България
Ликвидираните пожари в България през изминалото денонощие са 71, няма пострадали, съобщиха от ПБЗН

Ликвидирани са общо 71 пожара през изминалото денонощие, съобщава Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ПБЗН) в информация на интернет страницата на Министерството на вътрешните работи.
При пожарите няма загинали и пострадали хора. Звената на ПБЗН са реагирали на 103 сигнала за произшествия.
С преки материални щети са възникнали 14 пожара, от които осем – в жилищни сгради, пет – в транспортни средства и един брой – други. Без нанесени материални щети са възникнали 57 пожара. От тях 19 са в сухи треви, горска постеля и храсти, 29 – в отпадъци, два – в готварски уреди и комини, и седем други.
Извършени са 26 спасителни дейности и помощни операции. От тях четири – при катастрофи в транспортни средства и 22 операции по техническа помощ – оказване съдействие на други структури на МВР, отстраняване на опасни предмети, оказване съдействие на граждани и др.
Има регистрирани шест лъжливи повиквания.
/РИ/
Източник: БТА
България
За развитие на туризма чрез създаването на атрактивен туристически продукт ще работи музеят в Кюстендил с партньори от Република Северна Македония

Регионалният исторически музей „Акад. Йордан Иванов” в Кюстендил е подписал с Министерството на регионалното развитие и благоустройството договор за изпълнение на проект: „Културна зона – общност на културно наследство и атрактивен всесезонен туризъм“, по програма INTERREG VI-A IPA България – Северна Македония 2021-2027.
Партньори по проекта на музея в Кюстендил са Общинският исторически музей в Дупница, Градският музей – Крива паланка (Р Северна Македония) и неправителствената организация „Пеония“ – гр. Кратово, Р Северна Македония, съобщиха от музея.
Основната цел на проекта е да се стимулира развитието на туризма чрез създаването на атрактивен туристически продукт, способен да привлича посетители през всички сезони.
Сред целите на проекта е съхраняването на културното наследство чрез инвестиции в обекти, ценни за културната и историческа градска среда в региона. Проектът ще допринесе за засилване на регионалното сътрудничество между България и Северна Македония, насърчавайки добросъседските отношения, културната свързаност и подобрено качество на живот за местното население, чрез създаването на нови културни събития и разнообразни дейности, казаха още от музея в Кюстендил.
Дейностите по проекта са тематично обединени, чрез представяне на културната свързаност, разгледана през традиционното и иновациите в ежедневния живот в периода на Възраждането.
Предвиждат се инвестиции в обекти в България и в Северна Македония. Ще се извърши „Ревитализация на къща музей „Емфиеджиева къща” в Кюстендил. От музея припомниха, че за целта беше изработен инвестиционен проект за създаване на ново изложбено пространство, интериорна консервация и реставрация, ремонт и въвеждане на интерактивни методи за експониране в музея.
В проекта са предвидени създаване на условия за целогодишен туризъм; преобразуване на помещения в западното крило в ново изложбено пространство за временни изложби и културни събития; въвеждане на интерактивни цифрови технологии за обогатяване на преживяването на посетителите; благоустрояване на дворното пространство. Помещения в западното крило на къщата музей ще бъдат обновени, като ще бъде създадена лекционно-презентационна и образователна зона за младежката аудитория.
В Република Северна Македония инвестицията е свързана със създаване на допълнителни музейни пространства за културни и образователни дейности в Градския музей в Крива Паланка и изграждане на музей на открито в село Градец.
Заложени по проекта са мерки за развитие на „Културната зона“ на трансграничния регион чрез културно наследство, туризъм и образование. Ще бъде изработена платформа, дигитално приложение, дигитални продукти за привличане на посетителския интерес.
Предвидени са стъпки и към изграждане на сътрудничество в изследванията и в организиране на събития. Предстои издаването на дигитален каталог с 3D модели „Старите къщи на града разказват истории“ (Кюстендил – Дупница – Крива Паланка – Кратово), с идеята за съживяване чрез дигитални решения на паметта на къщите от 19-ти и началото на 20-ти век, които постепенно губят своя облик и автентичност. Проектът предвижда организиране на културни събития, еко-обучение за деца, тридневен балкански фестивал.
Основният стремеж на дейностите е за повишаване на туристическия интерес и да направят културното и природното наследство на региона по-достъпно, забавно и ангажиращо, както за деца, така и за възрастни.
Проектът е подкрепен от Община Кюстендил. На експертно и логистично ниво за реализиране на предвидените меки мерки, подкрепа за проектната инициатива е изразена и от Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Дейностите по проекта ще се изпълняват за срок от 2 години. Безвъзмездната финансова помощ за реализацията му е в размер на 984 870,01 евро.
Източник: БТА
България
За ден са установени 28 души, качили се зад волана след употреба на алкохол, и трима – под въздействие на наркотични вещества

В рамките на изминалия ден са установени общо 28 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол. Това показват междинните резултати от специализираната полицейска операция за спазване на Закона за движението по пътищата, съобщиха от МВР.
Под въздействие на наркотични вещества или техни аналози са засечени да шофират трима водачи. Двама са отказали тестване.
Проверени са 14 175 моторни превозни средства. Извършен е контрол на 16 595 водачи и пътници. Съставени са 3877 фиша и 748 акта за установени административни нарушения. Акцент в акцията е недопускане на управление от водачи, употребили алкохол, наркотични вещества и/или техни аналози, както и управление на моторни превозни средства от неправоспособни шофьори.
По-рано днес от МВР информираха, че от началото на месеца в страната са станали 455 пътни инцидента с 25 загинали и 575 ранени. Катастрофите от началото на годината са 1706, вследствие на тях са починали 110 души, а 2141 са пострадали.
/РН/
Източник: БТА
България
Според Ивелин Михайлов не е нужно да стигаме до революция, а да направим така, че да оправдаем саможертвата на хората, загинали в Априлското въстание

Когато гледам възстановката, която беше тук (в Копривщица), много ми напомня на ситуацията и днес, но този път сме разменили ролите и някой път потисника е вътрешен, не външен. Това каза председателят на парламентарната група на „Величие“ Ивелин Михайлов пред БТА в Копривщица, където тържествено бяха отбелязани 149 години от обявяването на Априлското въстание през 1876 година.
Михайлов пожела на политиците да присъстват на такива събития, за да си спомнят и да видят хората, които са тук. Той каза, че не трябва да се стига до революция, а да се оправдае саможертвата на хората, които са загинали по време на Априлското въстание.
По повод Деня на труда – 1 май, Ивелин Михайлов се обърна към младите хора и каза, че трудът да е единственото нещо, което ще ги направи щастливи. Според него младежите не трябва да търсят лесното, а как чрез труда да изразят себе си, и им пожела да се трудят с желание и да правят неща, които обичат.
/РН/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 6 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 1 седмица
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
Косово спестява близо един милион евро на година заради спад във вноса на найлонови торбички след въвеждането на цена за тях
-
Спортпреди 1 седмица
Дани Олмо донесе успеха на Барселона над Майорка в испанската Ла Лига
-
Балканипреди 7 дни
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Святпреди 6 дни
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Българияпреди 6 дни
Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов