Свят
Тръмп подписа указ, с който цели да намали федералното финансиране за две от най-големите обществени медии в САЩ

Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ, с който цели да намали финансирането на Националното обществено радио (National Public Radio – NPR) и корпорация „Пъблик Броудкастинг Сървиз“ (Public Broadcasting Service – PBS), която обхваща щатски обществени телевизии, предаде Ройтерс, като се позова на Белия дом. Агенцията отбелязва, че това е пореден опит на президента да използва федералното финансиране като лост за натиск срещу институции, към които не гледа благосклонно.
С указа, публикуван от Белия дом, се нарежда на Корпорацията за обществени радио и телевизия (Corporation for Public Broadcasting – CPB), която разпределя федералните средства за Пи Би Ес (PBS) и Ен Пи Ар (NPR), да „прекрати прякото финансиране“ за тях. В текста двете новинарските медии се определят като пристрастни и необективни.
„Управителният съвет на Корпорацията за обществени радио и телевизия трябва да отмени съществуващото пряко финансиране в максималната позволена от закона степен и ще откаже да предоставя бъдещо финансиране“, се посочва още в указа.
Както Ен Пи Ар, така и Пи Би Ес вече заявиха, че опитът на Тръмп да намали финансирането им ще наруши основни медийни услуги и ще и има „опустошително въздействие“ върху американците, които разчитат на тях за достоверни местни и национални новини, включително по време на извънредни ситуации.
Администрацията на Тръмп заклейми редица институции в академичните среди и медийната индустрия – от Харвардския и Колумбийския университет до Ен Пи Ар и Пи Би Ес – като леви, марксистки, пристрастни и уокистки, и заплаши да съкрати финансирането им. Правозащитници изразиха безпокойство за свободата на словото и академичната свобода.
В понеделник Корпорацията за обществени радио и телевизия заведе дело срещу Белия дом, след като Тръмп се опита да уволни трима от петимата членове на управителния съвет. Корпорацията с нестопанска цел е създадена от Конгреса на САЩ през 1967 г. и осигурява финансиране за над 1500 обществени радио- и телевизионни станции, управлявани на местно ниво. Няколко медии съобщиха, че Белият дом планира да поиска от Конгреса на САЩ да отмени финансирането на Корпорацията за обществени радио и телевизия в размер на 1,1 милиарда долара, като сумата се равнява на двугодишното федерално финансиране на корпорацията.
Източник: БТА
Свят
Русия съобщи, че е свалила 170 украински дрона, както и че е унищожила безекипажни катери и ракети в Черно море

Русия съобщи днес, че е свалила 170 украински безпилотни летателни апарати, както и че е унищожила 14 безекипажни катера и 11 ракети в Черно море, предаде ТАСС.
Министерството на отбраната на Руската федерация каза, над половината от тези дронове – 96, са били прехванати над анексирания през 2014 г. Крим. Четиридесет и седем безпилотни летателни апарата са били свалени над Краснодарския край.
Министерството на отбраната на Руската федерация съобщи, че въоръжените сили на страната също така са унищожили над Черно море 8 крилати ракети британско производство „Сторм Шадоу“и 3 украински противокорабни ракети „Нептун-МД“, които са били изстреляни от Въоръжените сили на Украйна. През нощта в Черно море също така са били унищожени 14 украински безекипажни катера.
Паднали отломки от дронове са причинили пожар в зърнен терминал в Кубан, който вече е потушен. Няма пострадали хора, каза в „Телеграм“ групата компании „Дело“.
Кметът на Новоросийск Виктор Кравченко от своя страна съобщи в същото комуникационно приложение за масирана украинска атака с безпилотни летателни апарати, безекипажни катери и управляеми ракети срещу руския пристанищен град на Черно море. Атаката е била отблъсната от руските въоръжени сили, но има пострадали хора и нанесени материални щети, допълни Кравченко, без да даде подробности.
Тази нощ бе поредната, през която Русия и Украйна се атакуваха с дронове.
/НС/
Източник: БТА
Свят
В Сингапур се произвеждат парламентарни избори

В Сингапур днес се произвеждат парламентарни избори, предаде Ройтерс.
Избирателните секции отвориха в 8 ч. (3 ч. българско време) и ще затворят в 20 ч. (15 ч. българско време).
Победата на Партията за народно действие (ПНД), която управлява града държава още откакто той придобива независимост от Великобритания през 1965 г., на практика е сигурна. Основната интрига на изборите е дали опозицията, която постигна малки, но безпрецедентни успехи на предишните парламентарни избори – през 2020 г., ще може да подобри още повече представянето си.
Изборите са първото сериозно изпитание за новия премиер Лорънс Уонг, който наследи миналата година на поста дългогодишния министър-председател Ли Сян Лун. Петдесет и две годишният Уонг обеща приемственост, но и собствени политики. Той е едва четвъртият премиер в историята на Сингапур.
През 2020 г. ПНД спечели с 60,1% – един от най-слабите си изборни резултати в историята. Управляващата формация запази стабилното си мнозинство в 101-местния еднокамарен парламент, където има 83 депутати, но опозиционната Работническа партия направи пробив и разполага с 10 мандата.
Днешните избори се произвеждат в момент, когато финансовият център се готви за икономически сътресения в резултат на глобалната търговска война, отбелязва Ройтерс. Правителството предупреди за възможна рецесия, ако зависимият от търговията Сингапур стане косвена жертва на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп.
Високата инфлация и недостигът на жилища в Сингапур – един от най-скъпите градове в света, са най-важните теми за 2,76-те милиона избиратели, посочва Ройтерс.
/НС/
Източник: БТА
Свят
Бившият премиер на Тунис Али Ларайед бе осъден на 34 години затвор за изпращане на джихадисти в Сирия

Бившият премиер на Тунис Али Ларайед бе осъден на 34 години затвор по обвинения, че е улеснявал изпращането на джихадисти в Сирия през последното десетилетие, съобщи негов адвокат, цитиран от Ройтерс.
Ларайед, който бе министър-председател на северноафриканската държава в периода 2013-2014 г., е високопоставена фигура на ислямистката опозиционна партия „Ан Нахда“ и основен опонент на президента Каис Сайед. Бишият премиер на Тунис се намира в затвора от 2022 г.
Осведомителната агенция ТАП цитира съдебен източник, според който присъди затвор между 18 и 36 години са получили осем души, сред които опозиционни лидери, бизнесмени и журналисти, обвинени в заговор.
Правозащитни групи определиха арестите на опозиционни фигури през последните седмици и издадените присъди като опасна ескалация на кампания, насочена срещу опозицията. Правителството отхвърля обвиненията и твърди, че съдебната система е независима.
Партия „Ан Нахда“ отрича да е свързана с тероризъм, твърдейки, че случаят е политически мотивиран и част от кампанията на президента срещу дисидентите. През 2021 г. Сайед разшири правомощията си, разпусна парламента и управлява чрез укази, припомня Ройтерс.
След революцията от 2011 г. хиляди граждани на Тунис заминаха за Сирия, Ирак и Либия, за да се присъединят към джихадистки групировки като „Ислямска държава“.
Партия „Ан Нахда“ е подложена на остри критики, че е улеснявала заминаването им, докато е била на власт. Ислямистката формация отрича тези обвинения.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Икономикапреди 1 седмица
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Балканипреди 1 седмица
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Политикапреди 3 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Балканипреди 1 седмица
Постоянният изборен орган на Румъния започва проверка на партия АУР във връзка с договор за лобиране в САЩ
-
Политикапреди 1 седмица
Посланикът ни в САЩ е подал оставка
-
Икономикапреди 1 седмица
„Фолксваген“ ще достави хиляди автономни автомобили за услугите на „Юбер“ в САЩ