Свържете се с нас

Свят

Словакия отбеляза 21 години от присъединяването си към Европейския съюз

Тази седмица (1 май) Словакия отбеляза 21 години от присъединяването си към Европейския съюз.

Словакия поема по пътя към европейските структури малко след разделянето на Чехословакия и появата на независимата Словашка република на 1 януари 1993, се казва в материал на словашката новинарска агенция ТАСР.

ТАСР отбелязва, че присъединяването на Словакия към ЕС се отбелязва на 1 май, тъй като именно на тази дата през 2004 година Словашката република се присъедини към европейското семейство, заедно с Естония, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Полша, Словения, Унгария и Чехия. Към тогавашните 15 държави членове се присъединиха 10 нови, като и досега това е най-голямото разширение на ЕС.

Десет месеца след появяването си Словашката република подписва на 4 октомври 1993 година в Люксембург споразумение за асоцииране с Европейския съюз. Този документ гарантира преход към зоната на свободния пазар, редовен политически диалог и подготовка за бъдещото членство в европейското обединение. Преговорите за присъединяване официално приключват на 13 декември 2002 година на среща на върха в Копенхаген, когато са закрити главите, отнасящи се до селското стопанство, финансите и бюджета.

Тогавашният президент Рудолф Шустер насрочи референдум за присъединяването на Словакия към ЕС, който бе произведен на 16 и 17 май 2003 година. Въпросът на референдума беше: „Съгласни ли сте с това Словакия да стане страна – членка  на Европейския съюз?“. На референдума гласуваха 52,15% от имащите право да гласуват, като 92,46% от гласувалите изразиха съгласие с присъединяването към ЕС.

ТАСР припомня още, че Словакия стана част от Шенгенското пространство на 21 декември 2007 година и прие еврото на 1 януари 2009 г.

Присъединяването към ЕС даде възможност на словашките граждани свободно да пътуват, да работят, да учат и да се занимават с предприемачество в рамките на блока, отбелязва словашката новинарска агенция.

В променящия се свят членството на Словакия в Европейския съюз е от голямо значение, заяви словашкият президент Петер Пелегрини на годишнината от присъединяването към ЕС.

Държавният глава призова сънародниците си да си припомнят на първо място тези ценности, които обединяват словаците с европейските им партньори, а не нещата, които са повод за разделения.

Понастоящем сме свидетели на такива сериозни изменения в света, каквито не сме виждали цели десетилетия, каза още словашкият президент. Той отбеляза, че членството на Словакия в ЕС понастоящем е от голямо значение и дава на страната перспектива.

„Живеем във време, в правилата, на които се крепи световният ред и които бяха създавани цели десетилетия, се менят от ден на ден. Отново взима връх правото на най-силния и международното право отива на втори план. Малките страни като Словакия, които са уязвими в икономическо отношение и от гледна точка на сигурността, в такива тежки моменти следва да се опират на своите партньори и съюзници. Без тях бихме били оставени на милостта на тези, които не признават никакви правила“, изтъкна Пелегрини.

Същевременно, словашкият президент заяви, че ЕС си има и своите недостатъци.

„Можем, разбира се, да критикуваме ЕС за много неща. Като се започне от прекомерната бюрокрация, която без да има нужда, решава неща, които няма нужда да решава, и се стигне до фундаментални икономически и екологични инициативи, които се оказаха твърде смели и почти неизпълними без сътрудничество с останалия свят“, посочи Петер Пелегрини.

Президентът каза още, че ЕС с решенията си доста пъти не е изпълнил ангажименти по основните стълбове, на които е било създадено европейското обединение – мир, икономическо сътрудничество без излишни бариери и сигурност на европейските граници. Въпреки това държавният глава заяви, че вижда бъдещето на Словакия в Европейския съюз, защото заедно с европейските партньори тези неща може да бъдат променени към по-добро.

На годишнината от присъединяването към Европейския съюз партията на премиера Роберт Фицо „Посока – социална демокрация“, която е най-важната политическа сила в коалицията, която управлява Словакия понастоящем, заяви, че най-голямото предизвикателство пред ЕС е да се завърне към принципа на суверенно сътрудничество между страните – членки на блока. ЕС трябва да се реформира по такъв начин, че да не насърчава централизираното взимане на решения, нереалната зелена политика и натиска по миграционните въпроси, изтъкна партията на Фицо.

Словакия се нуждае от силен глас в ЕС, който да пази националните интереси, социалната стабилност и мира, каза пред ТАСР Любица Кочалова от пресслужбата на „Посока – социална демокрация“.

Отмяната на правото на вето би могло да стане началото на края на ЕС, защото с неговата отмяна държавите като Словашката република биха станали просто статисти, заяви „Посока – социална демокрация“.

Според най-важния партньор в словашката управляваща коалиция ЕС трябва във външната си политика да залага на мира, дипломацията и стратегическата автономия.

Нито един от аргументите, с които се отправят критики към Европейския съюз, не може да бъде използван за поставяне на карта на бъдещето на Словашката република и за разговори за излизане от ЕС, каза на годишнината от присъединяването към ЕС председателят на словашкия парламент Рихард Раши, който е представител на основаната от Петер Пелегрини партия „Глас – социална демокрация“, която е вторият по значимост партньор в управляващата коалиция.

Раши подчерта, че е необходимо Словакия да си сътрудничи с икономическите си партньори и с партньорите си в сферата на сигурността.

„У нас доминират западните инвестиции и използваме фондове за подобряване на качеството на живота в регионите. Статистиките показват, че именно европейските пари променят към по-добро качеството на живота в нашите градове и села, защото държавният бюджет не е достатъчен за това“, изтъкна председателят на парламента.

Председателят на „Глас – социална демокрация“ и министър на вътрешните работи Матуш Шутай Ещок заяви по случай годишнината, че партията му се противопоставя на каквито и да било разговори за излизане на Словакия от ЕС.

Партийният лидер каза, че ЕС е жизненото пространство на Словакия. Той посочи, че са необходими конструктивни дискусии за това как ЕС да се върне към своите основополагащи принципи.

Опозиционната партия „Словакия“ на бившия премиер Игор Матович също обърна внимание на важността на правото на ЕС.

За „Словакия“ съхраняването на правото на вето е от ключово значение, но то не би трябвало да води до парализиране на ЕС и до липса на гъвкавост. Според опозиционното движение приоритет за Европейския съюз трябва да бъде суверенитетът на членуващите държави и общата им отбрана. Партията на Матович изтъкна, че най-голямото предизвикателство пред ЕС е справянето с глобалните кризи, като се започне от заплахите в сферата на сигурността и се стигне до икономическите проблеми и енергийните неясноти.

Нужна ни е една дееспособна и демократична Европа, която е готова да се справя със заплахите в сферата на сигурността и екологията на нашето съвремие, заяви за ТАСР по случай годишнината от присъединяването на Словакия към ЕС представителят на най-голямата опозиционна партия „Прогресивна Словакия“ и заместник-председател на Европейския парламент Мартин Хойсик.

Според „Прогресивна Словакия“ ЕС трябва да стане истинска глобална сила и да бъде готова да се разширява по посока към Украйна и Западните Балкани.

За да се справи с предизвикателствата, ЕС трябва да засили конкурентоспособността си, заяви опозиционната партия „Свобода и солидарност“. Според тази политическа сила ЕС трябва да задълбочава механизмите за сътрудничество между държавите от блока и да използва максимално преимуществата, с които разполага в сътрудничеството си със страни като Обединеното кралство, Норвегия, Украйна и страните от региона на Западните Балкани.

Във време на геополитическо напрежение членството в ЕС е гаранция за сигурност, заяви опозиционното Християндемократическо движение.

Качеството на живота в Словакия се е подобрило значително, откакто страната се присъедини към Европейския съюз. Европейските фондове допринесоха за икономически растеж и са важен източник за публичните инвестиции, заяви Представителството на Европейската комисия в Словакия по случай 21-ата годишнина от присъединяването към ЕС. Представителството допълни, че според проучване на Евробарометър от декември 53% от анкетираните словаци са казали, че се доверяват на Европейския съюз, а две трети са заявили, че се чувстват свързани с ЕС.

Източник: БТА

Свят

Тръмп обяви, че ще отвори отново затвора „Алкатрас“ и че ще въведе мито от 100% за чуждестранни филми

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще нареди на правителството си да отвори отново и да разшири „Алкатрас“ – печално известния бивш затвор, намиращ се на остров край брега на Калифорния, предаде Асошиейтед Прес.

„Твърде дълго време Америка беше измъчвана от жестоки насилници рецидивисти, утайката на обществото, които никога няма да допринесат с нищо друго освен с мизерия и страдание. Когато бяхме по-сериозна нация, в миналото не се колебаехме да затваряме най-опасните престъпници и да ги държим далеч от всеки, на когото биха могли да навредят. Така трябва да бъдат нещата“, написа Тръмп в публикация в социалната си мрежа „Трут Соушъл“.

„Ето защо днес нареждам на Службата за затворите, заедно с Министерството на правосъдието, ФБР и Департамента за вътрешна сигурност, да отвори отново и значително да разшири и преустрои АЛКАТРАС, за да настани в него най-безмилостните и жестоки престъпници на Америка“, каза още той и добави: „Повторното отваряне на АЛКАТРАС ще служи като символ на закон, ред и СПРАВЕДЛИВОСТ“.

„Алкатрас“ е затворен през 1963 г., а в момента островът е туристически обект, отбелязва АП.

Заповедта идва в момент, в който Тръмп влиза в конфликт със съдилищата, тъй като се опитва да изпрати предполагаеми членове на банди в печално известен затвор в Салвадор без надлежен процес. Тръмп също така е споменавал, че иска да изпрати американски граждани там, както и в други чуждестранни затвори.

Президентът на САЩ също така обяви 100% мито върху всички филми, произведени извън САЩ, предаде Ройтерс.

Той заяви, че упълномощава Търговския представител на САЩ да предприеме стъпки за въвеждането на митото, тъй като филмовата индустрия на САЩ умира „много бързо“ поради това, че други страни предлагат стимули за привличане на режисьори и студиа.

„Това е съгласувано усилие от страна на други страни и следователно е заплаха за националната сигурност“, заяви Тръмп в публикация в социалната мрежа „Трут Соушъл“. „В допълнение към всичко останало, това е послание и пропаганда!“, добави той.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Израел заплаши Иран след удара на хусите по летището „Бен-Гурион“

Израел възнамерява да отговори на нападението на хусите срещу международното летище „Бен-Гурион“ не само с действия срещу йеменските бунтовници, но и с действия срещу Иран, заяви израелският премиер Бенямин Нетаняху в публикация в „Екс“, в която каза още, че нападенията на хусите идват от Иран, предаде ДПА. 

„Израел ще отговори на нападението на хусите срещу основното ни летище И, в избрано от нас време и място, на техните ирански господари на терора“, заяви Нетаняху.

Осем души бяха ранени снощи, след като подкрепяните от Иран йеменски бунтовници хуси изстреляха балистична ракета срещу международното летище „Бен-Гурион“ край Тел Авив. Израелските военни потвърдиха, че е имало удар в близост до летището.

Израелският новинарски сайт ynet съобщи, че по време на спешно свикана среща по въпросите на сигурността е било взето решение Израел да предприеме военния си отговор на атаката на хусите в тясна координация със САЩ.

Израелският телевизионен канал Ен12 съобщи, че както израелската система за противоракетна отбрана „Ароу 3“ (Arrow 3), така и американската система за противоракетна отбрана ТААД (THAAD), не са успели да прехванат ракетата, изстреляна от Йемен.

Миналата година Иран и Израел се приближиха опасно близо до пълномащабна война, като и двете страни нанесоха въздушни удари една срещу друга, което породи опасения от разрастване на конфликта в Близкия изток, припомня ДПА.

/ВА/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Снощи приключи деветдневният траур във Ватикана във връзка със смъртта на папата

С литургия в базиликата „Свети Петър“ снощи бе отбелязан краят на деветдневния траур във Ватикана във връзка със смъртта на папа Франциск, предаде Франс Прес.

Периодът на траур започна в събота, 26 април, в деня на грандиозното погребение на покойния папа, на което присъстваха огромни тълпи, както и държавни глави и короновани особи, дошли да отдадат почит на Франциск, който почина на 21 април от инсулт на 88-годишна възраст.

В проповедта снощи френският кардинал Доминик Мамберти говори за „интензивния пастирски живот“ и „безбройните срещи“ на папа Франциск.

Мамберти ще произнесе известната латинска фраза „Habemus papam“ („Имаме папа“) преди първата поява на балкона на базиликата „Свети Петър“ на новия папа, който ще бъде избран от конклава, който се очаква да започне в сряда, отбелязва Франс Прес.

/ВА/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 43 минути

Тръмп обяви, че ще отвори отново затвора „Алкатрас“ и че ще въведе мито от 100% за чуждестранни филми

Святпреди 2 часа

Израел заплаши Иран след удара на хусите по летището „Бен-Гурион“

Балканипреди 2 часа

Джордже Симион и Никушор Дан ще се изправят един срещу друг на балотаж на президентските избори в Румъния на 18 май

Святпреди 2 часа

Снощи приключи деветдневният траур във Ватикана във връзка със смъртта на папата

Святпреди 3 часа

Тръмп отново заплаши да употреби военна сила срещу Гренландия

Балканипреди 3 часа

Никушор Дан очаква труден втори тур на президентските избори в Румъния

Балканипреди 3 часа

Джордже Симион и Никушор Дан отиват на балотаж на 18 май на президентските избори в Румъния, според почти 100 процента обработени протоколи

Святпреди 4 часа

Русия заяви, че е готова да помогне за уреждането на различията между Индия и Пакистан по отношение на Кашмир

Балканипреди 4 часа

Кандидатът на управляващата коалиция за президент на Румъния Крин Антонеску призна изборния си неуспех

Балканипреди 4 часа

Управляващата коалиция в Румъния се събира на спешна среща след неуспеха на нейния кандидат на президентските избори

Балканипреди 4 часа

Кандидатът за президент Джордже Симион е спечелил най-много гласове при румънските избиратели в Украйна; Киев го е обявил за персона нон грата

Святпреди 4 часа

Похитители във Франция се насочват към отвличания срещу откуп на предприемачи, занимаващи се с криптовалути

Политикапреди 4 дни

Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали

Европапреди 5 дни

Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?

Обществопреди 5 дни

Последен ден за евтина винетка и данъчна декларация

Обществопреди 5 дни

Как да не губим пари от разликата в курсовете на Великобритания, САЩ или Швейцария

Спортпреди 5 дни

Бостън Селтикс елиминира Орландо Меджик в първия рунд на плейофите в НБА

Европапреди 5 дни

Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите

Икономикапреди 5 дни

Броят на заявките за изобретения системно намалява, показват данните от първата по рода си „Национална карта на интелектуалната собственост в Република България“

Бизнеспреди 5 дни

Преди митата на Тръмп: Еврозоната започна годината с ръст на БВП от 0.4%

Българияпреди 4 дни

Деца от детски градини в Шуменско се запознаха с работата на полицейските служители

Балканипреди 4 дни

„Съюзът на синдикатите в Македония“ призовава към протест за по-високи заплати утре; „Конфедерацията на свободните синдикати“ бойкотира

Балканипреди 4 дни

Пестициди над допустимите нива са установени в значителна част от плодовете и зеленчуците в Истанбул, показва проучване на „Грийнпийс“

Балканипреди 3 дни

Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле

Новини