Свят
Германското разузнаване класифицира „Алтернатива за Германия“ като „екстремистка организация“, което позволява нейното наблюдение

Федералната служба за защита на конституцията (BfV) на Германия днес класифицира крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ) като „екстремистка“ група, което ще ѝ позволи да засили наблюдението на най-голямата опозиционна партия в страната, предаде Ройтерс.
АзГ определи мярката като „удар по демокрацията“.
Доклад от 1100 страници, изготвен от експерти, установява, че АзГ е расистка и антимюсюлманска организация. Това определение дава на службите за сигурност правомощия да набират информатори срещу нея и да прехващат комуникациите на партията.
„Основопалащаща за нашата оценка е етнически и родово обусловената концепция на АзГ за народа и обезценяването на цели слоеве от населението в Германия, накърнявайки личното им достойнство“, се казва в изявление на BfV. „Тази концепция намира отражение в цялостната антиимигрантска и антимюсюлманска позиция на партията“, се казва още в изявлението и се добавя, че АзГ е предизвикала „ирационални страхове и враждебност“ спрямо отделни лица и групи.
Службите за вътрешно разузнаване на Германия могат да извършват наблюдение на политическа партия само след подобно класифициране, тъй като правомощията им са по-ограничени от тези на други европейски разузнавателни служби – отражение на германския опит от нацисткото (преди края на Втората световна война) и комунистическото управление (в ГДР), отбелязва Ройтерс.
Службата успя да се задейства, след като миналата година АзГ загуби съдебно дело, в което оспори предишно класифициране, което я определяше като организация, заподозряна в екстремизъм, посочва Ройтерс.
Тази мярка е поредният удар в рамките на последните месеци срещу крайната десница в Европа, която се опитва да трансформира нарастващата подкрепа в реална власт, припомня Ройтерс. Миналия месец лидерката на френската крайна десница Марин Льо Пен получи забрана да се кандидатира на президентските избори през 2027 г., след като бе обвинена в злоупотреба, а президентските избори в Румъния бяха отменени, след като кандидатът на крайнодесните спечели на първия тур.
„Много сериозно. След Франция и Румъния – друга кражба на демокрация?“, написа в социалната мрежа „Екс“ италианският вицепремиер и лидер на крайнодясната партия „Лига“ Матео Салвини.
АзГ днес заяви, че решението е политически мотивиран опит за дискредитирането и криминализирането ѝ.
„АзГ ще продължи да предприема правни действия срещу тези клеветнически нападения, (които са) заплаха за демокрацията“, заявиха в изявление съпредседателите на формацията Алис Вайдел и Тино Крупала.
Решението може да представлява риск за общественото финансиране на АзГ, а служителите на партията, класифицирана като „екстремистка организация“, са изправени пред евентуално отстраняване от дейност, в зависимост от тяхната роля, съобщи германското Министерство на вътрешните работи.
Това решение на BfV може да засегне и възможностите за набиране на нови членове на АзГ, която в момента е първа политическа сила според няколко социолигически проучвания и е най-успешната германска крайнодясна партия след Втората световна война.
Други организации, класифицирани като екстремистки в Германия, са неонацистките групи като Национална демократическа партия (НДП), ислямистки групировки, включително „Ислямска държава“, както и крайнолеви партии като Марксистко-ленинистката партия на Германия.
Решението на контраразузнаването излезе дни, преди консервативния лидер Фридрих Мерц да положи клетва като канцлер на Германия и на фона на разгорещен дебат в партията му как да се справят с АзГ в новия Бундестаг – долната камара на парламента.
АзГ спечели рекорден брой депутатски места на парламентарните избори през февруари, което на книга ѝ даде право да оглави няколко ключови парламентарни комисии.
Изтъкнатият съюзник на лидера на ХДС Мерц – Йенс Шпан, призова АзГ да бъде приета за редовна опозиционна партия в парламентарните процедури, твърдейки, че това ще ѝ отнеме възможността да се представя за „жертва“.
Други традиционни партии, както и много консерватори, обаче отхвърлиха това предложение и може да използват днешното решение като мотив за блокиране на опитите на АзГ да оглави комисии.
„От днес никой повече не може да има извинения – това не е демократична партия и не е просто друга политическа партия“, заяви министър-председателката на провинция Мекленбург-Предна Померания и високопоставен член на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) Мануела Швезиг. „Ето защо не трябва да има сътрудничество с АзГ. Демократичните партии трябва да постигнат консенсус как да се справят с АзГ в Бундестага“, добави тя.
Бундестагът може да се опита да ограничи или прекрати общественото финансиране на АзГ, но за подобна стъпка властите ще се нуждаят от доказателство, че партията изрично иска да подкопае или дори да събори германската демократична система.
Класифицирането освен това може да стане причина за възобновяване на усилията за забрана на АзГ. Лидерът на ГСДП Ларс Клингбайл днес каза пред в. „Билд“, че новото германско правителство ще прецени след встъпването си в длъжност дали властите да направят опит за подобна стъпка. Оттеглящият се премиер Олаф Шолц обаче по-рано днес предупреди срещу прибързано решение в подобна посока като вместо това призова за внимателна оценка.
Създадена в знак на протест срещу спасителните планове за еврозоната през 2013 г., евроскептичната „Алтернатива за Германия“ се превърна в антимиграционна партия след решението на Германия да приеме голям поток от бежанци през 2015 г., припомня Ройтерс.
Източник: БТА
Свят
Управляващата Партия за народно действие се готви за поредна победа на парламентарните избори в Сингапур, сочат предварителните резултати

Партията за народно действие (ПНД) е напът да спечели произведените по-рано днес парламентарни избори в Сингапур, с което ще удължи 60-годишното си управление, предаде Ройтерс, позовавайки се на предварителните резултати от преброяването на гласовете.
Резултатите от гласуването в 32-ата избирателни района показаха, че ПНД е спечелила в 29 от тях. В съчетание с петте места, които НПД получи автоматично от един от избирателните райони, в който не се произведоха избори, тъй като никоя от останалите партии не регистрира свои кандидати там, това означава, че партията трябва да спечели 87 от 97-те места в парламента.
Изборите представляваха тест за популярността на Партията за народно действие (ПНД), която управлява Сингапур отпреди обявяването на независимостта на града държава от Великобритания през 1965 г. Основната интрига на изборите е дали опозицията, която постигна малки, но безпрецедентни успехи на предишните парламентарни избори – през 2020 г., ще може да подобри още повече представянето си.
Основната опозиционна Работническа партия изглеждаше, че ще спечели 10 места, същия брой като на предишните избори, което бе и най-големия успех за опозиционните партии в азиатския финансов център.
Въпреки че ПНД постоянно печели изборите с около 90 процента от местата в парламента, нейният дял от гласовете на избирателите се следи отблизо като показател за силата на мандата ѝ. Новият министър-председател на Сингапур Лорънс Уонг, който наследи миналата година на поста дългогодишния премиер Ли Сян Лун, се стреми да подобри резултата на ПНД от изборите през 2020 г., когато партията спечели изборите с 60,1 процента от гласовете – един от най-лошите ѝ резултати в историята. Петдесет и две годишният Уонг обеща приемственост, но и собствени политики. Той е едва четвъртият премиер в историята на Сингапур.
Окончателните резултати от изборите се очаква да бъдат обявени утре сутрин. Избирателната комисия съобщи, че извадките от преброяването на гласовете от вота имат допустима грешка от до 4 процента.
Високата инфлация и недостигът на жилища в Сингапур – един от най-скъпите градове в света, са най-важните теми за 2,76-те милиона избиратели, посочва Ройтерс.
Източник: БТА
Свят
Хиляди хора протестираха в Бангладеш срещу законодателни промени за равни права на мюсюлманските жени

Хиляди поддръжници на ислямистка групировка излязоха по улиците на столицата на Бангладеш днес в знак на протест срещу предложения на властите за гарантиране на равни права на мюсюлманските жени, включително такива свързани с тяхното имущество, предаде Асошиейтед прес.
Лидерите на групировката „Хефазат е Ислам“ заявиха, че предложените законодателни промени противоречат на законите на шериата.
Над 20 000 последователи на групировката се събраха близо до университета в Дака. Някои от тях носеха плакати и банери с надпис: „Кажете „Не“ на западните закони за нашите жени. Вдигни се, Бангладеш“.
Ислямистите заплашиха да организират протести в цялата страна на 23 май, ако правителството не изпълни исканията им.
Лидерът на групировката Мамунил Хак поиска временната комисия за реформи на правителството да бъде разпусната, а членовете ѝ наказани за предложените промени.
Той заяви, че реформите нараняват „чувствата на мнозинството хора в тази страна“ като определят религиозните закони за наследството като основна причина за неравенство между мъжете и жените.
Лидерите на групировката също така настояха временното правителство, оглавявано от носителя на Нобелова награда за мир Мохамед Юнус да забрани партия „Лига Авами“ (Народна лига) на бившата министър-председателка Шейх Хасина Вазед, която беше свалена от власт през август.
Опозицията обвини правителството на Шейх Хасина за убийството на стотици студенти и други граждани по време на бунтовете в края на 15-годишното ѝ управление. След свалянето ѝ от власт тя избяга в Индия.
Ислямистките групировки в Бангладеш излязоха на преден план след свалянето на Шейх Хасина, а малцинствените групи се оплакват, че са сплашвани.
Източник: БТА
Свят
„Хамас“ разпространи видеозапис с мъж, за когото твърди, че е заложник в Газа

„Хамас“ разпространи днес видеозапис с мъж, който предполагаемо е заложник в Газа и който е идентифициран от израелски медии като Максим Херкин, предаде Ройтерс.
Видеоклипът не е датиран и е редактиран, а мъжът в него говори за Деня на независимостта на Израел, който беше отбелязан миналата седмица, и казва, че е един от оставащите 59 заложници в Газа.
Палестинската ислямистка групировка редовно разпространява видеоклипове със заложници в хода на войната в Газа. Израелски служители в миналото са осъждали подобни видеоклипове като пропаганда, насочена към оказване на натиск върху израелското правителство, посочва Ройтерс.
/МИД/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 1 седмица
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Святпреди 1 седмица
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Политикапреди 3 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Святпреди 1 седмица
Министърът на отбраната на САЩ имал необезопасена интернет линия в офиса си, за да ползва чат приложение, съобщава Асошиейтед прес
-
Балканипреди 1 седмица
Турция е сред лидерите в света по дял на ражданията със секцио; през последните 10 години броят им е нараснал с 10,4 на сто
-
Балканипреди 1 седмица
Американските актьори Бил Мъри и Катлийн Търнър идват в Румъния това лято
-
Българияпреди 1 седмица
Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи