Свържете се с нас

Свят

Нетаняху предупреди за риска от разрастване на пожарите край Йерусалим

Израелският премиер Бенямин Нетаняху предупреди днес, че бързо разпространяващите се горски пожари край Йерусалим могат да достигнат града, предаде Франс прес.

Израелските служби за спешна помощ са в повишена готовност след избухването на няколко опустошителни пожара, главно западно от Йерусалим, които станаха най-големите от години насам и в резултат на които бяха ранени няколко души.

„Западният вятър лесно може да насочи огъня към кварталите в околностите на (Йерусалим) и дори към самия град“, заяви Нетаняху във видеоклип, публикуван от канцеларията му.

„Точно сега приоритетът е да защитим Йерусалим“, добави той.

„Вероятно сме изправени пред най-големия пожар в Израел от десетилетие насам“, заяви по-рано на пресконференция шефът на пожарната Еял Каспи.

Израелският министър на отбраната Израел Кац нареди армията да бъде изпратена за овладяване на пожарите, които се разпространяват бързо поради силния вятър и високите температури, като нарече ситуацията „национално извънредно положение“.

„Министерството на външните работи на Израел се е обърнало с молба за помощ към редица близки приятелски страни, включително Гърция, Кипър, Хърватия, Италия и България“, се казва в изявление на канцеларията на Нетаняху.

/АМ/

Източник: БТА

Свят

Федерален съдия от Тексас прецени, че прибягването до закон от 1798 г. за експулсиране на мигранти от САЩ, е незаконно

Федерален съдия от щата Тексас прецени, че прибягването до закон от 1798 г. за експулсиране на мигранти от САЩ, е незаконно и следователно забрани на администрацията на Доналд Тръмп да извършва експулсирания по силата на това законодателство, предадоха световните агенции.

Решението на съдията Фернандо Родригес е първото, засягащо въпроса дали е законно да се прибягва до закона от 1798 г., за да се извършват експулсирания. Тръмп спомена за този закон на 15 март, когато обяви венецулската групировка „Трен де Арагуа“ за терористична организация и същия ден експулсира към Салвадор около 250 души, в голямата си част венецуелци, обвинени, че принадлежат към тази група. Половината експулсирания бяха по силата на законодателството от 1798 г.

В Салвадор бяха експулсирани общо 300 мигранти, като те бяха пратени там в затвор.

Решението на съдията се прилага за неговия район в Тексас, който обхваща градовете Хюстън и Браунсвил на границата с Мексико.          

„Да се позволи на президента едностранно да определя условията, при които може да се позове на Закона за чуждестранните врагове, и след това произволно да обявява, че тези условия съществуват, би премахнало всички ограничения на правомощията на изпълнителната власт по този закон“, заявява съдията в решението си.  След семантично сравнение на закона и президентската декларация, насочена към „Трен де Арагуа“ съдията заключава, че позоваването „надхвърля обхвата на Закона за чуждестранните врагове и следователно е незаконно“.

/ГГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Един необичаен април за Италия

Април трябваше да бъде месецът на относително предвидима политическо-дипломатическа програма за Италия. Отдавна обявена визитата на британската кралска двойка, посещение по Великден на американския вицепрезидент Джей Ди Ванс, придружаван от съпругата и трите им деца, отбелязване на Палмовата неделя, на Възкресение Христово и на 80-ата годишнина от освобождаването на Италия от фашизма и нацизма, падаща се на 25 април – това бяха обявените събития в политико-дипломатическата програма на Италия за изминалия месец, обобщават италиански медии, сред които „РАИ Нюз“, „Скай Ти Джи 24“, „Ти Джи Ком 24“ и др.

Нещата обаче изобщо не се развиха по този сценарий. Необичайните обрати започнаха още преди началото на месеца, когато британският крал Чарлз Трети за един ден влезе и излезе от болница заради усложнения, съпътстващи лечението му от онкологично заболяване. Това породи опасения, че визитата му в Италия и Ватикана може да не се състои. В крайна сметка беше потвърдено, че визита ще има, но планираната от нея част във Ватикана отпадна заради това, че папа Франциск се възстановяваше по онова време от двустранна пневмония.

Докато Италия се подготвяше за пищното посрещане на британската кралска двойка, в САЩ влязоха в сила митата на Доналд Тръмп за чуждестранния внос.  И в Рим се заговори, че е настъпил моментът за дългоочакваната официална визита на премиера Джорджа Мелони във Вашингтон, по време на която тя да се опита не само да изглади отношенията между Европа и САЩ относно Украйна и укрепването на европейската сигурност, но също и относно митата. В крайна сметка беше съобщено, че тази визита ще се състои на 17 април, ден преди планираната тридневна визита в Италия и във Ватикана на американския вицепрезидент Джей Ди Ванс.

На 9 април, докато италианците следяха с интерес най-натоварения ден от посещението на британския крал Чарлз Трети и на кралица Камила в Италия, включващ среща с премиера Мелони, реч на монарха в италианския парламент и тържествен прием за кралската двойка в президентския дворец, даден от президента на Италия Серджо Матарела, от САЩ дойде новината, че Тръмп отлага с 90 дни прилагането на митата, в това число и на тези за ЕС. Но нуждата от постигане на сделка между неговата администрация и ЕС по този въпрос си остана.

В същия ден в програмата на кралското посещение имаше неочакван елемент, когато кралската двойка отиде изненадващо във Ватикана, за да се види с папа Франциск и кралят и папата си пожелаха взаимно бързо възстановяване от болестите, които са ги налегнали, съобщиха Бъкингамският дворец и Светият престол, цитирани от Би Би Си, Франс прес, Ройтерс и  АНСА.

В навечерието на посещението на Мелони във Вашингтон изненадващо бе съобщено, че в болница е постъпил италианския президент след седмица, наситена с ангажименти, включително и такива, свързани с британските монарси, припомня АНСА. Това породи въпроси дали Мелони няма да отмени визитата си във Вашингтон. Матарела обаче остана в болницата само за ден, където му беше поставен пейсмейкър. От президентството беше уточнено, че става дума за планирана интервенция, а не за спешен случай.

След което Мелони отпътува за Вашингтон, но преди това проведе телефонен разговор с председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за координация на позициите.

Във Вашингтон в кулоарите на срещата с Тръмп Мелони се срещна за кратко и с технологичния магнат Илон Мъск. Самата тя публикува в социалните си канали видео от кратката среща, на което се вижда как двамата се разцелуват сърдечно, припомнят „Република“, „Кориере дела сера“ и „Стампа“.  Срещата се състоя в момент, в който италианското правителство разглежда услугите, предлагани от компанията на Мъск  „Старлинк“ като един от вариантите за предоставяне на цялостно сателитно покритие за дипломатическите й представителства, за военните й на задгранични мисии и за изолираните й райони в случай на извънредни ситуации. В тази насока обаче конкретни ангажименти и договорености между Рим и „Старлинк“ все още няма. Кратката среща на Мелони с  Мъск се състоя и в момент, в който „Уолстрийт джърнъл“ заговори за личен план на милиардера срещу демографския спад, който според Мъск е най-голямата заплаха за цивилизацията. Според изданието планът включвал създаване на легион от потомци на технологичния магнат, които ще спасят планетата от демографската зима. Мъск има досега 14 деца, част от които са родени ин витро, а други от сурогатни майки.

Във Вашингтон обаче вниманието на медиите беше определено фокусирано на 17 април върху срещата на Мелони с Тръмп в Белия дом. Посещението на Мелони във Вашингтон беше първото на европейски лидер след наложените от Тръмп мита на европейския внос, припомнят италианските медии и Франс прес и „Франс 24“.  Италия е трети европейски износител към САЩ. Годишно тя изнася стоки на стойност от близо 50 милиарда евро, припомня „Монд“. Ето защо Италия е сред страните от ЕС, които са най-силно засегнати от митата на Тръмп.  Решението на Мелони да отиде и да говори с Тръмп за митата породи безпокойство у някои страни членки на ЕС, че тя действа самосиндикално, припомнят АНСА, „Политико“, Франс прес и „Франс 24“. Не бива да се забравя обаче, че Италия е най-големият бенефициент по европейския план за постпандемично възстановяване на европейската икономика, което означава, че тя не би рискувала самосиндикални действия, които биха ядосали Брюксел, допълват медиите. ЕК освен това приветства и всички инициативи и усилия за постигане на разбирателство между Вашингтон и Брюксел относно митата, но все пак на няколко пъти припомни, че е единствената, която може да води официални преговори по този въпрос, допълват трите медии.

Във Вашингтон Мелони срещна радушен прием, обобщават световните агенции и италианските медии. До същата констатация стигат и британски медии, сред които „Гардиън“ и Би Би Си, френски медии, сред които „Фигаро“, „Монд“ и „Франс 24“, изданието „Политико“ и американски медии, сред които Си Ен Ен.  Срещата на Мелони с Тръмп във Вашингтон на 17 април протече в три етапа – встъпителен разговор, работен обяд и преговори. След това двамата лидери дадоха обща около 35-минутна пресконференция в Овалния кабинет на Белия дом. А канцелариите на двамата лидери публикуваха тяхна съвместна декларация, припомня „Ти Джи Ком 24“ . В съвместния документ САЩ и Италия се договориха да работят заедно, за да гарантират, че търговията между САЩ и Европа е взаимноизгодна, справедлива и реципрочна, припомня „Ти Джи Ком 24“. Вашингтон и Рим по-специално подчертаха „значението на информационните технологии за насърчаване на свободното предприемачество в чужбина“, се казва още в документа. „Постигнахме съгласие относно необходимостта от недискриминационна среда по отношение на данъчното облагане на цифровите услуги, за да се насърчат инвестициите на авангардните технологични компании“, се допълва в декларацията в момент, в който редица европейски лидери, сред които и италианският президент Матарела, говорят за появата на технологични олигарси и за опасностите, които биха възникнали, ако тези нови олигарси съсредоточат прекалено много власт в ръцете си.

В изявлението двете страни потвърдиха и непоколебимия си ангажимент към НАТО и към принципа за развитие на колективните и индивидуалните способности, което ще допринесе за постигането на целите на Алианса. „Ангажираме се да гарантираме, че нашата национална сигурност и отбрана са съгласувани и финансирани така, че да посрещнат днешните предизвикателства и утрешните рискове, което е от критично важно значение. Нашето сътрудничество в областта на отбраната трябва да се основава на дълбока и разширена трансатлантическа верига за доставки. Изправени сме пред сложна среда за сигурност и сме готови да продължим да засилваме сътрудничеството в областта на отбранителното оборудване и технологиите, включително съвместното производство и съвместното разработване, които укрепват отбранителния промишлен капацитет на САЩ и Италия и го защитават от чуждестранни противници“, са отбелязваше още в документа в момент, в който в ЕС се заговори за европейска независимост и самодостатъчност в областта на отбраната.

В общата декларация на Вашингтон и Рим се говореше и за съвместен ангажимент на двете страни да се борят с незаконната имиграция и да гарантират, че „законната имиграция се използва като инструмент в полза на нашите нации, а не за създаване на проблем със сигурността на нашите граждани“. „Ще засилим съвместните си усилия за изкореняване на международните организирани престъпни групи, занимаващи се с трафик на мигранти и на хора“, се допълваше в документа.

В него САЩ и Италия потвърждаваха съвместните си усилия за борба с производството, разпространението и продажбата на синтетични наркотици и с престъпните мрежи, разпространяващи тези наркотици.

В декларацията се казваше и, че двамата лидери приветстват инвестициите на САЩ в областта на изкуствения интелект и облачните услуги в Италия, за да се използват максимално възможностите на дигиталната трансформация и да се подкрепи Италия като ключов регионален център в Средиземноморието и Северна Африка.

В документа САЩ и Италия подчертаваха, че войната в Украйна трябва да приключи и че двете страни напълно подкрепят лидерството на президента Тръмп в постигането на прекратяване на огъня и осигуряването на справедлив и траен мир.

„САЩ и Италия също така са горди партньори в индустриални инициативи, които ще увеличат заетостта в двете държави, ще играят ключова роля в съответните ни вериги за доставки и ще укрепят индустриалните ни бази. Италия ще допринесе за възраждането на корабостроителния сектор на САЩ, докато САЩ ще проучат възможностите за инвестиции, предлагани от все по-благоприятната италианска бизнес среда, включително чрез стимулите, предоставени от новата специална икономическа зона, създадена в Италия“, се казваше още в документа.  

Друг важен момент в съвместния документ се отнасяше до увеличаването на доставките на втечнен природен газ за Италия. „САЩ и Италия работят заедно за укрепване на енергийната сигурност чрез по-нататъшно насърчаване на диверсификацията на източниците на енергийни доставки за Италия и увеличаване на износа на американски втечнен природен газ за Италия по взаимноизгоден начин“.

Както показва декларацията, Мелони и Тръмп на 17 април всъщност говориха по широк спектър от въпроси,  а не само за митата или за Украйна, обобщават АНСА, „РАИ Нюз“, „Скай Ти Джи 24“ и „Ти Джи ком 24“. След срещата на съвместния си брифинг Мелони и Тръмп засегнаха отново този широк спектър от въпроси. Още в началото на пресконференцията Мелони показа умение  да прави този род изказвания, които резонират с визията на Тръмп, отбелязват Си Ен Ен и „Гардиън“. Тя припомни, че приятелството между Италия и САЩ се корени в пътешествията на генуезеца Христофор Колум, който именно на 17 април 1492 г. получава официално разрешение да предприеме експедицията си към откриването на Новия свят на двете Америки. Мелони припомни и, че с Тръмп имат една обща борба – тази срещу идеологиите на уокистите и привържениците на многообразието, които искат, според нея, да заличат историята на двете страни. Това е един от лайтмотивите и в наратива на Тръмп. Тя припомни и, че Рим и Вашингтон водят сходна борба срещу незаконната миграция и синтетичните наркотици. Мелони заяви, че САЩ и Италия могат да направят и много неща заедно за отбраната, за икономиката, за космоса, за енергетиката. „Италия ще трябва да увеличи вноса си на втечнен природен газ“, каза италианският премиер и заговори и за амбициите на Рим да се върне към ядрената енергетика. В тези два енергийни отрасъла, според Мелони, САЩ и Италия биха могли да работят също заедно. Тя увери, че италианските предприятия ще инвестират в САЩ, както го правят от много години насам и пое ангажимента, че през следващата година тези инвестиции ще са за около 10 милиарда долара, обобщават „РАИ Нюз“, „Скай Ти Джи 24“, АНСА и „Ти Джи Ком 24“.  

След това Мелони премина на темата за Запада и за мисията, която си е поставила –  да върне величието на Запада. „Когато говоря за Запада, аз не говоря само за едно географско пространство. Говоря за цивилизация. И искам да направя тази цивилизация по-силна“, заяви тя. „Затова смятам, че дори и да имаме някои проблеми между двата бряга на Атлантическия океан, е време да се опитаме да седнем и да намерим решения. Затова искам да благодаря на президента Тръмп, че прие поканата да направи официално посещение в Рим в близко бъдеще и да разгледа възможността по този повод да се срещне и с Европа. Целта за мен е да направя Запада отново велик. И мисля, че можем да го направим заедно. И ще продължим да работим за това“, заяви Мелони и по този начин не само перифразира предизборния лозунг на Тръмп „Да направим Америка отново велика“, но приобщи Тръмп към една кауза, която е в типично негов стил – връщането на изгубеното величие на дадена страна или на даден регион, като в случая това е Западът, коментират италианските медии.

Мелони не пропусна и да рекламира управлението си като премиер, като добави, че Тръмп който е бизнесмен, би разбрал защо тя прави подобна реклама. Мелони каза, че е горда да бъде италиански  министър-председател и че е горда, че Италия сега е в много добра ситуация, въпреки трудностите. Мелони определи страната си като стабилна и надеждна, с 1 милион работни места в повече през последните две години, с намаляваща инфлацията и с намалял  с 60 процента миграционен поток. С подобни постижения Тръмп не пропуска да се похвали също, когато говори за първите месеци от втория си президентски мандат, както и за първия си президентски мандат.

Почти в края на встъпителните си думи на пресконференцията Мелони заговори и за Украйна, като заяви: че „Заедно защитаваме свободата на Украйна. Заедно можем да изградим справедлив и траен мир. Подкрепяме вашите усилия, Доналд“, припомня АНСА.

От тези встъпителни слова на италианския премиер станаха ясни няколко конкретни неща.  Първо, Мелони е поканила Тръмп в Рим на среща, в която ще се включат и европейските лидери, за да говорят за сделка за митата. Второ, италианските компании ще инвестират 10 милиарда долара в САЩ и Италия ще увеличи вноса на втечнен природен газ от САЩ и може би ще се обърне към САЩ за рестартиране на ядрената си енергетика. През 2024 г. САЩ са изнесли към ЕС над 45 милиарда кубични метра втечнен природен газ, припомня изданието „Стартмаг“. По този показател САЩ са се превърнали в най-големия доставчик за ЕС. Тръмп иска от ЕС да купува американски втечнен природен газ на стойност 350 милиарда долара, за да се постигне по този начин баланс в търговските отношения между двете страни на Атлантика. Най-големи купувачи на американски втечнен природен газ сега са Франция, Испания, Италия и Нидерландия. Италия в частност през 2024 г. е внесла 14,7 милиарда кубични метра втечнен природен газ от различни страни, като доставките от САЩ са били около 5 милиарда кубични метра. Според анализатори обещанието на Мелони, че Италия ще увеличи покупките на тази суровина от САЩ, може да доведе до заменянето на сегашните доставки на катарски газ с американски. Представители на италианската опозиция възроптаха веднага, че това означава, че Италия ще разполага с доста по-скъп газ, което ще се отрази зле на бюджета на италианците. Що се касае до развитието на ядрената енергетика още миналия октомври италианският министър на околната среда Жилберто Пикето Франтин разкри, че правителството води разговори с различни компании, сред които и американската „Уестингхаус“ за технологично партньорство с нова италианска държавна компания за производство на малки ядрени реактори. От няколко години между впрочем „Уестингхаус“ си партнира с италианската енергийна компания „Ансалдо Енерджия“ за развитието на ядрени реактори от четвърто поколение и на технологии за термоядрен синтез, припомня „Стартмаг“.

На 17 април по време на брифинга във Вашингтон Мелони съобщи и, че с Тръмп не за говорили за споразумение със „Старлинк“, но са обсъждали космоса и възможностите за съвместна работа в евентуалните мисии до Марс, друга тема, която е присърце не само на президента на САЩ, но и на Илон Мъск, отбелязва „Скай Ти Джи 24“.

По време на целия брифинг от изказванията на Мелони стана ясно още, че тя продължава да е убедена, че в Украйна е била извършена инвазия и че нашествениците са руският президент Владимир Путин и Русия. Това тя заяви на италиански в отговор на въпрос, зададен й също на италиански и касаещ какво мисли тя за това, че Тръмп намеква, че Украйна е също отговорна за войната. Мелони също така каза, че заедно Италия и САЩ продължават да работят за постигане на един справедлив и траен мир в Украйна, избягвайки директния отговор на въпроса какво мисли за виждането на Тръмп относно отговорността за разразилата се война в Украйна, отбелязват „Фолио“ и „Гардиън“. Това показва, че въпреки единомислието, за което Мелони говореше по време на цялата си визита във Вашингтон, между нея и Тръмп си остават някои различия по украинското досие, отбелязват Франс и „Франс 24“.  След което по време на брифинга Мелони трябваше да изслуша дълга тирада на Тръмп, в която той приписа отговорността на войната в Украйна на предшественика му, демократа Джо Байдън и в която той заяви, че не е фен на украинския президент Володимир Зеленски, който според него не е свършил най-добрата работа, припомнят италиански медии и  Бе Еф Ем Те Ве.  

На общия брифиг от отговорите на Мелони на зададените й въпроси стана ясно и, че Италия като сериозна страна ще потвърди на срещата на върха на НАТО в края на юни в Хага, в Нидерландия, че изпълнява изискването за разходи за отбрана в размер на 2 процента от БВП. „Италия е в процес на постигане на тази цел,“ каза Мелони, цитирана от АНСА. Тя обаче добави, че с Тръмп не са говорили за други проценти в тази насока, но допълни, че Италия си дава сметка, че отбраната е нещо важно за бъдещето. Мелони избегна и директен отговор на въпроса до какъв процента Италия би могла да увеличи разходите за отбрана. Тя се ограничи само да каже, че Европа се е ангажирала да направи повече за разходите за отбраната и че работи по инструменти, които ще позволят подпомагането на страните членки да увеличат разходите си за отбрана. „Убедени сме, че всички трябва да направят повече“, заяви италианският премиер. Докато Тръмп заяви лаконично, че 2 процента от БВП за разходи за отбрана никога не е достатъчно“, предаде АНСА.

И по въпроса за разходите за отбрана, и по въпроса за войната в Украйна  – два въпроса зададени й на италиански и на които Мелони отговори на италиански – обаче изказванията на италианския премиер на 17 април на общия брифинг с Тръмп бяха белязани от неочакван гаф с преводачката, която започна да превежда толкова хаотично дадените на италиански отговори, че се наложи самата Мелони да се захване с превода, пропускайки напълно да повтори на английски думите, изречени от нея относно войната в Украйна и фокусирайки се само върху разходите за отбрана.

На общия брифинг Тръмп обичайно се обяви за край на войната в Украйна, в която, според него, всяка седмица загиват около 2500 души, заяви, че няма нищо против мироподдържащи мисии, като тази, предлагана от Франция и Великобритания относно Украйна, но не спомена нищо по въпроса дали ще я подкрепи с конкретни стъпки и избегна да навлиза в детайли трябва или не Италия да участва в подобна мисия, оставайки на Рим да дава отговори в тази насока.

После президентът на САЩ подхвана с критики ръководителя на Управлението за федерален резерв, който според него не действал достатъчно бързо в защита на американските интереси, намеквайки, че може да го отстрани, разкритикува предходната американска администрация, че е превърнала САЩ в разграден двор с несигурни граници, в който са дошли 21 милиона мигранти, голямо част от които били престъпници. После похвали твърдата си миграционна политика на масово експулсиране на хора от страната, заради което е бил избран за президент на САЩ. Тръмп заговори и за споразумение с Техеран относно иранската ядрена програма, което би позволило на Иран да живее щастливо и да процъфтява в бъдеще и припомни, че предходната сделка, сключена по времето на президента Барак Обама е била ужасна,  недалновидна и е нямало да попречи на иранците после да поемат по пътя към ядреното оръжие. 

Пред Мелони, дошла да говори на Тръмп за сделка относно американските мита, американският президент на общия брифинг изтъкна каква е от гледна точка на Вашингтон ползата от подобни мита. „С митата ние получаваме огромни суми пари. Към нас се отнасяха много несправедливо в търговията. И на страните им е трудно да свикнат с факта, че вече не могат да постъпват така с нас, защото имаме истински президент“, заяви Тръмп, споменавайки за печалби от митата в размер на стотици милиарди долари.

Пред Мелони, която се позиционира като мост между САЩ и Европа, на общия брифинг на 17 април Тръмп не пропусна за разкритикува остро и Европа. „Надявам се, че Европа отново ще бъде велика. Европа преживя много проблеми и голяма част от тях са свързани с имиграцията. И аз изобщо не съм голям фен на Европа и на това, което направи с имиграцията. И мисля, че те (европейците) трябва да положат усилия, защото Европа е много сериозно засегната от това заради това, което направи с имиграцията“, заяви Тръмп. Той приветства твърдата позиция на Мелони относно миграцията и добави, че би искал да има повече хора, които да мислят като нея, но добави, че сега в Европа не се наблюдава това. „Европа е много важна за мен. Европа е много важна за света. Искам Европа да се справя много добре. Мисля, че (европейците) трябва да поумнеят по отношение на имиграцията“, каза Тръмп и едва тук Мелони го прекъсна, за да поясни, че сега миграционната политика на Европа се променя. „Политиките на ЕС през последните, да кажем, две години и половина се променят. В началото говорехме само за това как  да преразпределяме незаконните мигранти, които идват в Италия. Сега говорим главно за това как да спрем незаконната миграция, да работим със страните на произход и транзит и да връщаме хората“, заяви тя.  „Нещата се променят, благодарение и на примера, който Италия даде за намаляване на нивата на незаконната миграция. Така че сега ние работим заедно. Така че аз съм оптимист по този въпрос“, заяви тя.

Мелони се намеси и когато на общия брифинг стана въпрос дали Тръмп е нарекъл европейците „паразити“. Още преди Тръмп да изрече каквото и да е, Мелони беше тази, която отрече президентът на САЩ да охарактеризирал европейците по подобен начин. След което дойде и отрицанието на Тръмп. Понятието „паразити“ беше използвано в действителност от министъра на отбраната на САЩ Пийт Хегсет и подкрепено от вицепрезидента Ванс, но не публично, а в поверителен чат в приложението „Сигнал“, изтекъл в медиите. От изтеклия чат в медиите обаче ставаше ясно, че Тръмп не възразява срещу тази дефиниция, формулирана от представител на неговата администрация, припомня „Скай Ти Джи 24“.

На общия брифинг на 17 април Мелони получи много похвали от Тръмп. За нея той каза, че върши фантастична и изключителна работа. „Бих казал, че тя завладя Европа и се ползва с голямо уважение. Всички я обичат и я уважават. А това не мога да кажа за много хора. И тя се превърна в приятелка и ние наистина имаме чудесни отношения, между Италия и САЩ“, заяви Тръмп, допълвайки, че Мелони е много специален и фантастичен човек. Тези похвали той вплете и в абзац, в който подчерта, че в „САЩ има и много италианци, които харесват Тръмп и са гласували за Тръмп“.

От Вашингтон на 17 април Мелони си тръгна с похвали и с увереност, че ще бъде постигната сделка с ЕС за митата, както и че ще има и скорошна сделка за полезните изкопаеми на Украйна, обобщават Франс прес, „Франс 24“  и „Фигаро“. 

След срещата Мелони коментира в социалните мрежи: „Беше честна и конструктивна дискусия по стратегически теми: от сигурността до отбраната, от борбата с незаконната имиграция до търговските отношения. Възползвах се от възможността да поканя Доналд Тръмп в Рим и се радвам, че той прие поканата. Това ще бъде още една възможност за укрепване на диалога между нашите народи. Италия все повече се превръща в главен герой в бързо променящия се международен сценарий. И днес, също благодарение на работата, извършена през последните години, нашата гледна точка се чува и уважава. Връзката между Италия и САЩ остава здрава, жизненоважна и решаваща за съвместното справяне с големите глобални предизвикателства“.

Италианският вицепремиер Антонио Таяни коментира, че „срещата на Мелони с Тръмп е решаваща стъпка за укрепване на отношенията на Италия със САЩ и за съвместно подновяване на пътя на сътрудничеството, който ще консолидира отношенията между Америка и цяла Европа“. А другият вицепремиер Матео Салвини заяви: „Много добра оценка за Джорджа Мелони. С десноцентристкото правителство Италия потвърди, че е преоткрила международния престиж и икономическия подем.  Относно войната в Украйна, противодействието на незаконната имиграция и заличаването на уокизма, джендър идеологията и псевдозелените политики ние сме в пълен синхрон с новата администрация на САЩ“. 

Бившият италиански премиер Марио Монти коментира, визирайки американските мита, че „Благодарение на симпатията, която поражда Мелони у Тръмп, мисля, че тя все още е единственият европейски лидер, който може да го накара да разбере, че тази търговска война не е в интерес на никого“, припомня „Монд“. 

Лидерката на италианската опозиционна Демократическа партия Ели Шлайн заяви относно посещението на Мелони във Вашингтон, че резултатите от него са, че тя е поела ангажимент да увеличи разходите за отбрана и че италианските компании ще инвестират 10 милиарда в САЩ в момент, в който тя не е намерила начин да защити онези, които са засегнати от американските митата, припомня „Ла Пресе“

Според бившия италиански премиер Джузепе Конте, лидер на опозиционното „Движение 5 звезди“,  цената за личните комплименти, които Тръмп прави на Мелони, е висока и сега ще я плащат всъщност италианците под формата на по-скъпи фактури за природен газ и на повече разходи за отбрана. Тези милиарди евро биха могли да бъдат вложени в здравеопазването, училищата и други инвестиции, заяви още Конте, цитиран от „Република“ и „Скай Ти Джи 24“. По отношение на американските мита по време на срещата на Мелони с Тръмп не се е чуло нищо ново, добави бившият премиер. А от общата декларация на двамата лидери е станало ясно, че и големите американски технологични компании са получили уверения, че техните интереси няма да бъдат накърнявани, подчерта Конте.

Бившият италиански премиер Матео Ренци, лидер на центристката партия „Италия Вива“ заяви, че диалогът с Тръмп е непредвидим и Мелони подклажда неверни очаквания в тази насока. Ренци предложи ЕС да номинира единен европейски емисар в разговорите със САЩ за митата и това да бъде бившият италиански премиер Марио Драги, припомня „Адженция нова“.

Планираната за средата на април визита на Мелони при Тръмп породи очакваните реакции  и коментари в Италия и в Европа. Сред тях се вписваше и аналитичният материал на „Монд“, в който се казваше, че Мелони в крайна сметка не е успяла да промени мнението на Тръмп от нуждата да отмени по-високите мита. В тях се вписваше и коментарът на „РАИ Нюз“, че интересът на САЩ към Италия е мотивиран и от това, че Рим има амбициите да играе роля в икономическия проект за коридора Индия-Близък изток-Европа – програма за многостранно сътрудничество, известена и като „Път на памука“, целяща да улесни търговията и сътрудничеството чрез израждане на инфраструктурен коридор, който потегля от Индия, преминава през Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия, после през Израел и Гърция и достига до Западна Европа. През коридора ще транзитират стоки и услуги, ще се създаде връзка между енергийните мрежи на страните по трасето му, ще се изгради и структура за износ на зелен водород към Европа, припомня сайтът  „Екоклимат“.

Ден след срещата на Мелони с Тръмп във Вашингтон, на 18 април срещата на Мелони в Рим с американския вицепрезидент Джей Ди Ванс също породи очакваните коментари и анализи. Тя протече без да има почти никаква изненадващи моменти, освен този, че по време на общото изявление пред медиите, преводач този път изобщо не беше осигурен и Ванс говори на английски, а Мелони сама трябваше да преведе думите си от италиански на английски, с които приветства госта си.

Срещата с Ванс протече под формата на двустранен разговор, последван от официален обяд, на който присъстваха и вицепремиерите Салвини и Таяни. В изявление от канцеларията на Мелони после се казваше, че срещата е била възможност да се разговаря задълбочено по търговски въпроси и по основните досиета на международната политика, като се започне от усилията за постигане на справедлив и траен мир за Украйна. А преди това на общия брифинг на Мелони с Ванс, продължил около 3 минути,  Мелони заяви, че се гордее, че има специална връзка със САЩ и с администрацията на Тръмп. Изненадата дойде от ласкавите думи на Ванс по време на този брифинг, състоял се около два месеца след като същият този Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността не спести силните си критики по адрес на ЕС. Сега по адрес на Рим Ванс заяви, че това е едно „място, което е било построено от хора, които са обичали човечеството и Бог“. Той добави, че римските улици, палати и пейзажи въплъщават наистина човешкия дух. За Рим, който Ванс дефинира още като „много красив град, пълен с чудесни хора“, той заяви, че ще му послужи като източник на вдъхновение. Той допълни, че цени много и приятелството между Италия и САЩ, отбелязва „Ти Джи Ком 24“.

Последва и планираната среща на Ванс във Ватикана с държавния секретар Пиетро Паролин, както и присъствието му на планирани църковни служби. Голямата изненада дойде на 20 април, на Великден, когато Ванс се срещна за много кратко с папа Франциск, въпреки че преди няколко месеца Франциск осъди строгите мерки на администрацията на Тръмп срещу имиграцията, наричайки ги „позор“.  

В същия ден не само срещата на Ванс с папата породи априлска изненада. Папата се появи на Великденската благословия във Ватикана, а после обиколи и площад „Свети Петър“ с папамобил. А на следващия ден  – 21 април, светът с потрес научи, че Франциск е починал. Това внесе пълна промяна в политико-дипломатическия дневен ред в Италия и във Ватикана. Честванията по повод Деня на освобождението на 25 април протекоха в минорна обстановка заради петдневния траур в Италия заради кончината на папата. Двете камари на италианския парламент се събраха на специално заседание, посветено на папата, като това се случи две седмици след друго подобно специално парламентарно заседание, проведено обаче по радостен повод – речта на британския крал Чарлз Трети пред италианските депутати.

В италианската столица започнаха да прииждат делегации от цял свят за поклонението, траурната церемония и погребението на папата.  Властите на Ватикана и властите на Рим бяха принудени от неочакваните обстоятелства да проведат мащабна операция по гарантиране на сигурността на десетки короновани персони, държавни и  правителствени ръководители и стотици членове на техните делегации, както и на стотици богомолци, дошли да се сбогуват с папата.

Траурната церемония на 26 април на площад „Свети Петър“ във Ватикана и траурното шествие след това по улиците на Рим протече без никакви инциденти, за което Мелони благодари после на всички участващи на тази огромна от гледна точка на сигурността и на логистиката операция. А в допълнение Рим и Ватиканът се превърнаха действително в протагонисти на международната сцена, когато в кулоарите на траурната церемония за папата се проведоха разнородни срещи в различни формати. Най-паметната беше тази между Тръмп и Зеленски в базиликата „Свети Петър“ във Ватикана. Конкретен резултат от нея дойде на 30 април, когато след няколко месеца на интензивни преговори, белязани от резки обрати, беше сключена най-после сделка между Украйна и САЩ относно украинските полезни изкопаеми. Според администрацията на Тръмп това би била най-сигурната гаранция за сигурността на Украйна след постигането на мир там.

От срещите в кулоарите на погребението на папата дойдоха и уверенията, че Украйна е готова на безусловно спиране на огъня. А извън темата за Украйна в кулоарите на траурната церемония за папа Франциск във Ватикана Тръмп и председателката на ЕК се разбраха и да проведат среща в скоро време.

Тези обрати в политико-дипломатическата програма за април в Италия породиха коментари не само от политически анализатори. През всички тези събития модни експерти анализираха и визията на Мелони. Италианският премиер беше избрала бели  костюми за срещите с крал Чарлз Трети и Доналд Тръмп, елегантна дълга черна дантелена рокля за банкета в чест на Чарлз Трети, черни костюми за специалното парламентарно заседание, посветено на папа Франциск, за честването на Деня на освобождението и за траурната церемония за главата на Римокатолическата църква и розов костюм за срещата с Ванс. По време на тези прояви Мелони смени и няколко прически – права коса, леко начупена коса и коса, събрана на кок.

Срещите на Мелони с Тръмп и Ванс породиха и коментари във връзка с красотата на италианския език. По време на тях на два пъти Мелони говори на италиански и Тръмп и Ванс казаха, че думите й, изречени на италиански са звучали красиво. Ванс дори стигна още по-далеч, като каза на шега, че Мелони би могла да го нарече „глупак“ на италиански и това няма да го обиди, защото италианският е най-красивият език, който човек може да си представи, припомнят италиански медии

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Две американски астронавтки извършиха петата изцяло женска „космическа разходка“ в историята на МКС

Двете астронавтки на НАСА Ан Маклейн и Никол Айърс прекараха близо седем часа извън Международната космическа станция, за да извършат ремонтни и дейности и дейности по поддръжката й, предаде ДПА.

Това беше петата изцяло женска „космическа разходка“ в историята.  По време на нея американските астронавти монтираха скоба за предстоящото разполагане слънчеви батерии и преместиха комуникационната антена на космическата станция.

Това е 275-ото излизане в открития космос на астронавти в историята на МКС. Макклейн прави трета „космическа разходка“,  а Айърс – първа.

/ГГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 38 минути

С всенародно поклонение – събор в местността Оборище ще бъде почетена 149-ата година от учредяването на Първото българско народно събрание

Святпреди 53 минути

Федерален съдия от Тексас прецени, че прибягването до закон от 1798 г. за експулсиране на мигранти от САЩ, е незаконно

Святпреди един час

Един необичаен април за Италия

Святпреди 2 часа

Две американски астронавтки извършиха петата изцяло женска „космическа разходка“ в историята на МКС

Святпреди 2 часа

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че войната в Украйна няма да свърши скоро

Святпреди 2 часа

14 ранени при атака с руски дронове в Запорожие, но информацията за една жертва се оказа невярна, заяви областният управител

Святпреди 2 часа

Руски агент, който насочвал удари в района на украинския град Покровск бе осъден на 15 години затвор

Святпреди 2 часа

Куба организира шествия в цялата страна по случай Първи май на фона на повишаващото се напрежение със САЩ

Святпреди 3 часа

Епъл“ се справя по-добре от очакваното през първото тримесечие

Святпреди 3 часа

Демонстрациите по повод Деня на труда в САЩ се превърнаха в митинги срещу политиките на Тръмп

Святпреди 3 часа

„Амазон“ постигна през първото тримесечие на годината по-добри от очакваното резултати

Святпреди 4 часа

Индийските военноморски сили провеждат мащабни военни учения в Арабско море

Българияпреди 5 дни

Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора

Бизнеспреди 4 дни

Испания, Португалия и части от Франция пострадаха от мащабен токов удар

Обществопреди 5 дни

Хладно и дъждовно време, слънце от понеделник

Политикапреди 5 дни

“Да, България“ избират лидер

Святпреди 5 дни

Жордан Бардела заяви, че ако Марин Льо Пен е възпрепятствана да се кандидатира за президент, той ще го направи на нейно място

Политикапреди 5 дни

Христо Иванов на форума на ДБ: Има от какво да избираме

Икономикапреди 5 дни

Китайският антитръстов регулатор обяви, че ще бъде проверена сделката за продажба на стратегически пристанища на Панамския канал

Политикапреди 5 дни

В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев

Святпреди 5 дни

Делегация на “Хамас” отпътува от Кайро след разговори с египетски представители за постигане на примирие с Израел

Икономикапреди 4 дни

Енергийната борса у нас отчита рязко повишение на цената на тока за утре

Икономикапреди 4 дни

Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс

Политикапреди 4 дни

Христо Иванов е избран за член на Националния съвет на “Да, България“ с най-много гласове

Новини