Свят
„Репортери без граници“: Свободата на печата по света през 2025 г. е в най-ниската си точка

Свободата на печата по света е по-лошо състояние от всякога, показва най-новата годишна класация, публикувана днес от правозащитната организация „Репортери без граници“ (РБГ), която отбелязва, че с най-много свобода разполагат журналистите в Европа, предадоха световните агенции.
„Свободата на печата в световен мащаб през 2025 г. е в най-ниската си точка за всички времена. Над половината от населението на света живее в страни, където ситуацията се оценява като „много сериозна“, се казва в анализ на организацията.
Европа продължава да районът, където журналистите могат да отразяват най-свободно събитията, подчертава тя.
Норвегия запазва водещата си позиция и остава пример за подражание, следвана от Естония и Нидерландия, отбелязва РБГ.
На дъното на класацията са Китай, Северна Корея и Еритрея, които се нареждат съответно на 178-о, 179-о и 180-о място.
Според класацията, медиите и журналистите се сблъскват с „проблематична“, „трудна“ или „много сериозна“ ситуация в три четвърти от 180-те оценявани държави, отбелязва Франс прес
„За първи път ситуацията е „трудна“ в световен мащаб, подчертава организацията, давайки като пример тежките икономическите ограничения, въведени от президента Доналд Тръмп в САЩ.
Далеч от Норвегия, която оглавява индекса за девета поредна година, САЩ бележат спад с две места до 57-а позиция, нареждайки се след Сиера Леоне.
„Ситуацията не беше особено добра още през 2024 г., когато страната слезе с десет места по-надолу в класация, но се влоши още повече след встъпването в длъжност през януари на новия американски президент, който подлага медиите на ежедневни атаки, каза пред АФП редакционният директор на РБГ Ан Боканде.
Комитетът за защита на журналистите (КЗЖ) също отбеляза по-рано тази седмица в доклад за първите 100 дни от втория мандат на Доналд Тръмп, че „свободата на печата в САЩ вече не е даденост“, допълни тя.
Според класацията на РБГ положението се оценява като „добро“ в едва седем държави, като и седемте са в Европа. „В допълнение към крехката ситуация със сигурността и засилващия се авторитаризъм, проблеми за медиите в цял свят създава и икономическият натиск“, отбелязват „Репортери без граници“.
Германия, която миналата година беше на 10-о място, вече е извън десетката, поради „все по-враждебната работна среда за медийните специалисти в страната, особено поради атаките от страна на крайната десница“, посочва организацията, цитирана от ДПА.
През 2024 г. журналисти, които са отразявали събития и теми, свързани с крайнодесните среди и партии като „Алтернатива за Германия“, отново са били изложени на риск. Те съобщават за заплахи, обиди и страх от физическо насилие.
„Повече от половината от населението на света сега живее в страни, в които категоризираме положението със свободата на печата като „много сериозно“, каза управляващият директор на „Репортери без граници“ Аня Остерхаус.
„Независимата журналистика е трън в очите на авторитарните лидери“, отбеляза тя и подчерта, че това, от своя страна, има икономически последици.
„Ако медиите са лишени от финансиране, кой ще разкрива подвеждащата информация, дезинформацията и пропагандата? По тази причина освен с всекидневната си борба за безопасността на журналистите, сме ангажирани и с укрепването на икономическите основи на журналистиката“, заяви Остерхаус.
Класацията за свободата на печата оценява ситуацията в дадена държава или територия в пет сфери: политика, право, икономика, социално-културна сфера и сигурност.
Годишната класация беше огласена ден преди отбелязвания на 3 май Международен ден на свободата на печата.
Източник: БТА
Свят
В Сингапур се произвеждат парламентарни избори

В Сингапур днес се произвеждат парламентарни избори, предаде Ройтерс.
Избирателните секции отвориха в 8 ч. (3 ч. българско време) и ще затворят в 20 ч. (15 ч. българско време).
Победата на Партията за народно действие (ПНД), която управлява града държава още откакто той придобива независимост от Великобритания през 1965 г., на практика е сигурна. Основната интрига на изборите е дали опозицията, която постигна малки, но безпрецедентни успехи на предишните парламентарни избори – през 2020 г., ще може да подобри още повече представянето си.
Изборите са първото сериозно изпитание за новия премиер Лорънс Уонг, който наследи миналата година на поста дългогодишния министър-председател Ли Сян Лун. Петдесет и две годишният Уонг обеща приемственост, но и собствени политики. Той е едва четвъртият премиер в историята на Сингапур.
През 2020 г. ПНД спечели с 60,1% – един от най-слабите си изборни резултати в историята. Управляващата формация запази стабилното си мнозинство в 101-местния еднокамарен парламент, където има 83 депутати, но опозиционната Работническа партия направи пробив и разполага с 10 мандата.
Днешните избори се произвеждат в момент, когато финансовият център се готви за икономически сътресения в резултат на глобалната търговска война, отбелязва Ройтерс. Правителството предупреди за възможна рецесия, ако зависимият от търговията Сингапур стане косвена жертва на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп.
Високата инфлация и недостигът на жилища в Сингапур – един от най-скъпите градове в света, са най-важните теми за 2,76-те милиона избиратели, посочва Ройтерс.
/НС/
Източник: БТА
Свят
Бившият премиер на Тунис Али Ларайед бе осъден на 34 години затвор за изпращане на джихадисти в Сирия

Бившият премиер на Тунис Али Ларайед бе осъден на 34 години затвор по обвинения, че е улеснявал изпращането на джихадисти в Сирия през последното десетилетие, съобщи негов адвокат, цитиран от Ройтерс.
Ларайед, който бе министър-председател на северноафриканската държава в периода 2013-2014 г., е високопоставена фигура на ислямистката опозиционна партия „Ан Нахда“ и основен опонент на президента Каис Сайед. Бишият премиер на Тунис се намира в затвора от 2022 г.
Осведомителната агенция ТАП цитира съдебен източник, според който присъди затвор между 18 и 36 години са получили осем души, сред които опозиционни лидери, бизнесмени и журналисти, обвинени в заговор.
Правозащитни групи определиха арестите на опозиционни фигури през последните седмици и издадените присъди като опасна ескалация на кампания, насочена срещу опозицията. Правителството отхвърля обвиненията и твърди, че съдебната система е независима.
Партия „Ан Нахда“ отрича да е свързана с тероризъм, твърдейки, че случаят е политически мотивиран и част от кампанията на президента срещу дисидентите. През 2021 г. Сайед разшири правомощията си, разпусна парламента и управлява чрез укази, припомня Ройтерс.
След революцията от 2011 г. хиляди граждани на Тунис заминаха за Сирия, Ирак и Либия, за да се присъединят към джихадистки групировки като „Ислямска държава“.
Партия „Ан Нахда“ е подложена на остри критики, че е улеснявала заминаването им, докато е била на власт. Ислямистката формация отрича тези обвинения.
Източник: БТА
Свят
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на ракети за Саудитска Арабия за 3,5 млрд. долара, както и на тактически ракети за Норвегия

Държавният департамент на САЩ одобри възможна военна сделка със Саудитска Арабия на стойност 3,5 млрд. долара за продажба на ракети със среден обсег на действие въздух-въздух и свързаната с тях подкрепа, предаде агенция Ройтерс, като се позова на Пентагона.
САЩ са готови да предложат на Саудитска Арабия оръжеен пакет на стойност доста над 100 млрд. долара по време на посещението на президента на САЩ Доналд Тръмп в кралството този месец.
Саудитска Арабия е поискала 1000 ракети със среден обсег въздух-въздух, известни като AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles), 50 секции за насочване и друго оборудване, включително резервни части, както и услуги по логистична поддръжка.
Агенцията на Пентагона за сътрудничество в сферата на сигурността е информирала Конгреса за възможната продажба в петък. Въпреки одобрението на Държавния департамент това не означава, че договорът е подписан или че преговорите са завършили, отбелязва Ройтерс.
Основният изпълнител ще бъде корпорацията „АрТиЕкс“ (RTX), според Пентагона.
Държавният департамент е одобрил също възможна продажба на тактически ракети за Норвегия на стойност 370,9 милиона долара, съобщава още Ройтерс.
/СГ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Икономикапреди 1 седмица
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Балканипреди 1 седмица
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Политикапреди 3 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Балканипреди 1 седмица
Постоянният изборен орган на Румъния започва проверка на партия АУР във връзка с договор за лобиране в САЩ
-
Политикапреди 1 седмица
Посланикът ни в САЩ е подал оставка
-
Икономикапреди 1 седмица
„Фолксваген“ ще достави хиляди автономни автомобили за услугите на „Юбер“ в САЩ