешно почистване коритото на р. Въча в регулацията на Кричим.
Инвестиционна програма за 2025 г. в размер на 1,5 млн. лева, в това число разпределението на целевата субсидия за капиталови разходи в размер на 269 хил. лв. Предвиждат се ремонти на улици, на пътна част на пешеходен мост над р. Въча в Кричим, изграждане на тротоари, доплащания по изграждането на подпорна стена на левия бряг на р. Въча.
В капиталовите разходи са включени още внедряване на мерки за енергийна ефективност и основен ремонт на сградата на Градска поликлиника и на сградата на Общинския младежки дом.
/ЛРМ/
Източник: БТА
България
Конференция по проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ ще се състои днес в София

Конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ ще се състои днес от 17:00 ч. в зала „Максим“ на Българската телеграфна агенция (БТА).
Форумът е организиран по проект на БТА, който се изпълнява с подкрепата на Европейската комисия.
Ще бъдат дискутирани новостите в политиката на сближаване в Европейския съюз за периода 2021 г. – 2027 г. и постигнатите резултати през периода 2014 г. – 2020 г. Основни акценти в конференцията ще са образованието, знанията и уменията и връзката им с пазара на труда, както и младите хора.
Форумът ще бъде открит от генералния директор на БТА Кирил Вълчев. Сред участниците в събитието са ръководителят на Управляващия орган на Програма „Развитие на човешките ресурси“ (ПРЧР), Иван Попов, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“, Десислава Желязкова директор на дирекция „Образование“ към Столичната община.
Със своята инициатива БТА си поставя за цел да предоставя информация на широката общественост и да насърчава открит диалог относно политиката на сближаване, резултатите на местно ниво и изпълнението на политическите приоритети на Европейския съюз.
БТА даде начало на проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ с откриваща конференция във Велики Преслав на 1 ноември 2024 г. – в Деня на народните будители. Целта му е да предостави обективна и изчерпателна информация, за да се даде точна цялостна картина на политиката на сближаване на Европейския съюз, включително на Фонда за справедлив преход, съответната подкрепа по Плана за възстановяване на Европа или от инструмента за техническа поддръжка. Специален акцент се поставя върху образованието и уменията като двигател за развитието на регионите.
От ноември 2024 г. до септември 2025 г. БТА организира дискусии по проекта в пресклубовете си в Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Казанлък, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Петрич, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Самоков, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Троян, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол, както и трансгранични конференции в Белград, Босилеград, Букурещ, Одрин, Солун и Скопие.
Източник: БТА
България
От Столичната община ще обявят резултатите от първо класиране за прием в детските градини и ясли на София

Първото генерално класиране за прием в детските градини и ясли на София ще се извърши днес, 9 май, под граждански контрол. Ще има и две последващи генерални класирания – на 23 май и на 6 юни. Това съобщиха от пресцентъра на Столичната община.
До края на 2025 г. ще бъдат отворени за прием още 591 места в нови детски градини и 579 места в новоизградени корпуси към съществуващи детски заведения. Местата за тях ще бъдат обявени в системата за кандидатстване веднага, след като те бъдат въведени в експлоатация.
БТА припомня, че до 12:00 часа на 8 май родителите имаха възможност да подадат кандидатури за прием на децата за съответната детска градина или ясла. За кандидатстването е необходимо да въведат актуални адресни данни и да заявят предимства по критерии в профилите си. Времето за създаване на кандидатури не оказва влияние при класирането на децата, отбелязаха от Столичната община.
Местата за прием в детски градини и ясли бяха обявени на 24 март 2025 г. От Столичната община тогава уточниха, че за прием за учебната 2025/2026 година в общинските самостоятелни детски ясли, общинските детски градини и в подготвителните групи в общинските училища на територията на Столична община са обявени 13 089 места. От тях 5575 в самостоятелни ясли или яслени групи в детските градини, 5576 места за 1-ва градинска група в детските градини, 1717 места в предучилищните групи в общинските училища, както и 221 места за родените през 2021 г., 2020 г. и 2019 г. деца.
/ЛРМ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Балканипреди 7 дни
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Европапреди 1 седмица
Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите
-
Политикапреди 1 седмица
“Величие“ и МЕЧ получиха места в парламентарните комисии
-
Балканипреди 1 седмица
„Съюзът на синдикатите в Македония“ призовава към протест за по-високи заплати утре; „Конфедерацията на свободните синдикати“ бойкотира
-
Балканипреди 1 седмица
Турски министър отхвърли твърдения, че вече се работи по проекта Канал „Истанбул“ между Черно и Мраморно море
-
Обществопреди 1 седмица
Променят движението за голямото пътуване по празниците