Свържете се с нас

Балкани

Надзорът върху онлайн средата е разделен между институциите в Румъния, което води до „фрагментарни реакции и ограничена прозрачност“, смятат от ОССЕ

Ключови аспекти на изборите останаха без достатъчен надзор, а реакцията на властите, макар и подобрена, беше разпокъсана и непрозрачна. Това се посочва в предварителния доклад за вчерашния първи тур на президентските избори в Румъния на мисията за наблюдение на Службата на ОССЕ за демократични институции и права на човека, представен на пресконференция днес, предаде агенция Аджерпрес.

„Неотдавнашните усилия на румънските държавни органи за подобряване на интегритета на изборите заслужават внимание. Изборите бяха управлявани ефективно. Въпреки това те бяха помрачени от недостатъчен надзор върху ключови аспекти на кампанията“, заяви Луси Потучкова, ръководител на делегацията на Парламентарната асамблея на ОССЕ.

Тя посочи конкретно проблема с неавтентично съдържание в интернет, но похвали законодателната рамка като адекватна. По думите й обаче последните законодателни промени не са решили в достатъчна степен проблемите, оказващи влияние върху общественото доверие.

Представителката на ОССЕ заяви, че обществените медии са балансирани, но другите медии са проявявали политически пристрастия.

В заключение Потучкова каза, че първият тур на изборите е бил управляван ефективно, „но е необходима повече прозрачност и законодателна яснота за доброто на избирателите и кандидатите“.

Тя добави, че надзорът върху онлайн средата е разделен между институциите, което води до „фрагментарни реакции и ограничена прозрачност“.

„Нашата роля не е да се правим на полицаи по отношение на онлайн средата, нито да отчитаме фалшиво съдържание или случаи на координирана манипулация, а да проверим дали властите са подготвени и способни да откриват и реагират на подобни дейности“, подчерта ръководителят на мисията на Службата на ОССЕ за демократични институции и права на човека Оуен Мърфи.

Той припомни, че по време на кампанията над 450 онлайн акаунта са били докладвани от Министерството на вътрешните работи, а 240 – от Националния орган за администриране и регулиране на съобщенията. Също така Централното избирателно бюро е уведомило Постоянния избирателен орган за около 200 акаунта, които са имали фалшиво съдържание, отбеляза Оуен Мърфи.

Според експерта „липсата на последователност в решенията и липсата на информация при разглеждането на тези случаи са довели до объркване сред кандидатите и поддръжниците относно това какво е разрешено и какво не е разрешено“.

Мисията на ОССЕ ще остане в Румъния до 25 май, а след втория тур на президентските избори на 18 май ще публикува окончателен доклад, евентуално с препоръки към румънските власти.

По-рано днес международни наблюдатели, присъствали на първия тур вчера, дадоха положителна оценка за начина, по който е бил организиран и проведен вотът, съобщи Постоянният изборен орган, цитиран от Аджерпрес.

“Изборите са преминали в атмосфера на честност, почтеност и прозрачност, основни ценности за курса на една консолидирана демокрация“, посочиха наблюдателите, според които са били спазени избирателните права на всички граждани. 

Сред 159-те международни наблюдатели, акредитирани от Постоянния изборен орган за президентските избори, са редица международни партньорски организации от всички краища на света, както и представители на дипломатическите мисии в Букурещ на Съединените щати, Обединеното кралство, Канада, Франция, Норвегия, Швеция, Унгария, Турция и Казахстан.

Източник: БТА

Балкани

В Босна и Херцеговина има политическа криза, но не и криза на сигурността, оцени върховният представител на международната общност в страната

Върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина Кристиан Шмит заяви пред ООН, че в страната има политическа криза, но няма индикации за пряка заплаха за сигурността, съобщи босненската редакция на регионалната телевизия Ен1. 

Шмит представи вчера доклад за ситуацията в Босна и Херцеговина на заседание на Съвета за сигурност на ООН.

„Босна и Херцеговина преживява сериозна политическа криза. Макар да не виждам опасност от война, реториката и противоконституционните действия на някои политически фигури подкопават мирната рамка,“ каза той.

Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна (1992-1995 г.),  обособи в страната две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина (мюсюлманско-хърватска федерация), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. Спазването на споразумението се следи от върховен представител на международната общност.

Шмит подчерта, че нарастващото напрежение произтича от реакциите на съдебно решение срещу президента на Репулика Сръбска Милорад Додик.

През февруари Додик бе осъден от босненски съд на една година затвор и шест години забрана за политическа дейност за неспазване на решенията на върховния представител на международната общност. В отговор на това парламентът на Република Сръбска прие закони, с които забрани работата на редица централни босненски институции на територията си. Държавният съд на Босна издаде заповед за арест на Додик и двама негови близки съратници, след като не се отзоваха на призовка във връзка с разследване, свързано със сепаратисткото законодателство, което те инициираха и което беше спряно от Конституционния съд на Босна. 

„След присъдата Додик засили атаките срещу конституционния ред и накара властите в Република Сръбска да приемат закони, ограничаващи работата на общодържавните институции на нейна територия. Той дори намекна за евентуално отделяне“, каза Шмит пред Съвета за сигурност, предупреждавайки, че тези действия заплашват териториалната цялост на страната.

Шмит също така изрази загриженост от застоя в процеса на реформи, като подчерта, че коалицията, управляваща на държавно ниво, е подложена на сериозен натиск. 

„Реформите, свързани с ЕС, са в застой и пътят на страната към европейска интеграция е застрашен“, каза той, призовавайки международната общност да действа решително, за да спре по-нататъшното връщане на страната назад.

По повод предстоящата годишнина от края на Втората световна война Шмит подчерта значението на мира, върховенството на закона и демократичното развитие.

„Дейтънското мирно споразумение не е просто законова рамка – то е основа за дълготраен мир. Без уважение към демократичните процеси и конституционния ред бъдещето на Босна е застрашено,“ предупреди той.

Въпреки политическата криза Шмит отбеляза, че икономическата ситуация на Босна остава стабилна, но призова за по-нови данни, включително ново преброяване на населението, за да се направи по-добра оценка на нуждите на страната.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Улица в историческата столица на Черна гора Цетине ще носи името на Иван Вазов; на официалната церемония присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова

Вицепрезидентът Илияна Йотова присъства днес на официална церемония, на която улица в историческата столица на Черна гора Цетине бе именувана на патриарха на българската литература Иван Вазов. Открита бе и паметна плоча на негово име.

Слова произнесоха кметът на Цетине Никола Джурашкович и вицепрезидентът Илияна Йотова. На церемонията присъства също министърът на културата на България Мариан Бачев.

/СГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Турция осъди решението на израелския премиер Бенямин Нетаняху за увеличаване на натиска върху ивицата Газа

Министерството на външните работи на Турция излезе с официално изявление, в което осъжда като „проява на експанзионистко и деструктивно мислене“ решението на израелското правителство, ръководено от министър-председателя Бенямин Нетаняху, за увеличаване на натиска върху ивицата Газа, предаде Анадолската агенция. 

„Израел трябва да прекрати безотговорните си действия, насочени към вкарването на целия регион в пълномащабна война“, се казва в изявление на Министерството на външните работи на Турция, с което от институцията призовават международната общност да заеме „решителна позиция срещу несдържаната агресия на Израел“. 

В понеделник Нетаняху заяви, че Израел планира нова офанзива в Газа, която по думите му „ще бъде интензивна военна операция, целяща победа над „Хамас““. В същото време началникът на израелския генерален щаб Еял Замир потвърди масовата мобилизация на резервисти за разширяване на атаките във войната в Газа, за която вече е било взето решение. 

/СГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 17 минути

За да осъществим енергийния преход, са нужни иновативни идеи, които университетите могат да дадат, заяви Николаос Теодосиу от Солунския университет „Аристотел“

Икономикапреди 18 минути

Студенти от Русенския университет ще се запознаят с дигитализацията във ВиК-сектора

Българияпреди 19 минути

Парламентът отхвърли промени в Закона за задълженията и договорите, с които длъжниците могат да ползват института на погасителната давност

Българияпреди 24 минути

Случай на лаймска болест е регистриран в Разград, съобщи директорът на РЗИ – Разград

Спортпреди 25 минути

Байерн Мюнхен е набелязал и Патрик Шик от Байер Леверкузен

Икономикапреди 25 минути

„Юбър“ придобива 85 на сто от акциите на турска платформа за доставка на храна

Българияпреди 26 минути

На първо четене парламентът прие да бъде отложена либерализацията на пазара на ток за битови потребители

Святпреди 26 минути

Бъдещият папа е изправен пред „сложен преломен момент в историята“, заяви ръководителят на Кардиналската колегия

Темидапреди 33 минути

Доживотен затвор без замяна за троен убиец от Лозен

Икономикапреди 34 минути

ЕС с излишък от 18,3 млрд. евро при търговията с Украйна със стоки през 2024 г., отчита Евростат

Българияпреди 39 минути

Водните костенурки в езерото „Борово око“ в Търговище са инвазивен чужд вид, посочиха експерти от РИОСВ

Спортпреди 39 минути

Гюндоган се насочва към бъдеща работа като помощник треньор на Гуардиола

Политикапреди 5 дни

Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ

Икономикапреди 5 дни

С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай

Икономикапреди 5 дни

Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.

Българияпреди 5 дни

След нападение над водач, управителят на „Тролейбусен транспорт“ – Плевен апелира за уважение към труда на тролейбусните шофьори

Политикапреди 5 дни

Президентството отваря врати за граждани на 6 май

Спортпреди 5 дни

Треньорът на Наполи Антонио Конте подчерта приноса на Скот Мактоминей за доброто представяне на тима

Спортпреди 5 дни

Джак Дрейпър ще спори с Каспер Рууд на финала на турнира по тенис от сериите „Мастърс“ в Мадрид

Балканипреди 5 дни

Администрацията на Тръмп отмени предишно решение за премахване на визите за граждани на Румъния

Икономикапреди 3 дни

Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ

Балканипреди 3 дни

Румънската евродепутатка Диана Шошоака „гласува“ за Влад Цепеш и Николае Чаушеску

Спортпреди 5 дни

Анас Маздрашки се класира на първи полуфинал в кариерата си на турнири по тенис от ITF за мъже

Икономикапреди 5 дни

Безработицата в ЕС и в еврозоната остава без промяна през март спрямо февруари, а в България се понижава

Новини