Политика
Държавата иска от ЕК дерогация за разходите за отбрана за 4 години
Снимка БГНЕС/архив
Правителството одобри решение за отправяне на искане до Европейската комисия (ЕК) за активиране за Република България на национална клауза за дерогация, предвидена в Пакта за стабилност и растеж.
Решението е обвързано със стратегическата необходимост Европейският съюз (ЕС) да увеличи отбранителния си капацитет в контекста на засиленото геополитическо напрежение и заплахите срещу европейската и глобалната сигурност. Решението е и в съответствие и с приоритетите в Програмата за управление на Република България за периода 2025 – 2029 г., свързани с гарантиране на националната сигурност и отбрана и защита на националните интереси чрез активно участие в НАТО и ЕС, изграждане на системи за киберсигурност и противодействие на чуждестранните намеси в информационното пространство, както и за развитие на производствения капацитет на отбранителната индустрия, съобщиха от правителството.
Решението на Министерския съвет произтича и от Бялата книга на ЕК за европейска отбранителна способност, както и от Съобщението на ЕК относно отчитане на разходите за отбрана в рамките на Пакта за стабилност и растеж. Комисията предлага, с оглед на извънредната геополитическа ситуация, да се даде възможност на държавите членки да направят по-високи разходи за отбрана до максимум 1,5% от БВП спрямо референтна 2021 година чрез координирано активиране на националната клауза за дерогация за период от 4 години, считано от 2025 г., уточняват от „Дондуков“ 1.
България ще прилага националната клауза за дерогация за разходи за отбрана в размер до 3% от БВП за годините от действието й с цел запазването на предвидимостта и устойчивостта на публичните финанси и спазването на правилата на европейската рамка за икономическо управление и националните фискални правила.
Активирането на такава клауза е в съответствие с европейските и национални стратегически цели и приоритети и носи обозрими ползи за сигурността и отбранителните способности на страната.
С акта Министерският съвет упълномощава министъра на финансите да подпише от името на страната ни и изпрати до Съвета на ЕС и до ЕК писмо, с което отправя искане за активиране на такава национална клауза за дерогация.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Политика
Поражение за ГЕРБ. Мария Габриел не беше избрана за зам.-председател на ЕНП
Снимка БГНЕС
Бойко Борисов и Мария Габриел във Валенсия
Във Валенсия конгресът на Европейската народна партия преизбра Манфред Вебер за лидер за следващите три години.
Бившият български еврокомисар Мария Габриел беше сред 12-те кандидати за десетте места на заместник-председатели на ЕНП, но не беше избрана.
За заместник-председатели са избрани италианският външен министър Антонио Таяни, финландският премиер Петери Орпо, хърватският комисар Дубравка Шуица, еврокомисарят от Австрия Магнус Брунер, председателят на Комисията по външни работи в ЕП Дейвид Макалистър, португалският евродепутат Пауло Рангел, полският евродепутат Анджей Халицки, Костис Хатцидакис от Гърция, румънският евродепутат Зигфрид Мурешан, както и бившият ирландски еврокомисар Марейд Макгинес.
Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов води българската делегация на конгреса на Европейската народна партия във Валенсия. В българската делегация влизат кметовете на Пловдив и Стара Загора – Костадин Димитров и Живко Тодоров, евродепутати от ГЕРБ-СДС, народни представители, общински съветници и представители на младежката организация на ГЕРБ.
Източник: Offnews.bg
Политика
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
Снимка justice.government.bg
Министърът на правосъдието Георги Георгиев
С гласовете на 169 народни представители парламентът прие на второ четене промените в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения.
„С приемането на промените в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали, България ще направи поредната важна крачка за отблокиране на второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост в размер на 653 млн. евро. Тези средства се полагат и дължат на българските граждани, и затова усилията на правителството и на народните представители са изключително важни. С приемане на тази нормативна уредба ще изпълним и част от препоръките за присъединяването на страната ни към ОИСР.“ – заяви министърът на правосъдието Георги Георгиев преди гласуването.
Георгиев очерта задачите, които законопроектът решава: „Подобряваме защитата на лицата, подаващи сигнали за нередности и корупция, както в публичния, така и в частния сектор. С прецизиране на уредбата успяваме в голяма степен да транспонираме директивата, по начина, по който това е следвало да бъде направено. Разширяваме личния обхват, включително за категориите лица, като изключваме адвокатите. Прецизираме ясно разграничението между тези, които се налага да опазват адвокатска тайна и останалите.“
Георгиев акцентира върху въвеждането на задължението общинските съвети да приемат етични кодекси, които да доразвиват правилата по отношение на деклариране, установяване и предотвратяване на конфликт на интереси и различни форми на заинтересованост. Като в случаите на установяване на нарушения от страна на общинските съветници, информацията да става публична.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Политика
“Величие“ и МЕЧ получиха места в парламентарните комисии

Депутатите на „Величие“ получиха места в парламентарните комисии един месец, след като се заклеха. Точката за промени в състава на комисиите многократно отпадаше от дневния ред на парламента, а хората на Ивелин Михайлов неведнъж са се оплаквали, че не могат да гласуват поправките в законите заради това, че нямат достъп до комисиите.
В началото на месеца Михайлов заяви, че промените в комисиите се отлагат, защото от „ДПС-Ново начало“ са заявили, че преди в комисиите са „имали трима представители, сега двама и се чувствали ощетени“.
Депутатите от МЕЧ също останаха без места в парламентарните комисии, след като парламентарната им група се разпадна и сформира наново.
Лена Бориславова разкритикува мнозинството, че дълго време е отлагало процедурата. Според нея това се дължи на преизчисляването на местата в комисиите и осигуряването на допълнителни такива за „ДПС-Ново начало“.
„Това, което наблюдаваме е, че с влизането на ПГ на „Величие“ се размести бройката, която се пада на парламентарна група. Поради влизането на „Величие“ ДПС-Пеевски бяха ощетени с девет места в комисии. Тъй като те не могат да допуснат и не са съгласни да имат по-малко кандидати, когато те може да са решаващи за мнозинства, затова и изборът се бави толкова много време, тъй като „ДПС-Ново начало“ извиваше ръцете на управляващите“, каза Бориславова.
По думите ѝ несъразмерно се дават допълнителни места в полза на фракцията на Пеевски в три комисии – Комисията по околна среда, Комисия по земеделие и Антикорупционната комисия.
„Нашата парламентарна група няма да подкрепи увеличение на бройката на тези комисии“, заяви Бориславова.
Според правилника за работа на Народното събрание всеки депутат има право да участва в до две комисии.
Депутатите от „Величие“ влизат в следните парламентарни комисии:
1. Юлиана Матеева – комисия по правни въпроси
2. Мария Илиева – комисия по икономическа политика и иновации
3. Красимира Катинчарова – комисия по енергетика; комисия по околната среда и водите
4. Ивелин Михайлов – комисия по външна политика
5. Павлин Петров – комисия по европейските въпроси
6. Ивайло Лазаров – комисия по отбрана; комисия за контрол над службите
7. Любиша Блажевски – комисия по образованието и науката
8. Лариса Савова – комисия по демографска политика, децата и семейството
Депутатите от МЕЧ:
1. Христо Расташки – правна комисия; комисия по външна политика
2. Пламен Петков – комисия по икономическа политика и иновации; комисия по околната среда и водите
3. Красимир Манов – комисия по енергетика
4. Николай Радулов – комисия по отбрана
5. Виолета Комитова – комисия по образованието и науката
6. Красимир Дончев – комисия по демографска политика, децата и семейството
Източник: Offnews.bg
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Бизнеспреди 6 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Балканипреди 1 седмица
Косово спестява близо един милион евро на година заради спад във вноса на найлонови торбички след въвеждането на цена за тях
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 6 дни
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Българияпреди 6 дни
Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов