Балкани
Ден преди посещение на турския президент Ердоган хиляди кипърски турци протестират срещу опити на Анкара да подкопае светските им устои

Няколко хиляди кипърски турци излязоха в петък по улиците на етнически разделената столица Никозия, за да протестират срещу опитите на Турция да подкопае светските им устои и да засили влиянието на политическия ислям в обществото им, предаде Асошиейтед прес.
Дъждът не отказа участниците в шествието, които издигнаха знамена на профсъюзи и плакати с надписи, като „Няма да мине“ и „Кипър ще остане светски“.
Протестът е последният от поредицата демонстрации, които левите профсъюзи организираха, за да изразят несъгласието си с това, което те определят като опити на Анкара да превърне твърдо светските кипърски турци в по-податлива на политически натиск общност чрез въвеждане на исляма в образователната система.
Протестът се проведе ден преди посещението на турския президент Реджеп Тайип Ердоган в т.нар. Севернокипърска турска република (призната единствено от Турция), където той ще открие комплекс от правителствени сгради. Съобщава се, че по време на визитата Ердоган публично ще порицае протестиращите.
Протестите започнаха миналия месец, когато кипърските турски власти отмениха забраната за носене на забрадки в гимназиите. Учителски профсъюзи, политически партии и леви групи осъдиха този ход като посегателство върху строго светската образователна система, целящо евентуална „ислямизация“ на кипърското турско общество.
Кипър е разделен от 1974 г., когато Турция нахлува на острова след подкрепен от Атина преврат, целящ обединение с Гърция. Само Анкара признава т.нар. Севернокипърска турска република в северната част на остров Кипър, където Турция поддържа над 35 000 военнослужещи.
Република Кипър е част от Европейския съюз от 2004 г., но само кипърските гърци, които живеят в южната част, се ползват от предимствата на членството.
Елма Ейлем, председател на Съюза на кипърските турски учители в средното образование KTOEOS и един от основните организатори на протестите, заяви, че промяната в закона, която позволява носенето на забрадки в училище, е доказателство за опит за „социално инженерство“, което да принуди кипърското турско общество да се подчини на декретите на управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието (ПСР).
Съобщава се, че учителите в една от гимназиите са върнали ученичка, която се е появила със забрадка, след като забраната е била отменена.
Ейлем защити това действие, като заяви, че учителите няма да позволят „политическият ислям да бъде налаган на нашите момичета чрез телата им“.
„Този въпрос не е въпрос на свобода, забрадка или регулация. Този въпрос е стъпка, предприета от ПСР в усилията ѝ да задълбочи доминацията на политическия ислям над общността на кипърските турци“, каза тя.
Ейлем заклейми контрапротест, провел се по-рано, в подкрепа на носенето на забрадки в средните училища в кипърската турска част.
Източник: БТА
Балкани
АНА-МПА: Инфлацията в Гърция ще бъде 2,7 процента през април, прогнозира Евростат

Според предварителна оценка, публикувана от Евростат на 2 май, се очаква годишният темп на инфлация в еврозоната да бъде 2,2 процента през април 2025 г., непроменен спрямо март, предаде АНА-МПА специално за БТА.
При разглеждане на основните компоненти на инфлацията в еврозоната се очаква услугите да имат най-висок годишен темп през април (3,9 процента в сравнение с 3,5 процента през март), следвани от храните, алкохола и тютюна (3,0 процента в сравнение с 2,9 процента през март), неенергийните индустриални стоки (0,6 процента, стабилни в сравнение с март) и енергията (-3,5 процента в сравнение с -1,0 процента през март).
Очаква се в Гърция инфлацията да намалее до 2,7 процента през април от 3,1 процента през март.
През април най-високите темпове на инфлация в еврозоната са регистрирани в Естония (4,4 процента), Латвия и Нидерландия (и двете по 4,1 процента), Словакия и Хърватия (и двете по 3,9 процента) и Литва (3,6 процента).
Най-ниските нива на инфлация в еврозоната през април са наблюдавани във Франция (0,8 процента), Кипър (1,3 процента), Люксембург (1,7 процента) и Финландия (2 процента).
(Това е новина от деня в Гърция, избрана от агенция АНА-МПА за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Гърция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора ѝ като източник)
Източник: БТА
Балкани
Започна изборният ден в Румъния

Започна изборният ден в Румъния. Избирателите в страната гласуват за президент на първи тур. Те могат да пуснат бюлетина от 7:00 ч. до 21:00 ч. местно (и българско) време в 18 979 секции в страната и в 965 секции в чужбина. Само в столицата Букурещ работят 1 289 секции.
Гласуването зад граница, което продължава три дни, започна още в четвъртък вечерта. Първата секция, която отвори, беше тази в Окланд – най-големият град в Нова Зеландия.
По данни на Постоянния изборен орган общият брой на гласоподавателите, вписани в постоянните избирателни списъци, е близо 18 милиона души. Броят на румънците с адрес в чужбина, които имат право на глас, е малко над 1 милион души.
Общо 11 кандидати се борят за мястото в двореца Котрочени – две жени и девет мъже. Най-младият кандидат за президент на Румъния е на 38 години, най-възрастният – на 66. Един кандидат се впуска за трети път в битката. Четирима от кандидатите са независими, седем са издигнати от партии и коалиции.
Изборите за президент в Румъния се провеждат за втори път, след като в края на миналата година Конституционният съд на страната анулира състоялия се през ноември първи тур и разпореди изборният процес да започне отначало.
Окончателните резултати от днешната надпревара ще излязат официално два или три дни след края на вота. Ако нито един кандидат не събере гласовете на 50 процента плюс един от общия брой граждани, регистрирани в избирателните списъци, ще се проведе втори тур на 18 май.
/С-АМ/
Източник: БТА
Балкани
Румъния гласува днес за президент на първи тур

Румънците гласуват днес на първи тур на президентските избори, които се провеждат повторно, след като Конституционният съд анулира вота в края на миналата година.
Това са десетите президентски избори (след като деветите бяха анулирани) от падането на комунистическия режим в страната през 1989 г. През последните 35 години Румъния беше управлявана от четирима редовни президенти: Йон Илиеску (два непоследователни мандата), Емил Константинеску (един мандат), Траян Бъсеску (два последователни мандата) и Клаус Йоханис (два последователни мандата). Временно изпълняващи длъжността президент са били Николае Вакарою (2007 г.), Крин Антонеску (2012 г.) и Илие Боложан (2025 г.), чийто мандат ще продължи до назначаването на нов държавен глава.
Общо 11 кандидати се борят за мястото в двореца Котрочени – две жени и девет мъже. Най-младият кандидат за президент на Румъния е на 38 години, най-възрастният – на 66. Един кандидат се впуска за трети път в битката. Четирима от кандидатите са независими, седем са издигнати от партии и коалиции.
За първи път в посткомунистическата история на страната най-голямата партия – Социалдемократическата (СДП), няма свой кандидат на изборите, отбелязват местните медии. Премиерът Марчел Чолаку – единственият досега кандидат на СДП, който не успя да стигне до балотаж на изборите миналата година, отказа да се включи отново в надпреварата. Управляващата коалиция на СДП, Национално-либералната партия (НЛП) и Демократичния съюз на унгарците в Румъния (ДСУР) заложи на общ кандидат – бившия лидер на либералите Крин Антонеску.
Социологическите проучвания определят като фаворит кандидата на крайнодесния опозиционен Алианс за обединение на румънците (АУР) Джордже Симион, а борбата за второто място се води между кандидата на управляващата коалиция Крин Антонеску, кмета на Букурещ и независим кандидат Никушор Дан и бившия премиер и също независим кандидат Виктор Понта.
Окончателните резултати от днешната надпревара ще станат ясни два или три дни след края на вота. Ако никой от кандидатите не получи гласовете на 50 процента плюс един от вписаните в избирателните списъци граждани, вторият тур ще се състои на 18 май.
/С-АМ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 4 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи
-
Българияпреди 1 седмица
Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов
-
Балканипреди 1 седмица
МИНА: Във Франция започна строителството на нови патрулни кораби за военноморските сили на Черна гора
-
Спортпреди 1 седмица
Александър Везенков бе най-резултатен за втория успех на Олимпиакос над Реал Мадрид в четвъртфиналите на баскетболната Евролига
-
Българияпреди 7 дни
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 5 дни
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Икономикапреди 1 седмица
Българската фондова борса организира форума „Investor Day 2025: Embracing Opportunities“ на 28 април