Балкани
Заместник-ректорът на Университета в Нови Сад подаде оставка

Сръбската академична мрежа „Свободен университет“ приветства оставката на заместник-ректора за обучението и студентските дейности на Университета в Нови Сад проф. Гордана Дракич и призова ректора Деян Мадич също да подаде оставка, съобщи в. „Данас“.
В оставката, подадена на 30 април и за която се съобщава днес, се посочва, че заместник-ректорката се отказва от поста си заради причини от „личен характер“ и благодари на екипа си за доверието и сътрудничеството.
„Свободен университет“ обаче припомня, че периодът, в който е подадена оставката, съвпада с опита на протестиращите студенти да предотвратят влизането на декана на Факултета по спорт и физическо възпитание в сградата, ангажирането на силите за сигурност по този повод и „употребата на прекомерна сила срещу студентите и преподавателите в университета, както и срещу гражданите на Нови Сад“.
„Всичко това е продължение на няколкомесечна липса на действия от страна на ректора и екипа му, липсата на провеждане на живо на заседанията на университетския съвет, както и на други редовни дейности, които са от жизненоважно значение за цялата академична общност на университета“, се посочва в съобщението. „Ръководството на университета показва, че не иска да защити академичната общност от растящите административни, финансови и физически репресии от страна на властите. Дори обратното – ректорът легитимира неприемливите действия на властта, като присъства на заседанието за конституиране на ново правителство в сръбския парламент“.
От мрежата допълниха, че оставката на проф. Дракич дава надежда, че „преподавателите, които не подкрепят студентските блокади, също не одобряват поведението на индивидите, които задушават основните човешки права в университета“.
Те призоваха ректорът Мадич също да подаде оставката си.
Вълна от протести, начело със студенти, заля Сърбия след инцидента в северния сръбски град. В рамките на протестните действия студентите блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен и оскъпен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
Източник: БТА
Балкани
В Босна и Херцеговина има политическа криза, но не и криза на сигурността, оцени върховният представител на международната общност в страната

Върховният представител на международната общност в Босна и Херцеговина Кристиан Шмит заяви пред ООН, че в страната има политическа криза, но няма индикации за пряка заплаха за сигурността, съобщи босненската редакция на регионалната телевизия Ен1.
Шмит представи вчера доклад за ситуацията в Босна и Херцеговина на заседание на Съвета за сигурност на ООН.
„Босна и Херцеговина преживява сериозна политическа криза. Макар да не виждам опасност от война, реториката и противоконституционните действия на някои политически фигури подкопават мирната рамка,“ каза той.
Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна (1992-1995 г.), обособи в страната две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина (мюсюлманско-хърватска федерация), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. Спазването на споразумението се следи от върховен представител на международната общност.
Шмит подчерта, че нарастващото напрежение произтича от реакциите на съдебно решение срещу президента на Репулика Сръбска Милорад Додик.
През февруари Додик бе осъден от босненски съд на една година затвор и шест години забрана за политическа дейност за неспазване на решенията на върховния представител на международната общност. В отговор на това парламентът на Република Сръбска прие закони, с които забрани работата на редица централни босненски институции на територията си. Държавният съд на Босна издаде заповед за арест на Додик и двама негови близки съратници, след като не се отзоваха на призовка във връзка с разследване, свързано със сепаратисткото законодателство, което те инициираха и което беше спряно от Конституционния съд на Босна.
„След присъдата Додик засили атаките срещу конституционния ред и накара властите в Република Сръбска да приемат закони, ограничаващи работата на общодържавните институции на нейна територия. Той дори намекна за евентуално отделяне“, каза Шмит пред Съвета за сигурност, предупреждавайки, че тези действия заплашват териториалната цялост на страната.
Шмит също така изрази загриженост от застоя в процеса на реформи, като подчерта, че коалицията, управляваща на държавно ниво, е подложена на сериозен натиск.
„Реформите, свързани с ЕС, са в застой и пътят на страната към европейска интеграция е застрашен“, каза той, призовавайки международната общност да действа решително, за да спре по-нататъшното връщане на страната назад.
По повод предстоящата годишнина от края на Втората световна война Шмит подчерта значението на мира, върховенството на закона и демократичното развитие.
„Дейтънското мирно споразумение не е просто законова рамка – то е основа за дълготраен мир. Без уважение към демократичните процеси и конституционния ред бъдещето на Босна е застрашено,“ предупреди той.
Въпреки политическата криза Шмит отбеляза, че икономическата ситуация на Босна остава стабилна, но призова за по-нови данни, включително ново преброяване на населението, за да се направи по-добра оценка на нуждите на страната.
Източник: БТА
Балкани
Улица в историческата столица на Черна гора Цетине ще носи името на Иван Вазов; на официалната церемония присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова

Вицепрезидентът Илияна Йотова присъства днес на официална церемония, на която улица в историческата столица на Черна гора Цетине бе именувана на патриарха на българската литература Иван Вазов. Открита бе и паметна плоча на негово име.
Слова произнесоха кметът на Цетине Никола Джурашкович и вицепрезидентът Илияна Йотова. На церемонията присъства също министърът на културата на България Мариан Бачев.
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
Турция осъди решението на израелския премиер Бенямин Нетаняху за увеличаване на натиска върху ивицата Газа

Министерството на външните работи на Турция излезе с официално изявление, в което осъжда като „проява на експанзионистко и деструктивно мислене“ решението на израелското правителство, ръководено от министър-председателя Бенямин Нетаняху, за увеличаване на натиска върху ивицата Газа, предаде Анадолската агенция.
„Израел трябва да прекрати безотговорните си действия, насочени към вкарването на целия регион в пълномащабна война“, се казва в изявление на Министерството на външните работи на Турция, с което от институцията призовават международната общност да заеме „решителна позиция срещу несдържаната агресия на Израел“.
В понеделник Нетаняху заяви, че Израел планира нова офанзива в Газа, която по думите му „ще бъде интензивна военна операция, целяща победа над „Хамас““. В същото време началникът на израелския генерален щаб Еял Замир потвърди масовата мобилизация на резервисти за разширяване на атаките във войната в Газа, за която вече е било взето решение.
/СГ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 7 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Святпреди 1 седмица
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Здравепреди 1 седмица
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Бизнеспреди 1 седмица
Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Българияпреди 1 седмица
Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Обществопреди 1 седмица
Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)