Свят
Водите на Индия ще се използват вече само за нея, каза Нарендра Моди

Министър-председателят Нарендра Моди потвърди днес, че водите на Индия вече няма да текат извън страната, а ще се използват в интерес на нацията. Тези думи бяха ясно насочени към Пакистан след решението на неговото правителство да прекрати действието на Договора за водите на р. Инд след терористичната атака в Пахалгам, предаде индийската агенция ПТИ.
„По-рано водата, която по право принадлежи на Индия, отиваше извън страната. Сега индийската вода ще тече и спира в интерес на страната и ще се използва за нея“, заяви Моди на форум в Делхи.
Моди обаче не спомена директно Пакистан, нито коментира по друг начин нарастващото напрежение между двете страни след терористичния акт, при който загинаха 26 цивилни, предимно туристи.
Индия преустанови участието си в договора с Пакистан от 1960 г. за споделяне на водите в отговор на нападението, при което на 22 април в туристическия град Пахалгам в индийския регион Кашмир загинаха 26 души. Въпреки че никой не пое отговорност за нападението, Делхи обвини Исламабад, който категорично отрече това. Двете държави са на прага на война след нападението, което е най-смъртоносната атака срещу цивилни в индийската част на този регион с преобладаващо мюсюлманско население от повече от двадесет години насам, отбеляза АФП.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
Пакистан заяви, че убитите при днешния индийски въздушен удар са вече 31

Пакистан заяви, че броят на убитите при ударите, които Индия нанесе днес по негова територия, е нараснал на 31 души, предаде Асошиейтед прес.
Индия съобщи за най-малко 7 убити при пакистански артилерийски обстрел срещу контролираната от Делхи част от Кашмир.
Индийската армия каза, че е поразила инфраструктура, използвана от бойци, които са свързани с кървавото нападение срещу туристи в Пахалгам.
Оповестените от Пакистан данни сочат, че 26 души са загинали при ракетни удари, а петима са били убити при артилерийски обстрел по линията на контрол, която разделя индийската от пакистанската част на Кашмир.
Освен това пакистанската армия твърди, че е свалила няколко индийски военни самолета, включително три изтребителя от най-висок клас. Два самолета са паднали в села в контролираната от Индия част от Кашмир, а третият е паднал в северната част на щата Пенджаб.
Напрежението между двете съседни страни, които притежават ядрени оръжия, нарасна заради нападението на бойци срещу туристи в контролираната от Индия част на Кашмир. Индия обвини Пакистан, че е подкрепил нападението в Пахалгам, а Исламабад отрича това.
Пакистанският премиер Шехбаз Шариф похвали въоръжените сили на страната за реакцията им при снощната индийска въздушна атака. Той заяви също, че пет индийски самолета са били свалени, след като са освободили полезния си товар.
Шариф каза пред парламента, че пакистанските ВВС са в повишена готовност, откакто Индия се е опитала да свърже Пакистан с атаката срещу туристи в Пахалгам. Пакистанският премиер добави, че макар да е предложил международно разследване на нападението, Индия не е откликнала на предложението му. Шариф също така отбеляза, че през нощта на 29 април индийски изтребители „Рафал“ са атакували, но пакистанската армия успешно е заглушила комуникациите им. „Врагът дори не можа да разбере какво се е случило с тях“ и индийските самолети се върнаха обратно, каза Шариф.
Фактът, че двете страни разполагат с ядрени оръжия задълбочи безпокойството на международната общност. Миналия месец Луиза Ричардсон, която е председател на корпорация „Карнеги“, определи пакистанско-индийската ядрена заплаха като една от най-сериозните в света.
Индийският министър на отбраната Раджнат Сингх днес каза, че правителството му е упражнило „правото си на отговор“, докато е нанасяло удари в Пакистан, за да отмъсти за убийствата на невинни цивилни на индийска територия. „Ликвидирахме само лица, които са убивали наши невинни“ сънародници, заяви Сингх. „Ударът ни беше добре планиран и изпълнен прецизно… Той беше ограничен до терористични мишени и разрушаване на терористична инфраструктура“, добави индийският военен министър.
Източник: БТА
Свят
Европейският парламент отбеляза 80 години от края на Втората световна война

Европейският парламент отбеляза 80 години от края на Втората световна война. Церемонията се състоя в Страсбург, като сред гостите бяха трима ветерани от войната. Началото бе поставено с посрещането на председателката на Европейския парламент (ЕП) Роберта Мецола и председателя на Европейския съвет (ЕС) Антонио Коща. Тържествено бе издигнато знамето на Европейския съюз. Поднесен бе венец пред скулптурата „Европа в сърцето“.
Церемонията продължи в Пленарната зала на парламента с изказвания на председателя на ЕП Роберта Мецола и председателя на Европейския съвет Антонио Коща.
„Осемдесет години след като оръдията замлъкнаха в Европа, ние почитаме смелостта на тези, които се сражаваха, и саможертвата на тези, които паднаха. Спомняме си не само края на една война, но и раждането на нашия Съюз. Най-силната почит към тези, които пожертваха живота си в тази война, е не само в паметта, но и в решимостта. В решимостта ни да застанем заедно и да кажем ясно и категорично: никога повече“, каза в речта си Мецола.
„За милиони в Европа 1945 г. не донесе освобождение, а нов вид потисничество. Със затягането на хватката на Сталин над Европа се спуска желязна завеса, която разделя държави, семейства и животи. За жителите на Варшава и Рига, Братислава и Източен Берлин краят на една борба бележи началото на друга. И беше необходимо да минат десетилетия, преди да могат да бъдат наистина свободни“, допълни председателят на ЕП.
Председателят на Европейския съвет Антонио Коща благодари на ветераните за тяхната саможертва и смелост, за тяхната отдаденост в името на мира.
„Трябва да бъдем последователни във възстановяването и постигането на фундаменталната визия на Европа – един от успелите проекти на човечеството”, каза Коща и припомни, че историята е поучила хората, че мирът не е извоюван веднъж завинаги и че в този ден на мира не можем да честваме пълния мир, защото войната отново е в Европа. „Войната в Украйна е истинска атака срещу международното право”, заяви Коща.
Той отбеляза, че войната позволява на държавите членки на ЕС и на партньорите да бъдат единни – единство, което се вижда във високото ниво на сътрудничество. Коща каза още, че войната съдейства и за разширяването на Европейския съюз към Западните Балкани и други райони.
„Европейските граждани не трябва да забравяме, че мирът е наше наследство, но е и наша отговорност”, заключи Коща и призова да честваме онези, които са се борили за свободата в миналото, и тези, които се борят днес, за да отстояват тази свобода.
Тримата ветерани от войната Робер Шо, Януш Коморовски и Януш Максимович също направиха обръщения, в които призоваха да не се забравят уроците от най-тежката война в историята на човечеството.
„Бях млад белгиец, който си мислеше, че изпълнява своето задължение, това се разбираше от само себе си – бях доброволец в армията и бях част от Съпротивата и после се присъединих към американската армия. (…) Над нас винаги има облаци – мирът не е сигурен и всички ние трябва да полагаме усилия“, каза Робер Шо.
„Ние знаем колко безмилостни са национализма и идеологиите, които разделят нациите. Днес виждаме, че борбата за ценностите не е приключила. Тази борба придобива нови форми, но същността й е същата. Нека бъдещето, което изграждате, се основава на същите ценности, за които дадохме живота си. С примирение и вяра в един по добър утрешен ден ви благодарим, че можем да бъдем заедно“, каза в обръщението си Януш Максимович.
„Нека си спомним какво се случи във Варшава. Армията ни водеше битки, Полша искаше да бъде суверенна държава – това беше патриотизъм. (…) Да свалим шапка пред поколението, което изнесе на плещите си войната. Надявам се Европейският парламент, благодарение на своя ангажимент, да се превърне в пазител на мира и никога да не загърбва тези ценности.“, каза Януш Коморовски.
Церемонията завърши с изпълнение на Химна на Европа от сопраното Франческа Сортени.
Източник: БТА
Свят
ЕС настоява Израел да вдигне блокадата на Газа и предупреждава срещу новия план за доставка на помощи

Европейският съюз днес поднови спешния си призив към Израел незабавно да вдигне блокадата на Газа, за да може хуманитарната помощ да достигне до нуждаещите се и разкритикува планирания от Израел нов механизъм за доставка на помощи, съобщи Ройтерс.
„В качеството си на окупационна сила Израел е длъжен съгласно международното право да гарантира, че хуманитарната помощ ще достигне до нуждаещото се население“, заявиха в съвместно изявление ръководителката на външната политика на ЕС Кая Калас, комисарката по управление на кризи Хаджа Лахбиб и комисарката за Средиземноморието Дубравка Шуица.
В изявлението се призовава също така за прекратяване на огъня и незабавно освобождаване на заложниците, като същевременно се изразява загриженост във връзка с новата система за доставка на помощи, одобрена от Израел на 4 май. В изявлението се казва, че новата система подкопава хуманитарните принципи, като възлага разпределението на помощта на организации, които не се занимават с хуманитарна дейност и на частни фирми за сигурност – ход, критикуван от ООН и групите за оказване на хуманитарна помощ.
/ЛМ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 7 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Святпреди 1 седмица
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Здравепреди 1 седмица
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Българияпреди 1 седмица
Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Обществопреди 1 седмица
Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)
-
Святпреди 1 седмица
Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира