България
Почти всяка година в националните паркове има пожари, невинаги стигаме до извършителите, каза инспектор Борислав Бечев от Национална служба за защита на природата

Почти всяка година в националните паркове има пожари. Това каза Борислав Бечев, инспектор в Дирекция „Национална служба за защита на природата“ в Министерството на околната среда и водите, по време на кръгла маса на тема „Да опазим Алдомировското и Драгоманското блато“ в Националния пресклуб на БТА.
„Независимо, че там имаме охрана, ние отново не можем да стигнем до тези, които умишлено палят – дали треви или друга растителност“, поясни той.
Дискусията е организирана от гражданска платформа „Твоят глас“ във връзка с пожара, които избухна в близост до Алдомировското блато на 16 април. В събитието участваха представители на организацията и експерти.
Почти цялата площ на защитената местност Алдомировско блато беше засегната от пожара. В резултат на инцидента бяха унищожена значителна част от растителността и местообитанията, намиращи се на територията на блатото.
Обществото ни вече узря и знае, че почистването на площи от растителност чрез пожар влошава качествата ѝ и използването за стопанска цел след това, обясни Бечев. Той допълни и че е получена информация за пресушаването на басейна. Ще поискаме информация от колегите от София дали и каква е причината да бъде пресушено блатото. То няма как да стане от само себе си, каза Бечев.
Като възможен вариант за превенция на подобни инциденти, експертът посочи изграждането на противопожарни просеки, които да отклонят вече възникнал пожар. Ние не можем да се справим с умишлените палежи. Видеонаблюдението е възможно, но организирането му следва да се извърши от собственика на обекта, каза още Бечев.
Айлин Хасан, главен експерт в отдел „Натура 2000“ на Министерството на околната среда и водите, открои важността на доброто законодателство, което да гарантира опазването на тези обекти и тяхното управление. Ние също предоставяме информация за възможни източници на финансиране и възстановяване на туристическата инфраструктура – Драгоманското блато е обект на проект от програмата Хоризонт именно с тази цел, обясни още тя.
Александър Маринов, координатор на гражданската платформа “Твоя глас” за София и Сливница, припомни, че блатото е пострадало още през 2020 година. Ако се разходите ще видите пътеките и конструкциите, които не са възстановени – оттам идва и въпросът коя е институцията, която да възстанови района, така че мястото да стане интересно за туристите, каза още той.
От гражданската организация посочиха, че през миналата пролет Алдомировското блато е било пресушено.
Източник: БТА
България
Около 250 превозни средства се очаква да се включат в ретро парад в Ловеч в неделя

Около 250 превозни средства се очаква да се включат в ретро парад в Ловеч утре – неделя, съобщи за БТА Владимир Димитров, председател на автомобилен ретро клуб „АвангарД”. Всеки, който има желание и възможност, е добре дошъл, допълни той. Димитров припомни и мотото на клуба: „Музеят на колела пристига във вашия град”.
Първото по рода си изложение на класически превозни средства ще се проведе в неделния ден от 14:00 ч. на площад „Екзарх Йосиф I” пред сградата на общинската администрация. Част от програмата ще бъде и финалът на приключенската надпревара AvangarD TOURIST Trophy, която започна днес от столицата. В нея участват 50 автомобила, произведени през 60-те години на миналия век до 2023-а, каза Димитров.
От Община Ловеч на фейсбук страницата си пък обявиха конкурс за най-атрактивна снимка с класически автомобил по време на ретро парада. От там призовават посетителите да се снимат с интересен автомобил от изложението, създавайки най-атрактивната снимка, и да я споделят в коментар под публикацията. Победителят във фотоконкурса ще получи специална награда.
Ретро парадът в Ловеч се организира от клуб „АвангарД” и Общината с подкрепата на партньори.
В неделния ден от 12:00 ч. до 17:00 ч. се въвежда временно ограничение на движението в Ловеч. Изцяло ще бъде затворен за превозни средства участъкът от ул. „Осъмска“ през транспортния мост към квартал „Вароша“ до пресечката с ул. „Стефан Караджа“.
/ТТ/
Източник: БТА
България
Патриарх Даниил отслужи молебен в храма „Св. Три Светители“ в Шумен

Патриарх Даниил отслужи молебен в храма „Св. Три Светители“ в Шумен, в съслужие с множество свещеници. На службата бяха и много граждани, официални гости, сред които вицепрезидентът Илияна Йотова, която малко по-рано днес откри в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен изложбата „Азбука и история“.
„Шумен и районът около Шумен има огромно значение за кръщението на нашия народ, което се е случило в Плиска и първите години и векове на просвещението, на създаването на книжнината, на преводите – те започват тук, от люлката на нашата българска цивилизация, такава каквато я познаваме днес. Това, че в града днес се строят нови храмове говори, че тази традиция е жива… За нас е радост, благословение и чест да посетим днес Шумен във връзка с тази бележита годишнина и нека Бог ни благославя да пазим, развиваме и да надграждаме, да усвояваме и прилагаме в живота си това, което са ни завещали нашите предци“, каза преди службата пред журналисти патриарх Данаиил.
Негово Светейшество е с делегация от Светия синод в Шумен за тържествата по случай 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука. Както БТА съобщи, честванията започнаха на 1 май във Варна и продължиха вчера в Плиска.
В Корпус 1 на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ ще започне днес и пленарна научна сесия, посветена на двете годишнини.
/ТТ/
Източник: БТА
България
Стопани на овце от пернишкото село Богданов дол ще пресъздадат традиционния обичай „Премуз”

Стопани на овце от пернишкото село Богданов дол ще пресъздадат традиционния обичай „Премуз”. Той се организира от над 40 години и се прави на Гергьовден.
Кметът на населеното място Венцислава Кирилова разказа за БТА, че „Премуз“ е сред най-характерните и тачени празници в населеното място. По време на него животновъди от района се състезават в ръчното доене на овце, отглеждани от тях. Този, който завърши с най-голямо количество добито мляко, получава награда, поясни Кирилова.
Животновъдството е запазено като поминък в населеното място. Затова на този ден овчарите показват най-хубавите си и млекодайни овце. На поляна в центъра на селото се правят импровизирани кошари, в които се заграждат стадата. Неотлъчно до тях са овчарските кучета. Облечени в ямурлуци, овчарите доят животните.
Обичаят е наречен „Премуз“, защото в района за доене се използва думата „музене“. Облечени в народни носии, участници в тържеството са заседнали на софра в лятна овчарска къща до кошарите. Тя е украсена с цветя, звънци и геги. На клоните на дърветата се връзват гергьовски люлки.
Жените от селото месят погачи и колачи, които се освещават. На няколко чевермета се пекат агнета.
Празникът ще бъде допълнен от фолклорна програма, допълни още Кирилова.
/ТТ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Икономикапреди 1 седмица
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Балканипреди 1 седмица
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Политикапреди 3 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Балканипреди 1 седмица
Постоянният изборен орган на Румъния започва проверка на партия АУР във връзка с договор за лобиране в САЩ
-
Политикапреди 1 седмица
Посланикът ни в САЩ е подал оставка
-
Икономикапреди 1 седмица
„Фолксваген“ ще достави хиляди автономни автомобили за услугите на „Юбер“ в САЩ