Свят
Джихадистите се завръщат в Североизточна Нигерия и настъпват и в други региони

Вълна от атаки в Североизточна Нигерия в последно време подчертава завръщането на джихадистките групировки в тази част на страната. Нещо повече, има тревожни признаци, че свързаното с ислямистите насилие се разпространява и в други нигерийски региони – в северната централна част и на запад, в района на границата с Бенин.
Най-многолюдната африканска държава и най-голяма икономика на континента е измъчвана от редица проблеми в тази сфера, като много региони са засегнати от насилие на различна основа. Нигерия, където на североизток са активни групировките „Боко Харам“ („Западното образование е светотатство“ на езика на народността хауса, обитаваща северната част на страната) и „Ислямска държава“, е ключов съюзник на Запада срещу джихадистите в Западна Африка. Други проблеми са бандитизмът, пиратските нападения по крайбрежието, сблъсъците между земеделски и животновъдски общности на север и в централната част от страната, отвличанията за откуп на северозапад, сепаратистките атаки на югоизток и не на последно място – свързаното с петрола насилие. Нигерия е най-големият производител на „черно злато“ в Африка, но недоволството от усещането за несправедливо разпределение на приходите, ендемичната корупция, масовите кражби и нестабилността в делтата на река Нигер не позволяват на страната да извлече максимална полза от природните си богатства.
Конкретно джихадисткото насилие, което тормози Североизточна Нигерия от 2009 г., отне живота на над 40 хиляди души и принуди около два милиона да напуснат домовете си, най-вече в щата Борно, но и в съседните Йобе и Адамава, отбелязва Франс прес.
„Боко Харам“ влезе в световните новини през април 2014 г., когато отвлече 276 ученички от град Чибок в североизточния щат Борно, който е епицентър на дейността на групировката. Десетки от тези момичета остават в неизвестност, посочва Асошиейтед прес.
„Боко Харам“ загуби терен през последните години, но джихадистите продължават да атакуват редовно местни общности в Североизточна Нигерия, но и съседни страни. Нещо повече, страната преживява сега нов ръст на ислямистките нападения, при каквито миналия месец бяха убити стотина души, отбелязва АФП.
„Басейнът на езерото Чад представлява ключов стратегически коридор за тези групировки, като улеснява логистиката, набирането на бойци и трансграничните атаки, включително в Чад, Нигер и Камерун“, обяснява пред Франс прес директорът на нигерийската консултантска компания „Бийкън Кансълтинг“ (Beacon Consulting) Кабир Адаму.
Ройтерс цитира експерти в областта на сигурността, които коментират, че увеличаването на атаките в Североизточна Нигерия от страна на „Боко Харам“ и отделилите се от групировката нейни съперници от „Ислямска държава – провинция Западна Африка“ е засилило опасенията от „голямо завръщане“ на джихадистите, чиято тактика сега включва употребата на въоръжени дронове и залагането на експлозивни устройства край основни пътища.
Източник: БТА
Свят
Смяната на правителството в Германия е израз на демократична нормалност, каза Шолц в прощалната си реч като канцлер

Германският канцлер Олаф Шолц, който приключва мандата си, каза тази вечер в прощалната си реч като ръководител на федералното правителство, че смяната на властта в Германия е израз на демократична нормалност, предаде ДПА.
В прощалната си реч социалдемократът Шолц, който се очаква да предаде властта на консерватора Фридрих Мерц, подчерта, че е важно да бъде поддържан цивилизованият диалог между демократите в обществото.
„Защото това е нещо ценно“, изтъкна Шолц.
Демокрацията, отбеляза канцлерът, не означава, че всички винаги са съгласни едни с други, тя изисква фундаментално разбиране за солидарност.
„Разбиране за единство в страната въпреки различните ни виждания, произход и убеждения“, каза Олаф Шолц.
Шолц пожела на Фридрих Мерц успех и късмет.
/БЗ/
Източник: БТА
Свят
Макрон се срещна в Елисейския дворец с фактическия лидер на Туркменистан

Френският президент Еманюел Макрон се срещна днес в Париж с фактическия лидер на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов, предаде Франс прес.
Туркменистанският лидер, който е баща на сегашния президент на Туркменистан Сердар Бердимухамедов, обсъди с Макрон засилването на двустранните отношения и предизвикателствата в региона на Централна Азия на работна вечеря в Елисейския дворец.
Бердимухамедов призова за отварянето на нова страница в историята на отношенията между Ашхабад и Париж, предаде държавната новинарска агенция на Туркменистан.
Компанията „Талес Аления Спейс“ (Thales Alenia Space) подписа рамково споразумение за доставката на втори телекомуникационен сателит на Туркменистан.
Освен това двете правителства се споразумяха да си сътрудничат в сферата на „устойчивото градско развитие“. Те приеха обща „пътна карта“ за сътрудничество в сферата на образованието и удължиха срока на съвместната археологическа мисия в Туркменистан.
Откакто Туркменистан стана независима държава вследствие на разпадането на Съветския съюз, между лидери на Франция и бившата съветска република е имало само две срещи, като последната е между Гурбангули Бердимухамедов и Никола Саркози през февруари 2010 година.
Много рядко европейски лидери се срещат с лидери на Туркменистан, отбелязва Франс прес.
/БЗ/
Източник: БТА
Свят
НАН: Президентът на Нигерия ще се срещне с компаниите за производство на електроенергия заради дълговете им

Нигерийското министерство на енергетиката съобщи, че е насрочена среща между президента Бола Тинубу и ръководствата на компаниите за производство на електроенергия в страната заради дълговете им, които възлизат на 4 трилиона найра, предаде нигерийската новинарска агенция НАН.
Планираната среща с президента Тинубу има за цел да очертае жизнеспособен курс за решаване на проблема с дълга.
Федералното правителство ще изплати незабавно значителна част от дълга, а остатъкът ще бъде погасен чрез финансови инструменти в рамките на шест месеца.
„Ние отчитаме спешността на този въпрос. Правителството се ангажира да разреши проблема с този дълг, за да стабилизира сектора и да предотврати по-нататъшна криза“, заяви говорител на енергийното министерство.
От правителството обещават не само да изчистят натрупания дълг, но и да проведат структурни реформи, които да премахнат оперативните затруднения.
Властите в Абуджа подчертават необходимостта от пълна либерализация на енергийния сектор и призовават за въвеждане на тарифи, които да отразяват разходите на дружествата.
„Гражданите трябва да плащат съответната цена за консумираната енергия. Федералното правителство ще продължи да предоставя целеви субсидии за нигерийците в неравностойно икономическо положение, но трябва да осъзнаем, че икономиката ни не може да издържа безкрайно дълго на общи субсидии“, каза говорителят.
Министерството на енергетиката обяви плановете си за преразглеждане на съществуващите разпоредби с цел намаляване на таксите и засилване на стабилността на пазара.
Властите призоваха Асоциацията на компаниите за производство на електроенергия да си партнира с правителството в повишаването на обществената осведоменост относно ефективното използване на електроенергията.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и НАН)
Източник: БТА
-
Политикапреди 5 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 1 седмица
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Бизнеспреди 1 седмица
Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар
-
Здравепреди 7 дни
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 7 дни
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии