Свържете се с нас

България

Народни обичаи и традиции бяха пресъздадени в Петрич

Народни обичаи и традиции бяха пресъздадени в Петрич. Градът е домакин на първото издание на фестивала „Традиции и занаяти“. Проявата, която привлече над сто участници, се организира от фондация „Проект Бранище“ с подкрепата на община Петрич и е част от празничната програма за отбелязването на Деня на Петрич – 6 май. Компонентите на фестивала бяха два – докато на сцената се представяше музикалната програма, в 10 специално обособени шатри имаше работилници, свързани с местни занаяти и обичаи. 

В празника участва Исторически музей – Петрич, откъдето зарадваха децата с археологическа работилница за изработване на монети от Хераклея Синтика на открито. Дирекция на природния парк „Беласица“ организира образователни занимания за деца и подрастващи, свързани с планина Беласица. Включиха се и учебни заведения от община Петрич, а участниците от Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ показаха как се бие мляко, как се прави мътеница, как се бие ориз, както и традициите на село Габрене, свързани с тъкане. Народно читалище „Яне Сандански“, село Генерал Тодоров показа работилница за чепкане на вълна. Докато пееха народни песни, баби от селото показаха как се „чепка“ вълна, как се преде, как се „влачи“ вълна. Процесът, свързан с обработката на вълна, завърши с плетене на елек.

Обособена беше и работилница за восъчни изделия, в рамките на която гостите на фестивала се запознаха с процеса по добиване на мед. В работилница за тахани посетителите видяха различни видове тахани и се запознаха с начина на тяхното приготвяне. В проявата се включи и сдружение „Русалии“, които показаха автентични шапки, цървули и различни оръжия. 

Гости на събитието бяха младежи от Чирпан, които бяха посрещнати от Център за подкрепа и личностно развитие Общински детски комплекс – Петрич с вкусни гозби по народни рецепти от Петрич, сред които краишник, баклава, бюрек и сиропирани розички. Читалище „Братя Миладинови“ показа на посетителите красиви ръчно изработени народни носии, които впечатлиха с прецизна изработка и внимание към всеки детайл. 

Гостите от Чирпан също се включиха във фестивала като представиха лавандулата и занаятите, свързани с нейната преработка.  Фестивалът „Традиции и занаяти“ се реализира за първи път в рамките на проект „Гласът на младите българи“, който е финансиран от Министерството на младежта и спорта, и се осъществява с подкрепата на Община Петрич. Фестивалът има за цел не само да съхрани, но и да популяризира богатото културно наследство на България, особено сред младите поколения, казаха организаторите. Целта ни е да го разширим на областно и национално ниво, каза за БТА Кристина Ръжданова – председател на фондация „Проект Бранище“ и организатор на проявата. Тя изрази надежда форматът да бъде успешен, за да се превърне фестивалът в част от културния живот на общината.

Източник: БТА

България

Традиционният празник „Герлово пее и танцува“ събра хиляди гости от страната и чужбина

Жители и гости от страната и чужбина се събраха в село Ябланово, община Котел, за да участват в традиционния празник на селото „Герлово пее и танцува“, съобщиха организаторите от кметството и Община Котел. 

Събитието е част от културния календар на Община Котел за месец май и се провежда всяка година.

Празничната програма започна на 3 май с концерт на певицата Габриела, а днес продължи с народни борби и сценични изяви.

Сред официалните гости на събитието бяха кметът на община Котел Коста Каранашев и неговият екип. От сцената Каранашев отправи поздрав към жителите и гостите, като им пожела здраве, щастие и успехи. Той изрази благодарност към кмета на Ябланово Хасан Дуралиев за добрата организация на празника. 
В културната програма взеха участие деца от детска градина „Слънчо“ и ученици от основно училище „Н. Й. Вапцаров“ в село Ябланово. На сцената се представиха и фолклорни групи от селата Брадвари, Йорданово и други населени места.

Празникът е организиран съвместно от Община Котел, кметството в Ябланово и Народно читалище „Възраждане“.

/РИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Песни по музика на автора Николай Антов ще звучат в ефира на Българското национално радио

Два дуета в изпълнение на Маргарита Хранова и Симеон Владов, по стихове на Владимир Голев, ще звучат в ефира на Българското национално радио. Това съобщи за БТА авторът на музиката Николай Антов. „Прекрасна нощ“ и „Ще намеря пътеки“ са заглавията на двете песни. Оркестрациите са на Димитър Косев, а звуковият дизайн – на Георги Цветков. Дело на същия екип е и парчето „Везни“, чийто изпълнител е Нора Караиванова, а стиховете са на Стефан Цанев. И тази песен също ще звучи в радио ефира, каза още Николай Антов. Продукцията е част от новия студиен проект „Пресътворените песни“.

Първата част на проекта е концерт-спектакълът, реализиран през 2022 г., съвместно с Видинската симфониета, под диригентството и оркестрациите на Димитър Косев, с участието на актьорите Симеон Владов и Яница Маслинкова и солистите от Държавния музикален театър „Стефан Македонски“ – Илона Иванова и Денко Проданов.

Още няколко песни предстои да бъдат записани в студио и да станат част от проекта. Има идея те да бъдат обединени в мюзикъл.

Освен автор на музика, Николай Антов е ръководител на видинската формация „Север“, създадена през 1984 г. като група за политически песни към Младежки дом – Видин. По неговите думи тя се превръща в поп формация, която е успяла да пробие столичната „стена“ със своя музика.

През 1989 г. „Балкантон“ издава албума на групата „Любов за умората“, а следващата година излиза и малката плоча „Рали“, на английски език. Тя включва парчетата „Равновесие“ по стихове на Елица Антова и емблематичната „Рали“, по музика на Кристиян Бояджиев, създадена за Рали „Вида“.

Вярвам, че „пресътворените“ ми песни ще намерят своите слушатели и днес, изрази надежда Николай Антов.

/РИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Град Гоце Делчев отбеляза 122 години от гибелта на своя патрон

С възпоменателна церемония в центъра на град Гоце Делчев беше отбелязана 122-рата годишнина от гибелта на революционера Гоце Делчев. Събитието започна със заупокойна молитва в храм „Св. св. Кирил и Методий“, отслужена от Неврокопския митрополит Серафим.

След службата, пред паметника на Гоце Делчев бяха поднесени венци и цветя в знак на почит и уважение към героичното му дело. В церемонията се включиха представители на местната власт, политически партии, държавни институции, училища и културни организации.

Събитието е част от ежегодните инициативи, с които градът отдава почит към делото и личността на революционера, чието име носи града ни, казаха от Община Гоце Делчев.

Програмата продължи с изпълнения на Неврокопския ансамбъл за народни песни и танци, който представи възпоменателни песни, посветени на живота и героизма на патрона на града. По време на церемонията водещата Лилия Герова напомни за величието на Гоце Делчев. „Македония е земя на мъже герои. Един от тези мъже се извисява над всички както снежнобелия връх на Елтепе (Вихрен) се издига над тъмно сивите гранитни стени на Пирин. Един мъж, чието име е станало синоним на свободата на Македония. За млади и стари, за бедни и богати – за тях презимето Делчев е излишно. В Македония има само един Гоце, както във вселената има много звезди, но само едно Слънце“, каза тя.

Георги Николов Делчев – Гоце Делчев е роден на 4 февруари 1872 г. Той е деец на националноосвободителното движение на българите в Македония и Одринско, идеолог и организатор на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО), пише в информация от отдел „Справочна“ на БТА. През 1894 г. Гоце Делчев заедно с Дамян Груев създават организационни комитети, укрепват съществуващите, събират средства за въоръжена борба за освобождението на Македония и Одринска Тракия, останали след Освобождението на България (1878 г.) в пределите на Османската империя съгласно Берлинския договор (13 юли 1878 г.). На Солунския конгрес на ВМОРО (1896 г.) Гоце Делчев участва в изработването на организационните принципи, устава и правилника на организацията. В края на 1896 г. заедно с Гьорче Петров е определен за задграничен представител на ВМОРО в София. След провала на революционната организация (1897 г.) създава, организира и ръководи четническия институт на ВМОРО в Княжество България (1898-1899 г.), като изгражда чети, които водят революционна пропаганда в селата, с цел да бъдат основни ядра на въоръжено въстание. Гоце Делчев е убит през 1903 г. при с. Баница в сражение с турската войска, съобщава още отдел „Справочна“ на БТА.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 40 минути

Кандидатът за президент на Румъния Никушор Дан се класира за втори тур, според резултати при над 97 процента обработени протоколи

Спортпреди 46 минути

Австралиецът Оскар Пиастри триумфира в Гран при на Маями във Формула 1

Святпреди 53 минути

Хусите възнамеряват да наложат пълна въздушна блокада на Израел, заяви говорител на йеменските бунтовници

Балканипреди един час

Джордже Симион води убедително след първия тур на президентския вот в Румъния; битката за второто място е оспорвана

Балканипреди един час

Италианският вицепремиер Матео Салвини поздрави Джордже Симион за класирането му за втори тур на президентския вот в Румъния

Спортпреди 2 часа

Повериха мача от Втора лига между ФК Ловеч и Пирин на рефера Димо Димов

Спортпреди 2 часа

Повериха мача между ФК Ловеч и Пирин на рефера Димо Димов

Святпреди 2 часа

Чешкият президент обеща още боеприпаси за Украйна по време на посещението на Зеленски в Прага

Спортпреди 2 часа

Управляващият директор на Борусия Дортмунд Ларс Рикен заяви, че клубът не мисли за раздяла със Себастиан Кел

Балканипреди 2 часа

Кандидатката за президент на Румъния Елена Ласкони обяви, че ще продължи да се бори срещу „корумпираната и прогнила система“

Святпреди 2 часа

Болсонаро бе изписан от болницата три седмици след коремна операция

Балканипреди 3 часа

Джордже Симион води на първия тур на президентските избори в Румъния при 70 процента обработени бюлетини; втори към момента е Крин Антонеску

Политикапреди 4 дни

Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали

Европапреди 5 дни

Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?

Святпреди 5 дни

Присъда от четири години поиска прокуратурата за бившия френски премиер Франсоа Фийон

Обществопреди 5 дни

Последен ден за евтина винетка и данъчна декларация

Обществопреди 5 дни

Как да не губим пари от разликата в курсовете на Великобритания, САЩ или Швейцария

Спортпреди 5 дни

Бостън Селтикс елиминира Орландо Меджик в първия рунд на плейофите в НБА

Европапреди 5 дни

Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите

Икономикапреди 5 дни

Броят на заявките за изобретения системно намалява, показват данните от първата по рода си „Национална карта на интелектуалната собственост в Република България“

Бизнеспреди 4 дни

Преди митата на Тръмп: Еврозоната започна годината с ръст на БВП от 0.4%

Българияпреди 4 дни

Деца от детски градини в Шуменско се запознаха с работата на полицейските служители

Балканипреди 4 дни

Пестициди над допустимите нива са установени в значителна част от плодовете и зеленчуците в Истанбул, показва проучване на „Грийнпийс“

Святпреди 5 дни

Южнокорейската прокуратура нахлу в частната резиденция на бившия президент Юн Сук-йол

Новини