България
Общинските съветници от „Продължаваме промяната – Демократична България“ няма да подкрепят бюджета на община Разград

Общинските съветници от „Продължаваме промяната – Демократична България“ няма да подкрепят бюджета на Община Разград за тази година. В декларация, представена на пресконференция, групата общински съветници от коалицията в Общинския съвет в Разград изразиха позицията си против предложения проект за бюджет на общината за 2025 година и неговото приемане.
„Анализът на проекта за бюджет, предложен от кмета Добрин Добрев и който управляващото мнозинство от БСП, ГЕРБ и „ДПС – Ново начало“ се кани да приеме, разкрива съществени недостатъци, липсващи и неразвити приоритети, които се отразяват неблагоприятно на устойчивото развитие и социалната справедливост в общината“, заяви общинският съветник Огнян Обрешков. Той обясни, че бюджетът нараства с близо десет на сто в сравнение с предходната година и достига до почти 110 милиона лева, но това по думите му не е предпоставка за устойчиво развитие и възход на Община Разград. „Няма заложени параметри, които да предполагат качествена промяна в средата на живот в Разград и района, което за нас е основна политическа цел. Това е рекорден бюджет – пари има, и то много пари, но ние не виждаме стремеж у управляващите тези средства да се влагат разумно, със съзидателна визия; да се подкрепят начинания, с които нашата община да стане една модерна европейска община, притегателно място за работа и живот“, каза още Обрешков. От името на групата общински съветници на коалицията той изрази мнение, че това не е бюджет на развитието и градежа, а бюджет на поддържане на статуквото, на упадъка и нещо като „лазене по дъното“.
По време на пресконференцията бяха дадени няколко примера от бюджета, които според общинските съветници показват, че той не е направен, за да носи широка обществена полза, да постига важни обществени цели и да удовлетворява потребностите на разградските граждани. Огнян Обрешков заяви, че липсват програми за ангажиране на младежите в областта на културата, предприемачество, стипендии за обучения, менторски програми. Според групата съветници от „Продължаваме промяната – Демократична България“ крайно ограничени са инвестициите за спорт и активен начин на живот. Огнян Обрешков заяви, че спортната политика е свързана до елемент от благоустройството, но липсва цялостна стратегия и дългосрочни цели. Според общинските съветници в проектобюджета липсват също политики в сектор „Околна среда“. Няма например заложени средства за облагородяване на градския парк и на местността Пчелина, срещу замърсяването на въздуха в Разград. Съветниците смятат още, че в проекта за бюджет няма и цялостна политика за обновяването и съживяването на селата в Разградска община. Те не виждат също политика за реформи в администрацията, намаляване на административната тежест, улесняване на обслужването на гражданите и подобряване на връзката с тях. Според общинските съветници бюджетът на Разград за 2025 година има много пропуски по отношение подкрепата на бизнес средата, особено за малките и средните предприятия. Същото се отнася и за развитието на Бизнес зона „Перистър“. „Липсва стратегическа визия за развитието на индустриалната инфраструктура, което възпрепятства привличането на потенциални инвеститори. В проекта не прочитаме никаква политика и стратегия за развитието на крайградските райони и зони в общината. Липсва стратегия за реорганизация и модернизиране на общинските предприятия, за да стане тяхната дейност много по-ефективна и да не се харчат нахалост парите на данъкоплатците“, добави Обрешков.
В заключение от името на групата общински съветници той заяви, че Общината разполага с огромни средства, които се харчат неефективно от управляващите и в ущърб на гражданите. Според тях това управление на общината няма визия за развитие и подем, то води до застой и разсипия на обществени средства и това е причината да не подкрепят предложения проект за бюджет.
На пресконференцията присъства и кметът на село Ясеновец Рейхан Хюсеин, който отправи въпрос към кмета Добрин Добрев как се разпределят средствата за селата.
Източник: БТА
България
Общинският съвет в Кочериново прие бюджета на общината за 2025 г.

Общинският съвет в Кочериново прие бюджета на общината за 2025 г. на извънредно заседание. Бюджетът е в размер на 10 005 172 лв. Приходите от държавни трансфери са в размер на 6 410 034 лв. и представляват 64,07 на сто от общия обем на приходите в общинския бюджет. Преходният остатък от 2024 г. е в размер на 600 958 лв.
Приходите с местен характер са в размер на 3 595 138 лв. и заемат 35,93 на сто от общия обем на приходите в бюджета. Според разчетите Общината трябва да събере 453 020 лв. от имуществени данъци и неданъчни приходи. За издръжка на общинската администрация са предвидени 1 607 742 лв.
По време на сесията възникнаха въпроси относно забавяне при изплащането на възнагражденията на общинските съветници.
Въпроси бяха поставени относно изготвения културен календар на общината и заложените в него средства за провеждането на събори. Според кмета Станислав Горов за тези събори са заложени по 2 хиляди лева за големите села и по 800 – за по-малките.
Повдигнат беше и въпросът за заложените средства за ремонт на обекти за част от селата. „Има заложени пари за такива мероприятия, като всеки кмет ще определи какви са приоритетите. Възможностите ни не са безкрайни. Ако трябва да оправим всички сгради – няма да ни стигне бюджетът“, отговори кметът Горов.
На сесията стана известно, че за спортни мероприятия са заложени общо 20 хил. лв., които са предназначени за поддръжка на спортните бази.
Повдигнат беше и въпрос относно увеличението от 35 хил. лв. на 80 хиляди лева на средствата за култура. „Ние дотираме част от дейностите. Досега тези средства отиваха само за заплати“, отговори кметът Станислав Горов. Той посочи, че предстои културният календар да бъде надграден.
Бившият съветник Васил Христов отправи по време на обсъждането на бюджета предложение за създаване на местен фонд „за задоволяване на потребностите на населението“ – за текущи дейности, спорт и култура, с част от заплатите на Общинския съвет. Той изказа и недоволството си от намерението за назначаване на юрист към Общинския съвет.
Съветникът Калин Везенков посочи, че счита, че всички трябва да получават достойно възнаграждение, за да работят.
Председателят на Общинския съвет Райко Калайджийски съобщи, че разполага с отчета на Агенцията за държавен финансов контрол за работата на предишния кмет на общината Иван Минков, като допълни, че всеки, който има желание, може да се запознае с доклада. Той прочете и сигнал от местната жителка Маня Мартинш, адресирано до председателя на Общинския съвет и до областния управител на Кюстендил.
В него тя сочи, че са констатирани сериозни нарушения на принципите на откритост, прозрачност, ефективност и зачитане на правата на гражданите при провеждането на общественото обсъждане на проектобюджета на община Кочериново. В сигнала се иска извършване на проверка и предприемане на последващи действия.
Източник: БТА
България
Катастрофа между два леки автомобила е станала между селата Копривлен и Садово

Катастрофа между два леки автомобила е станала на пътя между село Копривлен и село Садово в община Хаджидимово. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР в Благоевград. По първоначална информация при инцидента няма тежко пострадали.
По-рано от Агенция „Пътна инфраструктура“ информираха, че временно движението по пътя Хаджидимово – Блатска в района на Хаджидимово се извършва в една лента с повишено внимание поради пътнотранспортно произшествие. Трафикът се регулира от „Пътна полиция“.
/БИ/
Източник: БТА
България
Когато обичаш истински нещо, трябва да му се отдадеш напълно, за да постигнеш желаното, каза за БТА ултрамаротенецът Антон Кадиев

Когато човек истински обича нещо, трябва да му се отдаде напълно, за да постигне желаното, каза в интервю за БТА ултрамаротенецът Антон Кадиев от Смолян. Един от любимите му девизи е сентенцията на Пенчо Семов – „Любов, труд и постоянство“. И успява да я следва и да печели състезания с подобряване на рекорди.
През уикенда 28-годишният мъж участва в маратона „Дунав 24 часа бягане“, който се проведе на градския стадион в Русе. Кадиев пробяга за едно денонощие 255 километра и 640 метра и успя да подобри с два километра и 541 метра най-доброто постижение до момента в България.
Антон започва да бяга на дълги разстояния преди четири години. Казва, че тогава не е бил постоянен, по-скоро като начин за разпускане след работа. Последните две години обаче практикува маратона целенасочено.
„Като спортно хоби ми е. Но и голям принос има баща ми и резултатите, които е постигнал във времето. Така открих лична мотивация да се изявявам в тези среди“, споделя Антон.
Бащата му Руско Кадиев – един от най-добрите маратонци в близкото минало, който е шесткратен победител в ултрамаратона „Обиколката на Витоша“ и единственият българин – победител в ултрамаратона „Спартатлон“ между Атина и Спарта, с дължина 245,3 километра. Времето, за което Руско Кадиев печели състезанието – 24:08:13, е най-доброто до момента.
Последното състезание на Антон в Русе е в дисциплината 24 часа бягане, като победител става този, който постигне най-много пробягани километри. „Когато човек иска да даде всичко от себе си, да гони високи резултати, означава бягане докрай. Имах няколко спирания, като за денонощието ми се събраха 15 минути“, допълва още Антон Кадиев.
Ултрамаратонецът не скрива, че по време на бягането има много трудности, но професионалният подход на самия бегач е от особена важност – как ще подходи към самия проблем, и как би го разрешил. Най-честите проблеми са крампите, допускане на грешки с липса на храна и хидратация, както и неразпределяне на силите. „Става въпрос за много дълго бягане, което е монотонно, няма динамика и е много важно човек да разпредели правилно силите, за да може да направи равномерно бягане“, казва Кадиев.
Антон Кадиев е завършил УНСС – икономист е по професия, и работи като личен финансов консултант. Намира много прилики между професията, с която се занимава и хобито – маратонът, и казва, че и двете неща изискват изключително голямо постоянство, целенасочен и постоянен труд.
За себе си споделя, че е от вечерните бегачи, като в най-лошия случай се стреми на ден да е пробягал минимум 10 километра. Когато се подготвя за състезание седмично бяга между 15 и 18 часа, което е около 200 км.
Преди месец и половина Антон Кадиев стана победител в градския ултрамаратон в София в Южен парк, едни от любимите му бягания „Спринг 360“. Там участва в 12-часова дисциплина и постига 145 км и 490 м, резултат, който го подрежда на второ място в категорията за най-добро българско постижение и най-добро време на българин в състезанието.
Участвал е в маратони в Белград, Атина, Ксанти. В плановете му за годината влиза състезанието „Витоша 100“, който определя като емблематичен ултрамаратон за България. Но целта му е да участва през 2026 г. в „Спартатлон“, тъй като с бягането на състезанието в Русе вече е гарантирал участието си за догодина.
Източник: БТА
-
Политикапреди 5 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Святпреди 7 дни
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Здравепреди 6 дни
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 6 дни
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Политикапреди 1 седмица
Борисов се е срещнал с Доналд Тръмп-младши в София