Икономика
Цените на петрола останаха относително стабилни в азиатската търговия след данните за свиването на икономиката на САЩ

Цените на петрола се стабилизират в първия ден на май, след като вчера отбелязаха рязък спад заради публикации, че най-големият износител на суров петрол Саудитска Арабия може да увеличи добивите. На този фон данните за свиване на икономиката на САЩ през първото тримесечие предизвикаха опасения за търсенето на суровината, предаде Ройтерс.
Сортът Брент от Северно море, чиято цена е референтна за европейския пазар, поевтиня с 6 цента в азиатската търговия до 61 долара за барел към 10:30 часа българско време.
Фючърсите на американския лек суров петрол се понижиха с 12 цента или 0,2 на сто до 58,09 долара за барел, достигайки най-ниските си нива от март 2021 г.
Саудитска Арабия не планира намаляване на петролните доставките и може да се справи с продължителен период на ниски цени, съобщиха източници пред Ройтерс.
Няколко страни членки на ОПЕК+ ще предложат увеличаване на производството през юни за втори пореден месец, други трима източници пред агенцията. Очаква се осем страни от ОПЕК+ да обсъдят квотите на организацията за добива на петрол на 5 май.
В същото време икономиката на САЩ, най-големият потребител на петрол в света, се сви с годишен темп от 0,3 на сто през първото тримесечие на годината, което представлява първи икономически спад от три години насам, разкриха вчера официални данни.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Над една пета от заетите в ЕС са робитили през уикендите, сочат данни на Евростат за 2023 г.

Повече от един на всеки пет човека или 22,4 процента от заетите в ЕС са работили през уикендите през 2023 г., сочат най-новите данни на Евростат, публикувани днес по случай Международния ден на труда.
Работата през уикендите е била по-често срещана сред квалифицираните работници в селското, горското стопанство (49,5 процента) и работниците в сферата на услугите и продажбите (48,9 процента).
Докато 19,2 процента от служителите на трудов договор в ЕС обикновено са работили през уикендите, това е валидно за 46,7 процента от самонаетите лица, за които са работели служители, както и за 37,8 процента от самонаетите лица без служители.
Сред страните от ЕС през 2023 г. най-много са били заетите, работещи в събота и неделя в Гърция (41,3 процента, Италия (35,2 процента) и Франция (29,3 процента), а най-малко в Литва (3,9 процента), Унгария (7 процента), Полша (8,5 процента) и България (9,9 процента).
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Изпълнителният директор на „Еърбъс“ призова за безмитна търговия за аерокосмическия сектор

Главният изпълнителен директор на „Еърбъс“ (Airbus) Гийом Фори призова за връщане към безмитната търговия за аерокосмическия сектор, предупреждавайки, че в търговска война може да има само губещи, предаде Ройтерс.
Американските мита и перспективата за налагане на ответни мерки от Европа досега не са оказали значително пряко въздействие върху веригите за доставки и процесите остават управляеми, отбеляза Фори, след като компанията му представи финансовите си резултати за първото тримесечие.
Той призова за връщане към договор от 1979 г. между 33 държави, според който самолетите и самолетните части биват освободени от вносни мита.
Компании от авиационния сектор лобират пред американските законодатели и Белия дом за премахване на тарифите в полза на прилагането на договора от 1979 г., сключен с посредничеството на Световната търговска организация.
Аерокосмическите компании в САЩ и Европейския съюз търгуват най-много помежду си, въпреки ожесточената надпревара между „Еърбъс“ и американския конкурент „Боинг“ (Boeing), посочват представители от бизнеса.
Изпълнителните директори на няколко компании, включително на „Боинг“ и доставчика „Джей И Аероспейс“ (GE Aerospace), са повдигнали директно въпроса пред президента на САЩ Доналд Тръмп, според писмо, изпратено до Конгреса.
Главният изпълнителен директор на американската авиокомпания „Делта еърлайнс“ (Delta Air Lines) ) Ед Бастиан заяви през април, че превозвачът ще отложи доставките на някои нови самолети заради митата.
От „Еърбъс“ смятат, че е твърде рано да се определи количественото въздействие на тарифите.
Въпреки че запази целта си за 7 процента повече доставки през 2025 г., европейският производител допусна, че те ще намалеят през второто тримесечие.
Доставените от компанията самолети вече се понижиха през първото тримесечие. „Еърбъс“ не успя да достави 17 самолета през първото тримесечие заради забавяне в получаването на двигатели от бизараната в САЩ „Си Еф Ем интернешънъл“ (CFM International).
Фори предупреди, че броят на готовите самолети, които са без монтирани двигатели, ще се увеличи отново през настоящото тримесечие.
„Смятаме, че… ситуация ще се върне към нормалното през лятото“, каза той.
На този фон „Еърбъс“ публикува по-високи от очакваното приходи и основна печалба за първото тримесечие и потвърди финансовите си цели за 2025 година.
Компанията регистрира коригирана оперативна печалба от 624 млн. евро (707 млн. долара) през януари – март, което е с 8 процента повече на годишна база. Приходите са нараснали с 6 процента до 13,54 млрд. евро главно заради повече поръчки от отбранителния сектор.
Източник: БТА
Икономика
Индексите на Уолстрийт се покачват след силни финансови отчети на „Майкрософт“ и „Мета платформс“

Основните индекси на фондовата борса в Ню Йорк се отправиха нагоре след началото на търговската сесия. Силните тримесечни резултати на двама големи гиганта – „Майкрософт“ (Microsoft) и „Мета платформс“ (Meta Platforms) намалиха опасенията сред инвеститорите, че напредъкът в областта на изкуствения интелект ще се забави на фона на икономическите сътресения, предаде Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones Industrial Average прибави 232,95 пункта или 0,57 на сто до 40 902,31 пункта към 16:56 часа българско време.
По-широкият S&P 500 наддаде с 52,6 пункта или 0,94 на сто до 5621,66 пункта, а индексът на високотехнологичнте дружества Nasdaq скочи с 301,24 пункта или 1,73 на сто до 17 747,58 пункта.
Акциите на „Мета платформс“ поскъпнаха с над 4,5 на сто след публикуването на по-високи от очакваното приходи през първото тримесечие. Главният изпълнителен директор Марк Зукърбърг заяви, че бизнесът се „представя много добре“ и че е „добре позициониран, за да се справи с макроикономическата несигурност“.
„Майкрософт“ също отчете ръст на приходите на фона на силен растеж на бизнеса си с облачни услуги „Азур“ (Azure). Компанията публикува прогнози за увеличение на капиталовите си разходи, след което книжата на „Майкрософт“ скочиха с почти 9 на сто.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 7 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 1 седмица
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
Косово спестява близо един милион евро на година заради спад във вноса на найлонови торбички след въвеждането на цена за тях
-
Спортпреди 1 седмица
Дани Олмо донесе успеха на Барселона над Майорка в испанската Ла Лига
-
Балканипреди 1 седмица
Постоянният изборен орган на Румъния започва проверка на партия АУР във връзка с договор за лобиране в САЩ
-
Балканипреди 7 дни
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Святпреди 7 дни
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа