Свят
Двама души бяха убити при израелски удари в Южен Ливан

Двама души бяха убити днес при израелски удари по населено място в Южен Ливан, съобщи ливанското здравно министерство, цитирано от Франс прес.
При удар, „нанесен от дрон на израелския враг по автомобил в селището Маис ал Джабал, бе убит един ливанец и бяха ранени двама сирийци“, се казва в изявлението.
Министерството допълни, че още един човек е бил убит при втори удар в същото населено място.
Израел редовно нанася удари в Ливан, главно в южната част, като твърди, че е насочен срещу проиранската организация „Хизбула“, повече от пет месеца след влизането в сила на прекратяването на огъня на 27 ноември.
В началото на войната в ивицата Газа през октомври 2023 г., предизвикана от безпрецедентното нападение на „Хамас“, „Хизбула“ започна да изстрелва ракети от Южен Ливан към Израел, твърдейки, че действа в подкрепа на палестинския си съюзник.
През септември 2024 г. Израел отговаря с интензивни бомбардировки на Ливан, главно срещу обекти на „Хизбула“, която излезе много отслабена от войната.
На комисия, съставена от Ливан, Израел, Съединените щати, Франция и ООН, е възложено да следи за прилагането на прекратяването на огъня.
Бейрут призова международната общност да окаже натиск върху Израел да прекрати атаките си и да се изтегли от петте фронтови позиции, на които все още има израелски войски въпреки споразумението.
Ливан твърди, че спазва всички свои ангажименти и обвинява Израел за неспазването на споразумението.
В понеделник израелската армия заяви, че за един месец е нанесла удари по повече от 50 „терористични цели“ в Ливан „след нарушения на прекратяването на огъня и споразуменията между Израел и Ливан, представляващи заплаха за държавата Израел и нейното население“.
Източник: БТА
Свят
Зеленски заяви, че сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата във Ватикана с Тръмп

Президентът на Украйна Володимир Зеленски днес приветства сделката със САЩ за полезните изкопаеми и я нарече наистина равноправно и справедливо споразумение. По думите му тя е първият резултат от срещата му във Ватикана с президента на САЩ Доналд Тръмп в кулоарите на траурната церемония по време на погребението на папа Франциск, предаде Ройтерс.
Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна.
Украинският президент беше подложен на натиск да покаже резултати от срещите си с Тръмп, който промени политиката на САЩ и започна да подкрепя позицията на Русия във войната в Украйна, както и често да отправя критики срещу украинския лидер, отбелязва Ройтерс.
/ВА/
Източник: БТА
Свят
Съветникът по въпросите на националната сигурност на Белия Дом Майк Уолц ще бъде принуден да напусне, твърдят източници на Ройтерс

Съветникът по въпросите на националната сигурност на президента на САЩ Доналд Тръмп Майк Уолц ще бъде принуден да напусне поста си и това ще бъде първото голямо сътресение в най-близкото обкръжение на Тръмп, откакто той встъпи в длъжност през януари, предаде Ройтерс, като се позова на запознати с въпроса свои източници.
Заместникът на Уолц, Алекс Уонг – експерт по азиатските въпроси, който беше служител на Държавния департамент, фокусиран върху Северна Корея по време на първия мандат на Тръмп, също напуска поста си, твърдят двама от източниците на Ройтерс.
Уолц, който е 51-годишен бивш републикански законодател от Флорида, се сблъска с критики в Белия дом, след като през март бе въвлечен в скандал, свързан с група за разговори в приложението „Сигнал“ между високопоставени сътрудници по националната сигурност в администрацията на Тръмп.
Все още не е ясно кой ще заеме поста на Уолц, но един от вариантите е това да бъде специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф, който участва както в руско-украинската дипломация, така и в преговорите в Близкия изток, каза един от източниците.
Съветът за национална сигурност на САЩ към момента не е отговорил на запитване за коментар, отбелязва Ройтерс.
Уолц беше обвинен, че погрешка е добавил редактора на списание „Атлантик“ към частна група за разговори, в която се обсъждали подробности относно предстояща американска въздушна офанзива в Йемен. „Атлантик“ съобщи за този казус.
На последвалото заседание на кабинета с участието на Уолц Тръмп изрази предпочитанието си подобни разговори да се провеждат в обезопасена стая с оловни стени, което е ясен признак за неговото недоволство, коментира Ройтерс. Тогава обаче президентът и други служители в Белия дом изразиха доверие в Уолц.
Противоречията около съобщенията в „Сигнал“ обаче не бяха единственият проблем за Уолц.
Според източник на Ройтерс, запознат с вътрешната динамика на кабинета, Уолц е бил твърде войнствено настроен за склонния да не харесва войните Тръмп и е бил смятан за човек, който не координира ефективно външната политика между различните агенции – ключова функция на съветника по въпросите на националната сигурност.
„Системата не функционира правилно“ при Уолц, каза източникът, говорил при условие за анонимност.
Съветникът по въпросите на националната сигурност има широки правомощия, но за назначаването му не се изисква потвърждение от Сената, отбелязва Ройтерс.
Източник: БТА
Свят
Министърът на финансите на Южна Корея също подаде оставка

Министърът на финансите на Южна Корея Чой Сан-мок подаде оставка тази вечер, само няколко минути преди парламентът да гласува предложение за негов импийчмънт, предаде агенция Йонхап.
„Поднасям извинения към народа, че не съм в състояние да продължа да изпълнявам задълженията си на фона на тежките вътрешни и външни икономически условия“, заяви Чой в изявление, разпространено от финансовото министерство.
Иизпълняващят длъжността президент и премиер Хан Док-су, за когото се очаква да се кандидатира на предстоящите президентски избори през юни, веднага прие оставката на Чой.
След оставката на Чой председателят на парламента У Уон-шик спря процедурата по гласуването на предложението за импийчмънт, като заяви, че правителството е било информирано за уволнението на Чой.
Преди началото на гласуването депутатите от управляващата партия напуснаха парламентарната зала в знак на протест срещу предложението за импийчмънт, внесено от Демократичната партия (ДП).
През последните месеци в Южна Корея се извършиха редица временни промени в ръководството, предизвикани от въвеждането на военно положение от бившия президент Юн Сук-йол през декември и отстраняването му от длъжност на 4 април, отбелязва Йонхап.
Първоначално Чой пое временното изпълнение на длъжността на президента на 27 декември, след като действащият президент Хан беше отстранен от длъжност от контролирания от ДП парламент.
В предложението за импийчмънт, внесено от ДП, бяха отправени обвинения срещу Чой – който по това време изпълняваше функциите на действащ президент – че е забавил назначаването на девети съдия в Конституционния съд, наред с други обвинения.
С оттеглянето на Чой вицепремиерът и министър на образованието И Джу-хо ще започне да изпълнява функциите на президент до изборите на 3 юни.
Преди да подаде оставка се предвиждаше, че Чой отново ще поеме поста на изпълняващ длъжността президент, след като по-рано днес Хан също подаде оставка.
И Джу-хо заяви, че че ще направи всичко по силите си, за да управлява страната стабилно. Той ще бъде третият изпълняващ длъжността президент след въвеждането на военното положение през декември.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 7 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 1 седмица
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
Косово спестява близо един милион евро на година заради спад във вноса на найлонови торбички след въвеждането на цена за тях
-
Спортпреди 1 седмица
Дани Олмо донесе успеха на Барселона над Майорка в испанската Ла Лига
-
Балканипреди 1 седмица
Постоянният изборен орган на Румъния започва проверка на партия АУР във връзка с договор за лобиране в САЩ
-
Балканипреди 7 дни
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Святпреди 7 дни
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа