Свържете се с нас

Балкани

Виктор Понта – от социалдемократ към националист и тръмпист

Десет години след като бе принуден да подаде оставка като министър-председател на Румъния заради масови протести, предизвикани от смъртоносен пожар, някогашната „изгряваща звезда“ на Социалдемократическата партия (СДП) Виктор Понта се кандидатира за президент като независим, застъпвайки суверенистки позиции и представяйки се като близък до американския президент Доналд Тръмп.

През февруари т.г. 52-годишният Виктор Понта се раздели със Социалдемократическата партия, която го издигна в политиката, заради несъгласие с решението за обща кандидатура за президент на управляващата коалиция в лицето на Крин Антонеску. Понта реши да участва като независим кандидат с предизборна програма под мотото „Румъния на първо място“, заимствайки идеи от движението на Доналд Тръмп MAGA (Make America Great Again).

Това е втората кандидатура на Виктор Понта за президент, след като на изборите през 2014 г. загуби на балотаж от Клаус Йоханис заради бюрократичните пречки, които ръководеното от него правителство създаде за гласуването на румънците от диаспората.

Виктор Понта влиза в политиката през 2001 г. по покана на Адриан Нъстасе – премиер на Румъния в периода 2000-2004 г., който направи опит за самоубийство, за да се опита да избегне излежаване на присъда затвор за корупция. Нъстасе е ментор на изгряващата звезда на СДП и научен ръководител на докторската му дисертация, заради която Понта бе обвинен в плагиатство. През 2014 г. Виктор Понта сам се отказа от докторската си титла заради обвиненията.

През 2003 г. започва стремглавата политическа кариера на Понта с редица влиятелни позиции в най-голямата политическа партия в Румъния – Социалдемократическата, на която става председател през 2010 г. 

През 2012 г. Виктор Понта става най-младият министър-председател в Европа, заставайки начело на правителството на Социал-либералния съюз, който прави неуспешен опит за импийчмънт на тогавашния президент Траян Бъсеску. Понта е в остър конфликт с Бъсеску през цялото време, докато заема поста министър-председател.

През есента на 2015 г. след смъртоносния пожар в нощен клуб „Колектив“, отнел живота на 64 души, избухват масови протести под мотото „Корупцията убива“, които водят до оставката на Понта и неговия кабинет. Същата година той подава оставка като лидер на СДП заради повдигнати му обвинения в данъчни измами и пране на пари в работата му като адвокат, по които впоследствие е оправдан. 

През 2018 г. основава партия ПРО Румъния с други бивши социалдемократи, недоволни от политиката на партията под ръководството на осъдения за корупция лидер Ливиу Драгня, но тази формация не успява да влезе в парламента на изборите през 2020 г.

В продължение на 10 години Виктор Понта стои на заден план в политиката. През това време той работи като съветник на сръбския президент Александър Вучич и като икономически консултант, предоставяйки услуги основно на фирми от Турция и Китай.

През август 2023 г. изненадващо се завръща на влиятелен пост в СДП, като е назначен за почетен съветник на премиера Марчел Чолаку за международните икономически отношения до разрива си с партията през февруари т.г.

Сега, като независим кандидат за президент, Виктор Понта се обявява за промяна и за „борба срещу системата“, обръщайки се главно към националистическия електорат на недопуснатия до участие в изборите Калин Джорджеску.

Понта смята, че Румъния има нужда от ново правителство и нов премиер, тъй като Марчел Чолаку е „изчерпал капитала си на доверие“. Според него новото правителство трябва да бъде съставено от Социалдемократическата партия и националистическия „Алианс за обединение на румънците“.

„Румъния се нуждае от дълбока промяна. Сегашната система се провали и се обърна срещу собствените си граждани. Нуждаем се от ново начало, ръководено от компетентни, професионални и патриотични хора“, посочва в предизборната си програма Виктор Понта.

Той се обявява за държава, която е независима от гледна точка на енергетика, продоволствена сигурност и икономика. „Отново да поставим националния интерес в центъра на решенията и да използваме всичките си права в Европейския съюз, включително правото на вето, когато бъдещето на Румъния е застрашено“, призовава Понта.

Понта каза, че би спрял износа на украинско зърно през румънски пристанища, тъй като от това са пострадали румънските фермери. Запитан дали би спрял военната помощ за Украйна, Понта каза, че един президент трябва да бъде егоист и да се грижи за интересите само на своята държава.

В програмата си „Румъния на първо място“ Понта акцентира на военното сътрудничество със САЩ.

„Само Америка ни защитава днес от Русия“, заяви в интервю Виктор Понта, а в предизборен дебат каза, че при военна заплаха за Румъния първо би се обадил на американския президент Доналд Тръмп.

По време на кампанията Понта неколкократно изтъкваше, че се познава с Доналд Тръмп, с когото е играл голф в имението му във Флорида, а по време на източноевропейската обиколка на Доналд Тръмп-младши преди няколко дни Понта присъства на два бизнес форума с участието на сина на американския президент – в София и в Букурещ.

В интервю в рамките на кампанията Понта каза, че „вече не е достатъчно да говориш английски език, а трябва да можеш да говориш „тръмпистки“.

Понта не смята Калин Джорджеску за проруски кандидат, а по време на кампанията каза, че иска да спре всички политически дела, включително тези на Калин Джорджеску. 

„Румъния се намира в безпрецедентна криза. Политическа, икономическа и социална криза. Те отмениха изборите и гласовете на румънците. Те блокираха кандидатите, които системата не желае (…)“, заяви Понта пред в. „Гъндул“.

Кандидатът се бори за влизане във втори тур на 18 май, като според различните анкети получава между 10 и 22 процента от гласовете. Подкрепата за Понта отслабна, след като в подкаст преди няколко седмици призна, че през 2014 г. е наредил наводняване на румънски села по река Дунав, за да спаси Белград от наводнение. Понта каза, че е горд от това решение и че в знак на благодарност е получил сръбско гражданство. 

Виктор Понта има три деца от два брака, като с втората си съпруга – Дачиана Сърбу (дъщеря на влиятелния член на СДП Илие Сърбу и бивша евродепутатка), се жени в Китай. 

Понта смята, че бракът може да бъде само между мъж и жена и че правата на сексуалните малцинства не трябва да влизат в противоречие с основните ценности на румънското общество.

Източник: БТА

Балкани

Ден преди посещение на турския президент Ердоган хиляди кипърски турци протестират срещу опити на Анкара да подкопае светските им устои

Няколко хиляди кипърски турци излязоха в петък по улиците на етнически разделената столица Никозия, за да протестират срещу опитите на Турция да подкопае светските им устои и да засили влиянието на политическия ислям в обществото им, предаде Асошиейтед прес.

Дъждът не отказа участниците в шествието, които издигнаха знамена на профсъюзи и плакати с надписи, като „Няма да мине“ и „Кипър ще остане светски“.

Протестът е последният от поредицата демонстрации, които левите профсъюзи организираха, за да изразят несъгласието си с това, което те определят като опити на Анкара да превърне твърдо светските кипърски турци в по-податлива на политически натиск общност чрез въвеждане на исляма в образователната система.

Протестът се проведе ден преди посещението на турския президент Реджеп Тайип Ердоган в т.нар. Севернокипърска турска република (призната единствено от Турция), където той ще открие комплекс от правителствени сгради. Съобщава се, че по време на визитата Ердоган публично ще порицае протестиращите.

Протестите започнаха миналия месец, когато кипърските турски власти отмениха забраната за носене на забрадки в гимназиите. Учителски профсъюзи, политически партии и леви групи осъдиха този ход като посегателство върху строго светската образователна система, целящо евентуална „ислямизация“ на кипърското турско общество.

Кипър е разделен от 1974 г., когато Турция нахлува на острова след подкрепен от Атина преврат, целящ обединение с Гърция. Само Анкара признава т.нар. Севернокипърска турска република в северната част на остров Кипър, където Турция поддържа над 35 000 военнослужещи.

Република Кипър е част от Европейския съюз от 2004 г., но само кипърските гърци, които живеят в южната част, се ползват от предимствата на членството.

Елма Ейлем, председател на Съюза на кипърските турски учители в средното образование KTOEOS и един от основните организатори на протестите, заяви, че промяната в закона, която позволява носенето на забрадки в училище, е доказателство за опит за „социално инженерство“, което да принуди кипърското турско общество да се подчини на декретите на управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието (ПСР).

Съобщава се, че учителите в една от гимназиите са върнали ученичка, която се е появила със забрадка, след като забраната е била отменена.

Ейлем защити това действие, като заяви, че учителите няма да позволят „политическият ислям да бъде налаган на нашите момичета чрез телата им“.

„Този въпрос не е въпрос на свобода, забрадка или регулация. Този въпрос е стъпка, предприета от ПСР в усилията ѝ да задълбочи доминацията на политическия ислям над общността на кипърските турци“, каза тя.

Ейлем заклейми контрапротест, провел се по-рано, в подкрепа на носенето на забрадки в средните училища в кипърската турска част.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Годишният износ на Турция достигна рекордно ниво от 265 милиарда долара през април

Годишният стоков износ на Турция достигна рекордно ниво от 265 милиарда долара през април, заяви турският министър на търговията Йомер Болат, цитиран от „Хюриет Дейли“.

Годишният износ за 12 месеца се е увеличил с 2,7% или 7,1 милиарда долара на годишна база. Вносът през последните 12 месеца се е увеличил с 0,2% до 351,6 милиарда долара, което е довело до годишен търговски дефицит от 86,6 милиарда долара. Това възлиза на с 6,8% или 6,4 милиарда долара по-малко от предходния период.

Междувременно износът за април се е увеличил с 8,5% на годишна база до 20,9 милиарда долара, което е вторият най-висок показател за износ за април, регистриран досега. Вносът през месеца също се е увеличил с 12,9%, достигайки 33 милиарда долара.

Външнотърговският баланс на стоките през април е отчел дефицит от 12 милиарда долара, което е с 21,7% повече на годишна база.

Болат заяви, че износът е във възход от началото на годината, с изключение на февруари, когато е намалял с 300 милиона долара.

Коефициентът на покритие износ/внос е намалял от 66,1% през април 2024 г. до 63,5% миналия месец.

С изключение на енергетиката, коефициентът на покритие е бил 70,4% през април, в сравнение със 73,9% през същия месец на миналата година.

Германия е била най-големият експортен пазар за Турция с 1,77 милиарда долара през април, следвана от Обединеното кралство с 1,27 милиарда долара. Доставките за САЩ и Италия са били съответно 1,15 милиарда долара и 1,08 милиарда долара.

Автомобилната индустрия е била най-големият експортен сектор с 3,15 милиарда долара, което е с 14,8% повече на годишна база. През януари-април индустрията е генерирала 12,6 милиарда долара приходи от износ, което е с 6,5% повече спрямо предходната година.

Износът на отбранителния и аерокосмическия сектор е скочил с 54% на годишна база до 539 милиона долара през април, докато приходите от износ са се увеличили с 67,3% до 2,23 милиарда долара.

Вносът от Китай и Русия възлиза съответно на 4,2 милиарда и 3,6 милиарда долара. Турция е закупила стоки на стойност 2,8 милиарда долара от Германия, докато вносът от Швейцария е 1,78 милиарда долара.

Износът се е увеличил с 3,9% на годишна база през периода януари-април, достигайки 86,3 милиарда долара, показват предварителни данни на Министерството на търговията.

През първите четири месеца на 2025 г. вносът на Турция възлиза на 120,8 милиарда долара, което показва увеличение с 6,7% спрямо предходната година. Вследствие на това дефицитът във външната търговия достигна 34,5 милиарда долара за периода януари-април, увеличавайки се с 14,5% в сравнение със същия период на миналата година.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Администрацията на Тръмп отмени предишно решение за премахване на визите за граждани на Румъния

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп съобщи днес, че изважда Румъния от програмата за безвизови пътувания в САЩ, предаде агенция Ройтерс.

Предишната американска администрация на президента Джо Байдън бе обявила на 9 януари, че приема Румъния в програмата, казвайки, че страната е изпълните строгите изисквания за сигурност.

Министерството на външните работи на Румъния изрази съжаление от решението на Департамента за национална сигурност на САЩ, съобщава агенция Аджерпрес.

„Тази възможност е предвидена в Споразумението за премахване на визите. Решението идва в момент, в който американските власти превърнаха защитата на границите и борбата с незаконната имиграция в абсолютен политически и технически приоритет. Съжаляваме за това решение, като се има предвид, че Румъния е изпълнила всички елементи, които законодателството на САЩ предвижда за достъп по програмата за безвизово пътуване. Това обаче е политическо решение, което е по преценка на американските власти и отразява приоритетите на администрацията“, посочи румънското МВнР в изявление.

Ведомството допълни, че „Румъния и САЩ остават партньори, решени да засилят сътрудничеството във всички области“.

„Румънското правителство и всички компетентни румънски институции и органи ще продължат да предприемат дипломатически и технически стъпки за получаване на безвизов режим за румънските граждани“, подчертават от румънското МВнР. 

/СГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 14 минути

ФИФА обяви първия наряд на Владимир Ташков на Световното първенство по плажен футбол

Спортпреди 15 минути

Левски пусна специална колекция за феновете си в чест на Георги Аспарухов

Спортпреди 24 минути

Илия Груев: „Да вземеш трофей е нещо голямо, искаме да постигнем и това“

Спортпреди 25 минути

Олимпийската шампионка Масай Ръсел подобри американския рекорд на 100 метра с препятствия на турнира от Големия шлем по лека атлетика в Маями

Българияпреди 29 минути

Трима души са пострадали при пожари през последното денонощие, един е загинал

Българияпреди 33 минути

Ремонт за близо 33 хил. лева е направен на обществената фитнес зала в троянското село Врабево

Спортпреди 41 минути

Манчестър Сити победи Уулвърхямптън в мач от Висшата лига

Святпреди 49 минути

В Сингапур се произвеждат парламентарни избори

Българияпреди 51 минути

Поради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движението, припомня „Гранична полиция“

Българияпреди един час

Първото издание на фестивал на българското сирене и млечните продукти започва във Враца

Спортпреди един час

18-годишният Андреа Кими Антонели ликува в квалификацията за спринта на Формула 1 в Маями

Българияпреди един час

Общински футболен клуб Локомотив (Мездра) посреща Академик (Свищов) на градския стадион

Политикапреди 3 дни

Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали

Святпреди 4 дни

Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид

Обществопреди 5 дни

Защо месото в Lidl е винаги прясно и качествено? Ето тайната

Бизнеспреди 5 дни

Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар

Балканипреди 4 дни

Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии

Здравепреди 4 дни

Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени

Обществопреди 4 дни

Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)

Святпреди 4 дни

Унгарската армия се появи в сърцето на Африка

Святпреди 4 дни

Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира

Българияпреди 4 дни

Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца

Икономикапреди 4 дни

Вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация и председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Сийка Кацарова участва като лектор в конгрес в Женева

Икономикапреди 4 дни

Регламентът, предложен от ЕК, ще унищожи без причина бранша на розопроизводството, смята проф. Иван Бъчваров от Софийския университет

Новини