България
Плевен се включи в благотворителното бягане в помощ на хора с увреждане на гръбначния стълб

Плевен се включи в благотворителното бягане в помощ на хора с увреждане на гръбначния стълб. Точно в 14:00 ч. над 70 участници стартираха от централния площад „Възраждане“.
Плевен за първи път е част от инициативата, в която участват още градовете София, Пловдив и Варна. Тя е под мотото: „Да бягаме за тези, които не могат!“ Организаторът Радослав Илиев каза за БТА, че не са очаквали толкова хора да се запишат и да участват.
В първото издание на инициативата в Плевен се включиха и участници в инвалидни колички. Един от тях е заместник-областният управител Виолета Иеремиева. „Искам лично да благодаря на всеки един от вас за участието, защото това е моята кауза. Аз самата съм с травма на гръбначния стълб близо 32 години, следствие на пътнотранспортно произшествие. Над 30 години чакам науката да разработи някакъв метод за лечение на травми, подобни на моята. За съжаление, все още няма нищо открито от науката и медицината“, каза тя преди старта.
Иеремиева мисли, че този проблем доскоро е бил неглижиран. Тези хора, особено в България, през повечето време стоят вкъщи, защото архитектурната среда все още не е навсякъде пригодена, за да могат те самостоятелно да се придвижват. „Колкото и да напредне науката, това за мен ще бъде огромен скок, защото дори и да не можем да тичаме като здравите хора, е достатъчно дори да се придвижваме с помощни средства“, добави още заместник-областният управител.
За сумата от над осем милиона евро, която инициативата е събрала през миналата година тя каза, че може да подпомогне сериозно научните екипи. Иеремиева изрази надежда тази година събраните средства да са повече. В края благодари отново за съпричастието, пожела никой да не се превръща в част от тъжната статистика и прегърна „виртуално“ всички.
Wings for Life World Run стартира едновременно в цял свят. В миналогодишното издание са участвали общо 265 818 души от 192 националности в 169 страни, които са постигнали финансов резултат от 8,1 млн. евро. Събраните средства от такси за участие и дарения отиват в полза на медицински изследвания за лечение на гръбнака.
Трасето в Плевен е само в централната част на града. Стартът и финалът са на пл. „Възраждане“. Участниците се движат по следния маршрут: пл. „Възраждане“ – Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Градска градина – пл. „Възраждане“.
Бягането няма състезателен характер. На 30-ата минута след старта след състезателите тръгва виртуална кола. Всеки, когото настигне, отпада. Това кой какво разстояние ще успее да премине преди колата да го настигне, зависи от неговите качества. За пробягалите най-дълга дистанция организаторите са предвидили награди.
Благотворително бягане Wings for Life World Run е организирано от сдружение „Да бягаш“ с подкрепата на Община Плевен.
Източник: БТА
България
Традиционният празник „Герлово пее и танцува“ събра хиляди гости от страната и чужбина

Жители и гости от страната и чужбина се събраха в село Ябланово, община Котел, за да участват в традиционния празник на селото „Герлово пее и танцува“, съобщиха организаторите от кметството и Община Котел.
Събитието е част от културния календар на Община Котел за месец май и се провежда всяка година.
Празничната програма започна на 3 май с концерт на певицата Габриела, а днес продължи с народни борби и сценични изяви.
Сред официалните гости на събитието бяха кметът на община Котел Коста Каранашев и неговият екип. От сцената Каранашев отправи поздрав към жителите и гостите, като им пожела здраве, щастие и успехи. Той изрази благодарност към кмета на Ябланово Хасан Дуралиев за добрата организация на празника.
В културната програма взеха участие деца от детска градина „Слънчо“ и ученици от основно училище „Н. Й. Вапцаров“ в село Ябланово. На сцената се представиха и фолклорни групи от селата Брадвари, Йорданово и други населени места.
Празникът е организиран съвместно от Община Котел, кметството в Ябланово и Народно читалище „Възраждане“.
/РИ/
Източник: БТА
България
Песни по музика на автора Николай Антов ще звучат в ефира на Българското национално радио

Два дуета в изпълнение на Маргарита Хранова и Симеон Владов, по стихове на Владимир Голев, ще звучат в ефира на Българското национално радио. Това съобщи за БТА авторът на музиката Николай Антов. „Прекрасна нощ“ и „Ще намеря пътеки“ са заглавията на двете песни. Оркестрациите са на Димитър Косев, а звуковият дизайн – на Георги Цветков. Дело на същия екип е и парчето „Везни“, чийто изпълнител е Нора Караиванова, а стиховете са на Стефан Цанев. И тази песен също ще звучи в радио ефира, каза още Николай Антов. Продукцията е част от новия студиен проект „Пресътворените песни“.
Първата част на проекта е концерт-спектакълът, реализиран през 2022 г., съвместно с Видинската симфониета, под диригентството и оркестрациите на Димитър Косев, с участието на актьорите Симеон Владов и Яница Маслинкова и солистите от Държавния музикален театър „Стефан Македонски“ – Илона Иванова и Денко Проданов.
Още няколко песни предстои да бъдат записани в студио и да станат част от проекта. Има идея те да бъдат обединени в мюзикъл.
Освен автор на музика, Николай Антов е ръководител на видинската формация „Север“, създадена през 1984 г. като група за политически песни към Младежки дом – Видин. По неговите думи тя се превръща в поп формация, която е успяла да пробие столичната „стена“ със своя музика.
През 1989 г. „Балкантон“ издава албума на групата „Любов за умората“, а следващата година излиза и малката плоча „Рали“, на английски език. Тя включва парчетата „Равновесие“ по стихове на Елица Антова и емблематичната „Рали“, по музика на Кристиян Бояджиев, създадена за Рали „Вида“.
Вярвам, че „пресътворените“ ми песни ще намерят своите слушатели и днес, изрази надежда Николай Антов.
/РИ/
Източник: БТА
България
Град Гоце Делчев отбеляза 122 години от гибелта на своя патрон

С възпоменателна церемония в центъра на град Гоце Делчев беше отбелязана 122-рата годишнина от гибелта на революционера Гоце Делчев. Събитието започна със заупокойна молитва в храм „Св. св. Кирил и Методий“, отслужена от Неврокопския митрополит Серафим.
След службата, пред паметника на Гоце Делчев бяха поднесени венци и цветя в знак на почит и уважение към героичното му дело. В церемонията се включиха представители на местната власт, политически партии, държавни институции, училища и културни организации.
Събитието е част от ежегодните инициативи, с които градът отдава почит към делото и личността на революционера, чието име носи града ни, казаха от Община Гоце Делчев.
Програмата продължи с изпълнения на Неврокопския ансамбъл за народни песни и танци, който представи възпоменателни песни, посветени на живота и героизма на патрона на града. По време на церемонията водещата Лилия Герова напомни за величието на Гоце Делчев. „Македония е земя на мъже герои. Един от тези мъже се извисява над всички както снежнобелия връх на Елтепе (Вихрен) се издига над тъмно сивите гранитни стени на Пирин. Един мъж, чието име е станало синоним на свободата на Македония. За млади и стари, за бедни и богати – за тях презимето Делчев е излишно. В Македония има само един Гоце, както във вселената има много звезди, но само едно Слънце“, каза тя.
Георги Николов Делчев – Гоце Делчев е роден на 4 февруари 1872 г. Той е деец на националноосвободителното движение на българите в Македония и Одринско, идеолог и организатор на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО), пише в информация от отдел „Справочна“ на БТА. През 1894 г. Гоце Делчев заедно с Дамян Груев създават организационни комитети, укрепват съществуващите, събират средства за въоръжена борба за освобождението на Македония и Одринска Тракия, останали след Освобождението на България (1878 г.) в пределите на Османската империя съгласно Берлинския договор (13 юли 1878 г.). На Солунския конгрес на ВМОРО (1896 г.) Гоце Делчев участва в изработването на организационните принципи, устава и правилника на организацията. В края на 1896 г. заедно с Гьорче Петров е определен за задграничен представител на ВМОРО в София. След провала на революционната организация (1897 г.) създава, организира и ръководи четническия институт на ВМОРО в Княжество България (1898-1899 г.), като изгражда чети, които водят революционна пропаганда в селата, с цел да бъдат основни ядра на въоръжено въстание. Гоце Делчев е убит през 1903 г. при с. Баница в сражение с турската войска, съобщава още отдел „Справочна“ на БТА.
Източник: БТА
-
Политикапреди 4 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 6 дни
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Святпреди 1 седмица
Световни лидери и монарси ще присъстват на днешното погребение на папа Франциск; премиерът Росен Желязков е начело на българската делегация
-
Святпреди 1 седмица
Доналд Тръмп заяви, че може да се прибегне до налагането на нови санкции срещу Русия заради продължаващите ѝ удари по Украйна
-
Бизнеспреди 6 дни
Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар