България
Предложението медицинските сестри и акушерките да са с право на пряко финансиране от НЗОК е нецелесъобразно, казаха от БЛС

Предложението медицинските сестри и акушерките да станат самостоятелни изпълнители на медицинска помощ с право на пряко финансиране на дейността си от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) представлява нецелесъобразна, рискова и слабо обоснована намеса в системата на здравеопазването, която ще доведе до задълбочаване на кадровия дефицит, нарушаване на медицинската субординация, риск за качеството и безопасността на медицинската помощ, фрагментиране и отслабване на здравната система, опасност от неефективно разходване на публичен ресурс. Това пише в становище на Българския лекарски съюз (БЛС), изпратено до министъра на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов, съобщиха от организацията.
Организацията на здравната система в България се основава на ясна йерархия на отговорности и компетентности между различните медицински специалисти, като водещо място заема лекарят. Медицинските сестри и акушерките играят ключова роля в грижата за пациента, но тя е изпълнителска и подчинена на медицинските предписания, дадени от лекар, който носи правната и медицинска отговорност за процеса на лечение, отбелязват от БЛС. Оттам добавят, че медицинската помощ е строго регламентирана система, основана на медицински алгоритми, клинични пътеки, процедури, правила за добра медицинска практика, медицински стандарти, вътрешни правила на лечебните заведения, пр. Основен принцип е т.нар. „медицинска субординация” – концепция, според която лекарят е ръководител на лечебния процес, а медицинските сестри и акушерки изпълняват дейности, възложени им от него, в рамките на своите компетенции, се посочва в становището.
Предложението за въвеждане на възможност медицинските сестри и акушерки да бъдат самостоятелни изпълнители на медицинска помощ с правото на директен договор и финансиране от НЗОК представлява не просто организационна промяна, а съществено преразпределение на човешкия ресурс в здравната система, което ще има дългосрочни и трайно негативни последици върху кадровия капацитет, особено в болничната помощ, смятат от БЛС. Според тях по този начин не само не се решава натрупаният кадрови дефицит в здравната система, но и се създава допълнителен структурен дисбаланс, като фрагментира ресурсите, разрушава логиката на екипната работа и застрашава цялостната координация на медицинските грижи.
За да се отговори адекватно на обществената потребност от по-широко участие на медицинските сестри и акушерки в системата на здравеопазването, без да се нарушават медицинската логика, йерархията на отговорностите и правните принципи, е необходимо да се приложи системно и устойчиво решение чрез нормативна промяна, пише в становището. В него е посочено, че това решение следва да бъде в пълно съответствие с основополагащия принцип на субординация в медицинската практика и да не допуска директно финансиране на индивидуалните или групови практики на медицински сестри и акушерки от НЗОК.
Предложението на БЛС е министърът на здравеопазването да предложи на Народното събрание да измени т. 3 от Решение на Народното събрание от 7 август 2024 г. за предприемане на мерки и действия за подобряване осигуреността на системата на здравеопазването на Република България с медицински сестри и акушерки, както следва: „3. В срок до три месеца от приемането на това решение министърът на здравеопазването да предприеме необходимите действия за изменение на действащото законодателство за създаване на правна възможност НЗОК да финансира дейността на лечебни заведения, регистрирани по реда на Закона за лечебните заведения от медицински сестри и акушерки.“
Цялото становище на БЛС може да бъде намерено тук.
Професионалистите по здравни грижи настояват да станат договорен партньор на здравната каса и да бъде въведен стандарт по здравни грижи. Искането беше изразено на 23 април в Националния пресклуб на БТА от ръководството на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията настояха да се подготви и въведе механизъм от 2026 г. за пряко сключване на договор между НЗОК и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ.
Източник: БТА
България
Трудът трябва да вади от капана на бедността, не да ни оставя там, заявява президентът на КНСБ Пламен Димитров на 1 май

Някога борбата е била за 8-часов работен ден. Днес понякога все още е. Стремежът е бил за по-високо заплащане. Днес все още е. Налага се вече години наред да убеждаваме управляващи и работодатели, че трудът трябва да вади от капана на бедността, не да ни оставя там. Че доходите трябва да осигуряват достоен живот, а минималните възнаграждения да са равни на заплатата за издръжка, която покрива базовите потребности. И сме далеч. Това заявява президентът на КНСБ на Първи май.
Поздравлението на Пламен Димитров за празника е публикувано на сайта на КНСБ.
Все още в България минималната заплата е едва 56,5% от заплатата за издръжка. Настояваме да се изравни с нея, а страната ни да приеме в пълнота Директивата за адекватните минимални работни заплати и насърчаване на колективното трудово договаряне. Настояваме и да бъде чут гласът на работещите от обществената сфера, които не получиха адекватно увеличение на възнагражденията си с Бюджет 2025, посочва още Пламен Димитров.
„Заставаме зад всеки, който има справедливи искания – за своите доходи, за осигуряването на безопасни условия на труд. Зад всеки, който е готов да отстоява правата си!“, допълва Пламен Димитров.
„Честит празник на труда, братя и сестри! Честит празник на всички, които всеки ден допринасят с труда си – със своите знания, умения, усилия и време, за развитието на обществото и за благополучието на своите семейства“, казва още президентът на КНСБ.
На тази дата всяка година си припомняме, че борбата за правата на работещите изисква сплотеност, солидарност, непримиримост, отстояване и воля. Че 300 хил., колкото са били участниците в първата голяма стачка в САЩ – в Чикаго на 1 май 1886 г., са колективна сила, която може да даде тласък за исторически промени. Че тези промени не застиват във времето, а изискват постоянна отдаденост и усилия, за да отговорят на всички съвременни предизвикателства – на глобалните геополитически процеси, които прекрояват и бизнес картата на света, на кризите, които идват една след друга, на технологичните трансформации и инвазията на изкуствения интелект, които с невероятна скорост променят работните места. Всичко това е върху раменете на работещите хора, допълва Пламен Димитров.
Битките ни продължават! Каузата ни е справедлива – достоен живот, достойни доходи и условия на труд, заявява президентът на КНСБ.
Правата на работещите не са дадени даром и днес честваме тази битка, посочва министърът на труда Борислав Гуцанов на Първи май.
Източник: БТА
България
Правата на работещите не са дадени даром и днес честваме тази битка, заявява министърът на труда Борислав Гуцанов на Първи май

На днешния Първи май имам призив – не отстъпвайте от правата, за които са се борили поколения преди нас. Правата на работещите не са дадени даром и днес честваме тази битка. Нека покажем уважение, като ги пазим. Защото те са за нас, заявява министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в приветствие за 1 май.
Приветствието на Гуцанов е публикувано на сайта на Министерството на труда и социалната политика.
„Днешният празник е по-особен за мен. Над 35 години на всеки Първи май се включвам в честванията. Този път обаче ще отбележа датата като министър на труда и социалната политика и приемам това не само като чест, но и като огромна отговорност“, отбелязва Борислав Гуцанов.
Още в първия си ден като министър казах, че искам да поставя труда в центъра на работата на Министерството на труда и социалната политика. Адекватните доходи от достоен и оценен труд са най-добрият начин да се преборим с неравенствата, както на национално, така и на регионално ниво, посочва министърът на труда и социалната политика.
Три месеца или сто дни не са много време, но направихме първите стъпки. Възобновихме диалога между синдикатите и бизнеса в търсене на решение за определяне на адекватни минимални работни заплати. Започна преглед на различните обучения, които МТСП предоставя, за да се подобри тяхната ефективност и да станат реално полезни на хората и на бизнеса, който има нужда от кадри, отбелязва Борислав Гуцанов.
За мен безопасността на работното място и спазването на трудовите права е от съществено значение. През март наредих на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ да започне засилени проверки с цел превенция на сивата икономика и гарантиране на правата на работещите. Първото тримесечие на годината са извършени над 13 000 проверки, при които са установени 914 случая на работа без трудов договор, посочва още министърът на труда и социалната политика.
Държавата трябва да покаже нулевата си толерантност към използването на недеклариран труд и незачитането на правилата за безопасност, заявява още той.
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов ще отбележи Деня на труда – 1 май, във Варна. В 11:00 часа той ще бъде на входа на Морската градина.
С различни прояви в София и в страната Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ и Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) също ще отбележат празничния Първи май.
На 1 май се отбелязва Денят на труда и на международната работническа солидарност. Денят се чества от 1890 г. с резолюция, приета на учредителния конгрес на Втория интернационал в Париж, Франция (14-21 юли 1889), сочи справка на отдел „Справочна“ на БТА. Поводът е годишнината от началото през 1886 г. на голямата стачна вълна в САЩ с искане за осемчасов работен ден, в която се включват над 300 000 души от цялата страна. В България денят се отбелязва като официален празник съгласно Закона за изменение на Кодекса на труда, приет от 9-ото Народно събрание на 30 март 1990 г.
Източник: БТА
България
Адекватните доходи от достоен труд са най-добрият начин да се преборим с неравенствата, заявява министърът на труда Борислав Гуцанов по повод 1 май

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов ще отбележи Деня на труда – 1 май, във Варна. В 11:00 часа той ще бъде на входа на Морската градина, съобщават от Министерството на труда и социалната политика.
“Тазгодишният празник е по-особен за мен. Над 35 години на всеки Първи май се включвам в честванията. Този път обаче ще отбележа датата като министър на труда и социалната политика и приемам това не само като чест, но и като огромна отговорност. Адекватните доходи от достоен и оценен труд са най-добрият начин да се преборим с неравенствата”, заявява министър Гуцанов, пише още в съобщението.
С различни прояви в София и в страната Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ и Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) също ще отбележат празничния Първи май.
/ВД/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Бизнеспреди 6 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 7 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 7 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
Косово спестява близо един милион евро на година заради спад във вноса на найлонови торбички след въвеждането на цена за тях
-
Спортпреди 1 седмица
Дани Олмо донесе успеха на Барселона над Майорка в испанската Ла Лига
-
Балканипреди 6 дни
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Святпреди 6 дни
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа