Свържете се с нас

Общество

Срив във всички сайтове, поддържани от МЕУ (обновена)

Страница на МЕУ

Снимка Скрийншот

Срив в страница

Срив във всички сайтове, поддържани от Министерството на електронното управление.

Сред засегнатите страници са тази на самото МЕУ, Националната агенция за приходите (НАП), на Агенция „Митници“ и на Народното събрание.

От пресцентъра на Министерството на електронното управление обясниха, че ще извършат проверка. 

Към 14:40 достъпът до сайтовете беше възстановен.

Източник: Offnews.bg

Общество

Пропускателен режим в София за парада на 6 май

6 май

Снимка БГНЕС

Ден на храбростта

За Деня на храбростта и празник на българската армия 6 май ще има специални мерки и пропускателен режим в центъра на София. Тържествата започват в 9 часа с водосвет на бойните знамена и знамената светини при Паметника на незнайния войн.

Час по-късно е началото на военния парад по жълтите павета. За водосвета хората ще преминават през пропускателни пунктове при улиците „Раковски“ и „Оборище“, както и при пресечката на улиците „Париж“ и „Шипка“.

Ще бъде отказван достъп на хора във видимо нетрезво състояние и такива, пренасящи обемисти предмети. Допускането на зрители за парада ще става след 8:30 сутринта през пет пункта.

Промени в движението в София във връзка с 6 май

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Още 6 млн.лв. за по-зелена София

Да се подобри качеството на въздуха в София чрез намаляване на нивата на фини прахови частици (ФПЧ10) чрез изграждане на зелена инфраструктура, която ще ограничи вторичното разпрашаване – това е основната цел на нов проект на Столична община. „Зелени мерки за по-чист въздух в Столична община“ се финансира по Програма „Околна среда“ 2021-2027, която предоставя безвъзмездна финансова помощ в размер на 5 737 614.06 лв., съобщи Столична община. 

„Проектът ще подкрепи усилията ни за подобряване качеството на живот на хората в София. Инвестицията в зелена инфраструктура не цели само да направи средата по-приятна, тя е част от системния ни подход за подобряване качеството на въздуха“, заяви кметът на София Васил Терзиев.

До края на 2026 година ще бъдат реализирани мерки за озеленяване и изграждане на поливни системи на ключови транспортни локации и междублокови пространства в 10 района на София.

Дейностите по проекта включват изграждане и разширяване на зелени площи, засаждане на дървета и храсти, създаване на цветни градини и други елементи на зелената инфраструктура, както и изграждане на съвременни поливни системи за поддържане на растителността. Проектът ще обхване ключови зони на територията на Столична община, включително:

• Междублоково пространство в ж.к. „Младост 2“ на бул. „Александър Малинов“
• Бул. „Цар Борис III“ и прилежащата градинка с боровете
• Междублоково пространство в ж.к. „Обеля 2“
• Бул. „Овча купел“
• Площи около детската площадка „Морски свят“ в Северен парк
• Бул. „Тодор Александров“.
• Бул. „Хан Кубрат“
• Бул. „Цариградско шосе“ (на няколко локации)
• Бул. „Черни връх“ в участъка от бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ до бул. „Сребърна“
• Фасадно озеленяване на УНИВЕРСИТЕТСКА ПЪРВА ГРАДСКА МБАЛ-София

Ползите за София от реализирането на мерките по тои проект включват: 

• По-чист въздух и опазване на здравето: Проектът ще допринесе пряко за намаляване на замърсяването с ФПЧ10, което е ключов фактор за подобряване на общественото здраве и намаляване на риска от респираторни и сърдечно-съдови заболявания.
• Повишаване на качеството на живот: Новите зелени площи ще създадат по-приятна и здравословна градска среда и ще подобрят условията за отдих в междублоковите пространства и уличните артерии.
• Намаляване на вторичното разпрашаване: Създаването на растителна покривка ще ограничи вторичното разпрашаване от строителни обекти и интензивно натоварени пътни участъци.
• Изпълнение на европейски и национални ангажименти: Проектът ще допринесе за изпълнение на ангажиментите на България в сектор „Въздух“ и за постигане на целите, заложени в европейското и национално законодателство.
• Повишаване на информираността: Проектът включва дейности за повишаване на осведомеността на гражданите по въпросите, свързани с качеството на въздуха и ползите от зелената инфраструктура.

Изпълнението на проект „Зелени мерки за по-чист въздух в Столична община“ е част от системните усилия на екипа на Васил Терзиев за превръщането на София в по-зелен и екологично устойчив град, както и за привличане на допълнително външно финансиране за важните решения за столицата.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Колко добра е мобилната ви връзка? Скоростта е само началото

Ако попитате някого: „Колко добра е интернет връзката ти?“, вероятно ще получите отговор, свързан със скоростта. Може дори да извади телефона си и да покаже как за части от секундата зарежда любим сайт или видео. Но истината е, че скоростта е само един от многото фактори, които определят качеството на една мобилна мрежа.

За да разберем колко надеждна и добра е една мрежа в ежедневието, трябва да погледнем голямата картина. Например, ще имаме ли сигнал, ако стриймваме видео от планински връх или се опитаме да се включим в спешен видеоразговор от отдалечен морски плаж? Колко бързо реагира мрежата при онлайн игри или споделяне на документи в реално време? А има ли смисъл от светкавична скорост, ако мрежата не е стабилна и прекъсва точно когато ни трябва най-много?

На тези и още много други въпроси отговарят сравнителните анализи на umlaut –независима международна организация, част от глобалната консултантска компания Accenture, която ежегодно присъжда сертификата Best in Test, за да отличи най-добрите мобилни мрежи в над 120 държави в света.

Коя е най-добрата мрежа в България според umlaut и как те измерват нейното качество?

В България Yettel е операторът, който осем поредни пъти печели сертификата Best in Test, присъждан от независимата компания. Но какво точно отчита umlaut и кои са областите, в които мрежата на Yettel се представя най-добре?

Когато една мобилна мрежа получи сертификата Best in Test, не става въпрос само за тестване на скоростта в големите градове – процесът е много по-детайлен. Компанията оценява мрежите по различни критерии – от скорост и времезакъснение (latency) до качество на разговорите, покритие и стабилност.

Измерванията се извършват не само в големите градове, но и в предградия, в малки населени места и дори по магистрали. Така се осигурява реалистична картина за това как работи мрежата в различни ситуации и региони. Използва се специална технология за „краудсорсинг“, чрез която се събират данни директно от милиони смартфони на потребители по света – включително и в България. Това позволява да се измери как наистина се усеща мрежата в ежедневието – при видеоразговор, гейминг или работа от разстояние.

В България изследването през 2024 г. е проведено през 24-седмичен период и крайният резултат е изчислен на база повече от 170 милиона измервания. Данните обхващат близо 15 000 независими крайни потребители, сред които абонати и на трите мобилни оператора.

Пълната картина

Всичко изброено се свежда до един общ резултат, който включва в себе си различните компоненти. Максималният брой точки, които могат да бъдат присъдени е 1000, а за представянето си през 2024 г. мрежата на Yettel получава цели 957 – абсолютен рекорд за телекома. Yettel е лидер не само в общото класиране, но и в три ключови подкатегории: „Надеждност“, „Времезакъснение“ и „Широколентово покритие“.

С впечатляващите 582 от 600 точки, мрежата на Yettel е призната за най-надеждната в България. За потребителите това означава нещо съвсем конкретно – сигурна връзка с минимални прекъсвания, независимо дали са в центъра на града, в отдалечен район или ползват мрежата в пиков час, когато е най-натоварена.

В категорията „Времезакъснение“, която измерва колко бързо достигат данните до телефона, Yettel отново заема челна позиция – със 195 от 200 възможни точки. Този показател е особено важен при онлайн гейминг, видеочат или всяка ситуация, в която дори части от секундата правят разлика.

Yettel постига най-добър резултат и в категорията „Широколентово покритие“ – 379 от 400 точки. Това показва не просто, че има обхват, а колко често потребителите са свързани към най-бързите налични технологии като 4G и 5G. Колкото по-рядко телефонът „пада“ на по-бавна връзка, толкова по-добро е цялостното преживяване – от сърфиране и стийминг на живо до видеоразговори и работа в движение.

В свят, в който сме постоянно свързани, добрата мрежа не е лукс – тя е необходимост. А когато е призната не само за най-добра в България, но е класирана и в топ 10 в Европа и топ 20 в света от организация като umlaut, това означава, че зад всяко „прати снимка“, „стриймвай на живо“ или „включи се в разговора“, стои стабилна и надеждна връзка, на която може да се разчита навсякъде и по всяко време.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 59 минути

МТИ: Унгарците ще решат дали Украйна да се присъедини към ЕС, не Зеленски, заяви Петер Сиярто

Балканипреди един час

Национално-либералната партия и Демократичния съюз на унгарците в Румъния ще подкрепят Никушор Дан на балотажа на 18 май

Балканипреди един час

МИНА: Банковата система в Черна гора е силна и фокусирана върху икономическия просперитет, каза управителят на Централната банка Ирена

Балканипреди един час

Румъния се сблъсква с вълна от дезинформация преди втория тур на президентските избори, предупреждават наблюдатели и анализатори

Българияпреди 2 часа

Настояваме за справедливост и очакваме заключенията на разследващите, посочиха в позиция от пловдивската клиника „Медикус Алфа“

Балканипреди 2 часа

Турция засилва готовността си за реагиране при горски пожари преди началото на летния сезон

Святпреди 2 часа

ПТИ: Ескалацията на напрежението между Делхи и Исламабад ще се отрази негативно на пакистанската икономика, прогнозира агенция „Мудис“

Спортпреди 2 часа

Георги Вълчев изведе Пирин до ценна победа срещу Янтра в мач от футболната Втора лига

Спортпреди 2 часа

Хари Кейн се чувства изключително щастлив след титлата на Байерн Мюнхен

Балканипреди 2 часа

Надзорът върху онлайн средата е разделен между институциите в Румъния, което води до „фрагментарни реакции и ограничена прозрачност“, смятат от ОССЕ

Българияпреди 2 часа

Българската делегация в Атон посети библиотеката в Зографския манастир

Балканипреди 2 часа

АТА: Летният туристически сезон започва, като музеите и парковете са отворени всеки ден до вечерта

Балканипреди 5 дни

Пестициди над допустимите нива са установени в значителна част от плодовете и зеленчуците в Истанбул, показва проучване на „Грийнпийс“

Святпреди 5 дни

Още едно обвинение бе повдигнато на сваления от власт южнокорейски президент Юн Сук-йол

Балканипреди 3 дни

Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле

Политикапреди 3 дни

Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ

Святпреди 5 дни

ЕС подготвя „план Б“, ако Тръмп се откаже от преговорите за войната в Украйна, заяви Кая Калас

Святпреди 5 дни

ТПС: Израел нанесе предупредителни удари в Сирия на фона на сблъсъците между сунити и друзи

Българияпреди 5 дни

Наталия Киселова ще участва в отбелязването на 149-ата годишнина от Априлското въстание в Копривщица и Панагюрище

Икономикапреди 5 дни

Винетките поскъпват от днес

Бизнеспреди 5 дни

САЩ и Украйна подписаха дългоочакваното споразумение за природните ресурси

Святпреди 5 дни

Кандидатурата на И Дже-мьон за президент на Южна Корея е застрашена, след като Върховният съд отмени оправдателна присъда срещу него

Политикапреди 4 дни

“Възраждане“ в САЩ: Предлагат курсът на лева да бъде фиксиран към долара, а не еврото

Спортпреди 4 дни

БФС изтегли с половин час мачовете между Берое и ЦСКА-София и Лудогорец и Левски заради празненставата в Разград по повод 14-ата титла

Новини