Балкани
Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

От 1 май Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН, съобщи АНА-МПА.
Според Хартата на Обединените нации Съветът за сигурност е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност.
„Гърция по време на едномесечното си председателство ще има възможността да демонстрира силния си дипломатически отпечатък, ролята си като коректен събеседник и мост между Изтока и Запада, Севера и Юга, като има за основни ориентири на външната си политика международното право и Хартата на Обединените нации“, се казва в съобщение на гръцкото Министерство на външните работи.
Гръцкото министерство допълва, че „морската сигурност, един от шестте приоритети на двегодишния мандат на Гърция в Съвета за сигурност, ще бъде тема на централната проява на високо равнище (в рамките на гръцкото председателство), която ще се състои на 20 май в Ню Йорк“.
Теми на гръцкото председателство ще бъдат също защитата на цивилните по време на война, „жени, мир и сигурност“ и „децата във военните конфликти“.
В съобщението се отбелязва още, че „войната в Украйна и кризата в Близкия изток ще бъдат централна тема на заседанията на Съвета за сигурност. Процесите в Западните Балкани, ситуацията в Либия и Судан също са избрани сред главните теми за дискусия“.
„По време на председателството ѝ Гърция, като горещ привърженик на многостранната дипломация, на колективната сигурност и на умиротворяващата роля на Обединените нации, ще работи заедно с всички страни членки на Съвета за сигурност с цел запазването и укрепването на международния мир и сигурност в посока на една международна архитектура на сигурността, основана на правила“, се казва още в съобщението на Министерството на външните работи на Гърция.
Източник: БТА
Балкани
Граничният контрол между Албания и Косово отпада за гражданите им от днес до 30 септември по силата на споразумение между двете страни

Граничният контрол между Албания и Косово отпада за гражданите им от днес до 30 септември по силата на споразумение между двете страни, предадоха косовски и албански медии.
На база на това споразумение гражданите на двете страни преминават границата през граничния пункт Морина – Върмица (между градовете Кукъс в Албания и Призрен в Косово – бел. ред.) по ускорена процедура през общо девет месеца на годината, отбелязва албанският новинарски портал Алфапрес.
Споразумението, което предвижда облекчени процедури за преминаване на границата на автомобили с косовски и албански регистрационни табели и което беше постигнато през пролетта на миналата година, влезе отново в сила с цел да осигури по-бързо и неограничено придвижване. До него се стигна заради висок брой граждани от Косово, които посещават Албания основно за да прекарат там лятната си почивка.
Освен в периода 1 май – 30 септември, по силата на споразумението граничен контрол между двете страни няма да се извършва от 1 ноември – 28 февруари, припомня Косовското радио и телевизия. В този период на облекчено преминаване на границата не се осъществява проверка на личните документи на гражданите на двете държави, пише още Алфапрес.
/С-АМ/
Източник: БТА
Балкани
ПАСЕ приветства напредъка на Северна Македония при изпълнението на задълженията ѝ към Съвета на Европа

Република Северна Македония е демократична държава, в която генерално се уважават политическите свободи, включително правата на човека за сдружаване, събиране и изразяване, както и медийния плурализъм, се посочва в оценката на съдокладчиците на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) по диалога със страната Сибел Арслан и Джоузеф О’Райли, предаде МИА.
В доклада, направен след посещение на страната за оценка на реформата в съдебната система и избирателната рамка, борбата с корупцията, свободата на медиите и правата на малцинствата, съдокладчиците приветстват напредъка на Северна Македония по договореностите, произтичащи от членството ѝ в Съвета на Европа.
„Доволни сме от напредъка, постигнат от Северна Македония след последната Резолюция на ПАСЕ за диалога през 2019 г.“, се посочва в доклада.
Отбелязва се обаче, че все още предстои „спешната необходимост“ от реформи в избирателната рамка в съответствие с препоръките на Службата за демократични институции и права на човека към Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) и Венецианската комисия към Съвета на Европа.
„Северна Македония е мултиетническа, мултукултурна и мултиконфесионална страна и може да послужи като модел за другите страни в насърчаването на културата и манталитета за „живеене заедно“. Призоваваме властите да продължават по този път и да предприемат мерки за зачитане идентичността, правата и потребностите на всички етнически групи“, се подчертава още в доклада.
Република Северна Македония е член на Съвета на Европа от 1995 г.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Многолюден митинг на основната опозиционна Народнорепубликанска партия в Истанбул срещу проект за канал

Стотици хиляди души участваха снощи в митинг в истанбулския квартал Башакшехир, организиран от основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП) срещу проекта за канал „Истанбул“.
Това бе поредният, трети митинг, под наслова „Народът отстоява волята си“, които НРП обяви, че ще организира всяка сряда в различна община на мегаполиса срещу арестуването на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу и други общински служители, информира вестник Джумхуриет.
Снощният митинг в Башакшехир бе първият, който се състоя в община, която няколко поредни мандата е на управляващата Партия на справедливостта и развитието.
На митинга се стекоха хора на различни възрасти, гражданите носеха знамена и плакати на Имамоглу с надписи ”Свобода за нашия кандидат за президент Имамоглу“ ,”Не искаме канал Истанбул“,”Искаме нови избори“, “Няма спасение поотделно – или заедно, или никой”.
Акцент на митинга бяха протестите срещу евентуалното строителство на проекта за канал „Истанбул“, тъй като основното трасе на проекта излиза от Башакшехир, информира опозиционият вестник „Биргюн“..
На митинга присъстваха представители на много граждански организации, известни като опозиция срещу проекта за строителството на канал „Истанбул“, за който отново се заговори в последно време, съобщи опозиционната телевизия „ОдаТВ“.
Председателят на областната организация на НРП Йозгюр Челик прочете обръщение до участниците в митинга от кмета на Истанбул и кандидат за президент на НРП Екрем Имамоглу, който е в затвора в Силиври в продължение на 43 дни по обвинение за корупция. В обръщението си арестуваният кмет посочи, че отново се правят опити да се задейства строителството на проекта за канал Истанбул. Имамоглу предложи президентът Ердоган да обяви общонароден референдум за проекта.
В речта си пред участниците в митинга председателят на НРП Йозгюр Йозел обяви подкрепа за предложението на Имамоглу.
„Обръщаме се към Ердоган. Ако сте уверени, че канал „Истанбул“ е необходим, свикайте референдум и оставете на гражданите на 16-милионния Истанбул да решат дали ще предпочетат сигурността на своя град Истанбул или ще обявят подкрепа за канал Истанбул“, заяви той.
Опозиционният лидер посочи, че построяването на канала ще възлезе на 65 милиарда долара.
“С тези пари могат да бъдат построени 1,5 милиона социални жилища и целият Истанбул да бъде укрепен срещу земетресения. От 1999 г. насам правителството на ПСР е построило търговски центрове в 95 от 470-те района за събиране на хора, засегнати от земетресението”, каза той, цитиран от вестник „Джумхуриет“.
Стотици полицаи, коли „Тома“ и коли за разпръскване на сълзотворен газ и вода бяха разположени по маршрута на митинга.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 6 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 7 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 7 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
Косово спестява близо един милион евро на година заради спад във вноса на найлонови торбички след въвеждането на цена за тях
-
Спортпреди 1 седмица
Дани Олмо донесе успеха на Барселона над Майорка в испанската Ла Лига
-
Балканипреди 6 дни
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Святпреди 6 дни
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Българияпреди 6 дни
Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов