Свържете се с нас

Икономика

Законопроект предлага промени в глобите за водачи на превозни средства у нас, които не са платили винетна или тол такса

Глобите за водачи, които ползват републиканска пътна мрежа без платена винетна или тол такса, ще бъдат съобразени с тежестта на извършеното нарушение. Въвеждат се и конкретни смекчаващи обстоятелства. Това предвижда Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) с промени в Закона за движението по пътищата, съобщиха от ведомството.

Промените са разработени след решение на Съда на Европейския съюз (ЕС), образувано по преюдициално запитване на Административен съд – Хасково за изчистване на несъответствия между системата от наказания, действаща в България, и правото на ЕС по отношение на платената пътна мрежа. С промените наказанията за пътните превозни средства, за които се дължи тол такса, ще бъдат редуцирани и обвързани с размера на максималната дължима тол такса, а за автомобилите с винетна такса ще бъдат обвързани с размера на годишната винетка. 

Така например за автомобили до 3,5 тона, които ползват пътищата без платена винетка, се предвижда налагане на глоба на водача в двукратен размер на годишната винетна такса или 194 лв. Ще има смекчаващи обстоятелства. Ако нарушителят заплати винетна такса в деня, в който е установено нарушението, санкцията ще бъде в размер на 97 лв., или цената на една годишна винетка, с която се ползва цялата платена републиканска пътна мрежа. В момента глобата за липса на винетка е 300 лв., но водачът има 14-дневен срок, в който може да плати компенсаторна такса от 70 лв. 

Промени ще има и за автомобилите над 3,5 тона, които заплащат тол такса, за да ползват републиканските пътища. При тях се предвижда и въвеждане на диференцирана система от наказания. Ако нарушението е извършено от физическо лице, в качеството на водач на пътното превозно средство, са предвидени три административнонаказателни състава. Първият е за незаплатена пътна такса в рамките на календарния ден. Предвижда се наказание в петкратния размер на максималната такса, но не по-малко от 116 лв. и не повече от 1800 лв. Вторият е за водач, заловен да шофира по пътна отсечка, но заплатил пътна такса за друг участък от платената пътна мрежа, в който случай се предвижда наказание в четирикратния размер на максималната тол такса, но не по-малко от 87 лв. и не повече от 1500 лв. Трета глоба ще се налага при частично заплатена пътна такса в резултат на невярно декларирани данни. Наказанието е трикратният размер на максималната такса, но не по-малко от 80 лв. и не повече от 1300 лв. 

По-високи ще са наказанията за нарушения, извършени от физическо или юридическо лице, в качеството му на собственик на пътното превозно средство. Така например при незаплатена пътна такса в рамките на календарния ден, се предвижда глоба в петкратния размер на максималната тол такса, но не по-малко от 116 лв. и не повече от 2500 лв. При заплатена пътна такса за друг участък от платената пътна мрежа, но установено нарушение в друг участък, се предвижда наказание от 87 лв. до 2000 лв. При невярно декларирани данни глобата ще е от 80 лв. до 1500 лв. 

Проектът на Закон за изменение на Закона за движение по пътищата прецизира и разпоредбата, която предвижда налагане на имуществени санкции на юридически лица и еднолични търговци, като препраща към административнонаказателните състави по чл. 179, ал. 3 – 3б. 

Промените са публикувани за едномесечно обществено обсъждане в Портала за обществени консултации и интернет страниците на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).

БТА припомня, че от утре, 1 май 2025 г., се променят цените на винетките за превозните средства до 3,5 тона. Годишната винетка ще струва 97 лв., тримесечната – 54 лв., месечната – 30 лв., седмичната – 15 лв., а уикенд винетката – 10 лв.

Източник: БТА

Икономика

Възнагражденията на главните изпълнителни директори по света са нараснали 56 пъти повече, отколкото на работниците от 2019 г. досега, според „Оксфам“

Средната заплата на главните изпълнителни директори на компаниите по света е достигнала 4,3 милиона долара през 2024 г., сочи анализ на „Оксфам“, публикуван в Международния ден на труда 1 май. Това представлява 50 на сто ръст на възнагражденията на изпълнителните директори в реално изражение спрямо 2019 г., като надхвърля с 56 пъти увеличението на средните възнаграждения на служителите за същия период – с 0,9 на сто. Заключенията от анализа на „Оксфам“ са получени в БТА. 

Всеки час милиардерите получават повече за труда си, отколкото средностатистически работник за цяла година, посочва неправителствена организация за борба с неравенството.

„Оксфам“ заедно с Международната конфедерация на профсъюзите (ITUC) призовават за по-високи данъци за свръхбогатите.

Данните са базирани на пълните пакети със възнаграждения на изпълнителните диретори на близо 2000 корпорации в 35 страни, които са получили над 1 милион долара през 2024 г. 

Главните изпълнителни директори в Ирландия и Германия са едни от най-високоплатените, като са получили средно съответно 6,7 милиона и 4,7 милиона долара през 2024 г.

Средното заплащане на главните изпълнителни директори в Република Южна Африка е 1,6 милиона долара през 2024 г., докато в Индия – 2 милиона долара, според заключенията от анализа.

„Година след година отчитаме една и съща абсурдна картина – заплатите на главните изпълнителни директори се увеличават драстично, докато възнагражденията на работниците едва помръдват. Това не е проблем в системата, защото тя работи точно както е проектирана – насочвайки богатството към горните етажи (към ръководните позиции), докато милиони работещи хора изпитват трудности да си позволят наем, храна и здравеопазване“, заяви Амитабх Бехар, изпълнителен директор на „Оксфам интернешънъл“ (Oxfam International).

На този фон нарастват предупрежденията, че трудовите възнаграждения не успяват да се отговорят на разходите за живот. Докато Международната организация на труда (МОТ) съобщава, че реалните заплати са нараснали с 2,7 на сто през 2024 г., много служители са били изправени пред замразяване на трудовите си възнаграждения. Във Франция, Република Южна Африка и Испания например ръстът на реалните заплати е бил едва 0,6 на сто през миналата година. Въпреки че неравенството в заплащането е намаляло в световен мащаб, то остава много високо, особено в страните с ниски доходи, където делът на доходите на най-богатите 10 на сто от населението е 3,4 пъти по-висок от най-бедните 40 на сто.

Милиардерите, „които често изцяло или частично притежават големи корпорации“, са натрупали средно 206 милиарда долара богатство през последната година. Това се равнява на 23 500 долара на час.

Освен прекомерното заплащане на главните изпълнителни директори, работниците в световен мащаб сега са изправени пред нова заплаха – всеобхватни американски вносни мита. Те представляват значителни рискове за работниците по целия свят, като могат да предизвикат загуба на работни места и нарастващи цени на основни стоки, което би довело до крайно неравенство навсякъде по света, предупреждават от „Оксфам“.

„Тези (митнически) политики не само ще навредят на работещите семейства в САЩ, но най-вече вреди на работниците, които се опитват да излязат от недоимък в някои от най-бедните страни в света“, заяви Бехар.

Все по-често корпорациите са задължени по закон да докладват за разликите в заплащането между половете – средната разлика в доходите между жените и мъжете. 

Корпорации в Япония и Южна Корея отчитат едни от най-високите средни разлики в заплащането между половете през 2023 г. – около 40 на сто. Средната разлика в Латинска Америка е била 36 на сто през 2023 г. спрямо 34 на сто през 2022 година. Корпорации в Канада, Дания, Ирландия и Великобритания отчитат средни разлики в заплащането от 16 на сто.

В анализа на „Оксфам“ се установява също, че от 45 501 корпорации в 168 държави, всяка от които отчита приходи над 10 милиона долара , в по-малко от 7 на сто има жена на поста главен изпълнителен директор.

„Скандалното неравенство в заплащането на изпълнителните директори и работниците потвърждава, че ни липсва демокрация там, където е най-необходима – на работното място. В цял свят работниците са лишени от елементарни условия на живот, докато корпорациите прибират рекордни печалби, избягват данъци и лобират, за да избегнат отговорност“, заяви Люк Триангл, генерален секретар на Международната конфедерация на профсъюзите.

„Работниците искат нов обществен договор, който работи за тях, а не за милиардерите, които подкопават демокрацията. Справедливо данъчно облагане, силни обществени услуги, достойни заплати и справедлив преход не са радикални искания, а са основата на справедливото общество. Време е да сложим край на милиардерския преврат срещу демокрацията и да поставим хората и планетата на първо място“, допълва той. 

„Оксфам“ и Международната конфедерация на профсъюзите призовават правителствата по света да поддържат и ускорят темпото на облагане на свръхбогатите, както на национално, така и на глобално ниво. Това включва въвеждането на максимални пределни данъчни ставки от поне 75 на сто върху доходите на най-богатите, за да се възпрепятства плащането на високи заплати на ръководителите. Правителствата трябва също така да гарантират, че ръстът на минималните заплати е в съответствие с инфлацията и че всеки има право да се обединява в профсъюзи, да стачкува и да води колективни преговори.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Британският парламентарен секретар по стандартите разследва финансовия министър заради забавена декларация за конфликт на интереси

Британският министър на финансите Рейчъл Рийвс е разследвана от парламентарния секретар по стандартите, сочи съобщение, публикувано на сайта на парламента в Лондон, предаде Ройтерс.

Според информацията комисарят, който е отговорен за мониторинга на кодекса на поведение на депутатите в Камарата на общините и за регистрите на декларациите за конфликт на интереси, е започнал вчера разследване. Той е посочил, че се отнася до „регистриране на декларация за конфликт на интереси“.

По информация на „Скай нюз“ разследването е свързано с получаването на билети от Кралския национален театър, които са били декларирани със закъснение в регистъра на депутатите. Става ясно обаче, че билетите са декларирани в срок в отделен регистър, който се отнася до членовете на правителството, посочва „Скай нюз“.

Предприемането на разследване не означава непременно, че са били нарушени правилата, заяви говорител на Рийвс

/ПИП/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Водещите европейски борси закриха с повишение въпреки данните, че икономиката на САЩ се е свила през първото тримесечие

Водещите европейски фондови пазари закриха днешната търговска сесия с повишение на основните си индекси. Това стана въпреки обявените по-рано днес данни, които сочат, че икономиката на САЩ се е свила с 0,3 на сто през първото тримесечие на годината. 

Във Франкфурт DAX се повиши със 71,15 пункта или 0,32 на сто до 22 496,98 пункта.

Парижкият CAC добави 38 пункта или 0,5 на сто до 7593,87 пункта.

Лондонският борсов индекс FTSE 100 прибави 31,39 пункта или 0,37 на сто до 8494,85 пункта.

Паневропейският индекс Stoxx 600 приключи днешната търговия с повишение от 0,46 на сто до 527,48 пункта.

Не се стигна до масова разпродажби на акции на водещите европейски фондови пазари въпреки опасенията на инвеститори, че икономиката на САЩ може да изпадне в рецесия, което ще се отрази негативно на резултатите на редица компании, посочват пазарни анализатори. 

/ПИП/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди един час

УНИАН: Какво предвижда подписаното от Вашингтон и Киев споразумение за природните богатства на Украйна

Българияпреди един час

За толерантност на пътя призовават участниците в първото дамско мотошествие из страната

Святпреди 2 часа

Филипините подписват споразумение за отбрана с Нова Зеландия

Святпреди 2 часа

Сенатът на американския Конгрес не събра мнозинство за предложението да се блокират митата на Тръмп

Балканипреди 2 часа

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Святпреди 3 часа

Сенатът на американския Конгрес не постигна мнозинство за предложението да се блокират митата на Тръмп, съобщи Ройтерс

Святпреди 3 часа

Вашингтон и Киев подписаха икономическо споразумение за природните богатства на Украйна, обяви американският министър на финансите

Икономикапреди 3 часа

Възнагражденията на главните изпълнителни директори по света са нараснали 56 пъти повече, отколкото на работниците от 2019 г. досега, според „Оксфам“

Святпреди 3 часа

Вашингтон и Киев подписаха споразумение за природните богатства на Украйна, съобщи агенция Блумбърг

Святпреди 4 часа

Общо 12 държави от ЕС са поискали активиране на клаузата за национално спасяване от Пакта за стабилност и растеж за разходите за отбрана, съобщи ЕК

Святпреди 4 часа

Рубио призова Пакистан да осъди нападението в Кашмир и да сътрудничи с разследването, и прикани Индия към сдържаност

Святпреди 5 часа

Врагът атакува Одеса с дронове в полунощ, съобщи областният управител

Святпреди 5 дни

Световни лидери и монарси ще присъстват на днешното погребение на папа Франциск; премиерът Росен Желязков е начело на българската делегация

Културапреди 5 дни

Безплатен въжен тролей и брейк виртуози на “Ърбан зоната“ днес в Борисовата градина

Святпреди 5 дни

Доналд Тръмп заяви, че може да се прибегне до налагането на нови санкции срещу Русия заради продължаващите ѝ удари по Украйна

Културапреди 5 дни

Бомбоубежища и тунели в София се превръщат в музеи и изложбени зали

Спортпреди 5 дни

Селтик стана шампион на Шотландия по футбол за рекорден 55-и път

Балканипреди 5 дни

Семействата на жертвите от пожара в Кочани, Република Северна Македония, организираха пореден протест

Политикапреди 4 дни

Корупцията, забавените строежи на пътища и антибиотиците сред топ заплахите според ДАНС

Спортпреди 4 дни

Американките Коко Гоф и Медисън Кийс достигнаха до четвъртия кръг на турнира по тенис в Мадрид

Балканипреди 4 дни

Гръцкото министерство на отбраната се стреми към 150 000 резервисти до 2030 г.

Обществопреди 4 дни

Хладно и дъждовно време, слънце от понеделник

Политикапреди 4 дни

Христо Иванов на форума на ДБ: Има от какво да избираме

Политикапреди 4 дни

В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев

Новини