Свят
Управляващата партия в Сингапур очаквано спечели изборна победа, но тя е изненадващо голяма

Партията за народно действие (ПНД), имаща монопол върху властта в Сингапур още откакто градът държава в Югоизточна Азия придобива независимост от Британската империя през 1965 г., удържа вчера поредната си победа на парламентарни избори в страната. Това бе напълно очаквано, но ПНД спечели изненадващо убедително, предвид прогнозите, че опозицията, която на предишните избори постигна малки, но безпрецедентни успехи, ще подобри още повече своето представяне.
Изборите бяха първото сериозно изпитание за премиера Лорънс Уонг, който наследи миналата година Ли Сян Лун. Син на „бащата“ на съвременен Сингапур Ли Куан Ю, дългогодишният министър-председател се оттегли след две десетилетия на поста.
Петдесет и две годишният Уонг обеща приемственост – нещо ключово в една страна, на която е едва четвъртият премиер в историята. В същото време той даде заявки и че ще остави свой собствен отпечатък върху сингапурската политика, за да приспособи проспериращия финансов и търговски център към съвременните предизвикателства.
Победата на ПНД на практика не подлежеше на съмнение и основната интрига на изборите бе дали опозицията ще подобри представянето си в сравнение с 2020 г. Очакванията бяха тя да спечели повече депутатски места, най-вече заради младежите, които искат промяна, отбелязва Ройтерс.
Освен това, анализатори коментираха, че с натрупването на умора от управлението на ПНД и нейното постепенно „изхабяване“, паралелно с появата на ново поколение избиратели, резултатите на монополиста върху властта в Сингапур постепенно започват да спадат.
През 2020 г. консервативната ПНД спечели с над 61% – на пръв поглед висок изборен резултат, но един от най-слабите в историята ѝ. Управляващата формация запази своето стабилно мнозинство в 101-местния еднокамарен парламент, където има 83 депутати (все пак с двама повече от предходния парламент, излъчен през 2015 г.), но опозиционната лява Работническа партия направи пробив, като получи повече от 11% и разполага с 10 мандата (при 4 преди това).
Анализатори изразиха очакване преди вчерашните избори резултатът на ПНД да спадне, например до 57 – 58%. Работническата партия, от своя страна, разчиташе да спечели 26 места в новия парламент.
Още повече че изборите бяха произведени в момент, когато финансовият център се готви за икономически сътресения в резултат на глобалната търговска война, отбелязва Ройтерс. Правителството предупреди за възможна рецесия, ако зависимият от търговията Сингапур стане косвена жертва на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп.
Ройтерс посочва, че високата инфлация и недостигът на жилища в Сингапур – един от най-скъпите градове в света, са били най-важните теми за 2,76-те милиона избиратели.
Вместо очаквания спад на подкрепата обаче ПНД подобри своето представяне, постигайки убедителна победа, отбелязва Франс прес.
Управляващите в Сингапур консерватори спечелиха с цели 65,57%, осигурявайки си 87 места в новия парламент. Работническата партия, от своя страна, запази своите 10 депутати. Тя очакваше доста повече, особено в работническите райони на изток, и за нея е слаба утеха, че подобри резултатите си до близо 15%, както и че ще е единствената опозиционна сила в законодателния орган.
Масовите митинги, които лявата формация успя да организира по време на кампанията, все пак загатват, че тя има потенциал за изборни успехи в бъдеще, отбелязва Франс прес.
Опасенията от глобална нестабилност тласнаха избирателите в Сингапур в прегръдките на управляващата партия, обобщава Би Би Си. Британското обществено радио и телевизия пише, че на фона на търговските войни, подети от президента на САЩ Доналд Тръмп, сингапурците са отишли вчера до урните, обезпокоени от повишаването на цените, стагнацията на заплатите и липсата на перспективи за работа.
Ройтерс посочва фактора „Тръмп“, засилил опасенията за нестабилност, като ключова причина за успеха на управляващите партии в Канада и Австралия на парламентарните избори, произведени наскоро в двете страни, които също са англосаксонски като САЩ и са техни близки съюзници. Общото и при двете страни е, че доскоро социологическите проучвания отреждаха възможни победи на опозицията.
Либералната партия на новия премиер Марк Карни, заменил наскоро оттеглилия се от поста, след като загуби популярност, Джъстин Трюдо, спечели изборите в Канада миналата седмица. Лейбъристката партия на министър-председателя Антъни Албанезе постигна убедителна изборна победа в Австралия вчера.
Впрочем анализатори обясняват по-ниския резултат на ПНД в Сингапур през 2020 г. с избухването на ковид пандемията. Лорънс Уонг натрупа популярност с успешното си справяне със санитарната криза и социално-икономическите последиците от нея, отбелязва Би Би Си.
И така, за разлика от предишните избори от 2020 г., когато пандемията от новия коронавирус бе в разгара си, тези бяха произведени в една нова геополитическа реалност, в сянката на Тръмп.
„Резултатите ще поставят Сингапур в по-добра позиция в един бурен свят“, заяви премиерът, цитиран от Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че той не е назовал поименно Тръмп, който преобърна глобалния ред, с мита, които представляват заплаха за града държава в Югоизточна Азия – малка, отворена и движена от търговията страна.
Дали Уонг е прав, ще покаже само бъдещето.
Източник: БТА
Свят
Чешкият президент обеща още боеприпаси за Украйна по време на посещението на Зеленски в Прага

Чешкият президент Петър Павел обеща страната му да достави голям брой боеприпаси на Украйна по време на посещението на президента Володимир Зеленски в Прага днес, предаде ДПА.
Зеленски изрази благодарността си за инициативата на Чехия за доставка на боеприпаси и похвали „непоколебимата и фундаментална подкрепа“ на страната след срещата си с Павел.
В рамките на инициативата Чехия доставя в Украйна артилерийски боеприпаси от трети страни.
„Ще продължим тези доставки толкова дълго, колкото е необходимо, тоест докато не бъде постигнат справедлив мир за Украйна“, заяви Павел.
Той добави, че до края на годината могат да бъдат осигурени 1,8 милиона боеприпаса с голям калибър. Инициативата се подкрепя финансово от 11 страни. Вече са в ход и преговорите за квотите за следващата година.
Чешкото министерство на отбраната съобщи, че доставките от началото на годината до края на април вече възлизат на 400 000 боеприпаса.
Зеленски пристигна в Прага днес заедно със съпругата си Елена на необявено двудневно посещение. Бяха въведени строги мерки за сигурност.
/ВА/
Източник: БТА
Свят
Болсонаро бе изписан от болницата три седмици след коремна операция

Бившият бразилски президент Жаир Болсонаро беше изписан днес от частната клиника в столицата Бразилия, където преди три седмици претърпя тежка коремна операция, съобщи журналист от Франс прес.
На 13 април 70-годишният крайнодесен лидер претърпя близо 12-часова операция заради запушване на червата, свързано с нападението срещу него с хладно оръжие през 2018 г. по време на предизборната кампания.
Болсонаро излезе усмихнат от частната клиника „Де Еф Стар“ (DF Star) и беше посрещнат от свои привърженици, които крещяха „Мито“, (Митът, неговият прякор – бел. АФП).
„Благодаря ти, Боже, за това чудо“, беше написал бившият президент няколко часа по-рано в социалната мрежа „Екс“.
На 11 април бившият президент беше откаран в болница, след като изпита силни болки в корема. Той прекара 17 дни в интензивното отделение, откъдето беше изписан в сряда.
В края на март Върховният съд на Бразилия реши да изправи на съд Жаир Болсонаро по обвинения в опит за преврат през 2022 година. Прокурорите го обвиняват, че е ръководил заговор за предотвратяване на встъпването в длъжност на президента Луиз Инасио Лула да Силва след поражението си на изборите.
Това е първият съдебен процес в Бразилия срещу бивш президент, обвинен в опит за държавен преврат след последната военна диктатура (1964-1985 г.), посочва АФП.
Болсонаро уверява, че е невинен и твърди, че е жертва на политическо преследване.
/ВА/
Източник: БТА
Свят
Доналд Тръмп каза, че не знае дали е нужно да спазва Конституцията на САЩ

Американският президент Доналд Тръмп каза, че не знае дали е нужно да спазва Конституцията на САЩ, съобщиха Франс прес и ДПА.
Помолен да коментира в интервю за Ен Би Си дали „трябва да се придържа към основния закон“, той отговори с думите: „Не знам“.
Редица решения на републиканеца бяха подложени още в първите месеци от управлението му на съдебно оспорване на основание, че според жалбоподателите им с тях се нарушава Конституцията, най-вече във връзка с имиграционната политика на правителството му.
Президентът често е питан от журналисти дали смята да спазва всяко съдебно решение, което бъде издадено по отношение на политиката му.
„Имам отлични адвокати, които работят за мен и очевидно ще изпълняват това, което Върховният съд каже“, посочи Тръмп в интервюто.
Републиканецът изрази недоволство, че съдилищата в САЩ му пречат да депортира криминално проявени мигранти. Той каза, че става дума за, по думите му, десетки хиляди хора, някои от които определи като „убийци и наркопласьори, някои от най-лошите хора на Земята“.
„Бях избран, за да премахна тези хора оттук, но съдът не ми дава“, твърди Тръмп. По думите му не е необходимо всеки отделен случай да минава през съдилищата.
Наскоро духовете в САЩ бяха разбунени от случая на Килмар Абрего Гарсия, мъж от американския щат Мериленд, който е родом от Салвадор и който беше депортиран преди няколко седмици.
Американското правителство призна, че в случая става дума за „административна грешка“, но същевременно държи на обвиненията си, че той е член на престъпна банда; Абрего Гарсия отрича да принадлежи към криминални структури.
Федерален съдия нареди на правителството на Тръмп да върне мъжа в САЩ. Впоследствие случаят беше отнесен до Върховния съд и оттогава има съдебни спорове как да се постъпи по-нататък. Американските власти засега не предприемат никакви действия за връщане на Абрего Гарсия в САЩ.
Източник: БТА
-
Политикапреди 4 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 6 дни
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Святпреди 1 седмица
Световни лидери и монарси ще присъстват на днешното погребение на папа Франциск; премиерът Росен Желязков е начело на българската делегация
-
Святпреди 1 седмица
Доналд Тръмп заяви, че може да се прибегне до налагането на нови санкции срещу Русия заради продължаващите ѝ удари по Украйна
-
Бизнеспреди 6 дни
Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар