България
Международния кулинарно-фолклорен фестивал „Гергьовден“ се провежда за 15-и път в село Антимово

Петнадесетото издание на Международен кулинарно-фолклорен фестивал „Гергьовден“ се провежда в село Антимово. Общо 970 души от състави от България, Сърбия и Румъния ще вземат участие в трите фестивални дни. Официални гости при откриването на фестивала за Гергьовден бяха кметът на община Видин д-р Цветан Ценков, народният представител Любен Иванов, заместник-областният управител Ирена Николова, секретарят на Общината Емилиян Енчев. Кметът на село Антимово Пламен Станев постави официалното начало на изявите.
Фестивалът е символ на традициите и фолклора, характерни за този край, каза кметът на Антимово. Постарали сме се да покажем кулинарията, танците и всичко, което се е случвало преди нас в Златорожието, отбеляза той.
Кметът на Видин д-р Цветан Ценков изрази своето уважение към читалищните дейци и читалищното дело, както и към кмета на Антимово. Д-р Ценков подчерта влиянието на читалищата в българската история и култура. Читалищната дейност е духът и съзнанието на нашата нация, подчерта той. Гергьовденските празници в село Антимово са известни. По думите му културата на Северозапада е самобитна, олицетворение на хилядолетните контакти на двата бряга на река Дунав и на трите народа, които живеят по тези земи. Богатата култура на този край ще пребъде в Антимово през тези три дни. Насладете се на фолклора, на това, което е държало нашия народ години наред на пиедестала на живота, каза още кметът на Видин.
Народният представител Любен Иванов определи Международния кулинарно-фолклорен фестивал в Антимово като празник на духа и културата, мост между народите на България, Сърбия и Румъния.
Самодейни състави, включително от сръбския град Зайчар, се представиха и в кулинарната изложба, която се провежда за пета поредна година в рамките на фестивала в село Антимово. Сърби и българи заедно приготвиха агнешка курбан-чорба „на жив огън“. Беше излъчен „Баш майстора на влашката кухня“.
Домакините от Народно читалище „Развитие 1926“ в село Антимово също участват в богатата фолклорна програма на фестивала, а кулинарен клуб „Забравените бабини ястия“ – в кулинарната изложба с традиционни ястия като пълнен шаран, качамак, сарми, каша от коприва, щавляк с ориз, агнешка дроб сарма.
На 6 май, когато село Антимово отбелязва своя празник, в местния храм „Св. вмчк. Георги“ ще бъде отслужена тържествена литургия.
Източник: БТА
България
Възстановка „Опяване на китки и бродене на реката за здраве“ ще се проведе на 6 май в местността Турчин мост край Неделино

Възстановка „Опяване на китки и бродене на реката за здраве“ ще се проведе на 6 май в местността Турчин мост край Неделино, съобщиха от Община Неделино. Организатори на събитието са администрацията и НЧ „Светлина-1938“.
Възстановката започва в ранните сутрешни часове на Гергьовден, когато деца и възрастни се събират преди изгрева на слънцето в историческата местност. Закичени със здравец и вързани с бръшлянови клонки през кръста, те пребродват реката по стара традиция за здраве, берекет и пречистване.
Община Неделино осигурява транспорт за желаещите да се включат в сутрешния ритуал.
/ВБ/
Източник: БТА
България
Над 200 метра от Плоската могила са проучени до момента от археолозите в Пловдив

Над 200 метра от Плоската могила са проучени до момента от археолозите, които работят под бул. „Брезовско шосе“ в Пловдив. Работим по 15-и пореден сектор от север на юг, разказа за БТА археологът Стоян Иванов, зам.-ръководител на проучването. Археологическите разкопки се провеждат за четвърта поредна година, като те следват работата на фирмата изпълнител по Интегрирания проект за водите на град Пловдив. Очаква се в най-скоро време в проучването да се включи и втори екип.
Секторите, които се работят от археолозите, са средно с дължина 5-6 метра, защото зависят от изкопите на строителите. Оставащите около 55 метра са най-интересната централна част на селищната могила, коментира Иванов. По думите му се проучват праисторически селища, които са съществували на това място едно върху друго в продължение на повече от половин хилядолетие – от края на шесто хилядолетие и първата половина на пето хилядолетие преди Новата ера. Това са неолитната и каменно-медната епоха. Мястото е едно от най-ранно населените не само в България, но и в Европа, посочи археологът.
Селището е едно от големите и е имало централна позиция в региона. То е разположено в диаметър от 200 метра и е обградено от дълбоки оградни ровове. Археолозите откриват свидетелства за обработка на различни сечива от кост и кремък, който е внесен от Северна България. Откритите вносни раковини от Средиземно море говорят за търговски контакти с други племена от Балканския полуостров, каза Иванов. Разкопават се жилищните структури в селището, които най-често са изработени от дърво и глина, като дори има данни за двуетажни постройки и жилища от по 100 кв. м. Те почти винаги са имали термично съоръжение – пещ. В някои от постройките, напуснати заради пожар например, се откриват керамични съдове с хранителни продукти като жито и леща.
Работи се и предстои да се проучват най-интензивно обитаваните части на обекта, където има културно напластяване от три-четири метра, посочи специалистът. По думите му в тях се откриват най-много находки, които носят информация предимно за обществото от праисторията. В края на ранната бронзова епоха също е имало обитаване, но при прокарването на „Брезовско шосе“ този пласт е унищожен. Траките също са използвали пространството за ямно светилище, където се откриват обредни структури и дарове, обясни Иванов.
Археологът съобщи, че през тази година се очаква финансиране за проби за абсолютно датиране, чрез които ще се установи в диапазон от 50 години кога са съществували тези селища. Това ще ни послужи, за да направим сравнения с други разкрити обекти, обясни Иванов.
През този месец предстои да бъде открита изложба в Регионалния археологически музей в Пловдив, която ще представи откритията на археолозите от проучваните през миналата година обекти. От Плоската могила ще бъдат изложени керамични изображения на хора и животни, които са изключително детайлни, както и керамична фигура на жена с малко дете в кърмеща поза.
Източник: БТА
България
Води се разследване за починало 7-годишно дете от село Литаково, съобщиха от прокуратурата

Води се разследване за причиняване на смърт на 7-годишно дете от село Литаково, община Ботевград, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.
На 3 май във Филиала за спешна медицинска помощ в Ботевград е приета 7-годишната А.А. с болки в корема, след което момичето е транспортирано в УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“ в София. Въпреки извършените реанимационни дейности е констатирана смъртта на детето.
Под ръководството на Окръжна прокуратура-София се водят действия по разследване по образувано досъдебно производство за извършено престъпление – причиняване на смърт вследствие на немарливо изпълнение на занятие или на друга правно регламентирана дейност, представляващи източник на повишена опасност, уточняват от прокуратурата. Извършен е оглед на местопроизшествие.
Възложена е експертиза за установяване причината за смъртта на детето на специалисти от Клиниката по съдебна медицина и деонтология към Александровска болница, информират още от прокуратурата.
Шестгодишно момче почина преди месец в Пловдив след четиричасова стоматологична интервенция и пълна упойка. Разследването все още продължава под надзора на Окръжна прокуратура – Пловдив.
Десетки хора се събраха вчера на протест пред лечебното заведение, където почина детето.
/ТТ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 4 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Балканипреди 1 седмица
Конституционният съд на Румъния също обжалва решение на Апелативния съд в Плоещ, което блокира решението му за анулиране на изборите
-
Балканипреди 1 седмица
МИНА: Във Франция започна строителството на нови патрулни кораби за военноморските сили на Черна гора
-
Спортпреди 1 седмица
Александър Везенков бе най-резултатен за втория успех на Олимпиакос над Реал Мадрид в четвъртфиналите на баскетболната Евролига
-
Българияпреди 7 дни
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 6 дни
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Обществопреди 1 седмица
Нотариусите ще имат електронен достъп до удостоверенията за данъчна оценка и за наследници
-
Балканипреди 1 седмица
Турска компания ще произвежда бронирани машини в Румъния