Свят
По средата на мандата управляващата коалиция в Италия е начело в допитванията

Управляващата партия в Италия запазва лидерска роля в допитванията, направени в момент, в който правителството на премиера Джорджа Мелони отбелязва средата на мандата си, пишат италианското издание „Фанпейдж“ и агенция АДЖИ. Допитванията са обобщени в анализа „Супермедия“ на социологическата агенция „Ютренд“.
Партията на Мелони „Италиански братя“ се ползва със стабилно доверие от 29,4 процента. На второ място е опозиционната левоцентристка Демократическа партия на Ели Шлайн, която има 21,8 процента. На трето място е опозиционната партия „Движение 5 звезди“ на бившия премиер Джузепе Конте с 12,4 процента.
На четвърто и пето място са десните партии от управляващата коалиция – „Форца Италия“ на вицепремиера Антонио Таяни получава 9,1 процента, а „Лига“ на вицепремиера Матео Салвини има 8,6 процента.
На шесто място се позиционира ляво-екологичното обединение „Съюз Зелени Левица“ с 6,1 процента.
Тези шест партии се класираха и за европарламента на изборите през юни миналата година.
Центристките партии „Италия Вива“ на бившия премиер Матео Ренци и „Действие“ на бившия министър на промишлеността Карло Календа имат съответно 2,4 процента и 3,2 процента. Проевропейската центристка партия „Повече Европа“ има 1,8 процента.
Ако в Италия сега има избори, то допитването показва, че десноцентристите заедно биха получили 48,2 процента, докато евентуална коалиция Демократическа партия -„Движение 5 звезди“-„Съюз Зелени Левица“ би получила 40,3 процента. Ако обаче към нея се присъединят и трите центристки партии, то такава коалиция би получила 47,7 процента.
Източник: БТА
Свят
МТИ: Унгарците ще решат дали Украйна да се присъедини към ЕС, не Зеленски, заяви Петер Сиярто

Унгарският народ, а не украинският президент, ще реши дали Украйна да се присъедини към ЕС, заяви външният министър на Унгария Петер Сиярто по време на участието си в обществена дискусия, предаде агенция МТИ.
Сиярто изрази тази позиция пред участниците във форума в южния унгарски град Печ във връзка с неотдавна направеното от Зеленски предположение, че повечето унгарци вероятно ще подкрепят опита на Украйна се присъедини към ЕС.
„Не президентът на Украйна, а унгарският народ ще вземе решението…“ заяви Сиярто. Той отбеляза, че опозиционната партия ТИСА подкрепя кандидатурата на Украйна, тъй като е „член на най-проукраинската партийна група в ЕП – Европейската народна партия“.
Според министъра Брюксел иска да ускори процеса на присъединяване Украйна, а това би означавало „десетки хиляди или дори стотици хиляди украински работници“ да наводнят унгарския пазар на труда, а „украинската мафия може да използва Унгария като входна врата“.
Сиярто също така посочи, че унгарците могат да „предотвратят това“, като гласуват на предстоящия референдум по този въпрос. Каквато и позиция да заемат унгарците, „ние ще я представим“, добави Сиярто.
Министърът каза в отговор на журналистически въпрос относно евентуалното оттегляне на САЩ от преговорите за мир в Украйна, че това би било „лоша новина“. „Но засега няма такова нещо“, добави Сиярто. „Разбирам, че (САЩ) искат да предоставят на враждуващите страни повече пространство за преговори, но се надявам, че можем да разчитаме на тяхната помощ и в бъдеще, през следващите дни, седмици и месеци“, заключи унгарският министър.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и МТИ)
Източник: БТА
Свят
ПТИ: Ескалацията на напрежението между Делхи и Исламабад ще се отрази негативно на пакистанската икономика, прогнозира агенция „Мудис“

Агенцията за кредитен рейтинг „Мудис“ (Moody’s) заяви, че една продължителна ескалация на напрежението между Индия и Пакистан няма да доведе до сериозни икономически сътресения за Делхи, но ще създаде трудности за Исламабад, понеже валутните му резерви могат да бъдат подложени на натиск, в резултат на което може да се забави растежът на пакистанската икономика, предаде новинарска агенция ПТИ.
В статия, озаглавена „Ескалиращото напрежение между Пакистан и Индия ще се отрази негативно на растежа на Пакистан“, „Мудис“ посочва, че не очаква сериозни сътресения за индийската икономика, тъй като през 2024 г. на Пакистан се падат по-малко от 0,5% от общия износ на Индия.
На 22 април терористи убиха 25 индийски туристи и един непалски гражданин в района Пахалгам в Джаму и Кашмир. Индийските власти идентифицираха петима терористи, трима от които са пакистански граждани, отговорни за клането в Пахалгам. Делхи обеща да предприеме действия срещу извършителите на отвратителното деяние.
„Продължителната ескалация на напрежението с Индия вероятно ще се отрази негативно на растежа на Пакистан и ще попречи на продължаващата фискална консолидация на правителството, което ще забави напредъка на Пакистан към постигането на макроикономическа стабилност“, пише в проучването на „Мудис“.
Макроикономическите условия в Пакистан в последно време се подобриха – растежът постепенно се повиши, инфлацията намаля, а валутните резерви се увеличиха на фона на продължаващия напредък по програмата на Международния валутен фонд (МВФ). „Мудис“ обаче предупреждава, че тази ситуация може да се промени. „Устойчивото засилване на напрежението може да ограничи достъпа на Пакистан до външно финансиране и да окаже натиск върху валутните му резерви, които остават доста под минимума за покриване на нужди като изплащане на външния дълг през следващите няколко години“, пише агенцията.
Съветът на изпълнителните директори на МВФ ще се срещне с представители на Исламабад на 9 май във връзка с евентуалното сключване на ново споразумение за нова финансова помощ за Пакистан в размер на 1,3 млрд. щатски долара по програмата за заем за устойчивост на климата. Съветът ще направи оценка и на текущия спасителен пакет в размер на 7 млрд. долара.
Източници твърдят, че Индия ще поиска от редица международни организации, включително МВФ, да преразгледат средствата и заемите, които предоставят на Пакистан.
Същевременно „Мудис“ прогнозира, че макроикономическите условия в Индия ще останат стабилни благодарение на все още високите нива на растеж на индийската икономика, големите публични инвестиции и стабилното вътрешно потребление.
„При сценарий на продължителна ескалация на местното напрежение не очакваме сериозни нарушения в икономическата дейност на Индия, тъй като тя има минимални икономически отношения с Пакистан. Въпреки това има вероятност по-високите разходи за отбрана да натежат върху фискалната стабилност на Пакистан, което би забавило фискалната консолидация на страната“, отбелязва „Мудис“.
Миналата седмица Индия наложи забрана за внос на стоки, произведени в Пакистан или преминаващи през страната. Освен това Делхи спря обмена на пощенски и колетни пратки и с Пакистан и забрани на пакистански кораби да влизат в индийски пристанища.
Много световни сили, включително САЩ и Европейският съюз, призоваха Индия и Пакистан да деескалират напрежението, като същевременно недвусмислено осъдиха терористичния акт.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ПТИ)
Източник: БТА
Свят
Макрон посреща лидера на Туркменистан

Френският президент Еманюел Макрон посреща днес Гурбангули Бердимухамедов, фактическия лидер на Туркменистан – една от най-авторитарните и затворени страни, с цел подписване на няколко споразумения, предаде Франс прес.
„Националният лидер на туркменистанския народ“, бащата на президента Сердар Бердимухамедов, се очаква тази вечер да пристигне в Елисейския дворец, за да „подпише споразумения“, както и за работна вечеря, обяви френското президентство, без да даде повече подробности.
Гурбангули Бердимухамедов се надява посещението му да „даде силен тласък за развитие на двустранното сътрудничество“ и да „отвори нова страница в историята на отношенията между Ашхабад и Париж“, пише националната информационна агенция на Туркменистан.
Откакто страната получава независимост от Съветския съюз през 1991 г., са организирани само две срещи между Франция и Туркменистан, като последната бе през 2010 г., когато Бердимухамедов посети Никола Саркози.
Европейските лидери рядко се срещат с представители на Туркменистан. Германският канцлер Ангела Меркел посрещна през 2016 г. лидера на страната, а унгарският премиер Виктор Орбан посети Ашхабад през 2023 г.
Туркменистан, бивша съветска република с излаз на Каспийско море, се нарежда на дъното на класациите по права на човека и свобода на медиите заедно с Афганистан и Северна Корея, посочва АФП.
/ЛМ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 5 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Святпреди 1 седмица
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Бизнеспреди 1 седмица
Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар
-
Здравепреди 7 дни
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 6 дни
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии