Свържете се с нас

Балкани

Единайсет кандидати за президентския пост в Румъния. Кои са те?

В неделя, 4 май, румънците отново ще се явят пред урните, за да дадат своя глас за избора на нов държавен глава. Президентските избори в страната се произвеждат повторно, след като през декември миналата година Конституционният съд анулира състоялия се на 24 ноември първи кръг заради съмнения за външна намеса и разпореди целият процес да започне отначало. Конституционният съд удължи мандата на тогавашния президент Клаус Йоханис до избора на нов държавен глава, но впоследствие той подаде оставка и председателят на Сената Илие Боложан пое временно поста.

Президентският мандат в Румъния е петгодишен и е ограничен до не повече от два поредни мандата. Държавният глава има полуизпълнителна роля, която включва командване на въоръжените сили и председателство на Върховния съвет за национална отбрана, който взема решения, наред с други неща, за оказване на военна помощ. Президентът също така представлява Румъния на срещите на върха на Европейския съюз и НАТО, може да налага вето на важни гласувания в ЕС, а също така назначава министър-председателя, висшите съдии, прокурори и ръководители на тайните служби.

Това са десетите президентски избори (след като деветите бяха анулирани) от падането на комунистическия режим в страната през 1989 г. През последните 35 години Румъния беше управлявана от четирима редовни президенти: Йон Илиеску (два непоследователни мандата), Емил Константинеску (един мандат), Траян Бъсеску (два последователни мандата) и Клаус Йоханис (два последователни мандата). Временно изпълняващи длъжността президент са били Николае Вакарою (2007 г.), Крин Антонеску (2012 г.) и Илие Боложан (2025 г.), чийто мандат ще продължи до назначаването на нов държавен глава, припомня в. „Адевърул“.

За поста претендират 11 кандидати, сред които четирима независими и седем кандидати, издигнати от партии и коалиции. Всеки от тях трябваше да представи най-малко 200 000 събрани подписа в Централното избирателно бюро. Няколко кандидатури бяха отхвърлени от Конституционния съд, включително на крайнодесния независим кандидат Калин Джорджеску, който се класира първи на анулираните избори в края на миналата година. 

Ако никой от кандидатите не получи гласовете на 50 процента плюс един от вписаните в избирателните списъци граждани на вота в неделя, вторият тур на изборите ще се състои на 18 май 2025 г. 

Следва списък и кратки биографии на кандидатите по реда на номерата им в бюлетината: 

1. Джордже Симион (Алианс за обединение на румънците)

38-годишният Джордже Симион, лидер на националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ (АУР), обяви кандидатурата си, след като Централното избирателно бюро, а след това и Конституционният съд отхвърлиха кандидатурата на Калин Джорджеску, която суверенистките партии АУР и Партия на младите хора (ПОТ) дотогава подкрепяха. Симион оглавява партия АУР от създаването ѝ през 2019 г. На парламентарните избори през 2020 г. партията получава 9,08 процента, а Симион влиза в законодателния орган като депутат. На изборите през 2024 г. АУР става втората по големина парламентарна сила с 18,30 процента.

Джордже Симион завършва националния колеж „Георге Лазар“ в Букурещ, получава диплома по Бизнес и администрация в Букурещкия университет, а след това завършва магистратура в Университета „Александру Йон Куза“ в Яш с дипломна работа на тема „Престъпленията на комунизма“. През 2019 г. се кандидатира за евродепутат като независим, но не успява да събере необходимия брой гласове, припомня Евронюз Румъния.

Политическата му кариера придобива очертания със създаването на платформата „Действие 2012“ – коалиция от неправителствени организации, които се борят за обединението на Румъния с Република Молдова. Симион организира редица граждански акции, шествия и демонстрации в подкрепа на идеята за обединение, а впоследствие е обявен за персона нон грата на територията на Република Молдова и Украйна заради действия срещу териториалната цялост и суверенитета на двете съседни държави. 

Джордже Симион е женен и има един син на една година.

2. Крин Антонеску (предизборен алианс „Румъния напред“)

65-годишният Крин Антонеску е завършил история в Букурещкия университет. След Революцията от 1989 г. става член на Национално-либералната партия (НЛП), а през 1992 г. влиза в парламента като депутат. Има общо шест мандата като парламентарист – четири като депутат и два като сенатор. Бил е също министър на младежта и спорта. Оглавява НЛП от 2009 до 2014 г. 

Антонеску участва в президентските избори през 2009 г. и се класира на трето място с 20 процента след Траян Бъсеску и Мирча Джоана.

През 2012 г. либералите и социалдемократите сформират коалиция, наречена Социал-либерален съюз (СЛС), и създават правителство, ръководено от тогавашния лидер на Социалдемократическата партия (СДП) Виктор Понта. Коалицията, която разполага със солидно парламентарно мнозинство, предприема инициатива за отстраняване от длъжност на тогавашния десноцентристки президент Траян Бъсеску. Антонеску, който по това време е председател на Сената, временно поема президентските правомощия за малко повече от месец, докато трае процедурата. Референдумът е обявен за неуспешен заради ниска избирателна активност и Бъсеску се връща в двореца Котрочени. 

Две години по-късно, през 2014 г., Крин Антонеску предава лидерството на НЛП на Клаус Йоханис, избран по-късно за президент на страната, и впоследствие се оттегля от политическия живот за около десет години. В края на 2024 г. управляващата трипартийна коалиция на СДП, НЛП и Демократичния съюз на унгарците в Румъния (ДСУР) обяви, че бившият лидер на либералите ще бъде общият ѝ кандидат за президентските избори през май. 

Крин Антонеску е женен за бившия еврокомисар за транспорта Адина Вълян и има една дъщеря от първия си брак.

3. Елена Ласкони (Съюз за спасение на Румъния)

52-годишната Елена Ласкони е лидер на опозиционната реформаторска партия „Съюз за спасение на Румъния“ (ССР) и кмет на Къмпулунг – град с население от около 40 000 души в централната част на Южна Румъния от 2020 г. насам. Ласкони достигна до втори тур на анулираните миналата година президентски избори, на който щеше да се изправи срещу крайнодесния националист Калин Джорджеску. Според нея Конституционният съд е „потъпкал демокрацията“, защото не е трябвало да отменя гласуването, независимо от резултатите.

Ласкони внесе кандидатурата си за участие в повторението на изборите, въпреки че някои нейни съпартийци я призоваваха да се откаже от надпреварата в полза на кмета на Букурещ Никушор Дан, който основа партията „Съюз за спасение на Румъния“, но я напусна през 2017 г. на фона на разногласия във връзка с референдума за т. нар. „традиционно семейство“. 

Елена Ласкони е работила близо 25 години в частната телевизия Про ТеВе на различни позиции – репортер, продуцент и водещ. Отгледала е дъщеря си сама. През 2013 г. участва в изданието на „МастърШеф“ (MasterChef) за известни личности и го печели.

Като лидер на ССР Елена Ласкони успя да увеличи електоралната подкрепа за партията от 9 на около 12 процента на последните парламентарни избори през декември. Партията участваше в преговорите за проевропейска управляваща коалиция, но в крайна сметка остана в опозиция. Ласкони казва, че ако спечели президентския пост, ще форсира оставка на правителството на Марчел Чолаку, а ССР ще влезе в управлението заедно с другите проевропейски сили.

През април ССР обяви, че оттегля подкрепата си за кандидатурата на Ласкони и че вече подкрепя независимия кандидат Никушор Дан. 

4. Кристиан Терхеш (Румънска национално-консервативна партия)

46-годишният Кристиан Терхеш е евродепутат и председател на Румънската национално-консервативна партия (РНКП). Терхеш е завършил теология, живял е известно време в САЩ, а в момента е във втория си мандат като евродепутат. Първият път е избран през 2019 г. от листата на СДП, по-късно се премества в АУР. През декември 2023 г. се включва в РНКП, като става и неин председател. Втория си мандат в ЕП получава с листата на АУР.

Това е втора кандидатура на Терхеш на президентските избори след участието му в миналогодишната надпревара, когато получи 1 процент от гласовете. Също така Терхеш внесе жалба в Конституционния съд на Румъния, в резултат на която беше разпредено повторно преброяване на бюлетините от първия кръг на изборите, припомня Евронюз Румъния.

5. Лавиния Шандру (Хуманистична социално-либерална партия)

50-годишната Лавиния Шандру е бивша актриса и телевизионна журналистка. Завършила е Академията по театрално изкуство в Търгу Муреш, след което води радио- и телевизионни предавания. 

В началото на 2000 г. влиза в политиката, присъединявайки се към Демократическата партия, ръководена по това време от Траян Бъсеску. След парламентарните избори през 2004 г. става депутат, но впоследствие напуска партията. През 2009 г. се опитва да получи място в Европейския парламент с квотата на Социалдемократическата партия, но не успява. 

През 2020 г. се присъединява към Хуманистичната социално-либерална партия. На парламентарните избори през 2024 г. се кандидатира за сенатор с листата на Социалдемократическата партия, но гласовете не ѝ достигат, за да влезе в парламента.

6. Виктор Понта (независим)

52-годишният Виктор Понта, бивш премиер на Румъния и бивш председател на СДП, се кандидатира като независим на президентските избори през 2025 г. Той беше изключен от СДП, след като обяви кандидатурата си.

Понта е завършил Юридическия факултет на Букурещкия университет. През 2004 г. влиза в парламента като депутат от СДП, а през 2008 г. печели втори мандат и за кратко е назначен за министър за връзки с парламента. От февруари 2010 г. до юли 2015 г. е председател на СДП.

В периода от май 2012 г. до ноември 2015 г. Понта оглавява правителството на Социал-либералния съюз, който прави неуспешен опит за импийчмънт на тогавашния президент Траян Бъсеску. През есента на 2015 г. след смъртоносния пожар в нощния клуб „Колектив“, отнел живота на 64 души, избухват масови протести под мотото „Корупцията убива“, които водят до оставката на Понта и неговото правителство. Преди това Националната дирекция за борба с корупцията започва разследване срещу него за данъчни измами и пране на пари – обвинения, по които по-късно е оправдан.

Впоследствие Виктор Понта основава партия ПРО Румъния, която на парламентарните избори през 2020 г. не успява да премине изборния праг. На изборите през декември 2024 г. Понта печели депутатско място с листата на СДП. Това е втората му кандидатура за президент, след като на изборите през 2014 г. загуби балотажа от Клаус Йоханис. 

Понта има три деца от два брака.

7. Себастиан Попеску (партия „Нова Румъния“)

Себастиан Попеску е на 41 години и е лидер на партия „Нова Румъния“, която е основал през 2015 г. Роден е в малкия град Балш в Южна Румъния (окръг Олт). 

Попеску се кандидатира и на миналогодишните президентски избори, като спечели 0,15 процента или 14 683 гласа на първия тур.

Той участва и в президентските избори през 2019 г., когато получи 0,33 процента от гласовете. Негов приоритет е обединението на Румъния с Република Молдова и връщането на румънското държавно съкровище от Русия.

През 2006 г. Попеску завършва Факултета по ветеринарна медицина в Тимишоара, но след пет години работа по специалността, се записва да учи журналистика. Има два новинарски сайта – exclusivnews.ro и recentnews.ro.

8. Силвиу Предою (Лига Национално действие)

66-годишният Силвиу Предою е пенсиониран генерал с четири звезди, работил в Службата за външно разузнаване (SIE) след 1990 г.

През 2005 г. става номер 2 в Службата – първи заместник на директора – пост, който заема до пенсионирането си поради напреднала възраст през 2018 г.

„Наслаждавах се на всеки момент от работата си като шпионин“, пише Силвиу Предою в официалната си биография и посочва, че е работил по най-предизвикателните и интересни направления – външно контраразунаване, борба с организираната престъпност, борба с тероризма.

Силвиу Предою участва в президентските избори и през 2024 г., подкрепен от партията Лига за национално действие (PLAN). Той изложи политическата си програма на специална страница – предлага президентски модел, ориентиран към единство, прозрачност и зачитане на националните интереси.

9. Джон-Йон Бану-Мусчел (независим)

64-годишният Джон-Йон Бану-Мусчел е от град Роман в Североизточна Румъния. Живял е в окръг Арджеш и в Букурещ, където е завършил Политехническия институт. През 1983 г. емигрира в САЩ, където приема името „Джон“ и следва в Атлантическия университет на Флорида. В САЩ Джон Бану създава асоциацията Румънско-американска лига.

През 2017 г. Бану създава партията Румънска нация. Той е обявявал намерение да участва и в президентските избори през 2019 г. и 2024 г., но кандидатурата му не е стигала докрай. В тазгодишните избори участва като независим кандидат. Централното избирателно бюро сезира органите за наказателно преследване във връзка с редица сходни подписи в подкрепа на кандидатурата му, но в крайна сметка той бе допуснат до участие във вота.

Бану-Мусчел се обявява за връщане на смъртното наказание и смята, че румънците трябва да притежават оръжие за самозащита.

10. Даниел Фунериу (независим)

Доктор по химия, 53-годишният Даниел Фунериу е бивш министър на образованието в правителството на Емил Бок (2009-2012 г.). Живял е дълго време в чужбина, където е учил и работил. 

През 1988 г. заминава на екскурзия извън страната с ясното съзнание, че няма да се върне. Във Франция иска политическо убежище, по-късно следва химия в Университета в Страсбург, където защитава и докторантура.

От 1999 г. до 2002 г. е асоцииран научен сътрудник в Изследователския институт „Скрипс“ в Калифорния, САЩ, а от 2000 г. до 2006 г. – ръководител на проект по биологична химия в Националния институт за напреднали индустриални науки и технологии в Осака, Япония.

През 2006 г. печели стипендия на Европейския съюз в размер на два милиона евро за създаване на изследователска група. Нейната мисия е да открива лекарства въз основа на анализи на биологичната сложност на молекулярно ниво. Изследванията се провеждат в Техническия университет в Мюнхен.

Даниел Фунериу се завръща в Румъния и през 2008 г. печели място като евродепутат от листата на Демократично-либералната партия. През 2009 г. е назначен за министър на образованието. След като напуска правителството, до 2014 г. е президентски съветник по въпросите на образованието на президента Траян Бъсеску, след което напуска политиката.

В тазгодишните избори Даниел Фунериу участва като независим кандидат. Той се определя като кандидат-суверенист, в духа на конституцията, но казва, че решенията, които предлага, го отличават от Калин Джорджеску.

За свой предизборен символ Даниел Фунериу е избрал компас, а един от лозунгите му е „С лице на Запад“ – знак за неговата прозападна ориентация и ангажираност с европейските ценности, пише „ДжиФорМедия“.

11. Никушор Дан (независим)

55-годишният Никушор Дан бе преизбран през 2024 г. за кмет на румънската столица Букурещ за втори мандат. В президентските избори той участва като независим кандидат, който в хода на кампанията получи подкрепата на партия „Съюз за спасение на Румъния“.

Дан е математик по образование и е завършил докторантура по математика във Франция, след което се завръща в родината си. Той става известен с основаната от него през 2006 г. асоциация „Спасете Букурещ“, която се бори срещу разрушаването на къщи от архитектурното наследство, изграждането на високи сгради в исторически квартали и намаляването на зелените площи в Букурещ.

След успешно представяне на местните избори през 2012 г. и 2016 г., Никушор Дан смени името на партията на „Съюз за спасение на Румъния“ и я разгърна на национално равнище.

През 2017 г. обаче той напусна основаната от него партия заради разногласия във връзка с референдума за т. нар. „традиционно семейство“. Дан бе против инициативата „Съюз за спасение на Румъния“ да се противопостави официално на предложението бракът да бъде дефиниран като съюз между мъж и жена в конституцията. Като мотиви за тази своя позиция той изтъкна религиозни причини и желанието в партията да има място за хора както с прогресивни, така и с консервативни възгледи.

От близо 20 години Никушор Дан живее със своята приятелка Мирабела, с която имат две деца – момиче и момче.

БТА ще представи по-подробна информация за предизборните програми на петимата водещи кандидати според социологическите проучвания: Джордже Симион, Крин Антонеску, Никушор Дан, Виктор Понта и Елена Ласкони.

Източник: БТА

Балкани

Администрацията на Тръмп отмени предишно решение за премахване на визите за граждани на Румъния

Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп съобщи днес, че изважда Румъния от програмата за безвизови пътувания в САЩ, предаде агенция Ройтерс.

Предишната американска администрация на президента Джо Байдън бе обявила на 9 януари, че приема Румъния в програмата, казвайки, че страната е изпълните строгите изисквания за сигурност.

Министерството на външните работи на Румъния изрази съжаление от решението на Департамента за национална сигурност на САЩ, съобщава агенция Аджерпрес.

„Тази възможност е предвидена в Споразумението за премахване на визите. Решението идва в момент, в който американските власти превърнаха защитата на границите и борбата с незаконната имиграция в абсолютен политически и технически приоритет. Съжаляваме за това решение, като се има предвид, че Румъния е изпълнила всички елементи, които законодателството на САЩ предвижда за достъп по програмата за безвизово пътуване. Това обаче е политическо решение, което е по преценка на американските власти и отразява приоритетите на администрацията“, посочи румънското МВнР в изявление.

Ведомството допълни, че „Румъния и САЩ остават партньори, решени да засилят сътрудничеството във всички области“.

„Румънското правителство и всички компетентни румънски институции и органи ще продължат да предприемат дипломатически и технически стъпки за получаване на безвизов режим за румънските граждани“, подчертават от румънското МВнР. 

/СГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Гърция подписа договор с „Еърбъс“ за осем противопожарни хеликоптера

Гърция подписа договор с „Еърбъс Хеликоптерс“ (Airbus Helicopters) за закупуване на осем хеликоптера H215, с опция за два допълнителни, с цел подобряване на възможностите за борба с горски пожари, съобщи електронното издание на в. „Катимерини“. Търгът беше проведен от Механизма за подготовка на проекти на националния Фонд за растеж на Гърция.

Хеликоптерите H215, част от семейството „Супер Пума“ (Super Puma), ще се използват по модел „държавна собственост, управлявана от изпълнител“, като Airbus Helicopters ще си партнира със съществуващите оператори на противопожарни хеликоптери H215 Airtelis и SAF Helicopteres за техническа и оперативна подкрепа.

„Подписването на договора за закупуване на нови хеликоптери H215 представлява важна стъпка в усилията ни за смекчаване на опустошителните последици от климатичната криза в страната ни“, каза Панайотис Стампулидис, заместник изпълнителен директор на Фонда за разстеж. Той добави, че това е най-големият договор по Националната програма „Иджис“ (Aegis), насочена към модернизиране на инфраструктурата за гражданска защита на Гърция.

Бруно Ивън, главен изпълнителен директор на Airbus Helicopters, подчерта глобалното използване на H215 за пожарогасене, отбелязвайки способността му да изпуска над четири тона вода наведнъж.

„Сигурни сме, че H215 ще бъде жизненоважен и надежден актив“, каза той, цитиран от „Катимерини“.

H215 е оборудван с 4-осов автопилот на H225, което позволява дневни и нощни операции, подчертава изданието. С обхват от 540 морски мили, над два часа издръжливост и капацитет за 19 пожарникари, той може да носи кофа с вода или резервоар за пожарогасене.

Гръцката пожарна служба вече използва два хеликоптера Super Puma, а Военновъздушните сили имат 12 в експлоатация.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Аджерпрес: Полският посланик в Румъния обещава да подкрепи побратимяването на Брашов с Краков

Кметът на Брашов Джордже Скрипкару обсъди в понеделник с полския посланик в Румъния Павел Солох възможността за побратимяване на Брашов с Краков, предаде за БТА румънската агенция Аджерпрес.

„Полският представител дойде в Брашов по покана на кмета Джордже Скрипкару, за да участва в Дните на Брашов (събитие, което се проведе през уикенда – бел.ред.). В този контекст посланикът, който посещава нашия град за първи път, каза, че е особено доволен, че е имал възможността да участва в събитията и да опознае Брашов по време на определяща традиция за идентичността на града, особено след като не само е бил свидетел на парада, но също така участва заедно със съпругата си в традициите на младежките групи в Пиетреле луи Соломон (Pietrele lui Solomon). Освен това Негово Превъзходителство заяви, че Брашов става все по-известен в Полша и броят на полските туристи, посещаващи Брашов, се увеличава значително от година на година, нещо, което се наблюдава както на улицата, така и чрез броя на поляците, които се отбиват в отвореното консулство в Брашов“, се казва в прессъобщение, изпратено в понеделник до Agerpres от кметството на Брашов.

Според същия източник полският представител е „декларирал пряката си подкрепа“ за проекта за побратимяване между Брашов и Краков, „особено след като според него двата града имат много общи неща, включително факта, че са побратимени градове с Нюрнберг“.

(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)   

/ЕЩ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 52 минути

Държавният департамент на САЩ одобри потенциална продажба на обучение и поддръжка за F-16 на Украйна

Святпреди 2 часа

Израел отново бомбардира Сирия, съобщи агенция САНА

Святпреди 2 часа

Израел отново бомбардира Сирия, съобщи агенция САНА; един цивилен е убит, а четирима са ранени

Святпреди 2 часа

Русия атакува с дронове жилищна сграда в Харков, 40 души са ранени, съобщиха украински представители

Святпреди 2 часа

Руски пожарникари са ранени при атака с дрон в Източна Украйна, според информация от руска страна

Балканипреди 3 часа

Администрацията на Тръмп отмени предишно решение за премахване на визите за граждани на Румъния

Спортпреди 3 часа

Джак Дрейпър ще спори с Каспер Рууд на финала на турнира по тенис от сериите „Мастърс“ в Мадрид

Святпреди 3 часа

Казинформ: Казахстан се стреми да приватизира и ликвидира 475 икономически субекта с държавно участие

Спортпреди 3 часа

Лиа Каратанчева отпадна на четвъртфиналите на двойки на турнир по тенис в САЩ

Святпреди 3 часа

Една жена е загинала при инцидент в Щутгарт, при който автомобил се вряза в група хора на трамвайна спирка

Спортпреди 4 часа

ФИА разследва отбора на Макларън заради инструменти, оставени в болида на Ландо Норис

Спортпреди 4 часа

ФИА разследва отбора на Макларън заради инструменти, оставени в автомобила на Ландо Норис

Политикапреди 2 дни

Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали

Святпреди 4 дни

Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид

Бизнеспреди 5 дни

Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар

Балканипреди 4 дни

Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии

Обществопреди 5 дни

Защо месото в Lidl е винаги прясно и качествено? Ето тайната

Здравепреди 4 дни

Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени

Обществопреди 4 дни

Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)

Святпреди 4 дни

Унгарската армия се появи в сърцето на Африка

Святпреди 4 дни

Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира

Българияпреди 4 дни

Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца

Икономикапреди 3 дни

Вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация и председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Сийка Кацарова участва като лектор в конгрес в Женева

Икономикапреди 3 дни

Регламентът, предложен от ЕК, ще унищожи без причина бранша на розопроизводството, смята проф. Иван Бъчваров от Софийския университет

Новини