България
Закриха художествената галерия в Старинния Несебър с решение на Общинския съвет

Общинският съвет в Несебър закри художествената галерия в стария град. Решението е от днешното редовно заседание на съветниците. Точката под номер 10, свързана с бъдещето на галерията, бе предложена да отпадне от дневния ред, но съветниците гласуваха тя да бъде разгледана. Така с мнозинство бе взето решение да бъде прекратен достъпът до галерията, където творците представят своите творчески изяви, а помещението да бъде предоставено на Средно училище „Любен Каравелов“ за извънкласни занимания на учениците.
Минути преди заседанието пред сградата на Общинския съвет на мирен протест се събраха художници, граждани, представители на обществени организации. Те изразиха недоволството си срещу намерението на местната власт да прекрати договора на Дружеството на несебърските художници като наемател на художествената галерия в центъра на Стария град. Те настояваха да бъде удължен договорът за наем на помещението, което в продължение на две десетилетия е било център за многобройни изложби и културни събития.
В залата, където бяха и част от протестиращите настъпи спор, след като кметът на община Несебър Николай Димитров заяви, че не вижда нищо толкова драматично и посочи, че помещението, дадено под наем на Дружеството на несебърските художници се използвало за търговска и стопанска дейност.
Нямаме нищо против художниците и творците, напротив – винаги сме им помагали. В помещението има касов апарат, там се продават картини. Собственикът – Община Несебър по закон решава на кого да отдава под наем, заяви кметът. Той посочи, че освен да търгуват с картини, творците правили единствено по една-две изложби на година.
Излагате се пред цяла България. Не е една изложба, а са много повече. Този Общински съвет слугува само на кмета, а не работи в интерес на обществеността, се чуха викове в залата.
Румяна Йоргова, председател на Дружеството на несебърските художници каза пред журналисти, че за 20 години история, дружеството е организирало над двеста културни събития и традиционни годишни изложби.
Ако кажа, че оставаме без работа, ще е грубо. Никой от нас не е на заплата. Естествено ние трябва да се прехранваме, да – продаваме картини, знаете пазарът на изкуството в какво положение е в България, заяви Йоргова.
Теодора Филипова, член на Дружеството на несебърските художници допълни, че без изкуство и без култура градът започва да умира бавно и постепенно. Преди три месеца сме подали молба в Общината да бъде подновен новият договор. До днес не са получили решение и разрешение за продължаване. Договорът ни изтича днес и трябва да освободим галерията, коментира тя.
По време на сесията организаторите на протеста раздадоха и копия от писмо от Министерството на културата, където пише, че „необходимостта от образователна инфраструктура може да бъде удовлетворена, без да се нарушава дългогодишната традиция на присъствие на изкуството в сърцето на Стария град и без да бъде заличаван един от най-ценните съвременни културни обекти с огромна стойност за местната общност и културния облик на града“.
Източник: БТА
България
Жена на 63 г. е била заплашвана в Сандански в условията на домашно насилие, съобщиха от полицията

Жена на 63 г. е била заплашвана в Сандански в условията на домашно насилие, съобщиха от пресцентъра на Областна дирекция на МВР в Благоевград. Със заповед за задържане до 24 часа е задържан 41-годишен мъж от града, който около 15:00 часа на първи май, в условията на домашно насилие, е отправил заплахи за живота и здравето към негова 63-годишна родственица. За случая е уведомена компетентната прокуратура и е образувано досъдебно производство, уточняват от полицията.
Мъж от Сандански беше задържан заради побой над съпругата си в края на април, съобщиха тогава от Областната дирекция на МВР в Благоевград.
Информация за възникнал семеен скандал е получена на 26 април в Районно управление – Сандански. 39-годишен мъж е нанесъл удари в областта на тялото и главата на 30-годишната си съпруга. Мъжът е задържан със заповед за 24 часа. Образувано е досъдебно производство, а за случая е уведомена компетентната прокуратура.
/ТНП/
Източник: БТА
България
Загинал е човек при инцидента на железопътния прелез на гара Сахране в Павелбанско, на място престоява влакът Бургас – София

Човек е загинал при днешния инцидент на железопътния прелез на гара Сахране в Павелбанско. Това съобщи за БТА старши инспектор Михаил Михов, началник на група „Оперативен център“ към Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Стара Загора. По думите му автомобил е пресякъл неправомерно жп линията и е бил блъснат от преминаващ влак.
Сигнал в пожарната е получен в 11:55 часа. На място е един пожарен екип от Районната служба в Павел баня, който ще окаже съдействие след заснемане и оглед на местопроизшествието.
Поради тази причина в гара Сахране престоява бързият влак от Бургас за София, съобщиха от Български държавни железници (БДЖ). Той ще продължи своето движение след приключване на следствените действия и разчистване на железния път.
/ТНП/
Източник: БТА
България
Конкурентоспособност, реиндустриализация и инвестиции в иновации трябва да са приоритети за ЕС, смятат български евродепутати

Конкурентоспособност, реиндустриализация и инвестиции в иновации трябва да са приоритети за ЕС, смятат българските евродепутати Андрей Ковачев – Европейска народна партия, и Цветелина Пенкова, група на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент (ЕП.) Те отговаряха на въпроси по време на дискусия за ролята на европарламента за обновлението на ЕС с участниците в международния младежки семинар „Време е за обновление на европейския проект”.
ЕС трябва да се адаптира към променящите се геополитически условия в света, ако иска да не се маргинализира и да стане обикновен пазарен придатък на САЩ, Китай или друга част на света, коментира Ковачев за БТА. Това, по думите му, означава конкурентоспособност на европейската икономика, сериозно намаляване на бюрокрацията и административната тежест върху бизнеса, привличане на инвестиции, среда, в която създаденото в европейските институти да бъде имплементирано бързо в индустрията на Европа. Защото в момента наблюдаваме „бягане на мозъци“ в други части на света, предимно в САЩ – затова и между десетте най-големи компании в света няма нито една европейска, не използваме социални мрежи, които да са европейски, което е голям проблем, и ние трябва да наваксаме изоставането на европеайско ниво, коментира Андрей Ковачев.
Според него от конкурентоспособността зависят и просперитетът, работните места, повишаването на доходите, образованието. Не може да „бълваме“ млади специалисти, а за тях да няма реализация, защото тези специалности не се търсят, смята евродепутатът. Като специалности на бъдещето той изтъкна свързаните с изкуствения интелект, иновациите, технологиите – това са сферите, върху които трябва да бъде изключително много наблегнато.
Друг важен момент, по думите на Ковачев, е отбраната. Досега ЕС като че ли се осланяше на това, че САЩ ще ни пазят, сега е вече ясно, че сами трябва да инвестираме в отбраната си, обясни той. Инвестициите в нея трябвало да са 2-3% и нагоре от БВП. За сравнение Руската федерация в момента отделя около 8-9% за военна техника – въпросът е защо и срещу кого се подготвя с толкова много военна техника, коментира евродепутатът. Ние не искаме война, а мир, но реалностите в момента са такива, подчерта той. Според него трябва да се изгради отбранителна инфраструктура в Европа заедно със САЩ и страните, които са демократични и смятат, че не ни е нужна архитектура за сигурност, която не се спазва. Той добави като цивилен аспект развитието на индустрията с дронове.
Европейският парламент е единственият демократично избран орган т.е всяка една обратна връзка, всички законодателни промени, които могат да се случат като следствие на исканията на гражданите, на индустрията, на синдикатите, трябва да станат чрез евродепутатите, чрез ЕП, коментира за БТА и Цветелина Пенкова от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите. А как може ЕП да промени ЕС – обясни, че голяма част от законодателствата, които реално имат пряко отношение към икономиката, към доходите, вече и здравеопазването, идват от ЕП.
Пенкова очерта три важни приоритета – цените на електроенергията, реиндустриализацията на Европа и инвестиции в иновациите, така че да се дава възможност на младите хора да се развиват в самия ЕС, а не да търсят възможности извън него. Всяка една обратна връзка, всички законодателни промени, които могат да се случат като следствие на исканията на гражданите и синдикатите, трябва да станат чрез нас, чрез ЕП, подчерта Пенкова.
За многократното увеличаване на бюджета на програмата „Еразъм +“, за което настояват младите хора, Андрей Ковачев подчерта, че това е най-разпознаваемата програма на ЕС, от която се възползват милиони младежи от Евросъюза. Той отбеляза, че в програмата на ЕНП е заложено двойно-тройно увеличение на средствата по „Еразъм +“ и на тези за научна и развойна дейност. Затова и портфолиото на българския еврокомисар Екатерина Захариева е едно от най-важните в момента, защото е свързано с един от най-важните приоритети на ЕС за драстично увеличаване конкурентоспособността на европейската икономика, изтъкна Ковачев.
Важен въпрос, според него, е и международната търговия. ЕС е отворена икономика, затова е много важно да имаме споразумения за свободна търговия с различни части на света, където ЕС да задава високите стандарти за стоки и услуги, изтъкна още Андрей Ковачев.
Според Цветелина Пенкова, ако сме реалисти, бюджетът на „Еразъм +“ не може да се увеличи неколкократно на този етап, защото финансовите ресурси са все пак ограничени в много ключови политики, които са належащи в рамките на Европа. В момента имаме и един нов приоритет в сферата на отбранителната индустрия, отбеляза евродепутатът. По думите й „Еразъм“ е една от най-ключовите програми, за чийто по-високи бюджети социалистите винаги са настоявали. Неколкократно ще бъде трудно, но със сигурност ще има увеличение, добави Цветелина Пенкова. Тя обърна внимание, че се заделят повече пари и за други ключови политики – отбранителната индустрия и реиндустриализацията. При публични ресурси в момента наблягаме на необходимостта от публично-частни партньорства за финансиране на голяма част от тези проекти, посочи също евродепутатът.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 1 седмица
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Балканипреди 1 седмица
Постоянният изборен орган на Румъния започва проверка на партия АУР във връзка с договор за лобиране в САЩ
-
Святпреди 1 седмица
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Българияпреди 1 седмица
Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи
-
Българияпреди 1 седмица
Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов