България
Пороен дъжд е наводнил имоти в селата Лехчево и Кобиляк в община Бойчиновци, където наскоро имаше наводнение

Пороен дъжд, придружен с градушка, е паднал тази вечер в селата Лехчево, Кобиляк и Бели брод в община Бойчиновци, съобщи за БТА директорът на Областната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Монтана Венцислав Райков.
Екипи на пожарната в момента са на място, като има наводнени дворове на имоти и мазета. До момента е отводнено едно мазе в с. Лехчево, все още се изяснява колко точно къщи ще имат нужда от изпомпване на вода от мазета и приземни етажи. При пороя няма пострадали хора, наводнените имоти са на същото място, където имаше наводнение и при поройния дъжд, паднал в нощта на 26 срещу 27 април тази година. Става въпрос за ниски места в селата Лехчево и Кобиляк. От градушката и силния вятър в района на трите села има съборени дървета, каза Райков.
Кметът на Лехчево Александър Александров каза за БТА, че за около 10 минути тази вечер в селото са паднали над 30 литра на квадратен метър дъжд и подобно на предишния път в полето край селото се е образувала приливна вълна, която е заляла намиращата се в ниската част улица „Сан Стефано“. Наводнени са отново същите къщи и дворове. Водата е донесла много тиня от полето, която е в дворовете и къщите на хората. Александров припомни, че с помощта на доброволци в последните дни къщите бяха почистени от калта, но сега отново ще имат нужда от почистване. Той заяви, че обитателите на тези къщи са предимно възрастни и болни хора, както и бедни млади семейства, които не разполагат с достатъчно средства, за да се справят с щетите от наводнението и разчитат на помощ от държавата.
/АБ/
Източник: БТА
България
Постиженията на института „Инсайт“ са на световно ниво, каза ръководителят на Федералния департамент по икономически въпроси на Швейцария Ги Пармелин

Много съм впечатлен от видяното, то е отвъд очакванията ми. Постиженията на Института по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии – INSAIT („Инсайт“), са на световно равнище. Това каза ръководителят на Федералния департамент по икономически въпроси, образование и изследвания на Швейцария Ги Пармелин, който посети института, където бяха отбелязани четири години от началото на работата му.
България е една от малкото страни с такъв достъп, отбеляза Пармелин. Ръководителят на Федералния департамент по икономически въпроси, образование и изследвания на Швейцария посочи, че отношенията между България и Швейцария са изключително силни.
По думите на Пармелин е много важно държавата и политиката да подпомагат развитието на института, като по този начин той да остане на върха на развитието на технологиите. Той отбеляза, че ако българското и швейцарското правителство е трябвало да предполагат как ще се развие технологичният свят, са щели да направят много пропуски за бъдещето, но благодарение на това сътрудничеството в момента има високотехнологични иновации.
Пармелин посочи, че не можем да открием всичко сами, затова е важно да има връзки и сътрудничество и да се развиваме в общ интерес за гражданите на България и Швейцария.
По-рано днес министър-председателят Росен Желязков и ръководителят на Федералния департамент по икономически въпроси, образование и изследвания на Швейцария Ги Пармелин разговаряха в Министерския съвет. Двамата обсъдиха сътрудничеството между България и Швейцария, като отбелязаха, че ще положат всички необходими усилия то да бъде още по-ползотворно.
/АБ/
Източник: БТА
България
Участниците в конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в Солун обмениха знания и опит за политиките за сближаване в образованието, знанията и уменията

Участниците в трансграничната конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, която се състоя във втория по големина град в Гърция – Солун, обмениха знания и опит по отношение на политиките за сближаване в сферата на образованието, знанията и уменията и връзката им с пазара на труда.
Конференцията се организира по проект на Българската телеграфна агенция (БТА) и се изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК).
Най-големият принос за Европа на гърците и българите, който дадоха на Европейския съюз (ЕС), са двете азбуки – гръцката и българската. Това заяви генералният директор на БТА Кирил Вълчев в началото на конференцията. Гръцката азбука и българската кирилица се прибавиха към единствената азбука на останалите 25 държави в Съюза – латиницата. Затова и днес на тази конференцията предпочетохме символно да звучат нашите богати езици, без да е нужно посредничество на английския език, посочи Вълчев.
Неговият гръцки колега, генералният директор на информационната агенция на Гърция АНА-МПА Емилиос Пердикарис каза, че Солун заслужава званието „столица на Балканите“ и изтъкна, че това е втори път, в който участва в подобно събитие. По думите му това показва връзката, която съществува между двете страни и агенции. От момента на премахването на границите, когато България стана част от Шенген, стана много по-лесно това сътрудничество между двете страни, много по-тясно. Сътрудничеството се разпростира върху всички нива на икономическата, политическата и културната дейност, коментира още Емилиос Пердикарис.
България и Гърция показаха как трябва да се развиват отношенията между две балкански държави, посочи на форума в Солун Антон Марков, генерален консул на България в Гърция. През последните години нашите държави, като партньори в НАТО и в ЕС, показаха как трябва да се развиват бъдещите отношения между две балкански държави, които в годините имат много дълга история, каза Марков. Той изтъкна, че въпреки всичко днес показваме как сме много достойни партньори и си помагаме в трудни моменти.
Солун е център на три големи университета и един голям изследователски център с над 150 000 студенти и изследователи, каза Мария Гулапци, ръководител на отдела за подкрепа на иновациите на гръцката област Централна Македония по време на трансграничната конференция. Основният инструмент за развитието на областта е Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 – 2020 г., като първата ѝ ос се отнася до подкрепата на бизнеса и иновациите, посочи Гулапци. По думите ѝ стартъпи от България могат да получат подкрепа, ако прехвърлят своето седалище в Централна Македония и да развиват там своята дейност.
Програмата „Интеррег“ насърчава равнопоставеността в образованието и предотвратяването на социалното изключване, допринася за сътрудничеството между училища и университети и има за цел да развие общи образователни стратегии и инструменти, заяви Афродити Льолю от Управляващия орган на програмите за европейско териториално сътрудничество „Интеррег“. Чрез всички програми, с които участваме като управляващ орган, подкрепяме и тези в сферата на образованието, които се отнасят до темата за кохезия, посочи Льолю. Тя поясни, че „Интеррег“ е инструмент за политическа и икономическа кохезия, образование, квалификация и достъпността им.
Гръцките университети са се ориентирали вече към интернационализация и навлизат във фаза на отвореност в своето развитие на европейско равнище, каза гл.ас. Йоргос Сякас от Тракийския университет „Демокрит“ на трансграничната конференция. Въпросът не е каква е твоята работа, а какво можеш да правиш, какви са твоите умения. Днес с ChatGPT и изкуствения интелект това е още по-важно. Трябва да бъдем или отлични, или нищо няма да стане, коментира Сякас. Той съобщи, че Тракийският университет „Демокрит“ участва в 11 проекта през последния програмен период в рамките на програмата INTERREG Гърция – България.
За да осъществим енергийния преход, се нуждаем от иновативни идеи, които университетите могат да дадат. Това заяви проф. Николаос Теодосиу от Солунския университет „Аристотел“.Университетът предлага следдипломна програма за опазване на околната среда вече над 25 години, каза професорът. Той изтъкна, че програмата е една от малкото, оцелели толкова дълго, което показва значението ѝ. Теодосиу представи Мрежата на обединените нации за климатичните промени. Това е съвет за енергиен преход с цел търсене на инженери от всички специалности за подкрепа на генералния секретар на ООН по отношение на енергийния преход, което е най-голямото предизвикателство на нашата епоха, каза също Теодосиу.
В последните години се опитваме да стимулираме предприемаческата активност на студентите, заяви доц. д-р Десислава Серафимова от Икономическия университет – Варна. Опитваме се да създаваме умения в студентите за социално предприемачество, генериране на собствени идеи, свързани с устойчивост, отговорен бизнес, които биха могли впоследствие да развият като предприемачески проект и да търсят възможност за финансиране. Съвсем целенасочено в почти всички наши проекти включваме студенти и докторанти, коментира Серафимова.
Югозападният университет „Неофит Рилски“ в Благоевград усвои над 1,5 млн. лв. по програма „Еразъм+“ за последната академична година, каза доц. д-р Мирослав Терзийски от висшето учебно заведение. Той изтъкна, че университетът е дългогодишен партньор с Гърция. Една от важните инициативи по линия на ЕС, към която университетът има отношение, е Aurora – European University Alliance. В нея членуват редица европейски университети, както и университетът в Минесота, САЩ, обясни доц. Терзийски.
Източник: БТА
България
Обект сме на атаки всеки ден, знаем кои ни атакуват, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов по отношение на киберсигурността

Обект сме на атаки всеки ден и не само от неправителствени, но и от правителствени актьори, знаем кои са те, но не мога да споделя повече в открито заседание, каза министърът на отбраната при изслушване в ресорната парламентарна комисия във връзка с киберсигурността и киберотбраната.
Той отбеляза, че въоръжените сили имат център по киберсигурност и командване, което е и за киберотбрана. Запрянов добави, че армията разполага със специалисти в тази област.
„Имаме мониторинг 24 часа на нашите системи. Знаем кой ни атакува и с какви средства ни атакува“, посочи министърът на отбраната.
По отношение бронетранспортьорите „Страйкър“ министърът посочи, че утре предстои среща с представители на фирмата. Той обясни, че се инвестират 17 млн. лв. в “Терем – Ивайло“, за да може предприятието да сглобява и монтира машините. Също така са поискани ексклузивни права да ги ремонтира и поддържа, като има позитивен отговор в това отношение. Запрянов отбеляза, че желанието е „Терем – Ивайло“ да бъде център за поддръжка на тези машини в Европа.
Министърът на отбраната коментира още, че по отношение разходите за отбрана върви дебат и се очаква на срещата на високо равнище в Хага да се вземе ново решение относно споделянето на разходите между държавите членки.
„Това, което върви като дебат в момента в НАТО – чисто военните разходи да бъдат на ниво 3,5%, а към тях да се добави 1,5% разходи за онези цели на способностите, които не са чисто военни, разходите за тях, плюс всички разходи, които ще касаят модернизацията на отбранителната индустрия“, каза военният министър.
Във връзка с първия доставен в България изтребител F-16 Block 70 министър Запрянов каза, че категорично не се е предвиждало той да участва във военния парад по повод празника на Българската армия.
Лъжа е, че ще мобилизираме някого дори за подготовка за собствени нужди, та камо ли да го мобилизираме да го изпращаме някъде да воюва, каза още министърът по време на изслушването. Той обясни, че според закона не може да се носи военна служба в мирно време, а мобилизационната подготовка е носене на военна служба. Запрянов обясни, че документът за мобилизационно назначение не е повиквателна за запас.
Източник: БТА
-
Политикапреди 7 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Святпреди 1 седмица
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Здравепреди 1 седмица
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Българияпреди 1 седмица
Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Обществопреди 1 седмица
Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)
-
Святпреди 1 седмица
Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира