Балкани
Мнозинството от страните на Балканите отичат спад в тазгодишния индекс на „Репортери без граници“ за свободата на медиите

Преобладаващата част от страните на Балканите отчитат спад в годишната класация за свободата на медиите, публикувана днес от правозащитната организация „Репортери без граници“. Това показват данните, публикувани на сайта на организацията.
Драстичен спад в индекса на „Репортери без граници“ отчита Косово, което в тазгодишния доклад на организацията е поставено на 99 място от 180 страни спрямо 75 позиция през миналата година. „Макар че медийният пазар в Косово е разнообразен, неговото развитие е ограничено от малкия му размер и етническото разделение. Свободата на медиите е застрашена от политизирана регулация, съдебни дела с цел заглушаване, недостатъчен достъп до обществена информация и сериозни рискове за сигурността на журналистите“, се посочва в доклада.
Съществен спад отчита и Кипър – от 65 на 77 място. „Въпреки че свободата на печата е гарантирана от конституцията, правителството, православната църква и бизнес интересите имат значително влияние върху медиите в Кипър. Дългогодишният спор между кипърските гърци и турци също оказва значително влияние върху работата на медиите“, отбелязва организацията.
Хърватия също е отчела спад с 12 позиции – от 48 на 60 място. „Въпреки че медийният пейзаж е разнообразен и динамичен, правителството не е успяло да защити журналистите от стратегически съдебни дела срещу участието на обществеността (SLAPP) и атаки от страна на организираната престъпност и е упражнило натиск върху медиите“, се посочва в доклада.
Република Северна Македония слиза от 36 на 42 позиция. „Въпреки че журналистите не работят във враждебна среда, широко разпространената дезинформация и липсата на професионализъм допринасят за намаляване на общественото доверие в медиите, което излага независимите медии на заплахи и атаки. Освен това правителствените представители са склонни към лошо и унизително отношение към журналистите“, отчита организацията.
Понижена е и позицията на Румъния в класацията – от 49 на 55. „Румъния разполага с разнообразен и относително плуралистичен медиен пейзаж, който предоставя благоприятна почва за разследвания в обществен интерес със сериозни ефекти. Липсата на прозрачност при финансирането на медиите – особено по отношение на публичните средства на политическите партии – и пазарните трудности обаче подкопават надеждността на информацията и доверието в медиите“, констатират от „Репортери без граници“.
Босна и Херцеговина отчита спад от 81 на 86 място. „Свободата на пресата и качеството на журналистиката варират в широки граници в страната. Журналистиката от обществен интерес в Република Сръбска, административната единица с преобладаващо сръбско население, е изправена пред изпитание от повторното криминализиране на клеветата и нарастващото влияние на руската пропаганда“, пише в докуемнта.
Гърция е отчела спад с една позиция – от 88 на 89. „От 2021 г. насам свободата на печата е в системна криза. Скандалът с подслушването на журналисти от страна на Националната разузнавателна служба все още не е изяснен, както и случаят с убийството на ветерана криминален репортер Йоргос Карайваз през 2021 г. , а SLAPP процесите са често срещани“, посочва организацията.
Турция запазва непроменена позицията си на 159 място от 180 страни. „С утвърждаването на авторитаризма в Турция медийният плурализъм е поставен под въпрос. Използват се всички възможни средства, за да се подкопаят позициите на критиците“, отчита докладът. Това е най-ниската позиция сред балканските държави.
Албания от своя страна отчита скок нагоре с 19 позиции – от 99 на 80 място. „В Албания свободата на печата и независимостта на медиите са застрашени от конфликти на интереси между бизнеса и политиката, несъвършена правна рамка и пристрастно регулиране. Журналистите са жертви на сплашване от страна на политици и организирана престъпност“, отчита организацията.
Сърбия се е изкачила с две места нагоре в класацията – от 98 на 96. „Въпреки че в Сърбия има качествена журналистика, оценявана високо за разследванията си на престъпления и корупция, тя се намира сред ширещи се фалшиви новини и пропаганда. Въпреки солидната правна рамка, журналистите са подложени на политически натиск, а престъпленията, извършени срещу тях, остават ненаказани“, се посочва в доклада.
Черна гора повишава позицията си от 40 на 37. „Конституцията и законите на Черна гора гарантират свободата на словото и изразяването, но свободата на печата продължава да бъде застрашена от политическа намеса, неразкрити нападения над журналисти и икономически натиск“, констатира организацията.
Словения отчита скок от 42 на 33 място. „Въпреки че правната рамка за защита на свободата на медиите като цяло е стабилна, независимостта на медиите и безопасността на журналистите остават нестабилни на практика“, посочва организацията „Репортери без граници“.
Източник: БТА
Балкани
Митинг на турската опозиционна Народнорепубликанска партия срещу ареста на кмета на Истанбул се проведе в анадолския град Кония

Стотици хиляди души участваха днес в митинг, организиран от основната турска опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП) на централния площад в град Кония в южната част на Централен Анадол, съобщи вестник „Сьозджю“.
Митингът в Кония под наслова “Народът отстоява волята си“ е четвъртият пореден митинг на опозицията в Анадолските провинции срещу арестуването на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу и другите служители от Истанбул и други градове на страната. Предишните се проведоха в Самсун, Йозгат и Мерсин. В Истанбул митинги се организират всяка сряда в различна община.
Кметът на Истанбул Екрем Имамоглу бе задържан на 19 март заедно с редица други членове на основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП), като на 23 март съдът удължи мярката за задържането му по обвинение в корупция, а само дни по-късно общинският съвет в Истанбул отстрани Имамоглу от поста и назначи Нури Аслан за негов временен заместник. Арестът на Имамоглу предизвика масови протести в цялата страна, на които се стигна и до сблъсъци между полицията и протестиращите, както и до нови арести.
В същото време Имамоглу бе избран за официален кандидат за президентската надпревара от НРП, а от опозицията започнаха петиция с искане за незабавното му освобождаване и произвеждане на предсрочни президентски избори преди редовните, които трябва да се проведат през 2028 г.
Кония, където се проведе днешният митинг, е известен с това, че болшинството от населението е с консервативни, проислямски възгледи.
От 23 години насам Кония се ръководи от управляващата проислямска Партия на справедливостта и развитието (ПСР). Поради този факт Кония се счита за крепост на Ердоган.
Хиляди хора с различни възгледи, включително и близки до управляващите, се включиха в митинга в сърцето на Анадола с искане за справедливост, правосъдие, свобода, трудова заетост и икономически просперитет. На него се развяваха хиляди национални знамена и се скандираха протестни лозунги срещу правителството, призиви за освобождаването на Екрем Имамоглу и искания за предсрочни избори, информира „Сьозджю“.
В митинга в Кония участва и кметът на Анкара Мансур Яваш.
„Днес дойдохме тук, за да поискаме демокрация и да се оплачем от несправедливостите. Защото правителството не иска да се откаже от властта, която има. Никой обаче не може да попречи на волята на народа“, каза той.
Председателят на областната организация на НРП в Кония Бекир Яман прочете обръщение от Екрем Имамоглу от затвора в Силиври, в което се казва, че “Митингът в Кония е израз на нашата обща история, както и на търсенето на справедливост“.
„Тази нация няма да остави Имамоглу да умре, както иска (турският президент Реджеп Тайип) Ердоган, те ще го направят (Имамоглу) президент вместо него. Народът ще го направи. Хората виждат всичко сега, затова са толкова много, стекоха се на нашия митинг, въпреки че Кония е крепостта на Ердоган. Но хората искат избори, искат промяна, искат демокрация, искат да си отидете“, заяви лидерът на НРП Йозгюр Йозел в речта си пред множеството, цитиран от опозиционни медии.
По думите на партийния лидер събраните до момента подписи за кандидатурата на Екрем Имамоглу за президент на следващите избори са над 13,5 милиона, а целта е техният брой да достигне 28 милиона.
Йозел призова президента Реджеп Тайип Ердоган да насрочи нови избори и допълни, че процесът срещу Имамоглу трябва да се провежда на живо пред камерите на турската национална телевизия и радио ТРТ.
Източник: БТА
Балкани
Хърватската полиция задържа над 140 души след сбиване между съперничещи си групи футболни фенове, при което петима души бяха ранени

Хърватската полиция задържа над 140 души в събота след сбиване между съперничещи си групи футболни фенове, при което няколко души бяха ранени, предадоха Асошиейтед прес и хърватски медии.
Според хърватското издание „24 сата“ при сбиването в крайбрежния град Сплит между фенове на Динамо (Загреб) и Хайдук (Сплит), което е станало днес сутринта преди мача между двата отбора, са били ранени петима души.
Според неофициална информация, цитирана от „24 сата“, сбиването е било предварително уговорено.
От полицията заявиха, че са реагирали бързо и са предотвратили по-нататъшни сблъсъци, като са арестували общо 146 души, за които ще бъде образувано криминално досъдебно производство, информира АП.
Четирима фенове са ранени, включително двама тежко, като ранен е и един полицай, съобщиха медицински служители.
Хърватският премиер Андрей Пленкович заяви, че сбиването „дава лош пример на младежите и няма нищо общо нито с Хайдук, нито с Динамо“.
Двата клуба са най-големите съперници в Хърватия и за сблъсъци между феновете им се съобщава редовно преди мачовете им, отбелязва агенцията.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Здравословното състояние на сръбския президент Вучич е стабилно и задоволително, заяви лекар от болницата, в която е настанен той

Здравословното състояние на сръбския президент Александър Вучич е стабилно и задоволително, заяви кардиологът Драган Динчич от Военномедицинската академия (ВМА), където по-рано днес Вучич бе приет, предаде ТАНЮГ. Той информира, че Вучич ще бъде изписан след час, но че е малко вероятно да се върне към редовните си дейности през следващите няколко дни.
По-рано днес бе съобщено, че сръбският президент се е почувствал зле по време на посещението си в САЩ вчера следобед местно време. След като е потърсил лекарска помощ и се е консултирал с медицинско лице, е решил да се прибере в Сърбия.
Динчич заяви пред ТАНЮГ, че по време на престоя му в Съединените щати сръбският президент е почувствал силна болка в гърдите, която е продължила няколко секунди.
„Той получи допълнителна терапия и след 45 минути, когато измери кръвното си налягане, то беше 165 на 98, което показва, че преди да бъде взета терапията, кръвното му налягане е било по-високо. Лекарите от Америка направиха всичко възможно и той реши да се върне в страната въпреки съпротивата на лекарите“, каза Динчич. По негови думи в 13 часа, когато е кацнал в Белград, Вучич не е имал проблеми.
Според лекаря през последните 10 години, откакто се лекува, Вучич е имал проблеми с високо кръвно налягане три пъти, но никога не са били като последния. Той добави, че лекарски консилиум е оценил настоящото състояние на президента като стабилно и задоволително и му е била предписана терапия.
Сръбският лидер заяви, че възнамерява да присъства на парада на победата в Москва на 9 май, освен ако „нещо не му се случи (с Вучич) или не възникне някаква невероятна заплаха за Сърбия“, отбелязва ТАСС.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 1 седмица
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Святпреди 1 седмица
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Политикапреди 3 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Святпреди 1 седмица
Министърът на отбраната на САЩ имал необезопасена интернет линия в офиса си, за да ползва чат приложение, съобщава Асошиейтед прес
-
Балканипреди 1 седмица
Турция е сред лидерите в света по дял на ражданията със секцио; през последните 10 години броят им е нараснал с 10,4 на сто
-
Балканипреди 1 седмица
Американските актьори Бил Мъри и Катлийн Търнър идват в Румъния това лято
-
Българияпреди 1 седмица
Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи