България
Граждани излязоха на протест и два контрапротеста в Сухиндол във връзка с изграждането на фотоволтаичен парк на територията на общината

Протест и два контрапротеста бяха организирани в Сухиндол във връзка с изграждането на фотоволтаичен парк на територията на общината
Десетки граждани се събраха на площада пред читалището в центъра на Сухиндол, за да протестират срещу изграждането на фотоволтаичен парк на площ от над 9 000 декара публична общинска собственост на територията на общината. По техни думи, въпреки че към момента липсва надлежна информация и обявление за обществено обсъждане, вече са изсечени стотици декари зелени площи и дървесна растителност. Това представлява грубо нарушение на правата на местното население, принципите на екологичното законодателство и демократичното участие в процесите на планиране и развитие.
Протестиращите настояват за незабавно спиране на всякаква сеч и щети, за пълна прозрачност на договорите, решенията и участниците в този процес, за незабавна проверка от прокуратурата и Министерството на околната среда и водите, както и за търсене на най-строга законова отговорност от всички длъжностни лица.
Пред протестиращите Димитър Палов, председател на гражданското сдружение „Ти решаваш“, подчерта че в момента тече процедура по екологична експертиза и едва след нейното завършване техниката може да влезе на въпросната територия и да маха растителността там, но това се прави още преди това.
Жанет Орфану, председател на Клон „Ти решаваш за Сухиндол“ на сдружението, каза, че този проект е „едно голямо зло“, с което гражданите трябва да се справят. Той се представя като зелена инвестиция и като възможност, но на каква цена, попита тя. „Има обещания за социални придобивки – електричество за сгради, спонсорства, няколко работни места, гаранции, но това са трохи в сравнение с щетите. А те са: унищожаване на земеделска земя и биоразнообразие, нарушаване на екосистеми и местообитания, повишаване на температурите около инсталацията с няколко градуса, изчезване на пчелите, загуба на въглероден капацитет на почвата, потенциални пожари, ерозия, шум и светлоотражения, които смущават животинския и човешки живот“, заяви тя и определи проекта като зелен, но с черни последици.
Кристина Карагьозова, която е сред организаторите на протеста, коментира че в тази местност има защитен вид растение – див червен божур. Нейният баща Иван Карагьозов от гражданско сдружение „Ти решаваш“ допълни, че този инвестиционен проект може да доведе до необратима екологична криза.
Мирослав Иванов от съседното село Коевци каза, че е против поставянето на фотоволтаици, които ще са точно срещу населеното място и ще развалят красивата природа. Желанието му е децата му да израснат като него сред цветя и дървета, а не сред слънчеви панели.
Протестиращите имат намерение да търсят правата си на всички инстанции, като са готови да го направят и чрез европейските институции.
Костадин Иванов е председател на местния футболен клуб „Лозен 1924“ в продължение на 50 години. Той, заедно с футболистите от отбора, беше на контрапротест, за да защити спонсора на тима, който е инвеститор в проекта за изграждането на фотоволтаичния парк. Благодарение на фирмата и Община Сухондол футболът в града съществува, каза Иванов. Според подписаният 5-годишен договор спонсорът осигурява на отбора по 45 000 лв. на година.
Треньорът на футболния отбор Веселин Геновски каза, че фирмата инвеститор не издържа само футбола в града, а и други неща. По негови думи местността, в която се изгражда фотоволтаичния парк, е пълна с камъни, пясък и драки, и там няма нито животни, нито почвата е плодородна.
73-годишният Стефан Къндев от Сухиндол също каза, че тази земя е камениста и е много ниска категория. Той подкрепи проекта, защото според него инвестицията ще донесе позитиви на общината, сред които е и безплатно улично осветление на града.
Вторият контрапротест беше в защита на инвестициите, които фирмата инвеститор ще направи в региона и работните места, които ще осигури за местното население.
В прессъобщение от Община Сухиндол бяха посочени реалните ангажименти на фирмата инвеститор „Уаби-саби Алфа“. Сухиндол печели от фотоволтаичния парк 50 работни места, безплатен ток за улично осветление и осветяване на ключови обществени сгради, музеен щат и спонсорство за футболния отбор. По този начин Общинският бюджет ще бъде освободен от разходи за електричество, а средствата ще се пренасочат към други пера и подобряване на инфраструктурата. Местната власт е договорила осигуряване на заплата за музеен работник в размер на 1500 лв. месечно, което е невиждана до момента ангажираност на инвеститор към опазване на културата и историческото минало на региона. Освен това инвеститорите са поели ангажимент за компенсиране на наемателите на общински имоти, които получават субсидии за земеделска дейност, съгласно сключените от тях договори с Общината, които ще бъдат засегнати при реализиране на проекта. Този ангажимент вече е напълно изпълнен, а компенсациите не са по-малко от действителните вреди за стопаните и евентуалните им финансови корекции, наложени им след прекратяване на договорите за наем.
Във вземането на решение за разкриване на фотоволтаичния парк няма и политическа драма, както и политически разногласия, защото местните парламентаристи са гласували решението напълно единодушно, въпреки че са от различни политически сили, посочват от местната администрация. Освен това Община Сухиндол изпълнява задълженията си по приетата Програма за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и биогорива.
От фирмата посочват, че са в Сухиндол не само като инвеститори, но и като ангажирани партньори на региона, които работят по изграждането на 620 мегавата фотоволтаичен парк и система за съхранение на енергия в батерии – един от най-големите проекти за възобновяема енергия в България. Това е проект от национално и регионално значение, който ще донесе чиста енергия, икономическо развитие и дългосрочна стабилност на района.
Източник: БТА
България
Инициативата Wings for Life предлага утре да бягаме за здравето на тези, които не могат

Wings for Life World Run е благотворително бягане, глобална инициатива с кауза уврежданията на гръбначния стълб да станат напълно лечими. За целта хиляди хора по света се регистрират и започват да бягат едновременно в стотици страни, където се намират, а 100% от събраните средства стават дарение в полза на медицински изследвания за лечение на гръбнака.
Организаторите съобщиха, че международното бягане т.г. стартира от 14:00 часа българско време утре, 4 май.
В миналогодишното издание са участвали общо 265 818 души от 192 националности в 169 страни, които са постигнали финансов резултат от 8,1 млн. евро.
Локациите в България, където ще имаме възможност да тичаме физически заедно са в София, Плевен и Пловдив.
Иначе уникалното на формата е, че в която и точка на планетата да се намират участниците – професионални атлети, аматьори, абсолютно начинаещи, те стартират точно по едно и също време, в един момент – 11:00 ч. UTC. Всички до един – и спортистите, и любителите, и хората в колички – всеки играе е срещу колата-преследвач. Тя тръгва „на лов“ половин час след бегачите и приключва състезанието на всеки, когото настигне. Обикновено хората, които тичат за забавление, изминават около пет км преди да ги „хване“, а професионалистите успяват да ѝ избягат над 60 км. „Гонката“ е интерактивна, прави преживяването многопластово и работи чрез приложението Wings for Life World Run App, което по-късно ще отчете какво разстояние са бягали и ще включи резултата в класирането на състезателите от целия свят.
Нямаме фиксирана дистанция, добавиха организаторите: „Можете да бягате толкова далеч и толкова бързо, колкото искате. В същото време хора от цял свят тичат, вървят или се търкалят с вас. Където искат“. Идеята е да определяме маршрута си сами, но да се движим заедно и по думите на Wings for Life „за тези, които не могат, за хора, които не могат да се насладят на свободата да движат телата си. Бягаме, за да помогнем да намерим лек за уврежданията на гръбначния мозък“.
Първото, организирано на живо, събитие в България е през 2017 година с подкрепата на олимпийската състезателка на България по сноуборд Александра Жекова, актьора Стефан Щерев, бегача Кирил Николов-Дизела, парапланериста Веселин Овчаров, припомня БТА. Wings for Life е неправителствена изследователска фондация, основана през 2004 година от Дитрих Матешиц и двукратния световен шампион по мотокрос Хайнц Кинигаднер. Целта на фондацията е да намери лек за гръбначните увреждания, които засягат повече от три милиона души по света, парализирани вследствие на травма, пострадали вследствие на пътно-транспортни произшествия, падания или спортни инциденти. Wings for Life работи с екипи от всепризнати и уважавани институти като Cambridge University (Великобритания), Harvard Medical School (САЩ), Karolinska Institute (Швеция), Шарите Берлин (Германия). Инициативата е подкрепила вече 324 изследователски проекта.
Източник: БТА
България
Загина 26-годишен мотоциклетист на международния път за граничен пункт „Лесово”

Млад мъж, на 26 години, от Елхово, загина на участъка между Лесово и Елхово, част от международния път за граничния пункт. Той е управлявал мотоциклет, изгубил контрол и излиза извън пътното платно, съобщи за БТА говорителят на Областната дирекция на полицията в Ямбол Татяна Павлова. Докаран е в спешното отделение на областната болница в състояние на клинична смърт, като опитите на реанимационния екип остават без успех, съобщиха от Многопрофилната болница за активно лечение „Св. Пантелеймон”.
Трагичния случай стана около 18:00 часа. В посока град Елхово се движат двама мотористи, като вторият загубва контрол по време на управление и излиза извън платното, каза говорителят на ОДМВР.
Движението в пътния участък се регулира от полицейски служители.
/РИ/
Източник: БТА
България
Вино от 23 изби, местна кухня, джаз и рок имаше през последните два дни на фестивала „Винофрения“ в Русе

Съвременният градски фестивал „Винофрения“ събра на едно място българското вино и местната кухня, като ги съчета с културна атмосфера и музика на живо през последните два дни в русенския Военен клуб и Летния театър към него.
Присъстващите имаха възможност да се потопят във фестивална атмосфера с джаз и рок музика, да опитат фермерски и занаятчийски мезета, докато дегустират от над 150 вина от 23 изби от цялата страна. По-голямата част от тях са направени по изцяло натурални технологии, които да покажат вкуса на гроздето, съобщиха организаторите от фондация „Хабитати“.
Вечерната концертна програма с вход свободен беше подкрепена от общинската програма „Култура“. Петък на сцената на Летния театър се изявиха Ruse Jazz Syndicate, а в събота рокаджиите от „Попокате5л“. През деня имаше още музикални и творчески изненади, в които се включи и подкаста „3 кила култура“. В залата на Военен клуб имаше и изложба на художничката Ема Йорданова.
За най-малките гости имаше и семейна зона, в която педагози организираха за децата различни творчески дейности, включващи работилници с коркови тапи, рисуване върху стъклени бутилки, бъчви и др.
/РИ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 1 седмица
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Святпреди 1 седмица
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Политикапреди 3 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Святпреди 1 седмица
Министърът на отбраната на САЩ имал необезопасена интернет линия в офиса си, за да ползва чат приложение, съобщава Асошиейтед прес
-
Балканипреди 1 седмица
Турция е сред лидерите в света по дял на ражданията със секцио; през последните 10 години броят им е нараснал с 10,4 на сто
-
Балканипреди 1 седмица
Американските актьори Бил Мъри и Катлийн Търнър идват в Румъния това лято
-
Българияпреди 1 седмица
Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи