Свят
Тръмп потвърди, че е предложил да изпрати американски войски в Мексико, за да помогнат за справяне с картелите

Президентът на САЩ Доналд Тръмп потвърди, че е предложил да изпрати американски войски в Мексико, които да помогнат на мексиканския президент Клаудия Шейнбаум в борбата срещу наркотрафика, предаде Ройтерс.
Шейнбаум разказа за това предложение в събота и заяви, че е отказала.
Пред репортери на борда на „Еър Форс Уан“ Тръмп заяви, че е отправил предложението, защото наркокартелите са „ужасни хора“, които са причинили хиляди смъртни случаи.
„Ако Мексико поиска помощ с картелите, за мен би било чест да отида и да го направя“, каза той.
В отговор на въпрос дали е разочарован, че Шейнбаум е отказала предложението му, Тръмп каза: „Мисля, че тя е прекрасна жена. Президентът на Мексико е прекрасна жена, но тя толкова се страхува от картелите, че дори не може да мисли трезво“.
Шейнбаум заяви в събота, че е отхвърлила предложението на Тръмп, защото „суверенитетът не се продава“. Тя каза това в отговор на въпроси относно публикуван на 2 май материал на „Уолстрийт Джърнъл“, в който се казва, че Тръмп оказва натиск върху Мексико да позволи по-широкообхватно военно участие на САЩ срещу наркокартелите и трафика през общата граница.
Шейнбаум каза, че двете страни биха могли да си сътрудничат, но че Мексико „никога няма да приеме присъствието на военни от САЩ на наша територия“.
Говорител на Съвета за национална сигурност на САЩ заяви пред Ройтерс, че Тръмп е бил категоричен, че Мексико трябва да направи повече в борбата с бандите и картелите, занимаващи се с трафик на наркотици, и че САЩ че са готови да помогнат.
Тръмп публично заяви, че САЩ ще предприемат едностранни военни действия, ако Мексико не успее да ликвидира наркокартелите. През последните месеци двамата лидери проведоха няколко разговора, за да обсъдят въпроси, свързани със сигурността, търговията и имиграцията.
Президентът на САЩ снощи каза още, че през последните дни той и неговите съветници са имали няколко добри дискусии за Русия и Украйна, но не пожела да даде подробности.
В отговор на въпрос дали планира да се срещне с руския президент Владимир Путин в Саудитска Арабия, където ще бъде на посещение по-късно този месец, Тръмп каза, че не е мислил по тази тема, но „през последните дни имахме няколко много добри дискусии“ за Русия и Украйна.
„Там има много омраза“, добави той.
Източник: БТА
Свят
Германските партии подписаха коалиционно споразумение, проправяйки пътя за новото правителство

Лидерите на партиите от новото германско правителство подписаха днес в Берлин коалиционно споразумение, с което проправиха пътя за встъпването в длъжност на новата администрация, оглавявана от консерватора Фридрих Мерц, предаде ДПА.
Християндемократическият съюз (ХДС) на Мерц, баварската му посестрима партия Християнсоциален съюз (ХСС) и Германската социалдемократическа партия (ГСДП) подписаха споразумение от 144 страници, което съдържа и програмата на правителството.
Трите партии ще се изправят утре пред първото си общо предизвикателство, когато кандидатурата на Мерц ще бъде издигната официално за канцлер.
Лидерът на християндемократите се нуждае от мнозинство от 316 гласа в 630-местния Бундестаг, като партиите, подписали днес коалиционното споразумение имат общо 328 депутати.
Очаква се съпредседателят на ГСДП Ларс Клингбайл да стане вицеканцлер и финансов министър.
След като Мерц бъде избран и неговото правителство встъпи в длъжност, новите власти ще могат да започнат работа – точно шест месеца след като лявоцентристката управляваща коалиция на Шолц се разпадна в началото на ноември миналата година.
Новите германски власти ще трябва да се справят с редица предизвикателства, свързани с проблеми в германската икономика, с амортизирана национална инфраструктура, със заплахите за европейската сигурност, идващи от страна на Русия и със стила на управление на Доналд Тръмп.
/ГГ/
Източник: БТА
Свят
МТИ: Унгария няма бъдеще извън ЕС, заяви унгарският евродепутат Клара Добрев

Унгарският евродепутат Клара Добрев от опозиционната Демократична коалиция заяви днес, че „Унгария няма бъдеще извън Европейския съюз, тъй като унгарският народ няма да има сигурно и достойно ежедневие извън общността“, предаде унгарската новинарска агенция МТИ.
Повечето унгарци одобряват членството на страната в ЕС, заяви Добрев. „Ние, унгарците, искаме да сме европейци“, заяви тя и допълни, че премиерът Виктор Орбан „от години подготвя обществото за излизане на Унгария извън ЕС“.
Добрев настоява, че Орбан вече има „готови сценарии в главата“. „Защо иначе през последните седмици той говори за евентуално решение в какъв момент да излезем от съюза и за размисъл дали ще е по-добре в ЕС или извън него?“, попита тя.
Добрев заяви, че Демократичната коалиция е изпратила писмо до всеки министър и депутат от управляващата партия ФИДЕС с въпроса дали „подкрепя ЕС или иска заедно с Орбан да служи на интересите на (руския президент Владимир) Путин“.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и МТИ)
/ГГ/
Източник: БТА
Свят
По средата на мандата управляващата коалиция в Италия е начело в допитванията

Управляващата партия в Италия запазва лидерска роля в допитванията, направени в момент, в който правителството на премиера Джорджа Мелони отбелязва средата на мандата си, пишат италианското издание „Фанпейдж“ и агенция АДЖИ. Допитванията са обобщени в анализа „Супермедия“ на социологическата агенция „Ютренд“.
Партията на Мелони „Италиански братя“ се ползва със стабилно доверие от 29,4 процента. На второ място е опозиционната левоцентристка Демократическа партия на Ели Шлайн, която има 21,8 процента. На трето място е опозиционната партия „Движение 5 звезди“ на бившия премиер Джузепе Конте с 12,4 процента.
На четвърто и пето място са десните партии от управляващата коалиция – „Форца Италия“ на вицепремиера Антонио Таяни получава 9,1 процента, а „Лига“ на вицепремиера Матео Салвини има 8,6 процента.
На шесто място се позиционира ляво-екологичното обединение „Съюз Зелени Левица“ с 6,1 процента.
Тези шест партии се класираха и за европарламента на изборите през юни миналата година.
Центристките партии „Италия Вива“ на бившия премиер Матео Ренци и „Действие“ на бившия министър на промишлеността Карло Календа имат съответно 2,4 процента и 3,2 процента. Проевропейската центристка партия „Повече Европа“ има 1,8 процента.
Ако в Италия сега има избори, то допитването показва, че десноцентристите заедно биха получили 48,2 процента, докато евентуална коалиция Демократическа партия -„Движение 5 звезди“-„Съюз Зелени Левица“ би получила 40,3 процента. Ако обаче към нея се присъединят и трите центристки партии, то такава коалиция би получила 47,7 процента.
Източник: БТА
-
Политикапреди 5 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 7 дни
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Здравепреди 6 дни
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 6 дни
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Святпреди 1 седмица
Доналд Тръмп заяви, че може да се прибегне до налагането на нови санкции срещу Русия заради продължаващите ѝ удари по Украйна