Общество
Спират 5-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ за планов ремонт
Снимка АЕЦ „Козлодуй“
Ремонтът на пети блок на АЕЦ „Козлодуй“ ще продължи до средатата на юни
Пети блок на АЕЦ „Козлодуй“ ще бъде спрян днес за планов годишен ремонт и презареждане с ядрено гориво. Планира се ремонтът да продължи до средата на юни, съобщи БНР.
Дотогава ще бъде направена профилактика, превантивно техническо обслужване, модернизация и ремонт на оборудването и системите на 5-ти блок.
В реактора ще бъде заредено следващото количество американско ядрено гориво, което започна да замества руското през миналата година.
Цялостната подмяна на горивото ще продължи 4 години.
До края на ремонта на блока – централата ще продължи работа с другия си – 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй“.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Срив във всички сайтове, поддържани от МЕУ (обновена)
Снимка Скрийншот
Срив в страница
Срив във всички сайтове, поддържани от Министерството на електронното управление.
Сред засегнатите страници са тази на самото МЕУ, Националната агенция за приходите (НАП), на Агенция „Митници“ и на Народното събрание.
От пресцентъра на Министерството на електронното управление обясниха, че ще извършат проверка.
Към 14:40 достъпът до сайтовете беше възстановен.
Източник: Offnews.bg
Общество
Още 6 млн.лв. за по-зелена София

Да се подобри качеството на въздуха в София чрез намаляване на нивата на фини прахови частици (ФПЧ10) чрез изграждане на зелена инфраструктура, която ще ограничи вторичното разпрашаване – това е основната цел на нов проект на Столична община. „Зелени мерки за по-чист въздух в Столична община“ се финансира по Програма „Околна среда“ 2021-2027, която предоставя безвъзмездна финансова помощ в размер на 5 737 614.06 лв., съобщи Столична община.
„Проектът ще подкрепи усилията ни за подобряване качеството на живот на хората в София. Инвестицията в зелена инфраструктура не цели само да направи средата по-приятна, тя е част от системния ни подход за подобряване качеството на въздуха“, заяви кметът на София Васил Терзиев.
До края на 2026 година ще бъдат реализирани мерки за озеленяване и изграждане на поливни системи на ключови транспортни локации и междублокови пространства в 10 района на София.
Дейностите по проекта включват изграждане и разширяване на зелени площи, засаждане на дървета и храсти, създаване на цветни градини и други елементи на зелената инфраструктура, както и изграждане на съвременни поливни системи за поддържане на растителността. Проектът ще обхване ключови зони на територията на Столична община, включително:
• Междублоково пространство в ж.к. „Младост 2“ на бул. „Александър Малинов“
• Бул. „Цар Борис III“ и прилежащата градинка с боровете
• Междублоково пространство в ж.к. „Обеля 2“
• Бул. „Овча купел“
• Площи около детската площадка „Морски свят“ в Северен парк
• Бул. „Тодор Александров“.
• Бул. „Хан Кубрат“
• Бул. „Цариградско шосе“ (на няколко локации)
• Бул. „Черни връх“ в участъка от бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ до бул. „Сребърна“
• Фасадно озеленяване на УНИВЕРСИТЕТСКА ПЪРВА ГРАДСКА МБАЛ-София
Ползите за София от реализирането на мерките по тои проект включват:
• По-чист въздух и опазване на здравето: Проектът ще допринесе пряко за намаляване на замърсяването с ФПЧ10, което е ключов фактор за подобряване на общественото здраве и намаляване на риска от респираторни и сърдечно-съдови заболявания.
• Повишаване на качеството на живот: Новите зелени площи ще създадат по-приятна и здравословна градска среда и ще подобрят условията за отдих в междублоковите пространства и уличните артерии.
• Намаляване на вторичното разпрашаване: Създаването на растителна покривка ще ограничи вторичното разпрашаване от строителни обекти и интензивно натоварени пътни участъци.
• Изпълнение на европейски и национални ангажименти: Проектът ще допринесе за изпълнение на ангажиментите на България в сектор „Въздух“ и за постигане на целите, заложени в европейското и национално законодателство.
• Повишаване на информираността: Проектът включва дейности за повишаване на осведомеността на гражданите по въпросите, свързани с качеството на въздуха и ползите от зелената инфраструктура.
Изпълнението на проект „Зелени мерки за по-чист въздух в Столична община“ е част от системните усилия на екипа на Васил Терзиев за превръщането на София в по-зелен и екологично устойчив град, както и за привличане на допълнително външно финансиране за важните решения за столицата.
Източник: Offnews.bg
Общество
Колко добра е мобилната ви връзка? Скоростта е само началото
Ако попитате някого: „Колко добра е интернет връзката ти?“, вероятно ще получите отговор, свързан със скоростта. Може дори да извади телефона си и да покаже как за части от секундата зарежда любим сайт или видео. Но истината е, че скоростта е само един от многото фактори, които определят качеството на една мобилна мрежа.
За да разберем колко надеждна и добра е една мрежа в ежедневието, трябва да погледнем голямата картина. Например, ще имаме ли сигнал, ако стриймваме видео от планински връх или се опитаме да се включим в спешен видеоразговор от отдалечен морски плаж? Колко бързо реагира мрежата при онлайн игри или споделяне на документи в реално време? А има ли смисъл от светкавична скорост, ако мрежата не е стабилна и прекъсва точно когато ни трябва най-много?
На тези и още много други въпроси отговарят сравнителните анализи на umlaut –независима международна организация, част от глобалната консултантска компания Accenture, която ежегодно присъжда сертификата Best in Test, за да отличи най-добрите мобилни мрежи в над 120 държави в света.
Коя е най-добрата мрежа в България според umlaut и как те измерват нейното качество?
В България Yettel е операторът, който осем поредни пъти печели сертификата Best in Test, присъждан от независимата компания. Но какво точно отчита umlaut и кои са областите, в които мрежата на Yettel се представя най-добре?
Когато една мобилна мрежа получи сертификата Best in Test, не става въпрос само за тестване на скоростта в големите градове – процесът е много по-детайлен. Компанията оценява мрежите по различни критерии – от скорост и времезакъснение (latency) до качество на разговорите, покритие и стабилност.
Измерванията се извършват не само в големите градове, но и в предградия, в малки населени места и дори по магистрали. Така се осигурява реалистична картина за това как работи мрежата в различни ситуации и региони. Използва се специална технология за „краудсорсинг“, чрез която се събират данни директно от милиони смартфони на потребители по света – включително и в България. Това позволява да се измери как наистина се усеща мрежата в ежедневието – при видеоразговор, гейминг или работа от разстояние.
В България изследването през 2024 г. е проведено през 24-седмичен период и крайният резултат е изчислен на база повече от 170 милиона измервания. Данните обхващат близо 15 000 независими крайни потребители, сред които абонати и на трите мобилни оператора.
Пълната картина
Всичко изброено се свежда до един общ резултат, който включва в себе си различните компоненти. Максималният брой точки, които могат да бъдат присъдени е 1000, а за представянето си през 2024 г. мрежата на Yettel получава цели 957 – абсолютен рекорд за телекома. Yettel е лидер не само в общото класиране, но и в три ключови подкатегории: „Надеждност“, „Времезакъснение“ и „Широколентово покритие“.
С впечатляващите 582 от 600 точки, мрежата на Yettel е призната за най-надеждната в България. За потребителите това означава нещо съвсем конкретно – сигурна връзка с минимални прекъсвания, независимо дали са в центъра на града, в отдалечен район или ползват мрежата в пиков час, когато е най-натоварена.
В категорията „Времезакъснение“, която измерва колко бързо достигат данните до телефона, Yettel отново заема челна позиция – със 195 от 200 възможни точки. Този показател е особено важен при онлайн гейминг, видеочат или всяка ситуация, в която дори части от секундата правят разлика.
Yettel постига най-добър резултат и в категорията „Широколентово покритие“ – 379 от 400 точки. Това показва не просто, че има обхват, а колко често потребителите са свързани към най-бързите налични технологии като 4G и 5G. Колкото по-рядко телефонът „пада“ на по-бавна връзка, толкова по-добро е цялостното преживяване – от сърфиране и стийминг на живо до видеоразговори и работа в движение.
В свят, в който сме постоянно свързани, добрата мрежа не е лукс – тя е необходимост. А когато е призната не само за най-добра в България, но е класирана и в топ 10 в Европа и топ 20 в света от организация като umlaut, това означава, че зад всяко „прати снимка“, „стриймвай на живо“ или „включи се в разговора“, стои стабилна и надеждна връзка, на която може да се разчита навсякъде и по всяко време.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Политикапреди 5 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 7 дни
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Здравепреди 6 дни
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 6 дни
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Святпреди 1 седмица
Доналд Тръмп заяви, че може да се прибегне до налагането на нови санкции срещу Русия заради продължаващите ѝ удари по Украйна