Свържете се с нас

България

Научна сесия, посветена на годишнината от покръстването на българския народ и от създаването на българската азбука, се състоя в Шумен

Научна сесия, посветена на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука и славянската книжовност, се състоя в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

Вицепрезидентът на България Илияна Йотова в обръщението си към участниците в научната сесия каза: „Приемам, че мисията ми е да върна подобаващото място на българистиката в световната наука“. Първата българска държава се превръща в епицентър на източнославянската общност, а българският език за славянството е онова, което е латинският за Западна Европа, каза Йотова. Тя припомни, че точно край Шумен – в Плиска и във Велики Преслав, е поставено началото на един народ и държава, която с право се определя като духовната империя на Европа.

Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил каза в обръщението си към участниците: „Наш дълг е съхраняването на стореното от св. княз Борис Михаил, светите братя Кирил и Методий, техните приемници във времето, като прославяме тяхната памет и изследваме с усърдие тяхното дело“. Патриархът подчерта личния и държавнически избор на св. княз Борис Михаил, предприетото от него за укрепването и утвърждаването на християнството и църквата у нас, както и за последвалия небивал разцвет на духовността и книжовността, които продължават да бъдат обект на изучаване и до днес.

Варненският и Великопреславски митрополит Йоан приветства участниците в пленарната научна сесия с думите: „Преди няколко години, във времето на блажено починалия патриарх Неофит, поставихме въпрос пред Светия синод за канонизацията на епископ Константин Преславски, създаде се комисия. Канонизацията му е от изключително значение както за светата ни църква, така и за епархията“. Митрополит Йоан отбеляза, че епископ Константин Преславски не е канонизиран с останалите Кирило-Методиеви ученици и до XIX век личността му е напълно забравена от учените и църквата. 

В рамките на научната сесия, посветена на 1160 години от покръстването на България и 1170 години от създаването на глаголицата, проф. д-р Павел Павлов от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ изнесе доклад за владетеля, църквата и писмеността. Той подчерта, че св. Цар Борис е центърът, около който се случват християнската държавност, усилията за самостоятелна църква, създаването на условия за светите братя и техните ученици. „Затова празникът на св. Цар Борис, денят в който честваме неговата памет, е център за всяко честване на покръстването, на писмеността“, добави проф. Павлов.

За делото на светите братя Кирил и Методий може да се говори много, но най-тясната връзка е с кръщението и установяването на самостоятелна българска православна църква, посочи доц. Екатерина Дамянова от Богословския факултет при Софийския университет. Тя подчерта и връзката между азбуката и превода на свещеното писание, което поставя началото на нова култура. Няма литература и култура без такъв превод, така че славяните придобиват един голям дар чрез богоозарените светци Кирил и Методий, каза доц. Дамянова.

Научен доклад за проявата на идеята за теокрация при процеса на покръстването на българите в контекста на катехизическата практика на църквата през девети век представиха проф. д-р Магдалена Легкоступ – декан на Православния богословски факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и гл. ас. д-р Росен Русанов. Константинополският патриарх е извършвал св. Кръщение лично пет пъти годишно и то в самата столица на Византия. Именно там трябва да е приел тайнството българският княз, възприет от своя кръстник – византийският император Михаил Трети. Смятаме, че именно Цариградският патриарх Фотий е извършил над благоверния княз Борис св. Кръщение, като в деня преди тайнството е извършил изискването за изпитване на кандидата по Символа на вярата и е извършил църковния чин за отричане от Сатана и съчетаване с Христа, допълни проф. Легкоступ.

Проф. Веселин Панайотов изнесе доклад за приноса на българските азбуки в европейската култура. Той съобщи, че си е поставил за задача да събуди интереса към една хипотеза, по думите му позната, но позабравена, свързана с идеята, че Константин Кирил е автор и на кирилицата, и глаголицата. „Става въпрос за историята на българските азбуки, които всъщност представляват една азбука в два графични варианта“, уточни проф. Панайотов.

Сред гостите на пленарната научна сесия на Шуменския университет бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, българският патриарх и Софийски митрополит Даниил, Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, областният управител на Шумен Катя Иванова, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев, ректорът на Шуменския университет проф. Наталия Витанова, владици от светия синод, кметът на община Шумен Христо Христов, учени и общественици.

Организатор на празненствата по повод 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука е Варненската и Великопреславска митрополия.

Източник: БТА

България

Почистена е Ботевата алея за предстоящия национален туристически поход “Козлодуй-Околчица” 2025, каза областният управител Николай Николов

Ботевата алея, по която ежегодно преминават хиляди участници в националния туристически поход Козлодуй – Околчица, е почистена, каза за БТА областният управител Николай Николов. Недобросъвестни граждани бяха увредили и разкопали пътя в района на Алтимир и Добролево, но вече всичко е подготвено, добави Николов. 

Той каза, че с решение на Министерския съвет държавата е осигурила 135 000 лева за организацията на туристическата проява. Към момента има записани около седемстотин участници. Срокът за записване е до 7 май за ученически групи и до 16 май за останалите групи и индивидуални участници, напомни Николов. 

По думите му са сключени договори за осигуряване на линейка, за обезпаразитяване на Ботевата алея и местата за нощуване на участниците, за почистване на 120 километровото трасе и за изхранване на походниците. 

БТА припомня, че регламентът на 77-и Национален туристически поход “Козлодуй – Околчица”, заедно с програмата, инструкцията и приложенията за участие са публикувани на официалния сайт на Областна администрация – Враца.

/ТТ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Двама души са пострадали при пожари в страната през изминалото денонощие

Двама души са пострадали при пожари в страната през изминалото денонощие. Екипите на пожарната са реагирали на 121 сигнала за произшествия. Ликвидирани са общо 96 пожара.Това съобщава дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ПБЗН) в информация на интернет страницата на Министерството на вътрешните работи (МВР). 

Жена на 63 години е пострадала при пожар в къща в село Крапчене, област Монтана. В село Опълченско, община Кърджали, при пожар е пострадала жена на 85 години. 

С преки материални щети са възникнали 15 пожара, от които осем в жилищни сгради, един в спомагателни, временни или паянтови постройки, три в транспортни средства.

Без нанесени материални щети през изминалото денонощие са възникнали 81 пожара, от които 28 в сухи треви, горска постеля и храсти и 48 в отпадъци.

Извършени са 18 спасителни дейности и помощни операции. Две от тях са били при катастрофи в транспортни средства, една – при инцидент с опасни вещества. 

Регистрирани са седем лъжливи повиквания.

/ТТ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Временна организация на движението е въведена на Дунав мост при Русе заради ремонт, предупреждава „Гранична полиция“

Извършва се основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе, поради което е въведена временна организация на движението, припомнят от Главна дирекция „Гранична полиция“ към МВР на своя сайт. Трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира от служители на фирмата-изпълнител. Трафикът е нормален на останалите гранични преходи с Румъния, добавят от „Гранична полиция“.

На граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Станке Лисичково“ на границата с Република Северна Македония се извършва цялостна реконструкция на пункта и преминаването се извършва на ограничен брой трасета. Трафикът е нормален на останалите гранични контролно-пропускателни пунктове.

Трафикът е нормален на граничните контролно-пропускателни пунктове със Сърбия и Турция. 

На границата с Гърция, на пътя от гръцка страна по дестинацията Рудозем – Ксанти се извършват строителни дейности, посочват още от „Гранична полиция“. Гръцките власти са поставили табели, на които е указано, че теренът е строителна площадка и не се допуска  влизането на външни лица в обекта. През граничните преходи в района на Маказа, Златоград и Ивайловград е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси до 3,5 тона.

/ТТ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 22 минути

Независимият кандидат за президент на Румъния Никушор Дан: Гласувах с реализъм

Спортпреди 37 минути

ЦСКА поздрави Христо Янев

Святпреди 41 минути

Израел съобщи за изстреляна срещу страната ракета от територията на Йемен

Спортпреди 41 минути

Ханзи Флик: „Целта бе да спечелим три точки и затова съм доволен“

Балканипреди 42 минути

Общо 180 души са арестувани и 16 полицаи са ранени при масово сбиване на футболни фенове в хърватския град Сплит

Обществопреди 49 минути

Промени в движението в София във връзка с 6 май

Святпреди 57 минути

Австралийският народ гласува за единството, заяви Антъни Алабанезе след изборната победа

Балканипреди един час

Временният президент на Румъния Илие Боложан гласува в секция до президентския дворец в Букурещ; определи жеста като символичен

Спортпреди един час

Левски отбеляза 82-ата годишнина от рождението на Георги Аспарухов-Гунди

Българияпреди един час

Почистена е Ботевата алея за предстоящия национален туристически поход “Козлодуй-Околчица” 2025, каза областният управител Николай Николов

Спортпреди един час

Интер записа минимален успех над Верона

Балканипреди 2 часа

Джордже Симион и Калин Джорджеску гласуваха заедно на първия кръг на президентските избори в Румъния

Политикапреди 4 дни

Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали

Балканипреди 5 дни

Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии

Святпреди 5 дни

Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира

Българияпреди 5 дни

Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца

Икономикапреди 5 дни

Вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация и председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Сийка Кацарова участва като лектор в конгрес в Женева

Святпреди 5 дни

Унгарската армия се появи в сърцето на Африка

Политикапреди 5 дни

Терзиев към ГЕРБ в СОС: Вие не сте свободни хора – казват ви какво да правите

Бизнеспреди 5 дни

Ефектът „Тръмп“: Либералите на Марк Карни печелят решаващите избори в Канада

Бизнеспреди 5 дни

Защо Израел възобнови мащабните удари по Газа

Българияпреди 5 дни

Възстановено е движението по автомагистрала „Тракия“ при километър пети в посока София

Святпреди 5 дни

ЕФЕ: Бразилското правителство съди „Мета“ заради фалшиви реклами, използващи държавни символи

Икономикапреди 5 дни

Регламентът, предложен от ЕК, ще унищожи без причина бранша на розопроизводството, смята проф. Иван Бъчваров от Софийския университет

Новини