Свържете се с нас

Балкани

Вицепрезидентът Илияна Йотова e на посещение в Черна гора

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще присъства днес на официална церемония, с която улица в историческата столица на Черна гора Цетине ще носи занапред името на Иван Вазов. Ще бъде открита и паметна плоча.

Очаква се на откриването слова да произнесат кметът на Цетине Никола Джурашкович и вицепрезидентът Илияна Йотова. На церемонията ще присъстват също министърът на културата и медиите на Черна гора Тамара Вуйович и министърът на културата на България Мариан Бачев.

Йотова ще проведе срещи с кмета на Цетине Никола Джурашкович, както и с министъра на културата и медиите на Черна гора Тамара Вуйович.

Посещението на вицепрезидента ще продължи в черногорската столица Подгорица, където ще присъства на официалното откриване на 19-ия Международен панаир на книгата и образованието и ще произнесе слово. Министърът на културата Мариан Бачев ще открие българския щанд на панаира, а вицепрезидентът ще открие изложбата „Азбука и история“.

Йотова ще има среща и с кмета на Подгорица проф. д-р Саша Муйович.

Очаква се вицепрезидентът да присъства и на концерт по повод откриването на панаира на Плевенската филхармония със солист световноизвестната акордеонистка  Вероника Тодорова.

/СГ/

Източник: БТА

Балкани

Стъпиха ли протестиращите студенти в главната роля на политическата сцена в Сърбия?

Шест месеца след трагичния инцидент в северния сръбски град Нови Сад, рухването на козирката на жп гарата, което причини смъртта на 16 души и предизвика вълна от социално недоволство в цялата страна, управляващите и опозицията се питат имат ли нова роля в политиката протестиращите студенти и колко е голяма вероятността да я превърнат в главна.

Студентите от блокадата за първи използваха социалната мрежа Екс по примера на световни политически лидери и на 5 май вечерта обявиха, че искат незабавно да бъде разпусната Народната Скупщина на Сърбия и да се проведат предсрочни парламентарни избори според изискванията на посочения от тях член от сръбската конституция.

„Вярваме, че демокрацията е единственият правилен начин за разрешаване на политическа криза от такъв мащаб“, написаха студентите в Екс по-малко от месец след като Народната Скупщина излъчи ново правителство с безпартиен премиер, но с мандата на Сръбската прогресивна партия, оглавявана от вече бившия премиер Милош Вучевич, който подаде оставка под натиска на протестите.

Същото съобщение малко по-късно бе публикувано и в Инстаграм, в профила „Студенти от блокадата“, превърнал се в традиционен информационен канал, в който през последната половин година студентите публикуват изявления и информират гражданите и властите за предстоящите си действия.

Студентката във втори курс в Белградския универститет Саня Борисович подкрепя искането за свикване на предсрочни избори и сподели пред БТА, че не е изненадана, че студентите за първи път използват социалната мрежа Екс.

„Променяме се, търсим новата си роля, но нека обясня как стигнахме дотук. Ние първо блокирахме нашите факултети, подкрепиха ни голяма част от преподавателите, първо неофициално, после официално, и виждате, че сега целият Съвет на ректорите на Белградския университет стои зад нас!“, каза пред БТА Борисович.

„Но видяхме, че управляващите не ни чуват и не ни разбират“, каза още студентката и припомни, че тя и колегите ѝ често са били обект на подигравки от страна на управляващите, че са били определени като „платени агенти на чужди държави“, включително от президента Александър Вучич.

„Обидно е, контрапротестиращите крещяха в лицето ми: „Усташи!“, каза още Борисович и допълни, че усташите са хървати, членове на профашистка организация, под чието ръководство са избити стотици хиляди сърби по време на Втората световна война.

„Това ли е внушението, че сме убийци на собствения си народ?! Не мога да приема подобно мислене!“, категорична е тя.

Саня Борисович подчерта, че студентите няма да се кандидатират за депутати в Скупщината, а ще подкрепят листа от кандидати, които досега не са били част от политическия елит на Сърбия и че в момента се изработва механизъм, по който ще бъдат направени номинациите за кандидат-депутатите.

Първоначално студентите от блокадата, които повече от пет месеца организираха протести в цяла Сърбия след рухването на козирката на жп гарата в Нови Сад, настояваха за изпълнението на четири искания и подчертаха, че протестите им са мирни и не са политически мотивирани. Те многократно отхвърляха опитите и внушенията на политически партии да се присъединят към техните акции и протестите да се радикализират. 

В рамките на протестните действия студентите блокираха около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията в северния сръбски град се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.

Първото искане за свикване на предсрочни парламентарни избори в Сърбия дойде на 25 април от Факултета по технически науки в Нови Сад, където протестиращите студенти взеха решение чрез гласуване на пленум (общо събрание на всички студенти).

Тогава сръбският президент Александър Вучич коментира, че сръбските служби трябва да разследват как се е провело гласуването.

Няколко дни по-късно полицията в Нови Сад използва за първи път палки и сълзотворен газ срещу студентите, които протестираха пред Факултета по спорт и физическо възпитание и които се опитаха да попречат на декана Патрик Дрид да премине през тяхната блокада. 

Призивът на студентите за предсрочни парламентарни избори бе отхвърлен от управляващите и частично подкрепен от опозицията в Сърбия.

Но за всички участници в политическия живот на страната започва да става ясно, че улицата е публична сцена, която вече не е достатъчно голяма за осъществяването на идеите на разгневените и решени да не се предават млади хора.

„Борбата продължава!“, „Край е когато кажем, че е край!“ са част от лозунгите, които протестиращите студенти издигат периодично.

Програмният директор на неправителствената организация „Църта“ Раша Неделков коментира вчера пред агенция Фонет, че условията за предсрочни парламентарни избори ще бъдат трудни, но че това е „борба, която е неизбежна“.

Въпреки че условията за провеждане на избори може да не са се променили, сега има обединени граждани, които вярват във върховенството на закона, законите и разпоредбите и които са готови да ги защитават безкомпромисно, убеден е Неделков.

За първи път от началото на протестите Европейският парламент прие резолюция за политическата криза в Сърбия и потвърди, че исканията на студентите са в съответствие с реформите, очаквани от страната по пътя ѝ към евроинтеграцията.

В текста на резолюцията се подчертава необходимостта от осигуряване на независимостта на ключови институции, включително Регулаторния орган за електронните медии (РЕМ), и пълното прилагане на избирателните реформи, чрез прозрачен и приобщаващ процес и достатъчно време преди всеки нови избори.
 
В документа Европейският парламент изрази „дълбока загриженост относно системните проблеми, подчертани от студентските и други протести в Сърбия, като например въпроси, свързани с гражданските свободи, разделението на властите, корупцията, опазването на околната среда, институционалната и финансовата прозрачност, особено по отношение на инфраструктурните проекти и отчетността.“
 
В него се отбелязва също, че масовият протест на 15 март в Белград, „представлява най-големия протест в съвременната история на Сърбия“ и се призовава за безпристрастно разследване на твърденията за използване на незаконна технология за разпръскване на демонстранти, довела до наранявания и оплаквания от тяхна страна.

До резолюцията на ЕП се стигна след доклад на хърватския евродепутат Тонино Пицула.

При едно от посещенията на Пицула в Белград председателят на Народната Скупщина Ана Бърнабич отказа да му подаде ръка в израз на острото си несъгласие с избора на 63-годишния политик, който според нея не е обективен, тъй като по време на войната между сърби и хървати през 90-те години на 20-и век се е сражавал на страната на хърватската армия. Един от дядовците на Ана Бърнабич също е етнически хърватин.

В интервю за германската обществена телевизия „Дойче Веле“ преди седем години Бърнабич отрече кланетата на бошняци от юли 1995 г. от босненските сръбски сили в Сребреница да са били акт на геноцид. Две седмици по-късно Европейският парламент прие резолюция, в която се казва, че парламентът изразява съжаление, че част от сръбските власти продължават да отричат геноцида в Сребреница.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Профилът в Екс на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу беше блокиран в Турция

Достъпът до профила на затворения кмет на Истанбул Екрем Имамоглу, основният политически съперник на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, е блокиран в Турция в отговор на съдебно искане, се казва в съобщение в профила му в социалните мрежи от днес, предаде Ройтерс.

Полицията задържа Имамоглу на 19 март, което предизвика най-големите протести в Турция от десетилетие. Той беше поставен под арест четири дни по-късно в очакване на съдебен процес по обвинения в корупция, които той отрича.

Опозиционните партии нарекоха ареста му политизиран и антидемократичен.

Профилът на Имамоглу в Екс има близо 10 милиона последователи.

Известният турски адвокат Гьоненч Гюркайнак заяви в Екс, че подава, по искане на Екс, възражение срещу решението на съда за блокиране на достъпа до профила.

Подробности за решението не бяха съобщени веднага.

Проучвания на общественото мнение показват, че обществената подкрепа за Имамоглу е нараснала още повече след ареста му за сметка на тази към Ердоган, което засилва убеждението, че той ще бъде основният съперник на Ердоган на следващите президентски избори, които се очаква да се проведат през 2028 г., отбелязва агенцията.

/МИД/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Инфлацията в Северна Македония се забавя за втори пореден месец

Инфлацията на потребителските цени в Република Северна Македония се забави за втори пореден месец през април до най-ниското си ниво от седем месеца, показват предварителни данни на статистическата служба на балканската страна, предаде ДПА.

Индексът на потребителските цени (ИПЦ) се е повишил с 2,6 процента на годишна база след увеличение от 2,7 процента през март. Инфлацията достигна пик от 5 процента през февруари.

Последният темп на инфлация е най-ниският от септември миналата година, когато беше на същото ниво.

Транспортните разходи са намалели за втори пореден месец. Разходите за комуникации са се повишили с 0,1 процента след близо 2 процента ръст през предходния месец. Инфлацията на хранителните продукти се е забавила до 1,5 процента от около 2 процента през март.

ИПЦ се е повишил с 0,6 процента на месечна база през април, след спад от 1,3 процента през предходния месец. Увеличението е най-бързото от пет месеца насам.

Сред основните компоненти транспортът е регистрирал месечно увеличение на разходите с 5,1 процента, цените на дрехите и обувките са се повишили с 1,5 процента, а тези в групата „Отдих и култура“ са по-високи с 1,4 процента.

/МИД/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 58 минути

Ройтерс: Президентът на Китай Си Цзинпин пристигна в Кремъл за среща с руския си колега Путин

Бизнеспреди един час

Сближаването между Тръмп и Путин променя политическата сцена в Централна и Източна Европа

Спортпреди един час

Майката Природа ми помогна, казва героят на ПСЖ Донарума

Спортпреди един час

Митичният стадион „Ацтека“ ще бъде готов за Мондиал 2026 идния март, обяви кметът на града

Обществопреди един час

Наем или ипотека през 2025: Кое е по-изгодно

Българияпреди един час

Четири двойки близнаци се родиха за десет дни в УМБАЛ „Свети Георги“в Пловдив

Балканипреди един час

Стъпиха ли протестиращите студенти в главната роля на политическата сцена в Сърбия?

Святпреди един час

Украинските военновъздушни сили съобщиха, че към 8:00 ч. днес не са засекли руски ракети и дронове във въздушното пространство на Украйна

Спортпреди един час

Звездата на Голдън Стейт Стеф Къри ще отсъства от игра поне седмица заради контузия

Българияпреди един час

Условията за туризъм са неподходящи във високите части на планините, съобщиха от ПСС на БЧК

Българияпреди един час

Силистренската община Главиница закупи два нови автомобила за нуждите на местни социални институции

Българияпреди един час

Депутатите да си дадат доброволно имунитетите, призова съпредседателят на ПП Кирил Петков

Икономикапреди 5 дни

Тръмп изслушва и дава обратна връзка, според ръководителя на германския софтуерен гигант САП

Балканипреди 5 дни

Здравословното състояние на сръбския президент Вучич е стабилно и задоволително, заяви лекар от болницата, в която е настанен той

Икономикапреди 5 дни

Средствата от Плана за възстановяване и устойчивост са една трета от европейското финансиране, каза Томислав Дончев

Обществопреди 5 дни

Стотици щурмуваха стоматологичната клиника, в която почина 6-годишно дете

Икономикапреди 4 дни

Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ

Обществопреди 4 дни

Днес е поклонението пред оперния певец Богомил Спиров

Българияпреди 4 дни

Временна организация на движението е въведена на Дунав мост при Русе заради ремонт, предупреждава „Гранична полиция“

Балканипреди 4 дни

Румънската евродепутатка Диана Шошоака „гласува“ за Влад Цепеш и Николае Чаушеску

Политикапреди 5 дни

ДСБ-София скъса отношенията си с кмета на ‘Оборище’ Георги Кузмов

Балканипреди 5 дни

Над 223 хиляди румънци в чужбина са гласували за президент към 15 ч. румънско време

Българияпреди 5 дни

Мотоциклетист е пострадал в катастрофа по пътя между Казанлък и Мъглиж, съобщиха от полицията

Българияпреди 5 дни

Северозападна България има всичко, за да развива туризъм, въпросът е кой и колко ще работи, за да го покаже, каза министър Боршош

Новини