Икономика
Изпълнителният директор на „Еърбъс“ призова за безмитна търговия за аерокосмическия сектор

Главният изпълнителен директор на „Еърбъс“ (Airbus) Гийом Фори призова за връщане към безмитната търговия за аерокосмическия сектор, предупреждавайки, че в търговска война може да има само губещи, предаде Ройтерс.
Американските мита и перспективата за налагане на ответни мерки от Европа досега не са оказали значително пряко въздействие върху веригите за доставки и процесите остават управляеми, отбеляза Фори, след като компанията му представи финансовите си резултати за първото тримесечие.
Той призова за връщане към договор от 1979 г. между 33 държави, според който самолетите и самолетните части биват освободени от вносни мита.
Компании от авиационния сектор лобират пред американските законодатели и Белия дом за премахване на тарифите в полза на прилагането на договора от 1979 г., сключен с посредничеството на Световната търговска организация.
Аерокосмическите компании в САЩ и Европейския съюз търгуват най-много помежду си, въпреки ожесточената надпревара между „Еърбъс“ и американския конкурент „Боинг“ (Boeing), посочват представители от бизнеса.
Изпълнителните директори на няколко компании, включително на „Боинг“ и доставчика „Джей И Аероспейс“ (GE Aerospace), са повдигнали директно въпроса пред президента на САЩ Доналд Тръмп, според писмо, изпратено до Конгреса.
Главният изпълнителен директор на американската авиокомпания „Делта еърлайнс“ (Delta Air Lines) ) Ед Бастиан заяви през април, че превозвачът ще отложи доставките на някои нови самолети заради митата.
От „Еърбъс“ смятат, че е твърде рано да се определи количественото въздействие на тарифите.
Въпреки че запази целта си за 7 процента повече доставки през 2025 г., европейският производител допусна, че те ще намалеят през второто тримесечие.
Доставените от компанията самолети вече се понижиха през първото тримесечие. „Еърбъс“ не успя да достави 17 самолета през първото тримесечие заради забавяне в получаването на двигатели от бизараната в САЩ „Си Еф Ем интернешънъл“ (CFM International).
Фори предупреди, че броят на готовите самолети, които са без монтирани двигатели, ще се увеличи отново през настоящото тримесечие.
„Смятаме, че… ситуация ще се върне към нормалното през лятото“, каза той.
На този фон „Еърбъс“ публикува по-високи от очакваното приходи и основна печалба за първото тримесечие и потвърди финансовите си цели за 2025 година.
Компанията регистрира коригирана оперативна печалба от 624 млн. евро (707 млн. долара) през януари – март, което е с 8 процента повече на годишна база. Приходите са нараснали с 6 процента до 13,54 млрд. евро главно заради повече поръчки от отбранителния сектор.
Източник: БТА
Икономика
„Шел“ отчете печалба в размер на 5,85 млрд. долара за първото тримесечие

Енергийната корпорация „Шел“ (Shell) днес отчете, че е постигнала коригирани приходи в размер на 5,85 млрд. долара през първото тримесечие на годината, предаде Ройтерс.
Коригираните приходи са показател, който „Шел“ използва, за да отчете чистата си печалба, посочва Ройтерс. Тя е над очакванията на анализатори, анкетирани от „Шел“, които очакваха чистата печалба на компанията да възлезе на 4,96 млрд. долара през първото тримесечие на 2025 година.
Печалбата на компанията за първото тримесечие, разпределима сред акционерите й, обаче намалява с 35 на сто до 4,8 млрд. долара, отбелязва Франс прес.
Енергийният гигант посочва, че ще продължи действието на своята програма за обратно изкупуване на акции. „Шел“ съобщи, че ще върне на своите акционери 3,5 млрд. долара чрез обратно изкупуване на част от ценните книжа, които компанията е емитирала.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Еврото се търгува над прага от 1,13 долара в междубанковата търговия

Курсът на еврото се повиши до малко над 1,13 долара тази сутрин, съобщиха германски финансови издания.
В междубанковата търговия във Франкфурт единната европейска валута се котираше за 1,1310 долара към 8:55 ч. българско време.
Европейската централна банка определи на 30 април следобед референтен курс на еврото от 1.1373 долара.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Петролът поскъпва на фона на съобщение на Пекин за евентуални преговори между Китай и САЩ за митата

Цените на петрола се покачват в днешната азиатска търговия, след като Китай обяви, че е „отворен“ за преговори със САЩ за снижаване на високите мита върху вноса, които двете страни си наложиха взаимно. Инвеститорите са обнадеждени, че евентуалното подобряване на търговските отношения между двете най-големи икономики в света ще ограничи риска от рецесия в световен мащаб, което би било знак за запазване на стабилното търсене на петрол, предаде Ройтерс.
Фючърсите за сорта Брент от Северно море, който е референтен за европейския пазар, добавиха 33 цента или 0,53 на сто до 62,46 долара за барел към 8:31 ч. българско време.
Договорите за американския лек суров петрол с доставка през юни се покачиха с 34 цента или 0,57 на сто до 59,58 долара за барел.
Китайското министерство на търговията обяви днес, че Пекин „прави оценка“ на предложение от страна на Вашингтон за провеждане на разговори между двете страни относно митата. Това е знак за снижаване на напрежението в сектора на търговията, което доведе до трусове на пазарите, посочва Ройтерс.
САЩ и Китай практически са в състояние на търговска война, след като администрацията на американския президент Доналд Тръмп въведе мита в размер на 145 на сто върху китайския внос. В отговор Пекин обложи вноса на американски стоки с мита от 125 на сто, припомнят пазарни анализатори.
/ПИП/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 1 седмица
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
Постоянният изборен орган на Румъния започва проверка на партия АУР във връзка с договор за лобиране в САЩ
-
Балканипреди 1 седмица
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Святпреди 1 седмица
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Българияпреди 1 седмица
Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи
-
Българияпреди 7 дни
Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов