Икономика
Скок на цените на природния газ за битови клиенти в ЕС през втората половина на 2024 г. сочи Евростат

Цените на природния газ за битови клиенти в страните от Европейския съюз са се повишили през втората половина на 2024 година. Това е станало за първи път след спада им, последвал утихването на енергийната криза през 2022 г., посочва на сайта си европейската статистическа агенция Евростат.
Средната цена на синьото гориво за битови клиенти в ЕС, с включени данъци и такси, е достигнала 12,33 евро за 100 киловатчаса енергиен еквивалент през периода юли – декември на миналата година. Това е най-високата регистрирана цена на природния газ, откакто през 2008 г. започва да се води подобна статистика.
През първата половина на 2024 г. е отчетена средна цена в ЕС на природния газ за битови клиенти, която е в размер на 11,04 евро за 100 киловатчаса.
Поскъпването на синьото гориво през второто шестмесечие на 2024 г. се дължи предимно на повишаването в редица страни от Евросъюза на данъците и таксите, с които се облага продажабта на природния газ. Сред прчините за по-високите му цени е и отпадането по-рано на облекченията и компенсациите за битовите клиенти, които бяха въведени от правителствата на много държави в ЕС, посочва Евростат.
На този фон страните от Европейския съюз, в които цените на синьото гориво за домакинствата през втората половина на 2024 г. са били най-високи, са Швеция (18,93 евро за 100 киловатчаса енергиен еквивалент), следвана от Нидерландия (16,71 евро) и Италия (15,86 евро).
Най-ниски цени на природния газ за битовите клиенти, изразени в евро, са отчетени от властите в Унгария (3,15 евро за 100 киловатчаса енергиен еквивалент), Хърватия (4,56 евро) и Румъния (5,41 евро), посочва Евростат.
В България средната цена на синьото гориво за битови клиенти през второто шестмесечие на 2024 г. е била 6,49 евро за 100 киловатчаса енергиен еквивалент, сочат данните на европейската статистическа агенция.
Източник: БТА
Икономика
Търговският дефицит на САЩ нарасна до рекордните 140,5 млрд. долара през март

Търговският дефицит на САЩ нарасна до рекордните 140,5 млрд. долара през март, тъй като потребителите и предприятията се опитват да изпреварят последните и най-мащабни мита на президента Доналд Тръмп, а федералните данни показват огромни запаси от фармацевтични продукти, предаде АП.
Дефицитът – който измерва разликата между стойността на стоките и услугите, които САЩ продават в чужбина, и това, което купуват – се е увеличил приблизително два пъти през последната година. Според данните на Министерството на търговията през март 2024 г. тази разлика е била малко под 68,6 млрд. долара.
Според федералните данни, публикувани днес, през март износът на стоки и услуги от САЩ е възлизал на около 278,5 млрд. долара, докато вносът се е покачил до близо 419 млрд. долара. Това е увеличение съответно с 500 млн. долара и 17,8 млрд. долара в сравнение с търговията през февруари.
/ЛМ/
Източник: БТА
Икономика
Токът на българската енергийна борса поскъпва за утре с близо 8,7 процента

При средна цена от 204,95 лв. (без ДДС) за мегаватчас e търгувана днес електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) в пазарен сегмент „Ден напред“, сочат данните след затварянето на борсата. Сделките са на база утрешен ден на доставка – 7 май.
Енергийната борса затвори вчера при средна цена от 187,13 лв. за мегаватчас. Това означава, че електроенергията за българския бизнес утре ще бъде с близо 8,7 процента по-скъпа в сравнение с днешния ден.
Средната цена на пиковата енергия (09:00-20:00 часа) за утре е 192,28 лв. за мегаватчас, докато за часовете (01:00-08:00 ч.; 21:00-24:00 ч.), които са извън пиковия период, тя е търгувана при средно 217,62 лв. за мегаватчас.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
ЕС ще предложи вносът на газ от Русия да бъде спрян напълно до края на 2027 г.

Европейската комисия съобщи, че ще предложи идния месец ЕС да прекрати до края на 2027 г. вноса на руски природен газ и втечнен природен газ по дългосрочни договори, а до края на 2025 г. да забрани вноса по нови договори и по сделки за незабавна доставка, предаде Ройтерс.
В документ за постепенното отказване от руска енергия от типа „пътна карта“, публикуван днес, ЕК каза, че ще предложи също така ограничения за нови сделки за руско ядрено гориво.
Законодателните предложения на ЕС се нуждаят от одобрението на мнозинството от депутатите в Европейския парламент и на квалифицирано мнозинство от страните членки на ЕС.
Блокът на 27-те се зарече да прекрати продължаващите с десетилетия отношения в областта на енергетиката с бившия си основен доставчик на газ след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г.
„Време е Европа напълно да прекъсне енергийните си връзки с един ненадежден партньор. Енергията, която идва на нашия континент, не бива да осигурява финансирането на военна агресия срещу Украйна“, заяви в комюнике председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен.
/НС/
Източник: БТА
-
Политикапреди 6 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Святпреди 1 седмица
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Здравепреди 1 седмица
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Бизнеспреди 1 седмица
Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Европапреди 7 дни
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Обществопреди 1 седмица
Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)
-
Святпреди 1 седмица
Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира