Свят
Крал Чарлз Трети ще присъства на военния парад за Деня на победата в Лондон

Британският крал Чарлз Трети и членове на кралското семейство ще присъстват на грандиозния военен парад в началото на четиридневните възпоменателни събития за отбелязване на 80-годишнината от Деня на победата – края на Втората световна война, предаде Ройтерс.
Безусловната капитулация на нацистка Германия влиза в сила на 8 май 1945 г. В Европа датата е известна като „Ден на победата“, а британското правителство планира редица събития, с които да отбележи годишнината.
Те ще започнат утре, точно когато стрелките на часовника на кулата „Биг Бен“ в Лондон посочат 12 ч. на обяд. Тогава ще прозвучат откъси от речта на британския премиер и военен лидер Уинстън Чърчил за Деня на победата.
След това над 1300 членове на британските въоръжени сили ще се включат в шествие в централната част на Лондон от парламента до Бъкингамския дворец, което ще бъде наблюдавано от краля, кралица Камила, принц Уилям и съпругата му Катрин, както и от премиера Киър Стармър и ветерани от войната.
Украински военни също ще вземат участие в парада в знак на британската подкрепа за Киев във войната срещу Русия.
След края на военния парад от балкона на Бъкингамския дворец кралските особи ще наблюдават празнични полети на исторически военни самолети и изпълнения на „Червените стрели“ – акробатичния екип за висш пилотаж на Кралските военновъздушни сили.
По-късно кралското семейство ще бъде домакин на чаено парти в двореца, на което са поканени 50 ветерани и други хора, преживели войната.
„Тази 80-годишнина е момент на национално единство. Време за празнуване на трудно спечеления мир, почит към паметта на онези, които загубиха живота си и напомняне за саможертвата, направена от толкова много (войници), за да осигурят нашата свобода“, заяви премиерът Киър Стармър.
През 1945 г. Денят на победата е отбелязан с масови празненства в Лондон и цяла Великобритания.
Покойната кралица Елизабет Втора, която тогава е 19-годишна принцеса, и по-малката ѝ сестра Маргарет, успяват да се измъкнат от Бъкингамския дворец и да се присъединят към ликуващата тълпа. Вярва се, че това е единственият път по време на 96-годишния живот на кралицата, в който тя успява да се смеси с тълпата и да остане неразпозната.
В четвъртък – точната дата на германската капитулация – кралското семейство ще присъства на благодарствена служба в Уестминстърското абатство в Лондон, по време на която Стармър ще произнесе реч.
Възпоменателните събития ще завършат с концерт в присъствието на краля и кралицата.
Източник: БТА
Свят
Управляващата партия в Сингапур очаквано спечели изборна победа, но тя е изненадващо голяма

Партията за народно действие (ПНД), имаща монопол върху властта в Сингапур още откакто градът държава в Югоизточна Азия придобива независимост от Британската империя през 1965 г., удържа вчера поредната си победа на парламентарни избори в страната. Това бе напълно очаквано, но ПНД спечели изненадващо убедително, предвид прогнозите, че опозицията, която на предишните избори постигна малки, но безпрецедентни успехи, ще подобри още повече своето представяне.
Изборите бяха първото сериозно изпитание за премиера Лорънс Уонг, който наследи миналата година Ли Сян Лун. Син на „бащата“ на съвременен Сингапур Ли Куан Ю, дългогодишният министър-председател се оттегли след две десетилетия на поста.
Петдесет и две годишният Уонг обеща приемственост – нещо ключово в една страна, на която е едва четвъртият премиер в историята. В същото време той даде заявки и че ще остави свой собствен отпечатък върху сингапурската политика, за да приспособи проспериращия финансов и търговски център към съвременните предизвикателства.
Победата на ПНД на практика не подлежеше на съмнение и основната интрига на изборите бе дали опозицията ще подобри представянето си в сравнение с 2020 г. Очакванията бяха тя да спечели повече депутатски места, най-вече заради младежите, които искат промяна, отбелязва Ройтерс.
Освен това, анализатори коментираха, че с натрупването на умора от управлението на ПНД и нейното постепенно „изхабяване“, паралелно с появата на ново поколение избиратели, резултатите на монополиста върху властта в Сингапур постепенно започват да спадат.
През 2020 г. консервативната ПНД спечели с над 61% – на пръв поглед висок изборен резултат, но един от най-слабите в историята ѝ. Управляващата формация запази своето стабилно мнозинство в 101-местния еднокамарен парламент, където има 83 депутати (все пак с двама повече от предходния парламент, излъчен през 2015 г.), но опозиционната лява Работническа партия направи пробив, като получи повече от 11% и разполага с 10 мандата (при 4 преди това).
Анализатори изразиха очакване преди вчерашните избори резултатът на ПНД да спадне, например до 57 – 58%. Работническата партия, от своя страна, разчиташе да спечели 26 места в новия парламент.
Още повече че изборите бяха произведени в момент, когато финансовият център се готви за икономически сътресения в резултат на глобалната търговска война, отбелязва Ройтерс. Правителството предупреди за възможна рецесия, ако зависимият от търговията Сингапур стане косвена жертва на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп.
Ройтерс посочва, че високата инфлация и недостигът на жилища в Сингапур – един от най-скъпите градове в света, са били най-важните теми за 2,76-те милиона избиратели.
Вместо очаквания спад на подкрепата обаче ПНД подобри своето представяне, постигайки убедителна победа, отбелязва Франс прес.
Управляващите в Сингапур консерватори спечелиха с цели 65,57%, осигурявайки си 87 места в новия парламент. Работническата партия, от своя страна, запази своите 10 депутати. Тя очакваше доста повече, особено в работническите райони на изток, и за нея е слаба утеха, че подобри резултатите си до близо 15%, както и че ще е единствената опозиционна сила в законодателния орган.
Масовите митинги, които лявата формация успя да организира по време на кампанията, все пак загатват, че тя има потенциал за изборни успехи в бъдеще, отбелязва Франс прес.
Опасенията от глобална нестабилност тласнаха избирателите в Сингапур в прегръдките на управляващата партия, обобщава Би Би Си. Британското обществено радио и телевизия пише, че на фона на търговските войни, подети от президента на САЩ Доналд Тръмп, сингапурците са отишли вчера до урните, обезпокоени от повишаването на цените, стагнацията на заплатите и липсата на перспективи за работа.
Ройтерс посочва фактора „Тръмп“, засилил опасенията за нестабилност, като ключова причина за успеха на управляващите партии в Канада и Австралия на парламентарните избори, произведени наскоро в двете страни, които също са англосаксонски като САЩ и са техни близки съюзници. Общото и при двете страни е, че доскоро социологическите проучвания отреждаха възможни победи на опозицията.
Либералната партия на новия премиер Марк Карни, заменил наскоро оттеглилия се от поста, след като загуби популярност, Джъстин Трюдо, спечели изборите в Канада миналата седмица. Лейбъристката партия на министър-председателя Антъни Албанезе постигна убедителна изборна победа в Австралия вчера.
Впрочем анализатори обясняват по-ниския резултат на ПНД в Сингапур през 2020 г. с избухването на ковид пандемията. Лорънс Уонг натрупа популярност с успешното си справяне със санитарната криза и социално-икономическите последиците от нея, отбелязва Би Би Си.
И така, за разлика от предишните избори от 2020 г., когато пандемията от новия коронавирус бе в разгара си, тези бяха произведени в една нова геополитическа реалност, в сянката на Тръмп.
„Резултатите ще поставят Сингапур в по-добра позиция в един бурен свят“, заяви премиерът, цитиран от Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че той не е назовал поименно Тръмп, който преобърна глобалния ред, с мита, които представляват заплаха за града държава в Югоизточна Азия – малка, отворена и движена от търговията страна.
Дали Уонг е прав, ще покаже само бъдещето.
Източник: БТА
Свят
Съсипан от война и икономическа криза, Ливан гласува днес на местни избори за пръв път от десет години

Ливанците гласуват днес на първите от почти десет години избори за органи на местното самоуправление, само броени месеци след като договорено с посредничеството на САЩ примирие сложи край на бойните действия между Израел и „Хизбула“, предаде Асошиейтед прес.
Първият тур на вота, на който ще се гласува регион по регион, днес се произвежда в районите на губернаторство (мухафаза) Монт Ливан, включително в разрушените от бойните действия предградия на Южен Бейрут, където се намира щабквартирата на Хизбула и където голяма част от ръководството на групировката, включително дългогодишният ѝ водач Хасан Насралла, бяха ликвидирани при израелски въздушни удари по време на 14-месечната война.
Надпреварите за кметове и общински съвети не са от такова значение като парламентарните избори, насрочени за догодина, но са барометър за това доколко опустошителният военен конфликт, който взе над 4000 жертви, се е отразил на подкрепата за политиците и партиите, особено на юг, където са силни „Хизбула4 и съюзниците им.
Хизбула и друга шиитска партия, движението „Амал“, се очаква да съберат най-много гласове в надпреварите за кметове и общински съвети в южните предградия на Бейрут.
Пред избирателните секции днес можеха да се видят знамена на двете партии и техни членове със зелени и жълти отличителни знаци, които помагаха на избирателите, чакащи да подадат гласа си.
Места за гласуване бяха организирани и в училища близо до развалините на сгради, разрушени при израелски бомбардировки. Притиснатото от липса на пари ливанско правителство се опитва да осигури финансови средства от международните партньори за възстановяване, за което по оценки на Световната банка ще са нужни над 11 милиарда долара.
Местните избори трябваше да бъдат произведени още преди години, но властите на три пъти ги отлагаха, включително поради бюджетни ограничения.
Избирателите споделиха, че най-много ги вълнуват въпроси като възстановяването на домовете им и осигуряването на прехрана.
Мохамад Ауали, кандидат в община Харет Хрейк, каза, че върху неговия „общински съвет лежи голяма отговорност, особено с оглед на големите разрушения в района“.
Източник: БТА
Свят
Помирението с украинците е неизбежно, но е въпрос на време, заяви Путин

Помирението с украинската част от руския народ е неизбежно, но това е въпрос на време, заяви руският президент Владимир Путин в документалния филм на Саида Медведева и Павел Зарубин „Русия. Кремъл. Путин. 25 години“, на телевизия „Россия-1“, предаде ТАСС.
„Струва ми се, че това е неизбежно, въпреки цялата трагедия, която в момента преживяваме. Да, това е въпрос на време“, каза Путин в отговор на въпрос на Зарубин дали е възможно помирение с „украинската част от руския народ в бъдеще“.
По-рано Путин неведнъж е заявявал, че „руснаците и украинците са един народ“ и че това е „исторически факт“.
„Никога няма да се откажа от моите убеждения, че руснаците и украинците са един народ. Дори при положение, че част от жителите на Украйна са сплашени, мнозина са заблудени от нацистка националистическа пропаганда, а някои съзнателно вървят по пътя на бандеровците“, каза Путин през март 2022 г., припомня ТАСС.
/НС/
Източник: БТА
-
Политикапреди 4 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Спортпреди 1 седмица
Александър Везенков бе най-резултатен за втория успех на Олимпиакос над Реал Мадрид в четвъртфиналите на баскетболната Евролига
-
Балканипреди 1 седмица
МИНА: Във Франция започна строителството на нови патрулни кораби за военноморските сили на Черна гора
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 6 дни
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Обществопреди 1 седмица
Нотариусите ще имат електронен достъп до удостоверенията за данъчна оценка и за наследници
-
Балканипреди 1 седмица
Турска компания ще произвежда бронирани машини в Румъния
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев