Свържете се с нас

Свят

Кои са основните кандидати на президентските избори в Южна Корея

На 3 юни в Южна Корея ще се произведат президентски избори след импийчмънта на президента Юн Сук-йол, който миналия месец беше отстранен от длъжност от Конституционния съд заради въвеждането на военно положение при опит за преврат през декември.

Ето кои са основните кандидати, които ще се борят за поста.

Кандидатът на опозицията И Дже-мьон

Водач в проучванията преди предсрочните президентски избори на 3 юни е кандидатът на основната опозиционна Демократична партия (ДП) И Дже-мьон, отбелязва Ройтерс. В проучване на „Галъп Корея“, проведено на 3 – 4 май, 49% от анкетираните посочват, че ще гласуват за него срещу Ким Мун-су от управляващата партия „Силата на народа“ (СН), който събира 33%.

И беше лидер на партията до миналия месец, когато подаде оставка от поста, за да води кампания за президентския пост. Той бе номиниран, след като спечели вътрешнопартийния вот на 27 април. 

„Аз съм кандидат не само на Демократичната партия, но и на всички хора, които копнеят за край на безредиците, преодоляване на кризата и стремеж към единство и щастие“, заяви И в речта си при приемането на кандидатурата.

Прогресивен лидер, който се застъпва за по-голямо икономическо равенство и подобряване на отношенията със Северна Корея, той спечели номинацията на партията си с близо 90 процента от гласовете на първичните избори, изпреварвайки двама други претенденти, отбелязва „Ал Джазира“.

В речта си като кандидат-президент И оприличи опита на Юн за въвеждане на военно положение на действията на авторитарни лидери от миналото и обеща да изведе страната от политическите и икономическите сътресения.

Кандидатът на ДП някога беше описван като „южнокорейския Бърни Сандърс“, който обеща да разбие семейните конгломерати, които доминират в икономиката, като „Самсунг“ и „Хюндай Мотър“, и същевременно да прокара реформа в социалната сфера. Но както и по време на кандидатпрезидентската си кампания през 2022 г., и сега той даде да се разбере, че ако спечели изборите няма да провежда дори умерени реформи, които ще засегнат печалбите на големия бизнес. 

Освен това И похвали и военния съюз на Южна Корея със САЩ и Япония, подкрепян и от управляващата СН. Миналия месец той заяви: „Реално погледнато, съюзът между Южна Корея и САЩ е важен, а сътрудничеството между Южна Корея, САЩ и Япония е ключово. Националният интерес на Република Корея е основен приоритет“.

Шестдесет и една годишният народен представител се включи в президентската надпревара три години след като през март 2022 г. загуби с минималната разлика от 0,73% от Юн, припомня корейското издание „Корея Хералд“. Преди това той се кандидатира за президент и през 2017 г., но загуби на първичните избори от крайния победител Мун Дже-ин.

През януари 2024 г. И претърпя тежка операция, след като беше намушкан с нож във врата от мъж, представящ се за негов поддръжник в Пусан. След опита за убийство той е забелязван да носи бронежилетка на публични места. 

ДП заяви, че „разполага с достоверна информация“, че се подготвят нападения срещу И, който заяви, че ще се откаже от ръкостискане и други физически контакти с избиратели по време на кампанията с оглед на своята безопасност.

„За да не спечели И, трябва да се случи божието дело“, коментираха негови съпартийци пред „Корея Хералд“.

Освен от опасността от нападение, положението на кандидата на ДП обаче наскоро се усложни и от факта, че той е изправен пред наказателен процес, свързан с обвинения, че е нарушил закона за изборите, като е направил неверни изявления по време на президентската кампания през 2022 г. 

Миналата година И беше осъден, но присъдата беше отменена след обжалване. Сега Върховният съд отмени оправдателната му присъда с необичайна бързина, повдигайки въпроси дали лидерът на опозицита все още ще има право да се кандидатира за президентския пост, отбеляза Ройтерс.

Кандидатът на управляващите Ким Мун-су

Срещу И Дже-мьон от ДП ще се изправи министърът на труда в кабинета на Юн Сук-йол – Ким Мун-су от СН, който беше избран за кандидат-президент на партията на 3 май. 

Седемдесет и три годишният Ким, който в студентските си години е бил активист на работническата партия, но по-късно става твърдолинеен консерватор, обеща да провежда благоприятни за бизнеса политики, ако бъде избран.

В речта при приемането на номинацията той изложи мащабна консервативна визия за страната, като обеща да заеме твърда позиция спрямо Северна Корея и да въведе стимули за бизнеса, иновациите и науката, предаде Ройтерс.

Ким също така заяви, че ще засили политиките в подкрепа на младите работници и хората в неравностойно положение, като разказа за опита си като активист за труд и демокрация по време на следването си в университета, заради което е бил вкаран в затвора и изключен от училище.

„Никога не съм изоставял най-слабите сред нас“, подчерта той.

Ким остава и един от малцината в партията, които все още поддържат отстранения президент Юн. Той продължава да смята, че импийчмънтът не е бил оправдан, но заяви, че уважава решението на Конституционния съд, отбеляза британският в. „Гардиън“.

Последната предизборна надпревара на Ким беше през 2018 г., когато той неуспешно се кандидатира за кмет на Сеул. През предходната година той се присъедини към крайно десни демонстрации, започнали в подкрепа на бившата президент Пак Гън-хе, която беше отстранена от длъжност през 2017 г. заради корупция. 

Хан Док-су

Ким Мун-су не е единственият кандидат, свързан с правителството на Юн, който се кандидатира на изборите. Миналата седмица министър-председателят и изпълняващ длъжността президент Хан Док-су подаде оставка и обяви собствените си планове да се включи в президентската надпревара. 

Бивш южнокорейски посланик в Съединените щати, който преди това беше министър на финансите, Хан стана премиер през 2022 г. при президента Юн Сук-йол. Той е високо ценен от много политици и експерти по сигурността във Вашингтон, отбелязва в. „Вашингтон Пост“.

Хан бе назначен за временен президент през декември, след като Юн беше подложен на импийчмънт. Дни по-късно той беше отстранен от тази длъжност, след като лидерите на опозиционните партии го обвиниха, че е забавил съдебните назначения, необходими за продължаване на процеса по импийчмънт на Юн, припомня агенцията.

Но през март Конституционният съд възстанови Хан като изпълняващ длъжността президент. 

Сега той заяви, че ако бъде избран на поста държавен глава, ще подаде оставка три години след началото на петгодишния си мандат, след като прокара конституционна реформа за ограничаване на правомощията на Народното събрание. 

Целта му е „президентът и Народното събрание да си поделят властта в условията на контрол и баланс“, за да ограничи възможностите на парламента да се противопоставя на действията на президента, отбеляза Ройтерс. 

Отстраненият президент Юн обоснова опита си за преврат точно с това, като заяви, че мнозинството на ДП в Националното събрание блокира ключови аспекти от програмата му, което налага военно положение.

„Реших, че ако няма друг път освен този, трябва да го поема“, заяви Хан, обосновавайки решението си да се кандидатира за изборите.

Той заклейми крайнодесните политици и призова за единство в дълбоко разделеното общество.

Чой Сан-мок

Министърът на финансите на Южна Корея Чой Сан-мок, който за кратко бе назначен за временен президент, след като Хан Док-су се оттегли от поста, за да се кандидатира за президентските избори, също обяви, че се включва в надпреварата, съобщи южнокорейската агенция Йонхап.

„Поднасям извинения към народа, че не съм в състояние да продължа да изпълнявам задълженията си на фона на тежките вътрешни и външни икономически условия“, заяви Чой в изявление, разпространено от финансовото министерство.

По-рано през годината той изпълняваше временно длъжността на президента, след като Хан беше отстранен от длъжност от контролирания от ДП парламент на 27 декември.

Разделение в обществото

Седмици преди изборите, на които ще бъде избран новият президент, южнокорейското общество е дълбоко разделено и не показва почти никакви признаци, че ще се обедини за доброто на нацията зад бъдещата администрация.

Сеул беше разкъсван от политически протести в навечерието на решението на Конституционния съд от 4 април, с което той потвърди отстраняването на Юн, като дни наред се провеждаха мащабни митинги в подкрепа и против управлението му, разделени от засилено полицейско присъствие, припомня „Дойче веле“.

„Политическата поляризация в Южна Корея е дълбока и се дължи на комбинация от исторически и институционални фактори, като десетилетията на авторитарно управление, бързата демократизация и икономическите промени, както и на отношението към Северна Корея“, каза Мин Сън-дже, професор по комуникации и медийни изследвания в университета „Пейс“ в Ню Йорк. „Но в момента нивото на поляризация изглежда е най-лошото досега“, добави той.

„Това е така, защото съществуващите идеологически разделения се изостриха драстично след обявяването на военното положение през декември миналата година“, обясни анализаторът.

Друга пропаст съществува в обществото между поколенията, посочи Им Ън-джон, преподавател по международни изследвания в Националния университет в Гонджу. По-възрастните хора, които имат стабилни доходи и домове, клонят към консервативни политики, а по-младите поколения са „дълбоко скептични“ по отношение на бъдещето на нацията и търсят повече подкрепа, отбеляза тя.

Източник: БТА

Свят

Зеленски призова съюзниците на неговата страна да й помогнат да разработи дронове прехващачи

Президентът на Украйна Володимир Зеленски призова съюзниците на неговата страна да й помогнат да разработи дронове прехващачи, предаде Ройтерс.

Той каза, че тези дронове са от съществено важно значение за защитата на страната от въздушни удари.

В среднощното си обръщение Зеленски каза, че на среща с високопоставени украински военни е било дискутирано използването  на технология за разработване на дронове, способни да свалят други дронове.

„Това  е една от най-напредналите технологии на модерната война. Инструктирах министерството на отбраната и министерството на външните работи да работят по-активно с партньорите за финансирането на производството на такива прехващачи“, заяви Зеленски.

Зеленски на няколко пъти призова западните съюзници на Украйна да предоставят по-голям брой модерни системи за противовъздушна отбрана за защита на градовете от въздушни удари.

Миналия октомври президентът заяви на оръжейни производители, че Украйна е способна да произведе 4 милиона дрона на година и бързо ускорява производството на други оръжия. Украйна на практика не е произвеждала дронове преди руската инвазия през февруари 2022 г.

/ГГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Светът не може да си позволи военна конфронтация между Индия и Пакистан, заяви генералният секретар на ООН

Светът не може да си позволи военна конфронтация между Индия и Пакистан, заяви Стефан Дюжарик, говорителят на генералния секретар на ООн Антонио Гутериш по повод ескалацията на напрежението между двете страни, предадоха Ройтерс и Франс прес. Гутериш призова двете страни към военна сдържаност.

Индия обяви, че започва операция срещу терористични обекти в Пакистан и че нанася прецизни удари по терористични бази.

Пакистан каза, че са били поразени граждански обекти, загинали са трима души и са били ранени 12 души.

По границата избухва и престрелка, при която бяха ранени две жени в Индия.

Държавната пакистанска телевизия дори съобщи, като се позова на източник от службите за сигурност, че пакистанските военновъздушни сили са свалили два индийски самолета, но не предостави повече детайли, предаде Асошиейтед прес.

По-рано говорител на пакистанската армия каза, че индийски самолети не са навлизали в пакистанското въздушно пространство, припомня  Ройтерс.

/ГГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Посолството на САЩ в Хондурас предупреди американските граждани да избягват някои места в хондураската столица

Посолството на САЩ  в Хондурас предупреди американските граждани да избягват някои места в хондураската столица заради получена информация, че може да има масова стрелба днес или пък на 16 май, предаде Ройтерс.

В съобщението се казва, че заплахата касае училище, общински център и неназован мол в Тегусигалпа.

/ГГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди един час

Зеленски призова съюзниците на неговата страна да й помогнат да разработи дронове прехващачи

Святпреди един час

Светът не може да си позволи военна конфронтация между Индия и Пакистан, заяви генералният секретар на ООН

Святпреди 2 часа

Посолството на САЩ в Хондурас предупреди американските граждани да избягват някои места в хондураската столица

Святпреди 2 часа

Тръмп заяви, че не планира да посети Израел и че „Хамас“ държи само 21 живи заложници

Святпреди 2 часа

Русия извършва ракетна атака по Киев, заяви кметът на града

Святпреди 2 часа

Какво е значението на визитата на китайския президент Си Цзинпин в Русия за Деня на победата и за разговори с руски му колега Владимир Путин

Святпреди 2 часа

Фридрих Мерц стана канцлер на Германия след драматично гласуване в Бундестага

Святпреди 2 часа

Трима цивилни, сред които и едно дете, са били убити в индийските удари по Пакистан, потвърди пакистанският министър на отбраната

Спортпреди 2 часа

Спиращ дъха 120-минутен сблъсък със седем гола изпрати Интер (Милано) на финал в Шампионската лига

Святпреди 2 часа

Тръмп и Карни определиха срещата между тях като добра и конструктивна

Святпреди 3 часа

Мерц говори за Израел и Газа, за Тръмп и за „Алтернатива за Германия в първите си интервюта като канцлер

Спортпреди 3 часа

Интер (Милано) е първият финалист в Шампионската лига за сезон 2024/25 след победа над Барселона с продължения

Балканипреди 5 дни

Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле

Политикапреди 4 дни

Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ

Българияпреди 5 дни

С всенародно поклонение – събор в местността Оборище ще бъде почетена 149-ата година от учредяването на Първото българско народно събрание

Балканипреди 5 дни

Единайсет кандидати за президентския пост в Румъния. Кои са те?

Обществопреди 5 дни

Църквата почита свети цар Борис-Михаил, покръстител на българите

Святпреди 5 дни

Пожарникари монтираха комина на покрива на Сикстинската капела във Ватикана като част от подготовката за конклава

Българияпреди 5 дни

Питейният язовир „Среченска бара“ е близо до максималния си обем

Бизнеспреди 5 дни

Сергей Медведев: Eдинственият позитивен сценарий е разпад на Русия

Българияпреди 5 дни

След нападение над водач, управителят на „Тролейбусен транспорт“ – Плевен апелира за уважение към труда на тролейбусните шофьори

Политикапреди 5 дни

Президентството отваря врати за граждани на 6 май

Икономикапреди 4 дни

С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай

Икономикапреди 4 дни

Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.

Новини