Икономика
Фондовата борса в Токио е затворена заради официален празник, Уолстрийт закри вчера със спад

Фондовата борса в Токио днес е затворена заради отбелязването на официален празник, съобщи Ройтерс.
Фондовите пазари в Азия, които днес са отворени, отчитат предимно повишаване на водещите си индекси на фона на очакванията на редица инвеститори за евентуални преговори между САЩ и Китай за нормализиране на търговските взаимоотношения между водещите световни икономики, посочват пазарни анализатори.
Хонконгският индекс Hang Seng нарасна със 177,41 пункта до 22 682,09 пункта към 10:52 ч. българско време, а общият индекс на фондовата борса в Шанхай се повиши с 1,13 на сто до 3316,11 пункта.
На Уолстрийт борсовата търговия вчера приключи със спад на водещите индекси.
Промишленият индекс Dow Jones Industrial Average загуби 98,6 пункта или 0,24 на сто до 41 218,83 пункта.
По-широкият показател S&P 500 отбеляза понижение с 0,64 на сто до 5650,38 пункта, с което сложи край на най-продължителния си период на нарастване от 2004 г. насам, отбелязва Асошиейтед прес.
Индексът на високотехнологичнте дружества Nasdaq загуби 133,49 пункта или 0,74 на сто до 17 844,24 пункта.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Токът на българската енергийна борса поскъпва за утре с близо 8,7 процента

При средна цена от 204,95 лв. (без ДДС) за мегаватчас e търгувана днес електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) в пазарен сегмент „Ден напред“, сочат данните след затварянето на борсата. Сделките са на база утрешен ден на доставка – 7 май.
Енергийната борса затвори вчера при средна цена от 187,13 лв. за мегаватчас. Това означава, че електроенергията за българския бизнес утре ще бъде с близо 8,7 процента по-скъпа в сравнение с днешния ден.
Средната цена на пиковата енергия (09:00-20:00 часа) за утре е 192,28 лв. за мегаватчас, докато за часовете (01:00-08:00 ч.; 21:00-24:00 ч.), които са извън пиковия период, тя е търгувана при средно 217,62 лв. за мегаватчас.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
ЕС ще предложи вносът на газ от Русия да бъде спрян напълно до края на 2027 г.

Европейската комисия съобщи, че ще предложи идния месец ЕС да прекрати до края на 2027 г. вноса на руски природен газ и втечнен природен газ по дългосрочни договори, а до края на 2025 г. да забрани вноса по нови договори и по сделки за незабавна доставка, предаде Ройтерс.
В документ за постепенното отказване от руска енергия от типа „пътна карта“, публикуван днес, ЕК каза, че ще предложи също така ограничения за нови сделки за руско ядрено гориво.
Законодателните предложения на ЕС се нуждаят от одобрението на мнозинството от депутатите в Европейския парламент и на квалифицирано мнозинство от страните членки на ЕС.
Блокът на 27-те се зарече да прекрати продължаващите с десетилетия отношения в областта на енергетиката с бившия си основен доставчик на газ след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г.
„Време е Европа напълно да прекъсне енергийните си връзки с един ненадежден партньор. Енергията, която идва на нашия континент, не бива да осигурява финансирането на военна агресия срещу Украйна“, заяви в комюнике председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен.
/НС/
Източник: БТА
Икономика
България с най-голямо увеличение в ЕС на производствените цени в промишлеността през март 2025 г., сочи предварителна оценка на Евростат

Цените на производител в промишлеността през март 2025 г. са се понижили с по 1,6 на сто в Европейския съюз и в еврозоната спрямо предходния месец. Това сочат предварителните данни на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани днес на сайта й.
На годишна основа (спрямо март 2024 г.) производствените цени в промишлеността са се увеличили с 2,1 на сто в ЕС и с 1,9 на сто в страните от валутния съюз.
В България цените на производител в промишлеността през март са спаднали с 1 на сто на месечна основа (спрямо февруари 2025 г.), но са скочили с 22 на сто на годишна основа (спрямо март 2024 г.).
Нашата страна е с най-значително годишно увеличение на производствените цени в промишлеността в целия Европейски съюз през март 2025 г., сочи първоначалната оценка на Евростат. След България по този показател се нареждат Ирландия (годишно повишение с 10,6 на сто) и Дания (10,2 на сто).
Най-значително са намалели цените на производител в промишлеността в Люксембург (годишен спад от 4,5 на сто), Португалия (спад с 1 на сто), Франция и Литва (спад с по 0,6 на сто).
Най-съществено месечно повишение в ЕС през март (спрямо февруари) на производствените цени в промишлеността е отчетено в Гърция (нарастване с 1,3 на сто), а най-значително намаление е регистрирано в Естония (спад с 8 на сто).
/ПИП/
Източник: БТА
-
Политикапреди 6 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Святпреди 1 седмица
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Здравепреди 1 седмица
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Бизнеспреди 1 седмица
Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Европапреди 6 дни
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Обществопреди 1 седмица
Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)
-
Святпреди 1 седмица
Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира