Свят
Естония е готова да изпрати рота войници в Украйна като част от силите за възпиране

Естония е готова да изпрати рота военнослужещи в Украйна като част от усилията на „Коалиция на желаещите“ за гарантиране на мира в региона, каза естонският министър-председател Кристен Михал, цитиран от ДПА и Укринформ.
Михал потвърди, че Естония е готова да участва в сили на възпиране, чието сформиране се обсъжда от „Коалицията на желаещите“, ръководена от Обединеното кралство и Франция, която има за цел да предложи гаранции за сигурността на Украйна.
Според премиера планирането от страна на „Коалицията на желаещите“ все още продължава, но Естония е готова да предостави сухопътна бойна единица с численост до една рота, включително инструктори за обучение и щабни офицери.
Една рота разполага с от 50 до 250 войници, а средно се състои от 150 войници. На 15 март министър-председателят на Обединеното кралство Киър Стармър обсъди планове за „западни мироопазващи сили“ в Украйна от над 10 000 военнослужещи по време на виртуална среща на „Коалицията на желаещите“.
„Преди да разположим подразделението, разбира се, ще поискаме упълномощаване от (Държавния съвет) Рийгикогу“, каза Михал.
Той допълни, че Естония все още гледа на членството на Украйна в НАТО като най-добрия начин за гарантиране сигурността на страната.
„Ако присъединяването към НАТО отнеме време, мерките за отбрана и възпиране (на потенциална агресия) трябва да бъдат осигурени чрез съюзнически сили, базирани на място в Украйна. Сигурността на Украйна е сигурност на Европа. Независима, суверенна Украйна, която принадлежи към европейското семейство, е най-добрата стратегическа гаранция срещу империализма на Москва за всички нас. Трябва да покажем, че сме способни да действаме, а не само да имаме добри идеи“, подчерта Михал.
„Коалицията на желаещите“ е неформална група от държави, които подкрепят стремежа на Украйна към справедлив мир, отбелязва АП, като напомня, че САЩ все още не са се ангажирали с предоставянето на каквито и да е гаранции за сигурност на Киев.
Източник: БТА
Свят
УНИАН: Какво предвижда подписаното от Вашингтон и Киев споразумение за природните богатства на Украйна

Вашингтон и Киев подписаха по-рано днес икономическо споразумение за разработване на природните богатства на Украйна, съобщиха американският министър на финансите Скот Бесънт и украинският вицепремиер Юлия Свириденко. Украинската агенция УНИАН дава справка за това какво включва въпросното споразумение.
Споразумението предвижда създаване на Инвестиционен фонд за възстановяване на Украйна между Киев и Вашингтон, който ще привлича глобални инвестиции.
Пълният контрол над недрата на Украйна остава за Киев. Само Украйна ще определя къде и какво да се добива. Недрата остават украинска собственост.
Дяловото участие на двете страни във Фонда е 50 на 50 процента. Освен това във Фонда ще постъпват 50 процента от печалбите и дивидентите, които се полагат на украинската държава от новите разрешителни за добив на полезни изкопаеми в Украйна.
Споразумението на предвижда промени в процесите на приватизация или управление на държавните компании. Украински компании като „Укрнафта“ и „Енергоатом“ остават собственост на украинската държава.
В подписаното споразумение не се споменават никакви дългови ангажименти на Украйна към САЩ. То съответства на украинската конституция и не променя курса към европейска интеграция, посочва УНИАН.
Инвестиционният фонд ще се попълва изцяло от приходите от нови разрешителни за добив. Приходите от вече съществуващи проекти или планирани приходи в бюджета на Украйна няма да бъдат включвани във Фонда.
За да започне да функционира Фондът, са необходими само промени в бюджетния кодекс на Украйна.
САЩ се задължават да помагат за привличането на допълнителни инвестиции и технологии.
Новият фонд ще бъде подкрепян от американското правителство посредством Международната корпорация за финансово развитие на САЩ. Тя ще помага на Украйна да привлича инвестиции и технологии от фондове и компании както от САЩ, така и от Европейския съюз и други страни.
Споразумението предвижда данъчни гаранции. Приходите и вноските във фонда няма да се облагат с данъци нито в САЩ, нито в Украйна, за да се постигнат най-добри резултати от инвестициите, каза Свириденко.
Източник: БТА
Свят
Филипините подписват споразумение за отбрана с Нова Зеландия

Филипините и Нова Зеландия подписаха отбранителен пакт, който им позволява да разполагат войски на територията на другата страна, седмици след подобно споразумение с Канада, на фона на напрежението с Пекин относно Южнокитайско море, предаде Франс прес.
Китай е разположил кораби, за да попречи на Филипините да получат достъп до определени участъци в Южнокитайско море, за които Пекин претендира почти изцяло. Китайската народна република оспорва заключенията на международния арбитражен съд, че претенциите ѝ нямат правно основание.
„Трябва да възпрем този вид нежелано поведение“, коментира филипинският министър на отбраната Гилберто Теодоро.
Японският премиер Шигеру Ишиба и филипинският президент Фердинанд Маркос-младши обещаха вчера да укрепят връзките си в областта на сигурността и се договориха да започнат преговори по споразумение за доставка на оборудване. В началото на март Филипините обявиха, че са договорили отбранителен пакт с Канада, който предвижда разполагането на войски.
Манила вече има подобни споразумения със САЩ, Австралия и Япония и води преговори и с Франция.
През годините Нова Зеландия беше критикувана за това, че е заела по-примирителна позиция спрямо Китай и че поставя търговските си отношения над загрижеността за сигурността на съюзниците си. През април новозеландският премиер Кристофър Лъксън представи мащабна военна реформа, заявявайки, че е време Нова Зеландия „да се стегне“.
Филипинските и американските въоръжени сили в момента участват във военни учения, наречени „Баликатан“ („рамо до рамо“ на тагалог), които симулират „сценарий на широкомащабна битка“ и имат за цел да възпрат амбициите на Пекин в Южнокитайско море.
Китайски военни кораби бяха забелязани във водите близо до Филипините на няколко пъти през първата седмица на ученията.
В понеделник Китай и Филипините също така защитиха претенциите си към спорния остров Санди Кей в архипелага Спратли. Манила обвини Пекин в „сплашване“ за това, че е предположил, че китайски охранители са поели контрола над него.
Китайската брегова охрана съобщи днес, че е извършила патрулиране във водите около спорния риф Скарбъро в Южнокитайско море на фона на напрежението с Филипините в района, предаде Ройтерс. Според съобщението патрулите са засилени от началото на април и китайската брегова охрана е извършила операции по проследяване, наблюдение и прехващане „в съответствие със законите и разпоредбите“.
Тя добави, че ще защитава „териториалния суверенитет и морските права и интереси“ на Китай.
Засега няма коментар от посолството на Филипините в Пекин.
Източник: БТА
Свят
Сенатът на американския Конгрес не събра мнозинство за предложението да се блокират митата на Тръмп

След като гласовете на сенаторите се разделиха поравно американският Сенат отхвърли днес поредното двупартийно предложение да се блокират митата, въведени от президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Ройтерс. Агенцията отбелязва, че това става само часове след като американското правителство съобщи, че икономиката на страната се е свила за първи път от три години насам на фона на хаоса, предизвикан от икономическата политика на президента републиканец.
Трима републиканци подкрепиха предложението на демократите да се отмени националното извънредно положение, което Тръмп обяви като основание за въвеждането на 10-процентни мита за редица търговските партньори на САЩ и още по-високи реципрочни мита за 57 търговски партньори, включително за Европейския съюз.
В резултата на разделените поравно 49 срещу 49 гласове Сенатът не събра обикновено мнозинство, необходимо за приемане на резолюцията и изпращането ѝ в Камарата на представителите.
Републиканците в момента имат мнозинство от 53 места в Сената срещу 47 за демократите, отбелязва Ройтерс.
Икономиката на САЩ се е свила с 0,3 процента по време на първите три месеца на годината, сочат данни на американското министерство на търговията.
/АМ/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Бизнеспреди 6 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Балканипреди 7 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Балканипреди 1 седмица
Косово спестява близо един милион евро на година заради спад във вноса на найлонови торбички след въвеждането на цена за тях
-
Спортпреди 1 седмица
Дани Олмо донесе успеха на Барселона над Майорка в испанската Ла Лига
-
Икономикапреди 7 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 6 дни
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване