Икономика
Великобритания планира да ограничи използването на кредитни карти за закупуване на криптовалути

Великобритания може да ограничи използването на кредитни карти за закупуване на криптовалути и достъпа на потребителите до продукти за криптокредитиране. Това обяви днес Службата за финансово поведение (Financial Conduct Authority – FCA), цитирана от Ройтерс. Чрез тази стъпка може да се подобри защитата на потребителите, докато страната пристъпва за първи път към регулации на криптоактивите.
Британското министерство на финансите обяви по-рано през седмицата, че ще въведе задължително регулиране на крипто сектора, в това число за борсите, дилърите и емитентите на подобни активи.
Търговията с криптовалути, която до голяма степен е нерегулирана, набира популярност в страната, като около 7 милиона души, или около 12 на сто от населението над 18-годишна възраст, притежават криптоактиви, съобщи регулаторът. Службата за финансово поведение твърди, че потребителите „трябва да са готови да загубят всичките си средства“, ако инвестират в крипто.
Обявявайки предложения за нов режим за регулиране на сектора, правителството заяви, че иска да предотврати нарушенията, докато подкрепя законните иновации в разрастващия се сектор.
Също така Службата за финансово поведение обмисля въвеждането на ограничения за по-малките инвеститори, използващи кредити за закупуване на криптовалути.
„Обмисляме редица ограничения, включително ограничаване на използването на кредитни карти за директно закупуване на криптоактиви“, пише в документ относно предложенията.
Потребителите все още ще могат свободно да използват кредити, за да купуват стейбълкойни (криптовалути, пряко свързани с фиатни валути и други реални активи, например облигации -бел. ред.), регулирани от Службата за финансово поведение.
Позовавайки се на поръчано от него проучване, регулаторът обяви, че 14 на сто от инвеститорите в криптовалути във Великобритания са използвали кредити през миналата година, докато през 2022 г. те са били 6 на сто.
Службата за финансово поведение обмисля и ограничения върху отпускането и вземането на заем на криптоактиви, включително провеждане на кредитни проверки и тестване на инвестиционните знания и опит на потребителите. Отпускането на криптоактиви назаем включва предоставянето им в замяна на доходност, докато при вземането назаем клиентите получават заеми в крипто, които по-късно се изплащат с лихва.
Въпреки че представляват малка част от пазара, отпускането и вземането на криптоактиви назаем носят „рискове от значителна вреда“, включително загуба на собственост, рискове пред ликвидността, ограничени проверки за кредитоспособността на кредитополучателите и липса на осведоменост сред потребителите, обяви Службата за финансово поведение, като допълни, че тези мерки няма да засегнат институционалните инвеститори.
Източник: БТА
Икономика
Средствата от Плана за възстановяване и устойчивост са една трета от европейското финансиране, каза Томислав Дончев

Средствата от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) са една трета от европейското финансиране, каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев пред БНТ.
Според него най-голямото предизвикателство е спасяването на проектите. „Ако за четири години са изплатени нищожна част от средствата, трудно е да се изплатят останалите и заради това правим сложна организация“, посочи той в предаването „Говори сега“.
Дончев отбеляза, че усилията на властите са за спасяване на средствата по ПВУ предвид ситуацията, в която са го заварили, а плащанията по него са девет.
Само за три месеца беше свършена много работа – тежки, но ползотворни преговори с Европейската комисия, промяна на обхвата на част от реформите и тежкият процес, свързан с редуциране на част от проектите, обясни той и добави, че крайният срок за инвестициите по ПВУ е август следващата година.
Преговорете са на финална фаза. В рамките на месец-месец и половина ще изпратя ново, второ подобрено искане за плащане, посочи Дончев. По думите му се очаква второто плащане по ПВУ да е получено например през септември и до края на годината да има и трето плащане, което би означавало, че до края на 2025 г. България ще получи половината от средствата.
Имаме трудната задача да окомплектоваме, да извършим всички реформи, да ги отчетем и да поискаме всички плащания от четвърто до девето, отбеляза вицепремиерът.
БТА припомня, че на 16 април България подаде искане до Европейската комисия да измени своя План за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в съответствие с член 21 от Регламента за Механизма за възстановяване и устойчивост, както и да добави към него глава за REPowerEU (европейският план за намаляване зависимостта си от руските изкопаеми горива и за ускоряване на екологичния преход). Предложената от страната ни глава за REPowerEU се състои от три нови реформи и четири инвестиции.
Предложените реформи имат за цел да се укрепи рамката за управление на енергийната бедност и да се подготви либерализацията на пазара на дребно, да се повиши прозрачността на процедурите за присъединяване за нови мощности за енергия от възобновяеми източници и за съхранение, да се подобри функционирането на пазара на балансираща енергия и да се улесни въвеждането на мерки за оптимизация на потреблението. Предложението включва инвестиции в области като разработването на информационна система за идентифициране на енергийно бедните и уязвимите домакинства, насърчаването на използване на енергия от възобновяеми източници и електрически превозни средства при предоставянето на социални услуги и внедряването на допълнително съхранение на електроенергия чрез увеличаване на съществуващата инвестиция (RESTORE).
ЕК работи с българските власти по преразглеждането на плана и ще оцени дали промените отговарят на изискванията. Ако оценката е положителна, комисията ще направи предложение за изменено решение за изпълнение на Съвета на ЕС. Държавите от ЕС ще имат срок до четири седмици за произнасяне.
ПВУ в България включва мерки за инвестиции и реформи, и се финансира с 5,69 милиарда евро безвъзмездни средства.
Източник: БТА
Икономика
Тръмп изслушва и дава обратна връзка, според ръководителя на германския софтуерен гигант САП

Президентът на САЩ Доналд Тръмп знае как да изслушва, според главния изпълнителен директор на базирания в Германия гигант за бизнес софтуер САП (SAP) Кристиан Клайн, предаде ДПА.
В изявления, публикувани днес, Клайн разказа пред списание „Шпигел“ (Der Spiegel), че е бил част от избрана група ръководители, участвали в поверителна дискусия с Тръмп.
„Това беше конструктивен обмен. И определено е вярно, че той изслушва и дава обратна връзка“, каза Клайн за Тръмп. Клайн заяви, че срещата е била „кръгла маса на подбрани, предимно американски бизнес лидери“.
„Аз съм част от нея, защото САП играе решаваща роля в бизнеса и публичната администрация в Съединените щати“, каза той. „Там има близък обмен, който бих могъл да си пожелая да бъде по-интензивен и в Европа“, каза шефът на САП.
Въпреки това Клайн изрази загриженост по отношение на търговския конфликт, иницииран от Тръмп. „Виждаме как нашите клиенти трябва да се борят с това и че има голяма несигурност“, каза той.
САП може да се възползва от настоящата ситуация, като помогне на клиентите си да управляват разходите за мита, да направят веригите за доставки по-устойчиви, в логистиката и в покупките, каза той.
Клайн все пак изрази надежда, че ще има по-малко мита за всички.
Източник: БТА
Икономика
Министерството на земеделието и храните ще продължи да подкрепя производителите на традиционни български продукти, увери зам.-министър Янислав Янчев

Министерството на земеделието и храните ще продължи да подкрепя производителите на традиционни български продукти, увери заместник-министърът Янислав Янчев, който присъства на първия Фестивал на българското сирене и млечните продукти „От пиле мляко“ във Враца, цитиран от пресцентъра на ресорното министерство.
Фестивалът започна днес и ще продължи и утре. В рамките на първото му издание участват над 50 производители от цялата страна, които представят традиционни рецепти и специални млечни деликатеси.
Заместник-министър Янчев изрази увереност, че фестивалът ще се утвърди като ежегодно събитие с широка популярност и ще привлича многобройни посетители.
Според данни на Министерството на земеделието и храните (МЗХ), през последните 2-3 години се наблюдава стабилен ръст на преработените количества мляко, както и на произведените млечни продукти. Производството на българско бяло саламурено сирене от краве мляко нараства с между 2 и 7 процента годишно, а на кашкавал – с между 9 и 19 на сто. Ръстът при пресните сирена достига 16-17 процента, посочват от МЗХ.
Положителните тенденции са резултат от промени в нормативната уредба, както и от активната подкрепа на МЗХ чрез информационни кампании и организиране на фермерски пазари, допълват от там.
Програмата на фестивала включва представяне на млечни продукти от краве, овче, козе, биволско, както и по-редки – от магарешко и кобилешко мляко. Посетителите могат да дегустират не само сирена и кисело мляко, но и вина, мед и традиционни сладка.
Събитието се организира от Сдружение „Български традиционни млечни продукти“ в партньорство с Община Враца и с финансовата подкрепа на МЗХ.
/ВЙ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 1 седмица
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Святпреди 1 седмица
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Политикапреди 3 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Икономикапреди 1 седмица
„Фолксваген“ ще достави хиляди автономни автомобили за услугите на „Юбер“ в САЩ
-
Святпреди 1 седмица
Министърът на отбраната на САЩ имал необезопасена интернет линия в офиса си, за да ползва чат приложение, съобщава Асошиейтед прес
-
Балканипреди 1 седмица
Турция е сред лидерите в света по дял на ражданията със секцио; през последните 10 години броят им е нараснал с 10,4 на сто
-
Балканипреди 1 седмица
Американските актьори Бил Мъри и Катлийн Търнър идват в Румъния това лято