Свят
Всички кардинали, които ще участват в избора на нов папа, пристигнаха в Рим преди конклава

Всички 133 кардинали, които се очаква да вземат участие в тайния конклав за избор на нов папа, пристигнаха в Рим, съобщи днес Ватиканът, цитиран от Ройтерс.
Конклавът ще започне в сряда следобед зад затворените дървени врати на Сикстинската капела, като всички кардинали под 80-годишна възраст са упълномощени да участват в избора на наследник на Франциск, който почина миналия месец.
Някои кардинали искат новия папа да продължи усилията на Фрациск за по-прозрачна и приветстваща Римокатолическа църква, докато други залагат на връщането към по-традиционните корени.
Конклавът обикновено продължава няколко дни и се гласува няколко пъти, преди да бъде излъчен победител, събрал необходимото мнозинство от три четвърти.
Католически кардинали от цял свят се срещат почти всеки ден след смъртта на Франциск на 21 април, за да обсъждат работата и състоянието на Църквата.
Ватиканът каза, че 180 кардинали, сред които 132 електори, са взели участие в срещата тази сутрин. 133-ият електор също е в Рим, но не е участвал в дискусиите.
Двама кардинали, един от Испания и един от Кения, няма да се включат в конклава по здравословни причини, обясни Ватиканът.
Сред въпросите, обсъдени днес, са били „силното безпокойство“ по отношение на разделенията в Църквата, заяви говорител на Ватикана – несъгласията вероятно са свързани с решението на Франциск да разреши благословията за еднополови връзки и откритите дискусии за ролята на жените в Църквата.
Кардиналите обсъдиха още какъв би трябвало да бъде бъдещият папа – човек, който да има силно присъствие, да е близък до хората, да е способен да бъде мост между хората и да бъде водач, близък до реалния живот на хората“, каза говорителят.
Източник: БТА
Свят
Американският министър на отбраната планира да съкрати високопоставени офицери

Американският министър на отбраната Пийт Хегсет нареди в понеделник 20-процентно съкращаване на броя на офицерите с четири звезди, предаде агенция Ройтерс, като се позова на документ, до който си е осигурила достъп.
„Министерството на отбраната е ангажирано с това да гарантира боеспособността на американските въоръжени сили с цел възпиране на заплахи и, когато е необходимо, постигане на решителна победа. Критична стъпка в този процес е премахването на излишната структура“ с цел оптимизиране на лидерството, се казва в документа на Хегсет.
Пийт Хегсет отдавна отстоява позицията, че има твърде много високопоставени офицери във въоръжените сили, отбелязва Ройтерс.
При изслушването за потвърждаване на кандидатурата му той каза, че има отношение на обратна пропорционалност между броя на хората в щабовете и победата на бойното поле.
/БЗ/
Източник: БТА
Свят
Смяната на правителството в Германия е израз на демократична нормалност, каза Шолц в прощалната си реч като канцлер

Германският канцлер Олаф Шолц, който приключва мандата си, каза тази вечер в прощалната си реч като ръководител на федералното правителство, че смяната на властта в Германия е израз на демократична нормалност, предаде ДПА.
В прощалната си реч социалдемократът Шолц, който се очаква да предаде властта на консерватора Фридрих Мерц, подчерта, че е важно да бъде поддържан цивилизованият диалог между демократите в обществото.
„Защото това е нещо ценно“, изтъкна Шолц.
Демокрацията, отбеляза канцлерът, не означава, че всички винаги са съгласни едни с други, тя изисква фундаментално разбиране за солидарност.
„Разбиране за единство в страната въпреки различните ни виждания, произход и убеждения“, каза Олаф Шолц.
Шолц пожела на Фридрих Мерц успех и късмет.
/БЗ/
Източник: БТА
Свят
Макрон се срещна в Елисейския дворец с фактическия лидер на Туркменистан

Френският президент Еманюел Макрон се срещна днес в Париж с фактическия лидер на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов, предаде Франс прес.
Туркменистанският лидер, който е баща на сегашния президент на Туркменистан Сердар Бердимухамедов, обсъди с Макрон засилването на двустранните отношения и предизвикателствата в региона на Централна Азия на работна вечеря в Елисейския дворец.
Бердимухамедов призова за отварянето на нова страница в историята на отношенията между Ашхабад и Париж, предаде държавната новинарска агенция на Туркменистан.
Компанията „Талес Аления Спейс“ (Thales Alenia Space) подписа рамково споразумение за доставката на втори телекомуникационен сателит на Туркменистан.
Освен това двете правителства се споразумяха да си сътрудничат в сферата на „устойчивото градско развитие“. Те приеха обща „пътна карта“ за сътрудничество в сферата на образованието и удължиха срока на съвместната археологическа мисия в Туркменистан.
Откакто Туркменистан стана независима държава вследствие на разпадането на Съветския съюз, между лидери на Франция и бившата съветска република е имало само две срещи, като последната е между Гурбангули Бердимухамедов и Никола Саркози през февруари 2010 година.
Много рядко европейски лидери се срещат с лидери на Туркменистан, отбелязва Франс прес.
/БЗ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 5 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 1 седмица
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Бизнеспреди 1 седмица
Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар
-
Здравепреди 7 дни
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 7 дни
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии