Икономика
Дългът на подсектор „Централно управление“ достига 47,7 млрд. лева към края на месец март

Дългът на подсектор „Централно управление“ възлиза на 47,771 млрд. лева към края на месец март 2025 година, съобщават от Министерството на финансите.
Дългът бележи намаление от 181,1 млн. лева спрямо края на предходния месец февруари. На годишна база бележи увеличение от приблизително 6,6 млрд. лева.
За сравнение, към края на месец март 2024 година номиналният размер на дълга на подсектор „Централно управление“ е възлизал на 41,178 млрд. лева или 20,6 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, сочи справка в сайта на финансовото ведомство.
Вътрешните задължения към края на първото тримесечие на тази година са 11,964 млрд. лева, а външните 35,806 млрд. лева.
Съотношението „дълг на подсектор „Централно управление“ към БВП“ възлиза на 21,9 процента, като бележи намаление с 0,1 процентни пункта спрямо нивото му от предходния месец.
Делът на вътрешния дълг спрямо БВП е 5,5 процента, а на външния дълг – 16,4 процента. В структурата на дълга на подсектора за март 2025 г. вътрешните и външните задължения заемат съответно дял от 25 на сто и 75 на сто.
В структурата на дълга по инструменти към 31 март 2025 г. основна част продължават да заемат облигациите, емитирани на международните капиталови пазари. Те са с дял от 63,9 на сто, следвани от държавните ценни книжа, емитирани на вътрешния пазар – 24,6 на сто и заемите – 11,5 на сто.
В лихвената структура на дълга се запазва тенденцията за превес на задълженията с фиксиран лихвен процент (99,3 на сто), а при валутната – за голям относителен дял на дълговите инструменти, деноминирани в евро и лева (94,3 на сто). Дългът в щатски долари е с дял от 5,7 на сто.
В матуритетната структура на дълга по оригинален матуритет с най-голям дял са дълговите инструменти със срочност над 10 г. – 52,5 на сто, следвани от тези със срок от 5 до 10 г. – 37,6 на сто, от 1 до 5 г. – 9,7 на сто и до 1 г. – 0,2 на сто.
В структурата по остатъчен матуритет делът на дълга до 1 година е 9,1 на сто, 26,8 на сто – от 1 до 5 г., 36,1 на сто – от 5 до 10 г. и 27,9 на сто – над 10 години.
Гарантираният дълг на подсектор „Централно управление“ към 31 март 2025 г. е в размер на 1,082 млрд. лева. Вътрешните гаранции са 262,6 млн. лева, а външните – 819,6 млн. лева. Съотношението гарантиран дълг на подсектор „Централно управление“ към БВП е в размер на 0,5 процента.
Съгласно водения от Министерството на финансите официален регистър на държавния и държавногарантирания дълг, на основание на чл. 38, ал. 1 от Закона за държавния дълг, държавният дълг към края на март 2025 г. достига до 47,407 млрд. лева или 21,7 процента от БВП.
Вътрешните задължения са в размер на 12,085 млрд. лева, а външните – в размер на 35,321 млрд. лева. Държавногарантираният дълг през март 2025 г. възлиза на 1,712 млрд. лева, а съотношението държавногарантиран дълг/БВП е 0,8 процента.
БТА припомня, че в края на месец април Министерство на финансите емитира на международните капиталови пазари дълг в общ размер на 4 млрд. евро в два транша. Първият транш бе от облигации със срочност 9 г., обем от 2,25 млрд. евро, а вторият транш – от облигации със срочност 13 г., обем от 1,75 млрд. евро.
Трансакцията, която беше първо излизане на международните пазари от август миналата година, не е отразена в настоящия бюлетин, тъй като той разглежда данните към края на месец март.
Към днешна дата Министерство на финансите е набрало близо 10 млрд. лева нов дълг от продажба на ооблигации на външния и вътрешния пазар. Максималният размер на новия дълг, който може да бъде поет през настоящата година, възлиза на 18,9 млрд. лева.
*Дългът на подсектор „Централно управление“ включва държавния дълг, поет по реда на Закона за държавния дълг, както и дълга на институционалните единици, класифицирани в подсектор „Централно управление“ на сектор „Държавно управление“, в т.ч. държавни болници, държавни предприятия и др.
Източник: БТА
Икономика
Водещите европейски борси приключиха смесено първата търговска сесия за седмицата

Водещите индекси на европейските фондови пазари закриха смесено първата търговска сесия за тази седмица. Фондовата борса в Лондон почива заради отбелязването на банков празник, а инвеститорите очакват редица корпоративни финансови данни, които ще бъдат публикувани през тази седмица, предаде Си Ен Би Си.
Във Франкфурт DAX добави 257,89 пункта или 1,12 на сто до 23 344,54 пункта.
Парижкият CAC 40 се понижи с 42,55 пункта или 0,55 на сто до 7727,93 пункта
Италианският FTSE MIB наддаде със 147,61 пункта или 0,39 на сто до 38 475,55 пункта.
Общоевропейският индекс Stoxx 600 е нагоре с 0,16 на сто до 537,31 пункта.
По-рано днес австрийската банка „Ерсте груп“ (Erste Group) обяви, че навлиза на пазара в Полша, придобивайки контролен пакет от 49 на сто от „Сантандер банк полска“ (Santander Bank Polska), както и 50 на сто от мениджъра на активи „Сантандер Те Еф И“ (Santander TFI S.A.).
Акциите на „Ерсте груп“ поскъпнаха с 8,2 на сто в края на днешната борсова търговия.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Администрацията на Тръмп не е взела окончателно решение за налагането на мита за чуждестранни филми, заяви говорител на Белия дом

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп все още не е взела окончателно решение относно налагането на мита за чуждестранни филми, продуцирани извън САЩ, но проучва всички възможности за изпълнение на директивата на президента относно Холивуд. Това обяви днес говорител на Белия дом, цитиран от Ройтерс.
Междувременно министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт заяви, че търговската политика на Тръмп, намаляването на данъците и дерегулацията ще привлекат дългосрочни инвестиции в икономиката на страната. Бесънт допълни, че финансовите пазари в САЩ биха издържали на различни краткосрочни сътресения, посочва Ройтерс.
Бесънт каза още, че Китай представлява „най-голямото парче от търговския пъзел на Тръмп“.
Пред участниците в Световна конференция на Института „Милкен“, провеждаща се в Лос Анджелис, Бесънт защити търговската политика на администрацията на Тръмп.
Финансовият министър на САЩ акцентира върху данъчен законопроект на Републиканската партия, изготвен още по време на първия президентски мандат на Тръмп.
Ако бъде приет, този проектозакон би довел до намаляване на данъците и до облекчаване на малкия бизнес в САЩ, посочи Бесънт.
„Основните компоненти на икономическата програма на Тръмп – търговията, данъчните облекчения и дерегулацията, не са самостоятелни политики. Те са взаимосвързани части, предназначени да стимулират дългосрочните инвестиции в американската икономика“, заяви финансовият министър.
„Ако успеем да предотвратим кредитния риск, лихвените проценти ще се понижат“, допълни още Бесънт.
Източник: БТА
Икономика
Основният индекс на БФБ се повиши при днешната борсова търговия

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) днес се повишават с изключение на секторния показател BGREIT, сочат данните на борсовата платформа.
Основният индекс на БФБ, SOFIX, се повишав с 1,01 на сто до 903,04 пункта в днешната търговия.
Широкият измерител BGBX40 е нагоре с 0,65 на сто до 172,64 пункта, а пазарът „Бийм“ – с 0,38 на сто до 89,76 пункта. Индексът BGTR30 също качва – с 0,10 на сто до 877,34 пункта.
Единствено секторният индекс BGREIT, който включва дружества, инвестиращи в недвижими имоти, се понижава с 0,29 на сто до 216,33 пункта.
На основния пазар на борсата днес са сключени сделки за 213 573 лева.
На пазара MTF BSE International, на който се продават акции на световни компании, оборотът е за 19 494 лева.
На пазара „Бийм“ са продадени книжа за 11 892 лева.
Акциите на „Сирма груп холдинг“ АД се повишават с 1,83 на сто до 1,11 лева за брой, тези на „Софарма“ АД – с 3,10 на сто до 5,98 лева едната. Книжата на „Първа инвестиционна банка“ АД растат с 0,48 на сто и се продават по 4,16 лева едната.
Без промяна са акциите на „Монбат“ АД, които се търгуват по 2,5 лева за брой, както и на „Агрия груп холдинг“, които се купуват по 21,8 лева едната.
Акциите на „Българска фондова борса“ АД се понижават с 1,25 на сто до 7,9 лева за брой. Книжата на „Химимпорт“ АД са нагоре с 0,71 на сто до 0,71 лева за брой.
На пазара „Бийм“ акциите на „Дронамикс кепитъл“ АД поевтиняват 0,62 на сто до 1,60 лева едната.
Книжата на „Импулс растеж“ АД се качват с 2,82 на сто и се купуват по 1,46 лева за брой.
Източник: БТА
-
Политикапреди 5 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 1 седмица
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Бизнеспреди 1 седмица
Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар
-
Здравепреди 7 дни
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 7 дни
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии